Προς το περιεχόμενο

ποιά AT εντολή βάζουν τα Windows και δουλεύει το serial modem μου;


jsmith6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το serial modem U.S. Robotics 5631A και εδώ και 2 βδομάδες έχω προβλήματα να συνδεθώ σε Linux και για κάποιο διάστημα ακόμα και σε Windows (περισότερα για αυτό σε λίγο).

 

Συνδέομαι ακολουθόντας τις οδηγίες που έχει η Forthnet για το Linux.

 

Έπειτα από πολλά δοκιμαστικά έφτασα στο συμπέρασμα πως τα Windows "ρίχνουν" κάποια Hayes (AT...) εντολή που δεν την ξέρω να την βάλω manually στο Linux.

 

Να πως το διαπίστωσα:

 

1. Ανοίγω το PC, boot-άρω σε Linux.

2. Τρέχω το pppd script, δεν καταφέρνει να συνδεθέι.

3. Κάνω restart σε Windows και επιχειρώ να συνδεθώ από εκεί. Συνδέομαι με επιτυχία.

4. Κάνω restart σε Linux και με τις ίδες ακριβώς ρυθμίσεις που είχα πριν καταφέρνω και συνδέομαι.

5. Σβήνω και ξανα-ανάβω το modem (ή απλά δίνω ATZ) και έπειτα δεν μπορώ πάλυ να συνδεθώ

 

Για αρκετές μέρες δεν μπορούσα να συνδεθώ καθόλου, ούτε μέσα από Linux ούτε μέσα από Windows. Ακούγονταν κανονικά όλοι οι ήχοι σύνδεσης από το speaker του modem, αλλά το modem έμενε πολύ ώρα στο σημείο που λέει ότι κάνει την επιβεβαίωση του username και password ή εκεί που λέει "registering your computer to the network" (σημειώνουμε πως το username και password είναι αποθηκευμένα στα Windows και στο Linux από την εποχή που το modem έπαιζε απροβλημάτιστα). Ο pppd στο Linux δεν θυμάμαι να έλεγε κάποιο κατατοπιστικό error report. Το error που μου έλεγαν τα Windows ήταν το #721, πως το άλλο μηχάνημα δεν ανταποκρίνεται.

 

Ποιά Hayes εντολή χρειάζομαι; Και γιατί υπήρχε το error 721;

 

Έτσι όπως το ρωτάω μοιάζει με το κλείσιμο που κάνει ο αφηγιτης στα παλία TV serials πριν πει "η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο" :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να πεις με τον όρο AT. Μήπως θες να πείς εντολές προετοιμασίας??? Αν θες να πεις αυτό επειδή και εγώ δουλεύω σε πάροχο στα περισσότερα modem είναι το at+ms=v34,0 Τώρα για το πως μετά αφού συνδέται σε windows δεν συνδέεται με το linux δεν ξέρω. Αν και ποτέ μου δεν δοκίμασα dial-up στο linux. Είχα δοκιμάσει μιά φορά παλαιότερα απλά για να μάθω και κάτι άλλο αλλά βαρέθηκα και το άφησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να πεις με τον όρο AT. Μήπως θες να πείς εντολές προετοιμασίας??? Αν θες να πεις αυτό επειδή και εγώ δουλεύω σε πάροχο στα περισσότερα modem είναι το at+ms=v34,0 Τώρα για το πως μετά αφού συνδέται σε windows δεν συνδέεται με το linux δεν ξέρω. Αν και ποτέ μου δεν δοκίμασα dial-up στο linux. Είχα δοκιμάσει μιά φορά παλαιότερα απλά για να μάθω και κάτι άλλο αλλά βαρέθηκα και το άφησα.

 

Εννοώ τις εντολές Hayes, π.χ. ATZ, ATX3, κτλπ. Λέμε το ίδιο πράγμα; Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, θα επιχειρίσω αυτό που μου είπες και θα ποστάρω αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ. Το τσέκαρα για τα εξωτερικά modem της USR από τη δουλειά και μου βγάζει 2 δυνατές επιλογές. Αν δεν παίξει αυτο που σου είπα πριν (που παίζει στα περισσότερα εσωτερικά modem) δες αυτές εδώ τις 2.

 

ats32=66

ats58=33

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ. Το τσέκαρα για τα εξωτερικά modem της USR από τη δουλειά και μου βγάζει 2 δυνατές επιλογές. Αν δεν παίξει αυτο που σου είπα πριν (που παίζει στα περισσότερα εσωτερικά modem) δες αυτές εδώ τις 2.

 

ats32=66

ats58=33

 

Το at+ms=v34,0 δεν το δέχτικε. Δοκίμασα και τις δύο άλλες και ούτε αυτές τις δέχτικε. Δεν έκανε dial και μου έβγαλε "alarm" και μετά "failed".

 

Να και μια φωτογραφία του modem αν αυτό σε βοηθάει να θυμιθείς ποιό είναι: http://www.usr.com/images/products/5631/5631.jpg

 

Τι άλλο δοκιμάζω μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά απο extra εντολές σου γράφω το link πιο κάτω να δεις ακριβώς το υπάρχει. Αλλά μου φαίνεται περίεργο. Κάτι καταχωρείται που δεν ξέρουμε τι είναι.

