Προς το περιεχόμενο

Access Point setup: Please help.


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα ένα wireless access point (Airlive WL-5460AP v2). Θέλω να το συνδέσω σε ένα Dreambox 7025 και έτσι το Dreambox να βλέπει Internet μέσω του Wireless ADSL modem/router μου (Linksys WAG354G). Μπορείτε να μου πείτε τι setup χρειάζεται να κάνω στο access point μου (ή και στο Linksys) ώστε το Dreambox να βλέπει Internet;;;

Eίμαι λίγο πρωτάρης στα setup αυτών των συσκευών και ιδίως στο access point. Αν βοηθάει, τα IPs των δύο συσκευών είναι:

192.168.1.1: Linksys.

192.168.100.252: Access Point.

Θα πρέπει αρχικά να αλλάξω το IP του Linksys σε 192.168.100.x ή του access point σε 192.168.1.x ;;;

Τέλος δεν ξέρω αν θα πρέπει να χρησιμποποιήσω το Airlive σαν AP ή σε Client mode.

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα και να μπορείτε να με βοηθήσετε! :(

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να κάνει είναι να ρυθμίσεις το wireless του router σαν access point και το wireless access point σου σε Mode Access Point Client. Εναλλακτικά μπορείς να τα ρυθμίσεις και τα δύο να κάνουν μεταξύ τους bridging (συνήθως θέλει την Mac address του καθενός να την δηλώσεις στο άλλο). Για IP καλό είναι να βάλεις στο Access Point ένα στο ίδιο subnet με το wireless interface του router σου.

Στη συνέχεια σύνδεση το ethernet port από τον router σου ethernet port του Dreambox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να κάνει είναι να ρυθμίσεις το wireless του router σαν access point και το wireless access point σου σε Mode Access Point Client. Εναλλακτικά μπορείς να τα ρυθμίσεις και τα δύο να κάνουν μεταξύ τους bridging (συνήθως θέλει την Mac address του καθενός να την δηλώσεις στο άλλο). Για IP καλό είναι να βάλεις στο Access Point ένα στο ίδιο subnet με το wireless interface του router σου.

Στη συνέχεια σύνδεση το ethernet port από τον router σου ethernet port του Dreambox

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και τη προσπάθειά σου να με βοηθήσεις. Πραγματικά το εκτιμώ γιατί τώρα κάνω μια προσπάθεια να μάθω περισσότερα πάνω σε network setup στις διάφορες σχετικές συσκευές και χρειάζομαι σε αυτά τα "βήματά" μου στο κόσμο των δικτύων και των δικτυακών συσκευών όσο περισσότερη βοήθεια μπορώ να έχω.

 

Στο θέμα μας τώρα: Τα wireless settings του modem/router μου (Linksys WAG354G) δεν βλέπω να μπορούν να αλλάξουν ώστε να γίνει access point απ'όσο κοίταξα. Εκτός και αν δεν το βλέπω αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο option.

Οπότε πάμε μάλλον στη δεύτερη λύση (bridge mode). Αλλά και εδώ πάλι δεν μπορώ να βρω που πρέπει να δηλώσω την MAC address του access point μου. :(

Στο access point δεν κοίταξα ακόμη αλλά πρώτα θα πρέπει να σιγουρέψω ότι υπάρχει δυνατότητα να δηλώσω το MAC address κάπου. Θα μου πεις πως να βοηθήσεις αν δεν έχεις το setup screen μπροστά σου.. Έλεγα μήπως μπορείς να μου δώσεις μια γενική καθοδήγηση μπου μπορεί να είναι "κρυμμένο" αυτό το option. Ή ίσως να βοηθάει να σου στείλω με PM κάποια jpg με screenshots από τις ρυθμίσεις μου στο Linksys;;;;

Πες μου οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει να το κάνω.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

 

Και οποιοσδήποτε άλλος γνωρίζει πάνω στο θέμα κάτι που μπορεί να με βοηθήσει ας post-άρει! Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έψαξα λίγο και διάβασα και κάποια forums και φυσικά και manuals που έχω για τις συσκευές. Δυστυχώς όμως μέχρι στιγμής δεν κατάφερα τίποτα. Συγκεκριμένα άλλαξα το IP range του modem/router μου σε 192.168.100.x και μετά απο reboot λειτουργεί κανονικά όπως πριν και βλέπει Internet. Οπότε είναι OK.

Μετά σύνδεσα το Airlive (AP) σε ένα από τα ports στο modem/router μου ώστε να αλλάξω τις ρυθμίσεις του Airlive AP. Έτσι το άλλαξα σε bridge mode και έκανα add MAC address την MAC address του modem/router μου. Επίσης στα WDS security settings έβαλα WPA (AES) και παρακάρω το passphrase που έχω για το wireless access στο modem/router μου.

Το wireless security του modem/router μου το έχω αφήσει στο "Allow all" και δεν έκανα "Permit only" ώστε να προσθέσω το MAC address του Airlive AP. Θέλω να πιστεύω θα δουλέψει και με αυτό το τρόπο γιατί κατά καιρούς συνδέεται και η αδερφή μου wirelessly με το laptop της στο modem/router για να βλέπει Internet και αν έπρεπε να δηλώσω MAC address και για το laptop θα έπρεπε να ψάχνω επιπλέον.

