Προς το περιεχόμενο

μπορει να "καει" η on board καρτα ηχου και να παιζει κανονικα το υπολοιπο pc ?


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει να "καει" η on board καρτα ηχου και να παιζει κανονικα το υπολοιπο pc ?

προσπαθουσα να κανω εισαγωγη ηχου στο pc, αλλα σε μια προεκταση που χρειαστηκα δεν ειχα αρσενικο και θυληκο RCA και προσπαθουσα να στερεωσω 2 αρσενικα μεταξυ τους.καποια στιγμη εκει που ακουγωντουσαν πολλα παρασιτα ξαφνικα σταματησε να βγαινει ηχος απο το pc.

τα ηχοια δε εχουν καει(τα τσεκαρα)δοκιμασα και εκανα απεγκατασταση της καρτας και ξαναπερασα τους drivers αλλα δεν εχω κανενα αποτελεσμα !!!!

τι να κανω ?

δεν ξερω εαν εχει καει η καρτα η ειναι θεμα οτι εχουν μπλεχτει οι drivers.

το λεω αυτο γιατι σε καποιο αλλο pc παλαιοτερα που ειχα διαφορα με μια εξωτερικη καρτα, εαν δεν την ξεκουμπωνα και μετα να την ξαναβαλω δεν το ξεπερναγα το προβλημα.πραγμα που δεν μπορω να κανω τωρα μιας και η καρτα ειναι εσωτερικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις onboard σύστημα ήχου που χρησιμοποιεί jack autosensing, δοκίμασε, αφού έχουν φορτώσει τα Windows, να βγάλεις και να ξαναβάλεις το βύσμα στο line out...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να ξερω τι ειναι το jack autosensing, το βισμα των ηχειων απο το pc το εχω βγαλει και το εχω βαλει παμπολες φορες για ολες τις περιπτωσεις που προσπαθησα....

εντ ' μεταξυ καθε φορα που μπαινοβγαζω το βισμα του ηχου ακουγετε εναμικρο παρασιτο αλλα καμια ανταποκριση ηχου !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχω καταλάβει καλά το έχω κάνει και εγώ. Προσπαθώντας να ενώσω στο ίδιο ηχοσυστημα που είναι πάνω το pc το επιτραπέζιο dvd. Απο εκείνη την στιγμή μονο μπζζζζζζζζζζζζζζ και τελικά πήρα μια sb audigy για να έχω ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη κατι μου λεει οτι μπορει να ειναι θεμα λειτουργικου τελευταια ελπιδα μου ειναι να κανω format.αλλα για να το αποφυγω μπορω να διαπιστωσω με καποιο οτι πραγματικα η on board καρτα εχει καει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω προσπαθησει αλλα μολις κανω απεγκατασταση, επειδη ειναι on board την ξαναβλεπει αμεσως με τους παλαιους drivers (ου φοβαμε οτι εχουν χτυπησει και ετσι δεν μου γινετε τιποτα.

γιαυτο λεω οτι τελευταια ελπιδα ειναι το format.

για πειτε μου κατι? εαν εχει καει η καρτα, θα εχουν καει ολα τις τα καναλια?

δηλαδη και η εισοδο αλλα και το μικροφωνο? ισως ετσι να μπορω να δοκιμασω το εαν εχει καει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι έχει καεί. Δε μπορείς να είσαι σίγουρος. Κάνε το φορμάτ και αν δε σου δουλεύει πάλι, πάρε μια κάρτα ήχου να τελειώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε boot με κανα live cd linux όπως το knoppix. Αν δεν έχεις πρόβλημα στο hardware, θα έχεις ήχο κανονικά. Άρα με φορμάτ θα στρώσει. Αλλιώς, πάρε άλλη κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα το format αλλα δεν εγινε τιποτα.

απο οτι καταλαβαινω λοιπον την εχω καψει την καρτα.

αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι, γιατι οταν μπαινωβγαζω το βισματακι απο τα ηχεια ακουγετε ενας μικρος θορυβος ??απο που βγαινει αυτος εαν ειναι η καρτα καμμενη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...