 

http://www.otenet.gr/hd/HTML/extra_settings_modemen.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow.. Μεγάλη λίστα... έχω πολλά να δοκιμάσω. Εν τω μεταξύ, ξέχασα να post-άρω το query του modem μπας και βοηθήσει:

 

>ATQ0V1E0 - OK
AT+GMM - +GMM: V90                 
AT+FCLASS=? - 0,1,2,8
AT#CLS=? - COMMAND NOT SUPPORTED
AT+GCI? - +GCI: 46
AT+GCI=? - +GCI: (0A,0F,2D,2E,31,3C,3D,42,46,51,52,57,58,59,68,7B,82,8A,8B,A0,A5,A6,AE,B4,F6,F7,F8,F9,FB,FC)
ATI1 - BEE7
ATI2 - OK
ATI3 - U.S. Robotics 56K FAX EXT V1.915M
ATI4 - U.S. Robotics 56K FAX EXT Settings... 
      B1 E0 L1 M1 Q0 T V1 X3 Y0 &A0 &B1 &C1 &D2 &H1 &I0 &K1 &M4 &R2 &S0 &Y0 
      S00:000 S01:000 S02:043 S03:013 S04:010 S05:008 S06:003 S07:060 S08:001 S09:006
      S10:014 S11:085 S12:050 S27:000 S32:000 
      LAST DIALED #:T8962588888
ATI5 - U.S. Robotics 56K FAX EXT Settings... 
      Template Y0:
      B0 E1 L1 M1 Q0 T V1 X1 Y0 &A1 &B0 &C1 &D2 &H0 &I0 &K1 &M4 &R1 &S0 &Y0 
      S00:000 S02:043 S06:003 S07:050 S08:001 S09:006 S10:014 S11:085 S12:050 S27:000
      S32:000 
      Template Y1:
      B0 E1 L1 M1 Q0 T V1 X4 Y0 &A3 &B1 &C1 &D2 &H1 &I0 &K1 &M4 &R2 &S0 &Y0 
      S00:000 S02:043 S06:003 S07:050 S08:001 S09:006 S10:014 S11:085 S12:050 S27:000
      S32:000 
      TELEPHONE NUMBERS:
      0=                                     1=
      2=                                     3=
ATI6 - U.S. Robotics 56K FAX EXT Link Diagnostics... 
      TERMINATION REASON.... NONE
      LAST TX rate.... N/A
      HIGHEST TX rate.... 300 BPS
      LAST RX rate.... N/A
      HIGHEST RX rate.... 300 BPS
      PROTOCOL.... N/A
      COMPRESSION.... N/A
      Line QUALITY.... 255
      Rx LEVEL.... 214
      Highest Rx State.... 00
      Highest TX State.... 00
      EQM Sum.... FFFF
      RBS Pattern.... FF
      Rate Drop.... FF
      Digital Loss.... FFFF
      Local Rtrn Count.... 00
      Remote Rtrn Count.... 00
ATI7 - Configuration Profile... 
      Product type         Greece External
      Product ID:          24563100
      Options              V32bis,V.80,V.34+,V.90,V.92
      Fax Options          Class 1/Class 2
      Line Options         Caller ID, Distinctive Ring
      Clock Freq           28.2MHz
      EPROM                256k
      RAM                  32k
      FLASH date           05/27/2004
      FLASH rev            1.915M
      DSP rev              79.00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είναι μόνο 2 εντολές, μια για κάθε τύπο US Robotics. Οι εντολές που έχει είναι ουσιαστικά για να ρίξεις το προτόκολο σε κάτι πιο χαμηλό. Τι να πω, ίσως να έχω πιο καινούριο μοντέλο.

 

Έχω μία ιδέα. Υπάρχει εντολή που να μας λέει τι ρυθμίσεις έχει το modem αυτή την στιγμή; Αν ναι, τότε απλά χρησιμοποιώ την εντολή αυτή για να δω την ρύθμιση που βάζουν τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμαμαι το προβλημα που ειχα στο Mandrake 7.1 και δεν μπορουσα να συνδεθω με το us robotics

επρεπε να βαλω ATX κατι τέτοιο δεν θυμαμαι ακριβως

για να μετατρεψει απο pulse σε tone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμαμαι το προβλημα που ειχα στο Mandrake 7.1 και δεν μπορουσα να συνδεθω με το us robotics

επρεπε να βαλω ATX κατι τέτοιο δεν θυμαμαι ακριβως

για να μετατρεψει απο pulse σε tone

 

>atX4
atDT

και για pause before dial

>atXD

βέβαι δεν ξέρω αν αυτά θες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα λύθηκε!

 

Boot-αρα σε Windows και συνδέθηκα από εκεί. Boot-άρα πάλυ σε Linux και έδωσα την εντολή ATI4 (την οποία βρήκα σε ένα KB της Microsoft) που μας λέει τι ρυθμίσεις έχει το modem αυτή την στιγμή. Οι ρυθμίσεις που έδωσε ήταν.

 

>B1 E0 L0 M1 Q0 T V1 X3 Y0 &A0 &B1 &C1 &D2 &H1 &I0 &K1 &M4 &R2 &S0 &Y0

 

Βάζουμε και το "AT" μπροστά και τις περνάμε στο modem:

 

>ATB1 ATE0 ATL0 ATM1 ATQ0 ATT ATV1 ATX3 ATY0 AT&A0 AT&B1 AT&C1 AT&D2 AT&H1 AT&I0 AT&K1 AT&M4 AT&R2 AT&S0 AT&Y0

 

Κάποιες από αυτές είναι μάλλον άχρηστες και μόνο ορισμένες είναι που κάνουν την διαφορά στο αν θα συνδεθεί ή όχι, οπότε κάποια στιγμή ίσως αρχίσω να αφαιρώ για να δω ποιές είναι.

 

Ευχαριστώ borror, DIMITRISG, και frenzy.

 

Το οτι θα πειράζω ένα σειριακό modem 10 χρόνια έπειτα από το peak τους στην Ελλάδα δεν το είχα φανταστεί. Τώρα πάω να κάνω τίποτα ASCII art και να συνδεθώ σε κανένα BBS :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...