Τελοσπάντων μετά το setup του Airlive AP και φυσικά εφόσον έκανα reboot και πήρε τις αλλαγές, το αποσύνδεσα από το modem/router και το σύνδεσα πάλι πίσω στο Dreambox.

Στο Dreambox είχα αρχικά το DHCP yes, αλλά δεν το βλέπει το modem/router μου σαν συνδεδεμένη συσκευή.

Έτσι άλλαξα τη ρύθμιση του Dreambox για το Network σε DHCP no και έβαλα manually:

IP: 192.168.100.67

Mask: 255.255.255.0

Gateway: 192.168.100.1

Nameserver: 192.168.100.1

 

Αλλά... πάλι τίποτα. Δεν βλέπει το modem/router μου το Dreambox σαν συνδεδεμένη Wireless συσκευή..

Μπορείς να βοηθήσεις να βρω τι φταίει;; Κάποιος άλλος;;

ΕΥχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από επιπλέον διάβασμα σε forums και sites για σχετικά configurations με αυτό που θέλω και εγώ κατέληξα στα εξής:

-Σύνδεσα το Airlive AP πάλι σε ένα port του modem/router μου και μπήκα στο configuration του δίνωντας 192.168.100.252.

-Άλλαξα το mode του Airlive AP σε Client mode.

-Έκανα reboot το Airlive AP για να πάρει τη ρύθμιση του νέου mode.

-Έκανα Site survey και εκεί μου έβγαλε το δικό μου modem/router (Linksys) καθώς και κάποια wireless μηχανάκια γειτόνων προφανώς με πολύ ασθενές σήμα φυσικά.

-Επέλεξα το linksys modem/router μου φυσικά από τη λίστα του Site survey.

-Το connection έκανε Fail αρχικά λόγω του WPA protection που έχω στο modem/router μου, οπότε έκανα setup και το security στο Airlive AP, επιλέγοντας WPA-TKIP και βάζοντας το passphrase που έχω επιλέξει για το modem/router μου. Επίσης όρισα το time interval όπως στο modem/router μου (3600).

-Φάνηκε να συνδέεται επιτυχώς καθώς το linksys έφυγε από τη λίστα του Site survey και φαινόταν έξω από τη λίστα με το όνομά του (linksys).

-Έκανα reboot το Airlive AP για να πάρει τις νέες ρυθμίσεις και μετά το αποσύνδεσα από το modem/router μου και το σύνδεσα στο Ethernet port του Dreambox.

Στο Dreambox τώρα:

-Στο Network setup άλλαξα το DHCP σε "no".

-Άλλαξα τις IPs του Dreambox χειροκίνητα σε:

IP: 192.168.100.66

Mask: 255.255.255.0

Gateway: 192.168.100.1

Nameserver: 193.92.150.3 (DNS της Forthnet που φαίνεται και με το ipconfig /all στο PC μου)

 

-Έπανεκκίνησα το Dreambox να είμαι σίγουρος ότι έχει πάρει τις ρυθμίσεις.

 

To αποτέλεσμα: Αποτυχία. :(

Δε φαίνεται ο υπολογιστής και το Linksys (modem/router) να βλέπει το Airlive wirelessly.

Κάνω ping 192.168.100.66 και παίρνω "Request timed out."

Τζίφος δηλαδή.

Τι μπορεί να κάνω λάθος;;;

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει... please HELP!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κανένας δεν ξέρει να βοηθήσει σε αυτό το forum;;; Νόμιζα ότι εδώ υπάρχουν experts που θα μπορούσαν να μου προτείνουν κάτι, αλλά μάλλον έκανα λάθος(;)...

Στα δύσκολα κανένας δεν απαντά. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλοί λόγοι όταν δεν απαντάει κάποιος....άλλοι βαριούνται άλλοι δεν το βλέπουν άλλοι δεν το ξέρουν...anyway...στο θέμα σου τώρα..προσπαθώ να καταλάβω πως πας να συνδέσεις το dreambox...wireless? φαντάζομαι όχι...εάν το συνδέσεις κατευθείαν στο linksys με auto IP k DHCP on δεν βλέπει internet? μπορώ να του ρίξω μια ματια με το teamviewer ούτως ώστε να βλέπω τι κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα και ελπιζω να εχει καποιος τη διαθεση να με βοηθησει.

εχω αγορασει το συγκεκριμενο α/π και προσπαθω να το σεταρω ματαια.

θελω απλος να αναμεταδιδει το σημα του ασυρματου μοντεμ φιλιπς που μου δωσανε μαζι με το κονεξ.

εβαλα ριπιτερ μοντ τhν I/p του δικτυου μου,ντιφολτ γκετγουει την διευθυνση του σερβερ,κανω αναζητηση βλεπει το δυκτιο μου,κανω κονεκτ,λεει κονεκτ αφτερ ριμπουτ,κανω ριμπουτ δε κανει κονεκτ.

παω στον πινακα δυκτιων δε το βλεπω πουθενα.

μου διαφευγει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...