Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για HP w2207h 22” WIDE


liakinen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάγκες καλώς σας βρίσκω. Αποφάσισα επιτέλους να αλλάξω την 17αρα CRT μου και μετά από έρευνα γέρνω προς την HP w2207h την οποία είδα από κοντά σε κατάστημα κωτσόβολος και έπαθα την πλάκα μου. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι η απαράδεκτη εγγύηση του μόλις ενός χρόνου. Οι εναλλακτικές που έχω είναι οι γνωστές Samsung 226 BW, 226 CW και 2232 BW αλλά με τα S,B,N,R,T,H και δεν ξέρω τι άλλα panel υπάρχουν έχω χάσει την μπάλα. Παρακαλώ λοιπόν για τις εμπειρίες σας από την hp αλλά και από τα άλλα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μια χαρα ειναι η hp. Ειναι βεβαια glossy που αυτο μερικους τους ενοχλει,σε αλλους τους αρεσει..

 

 

Το μεγαλο μειονεκτημα της ειναι ο μονο 1 χρονος εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ότι είναι glossy δεν έχω πρόβλημα το αντίθετο μάλιστα. Άντε το πολύ να κλείνω το πατζούρι λίγο. Γνωρίζεις αν τα παει καλά στα παιχνίδια μιας και είμαι Gamer και μάλιστα FPS Gamer. Διάβασα σε ξένα forum ότι έχει ένα μικρό πρόβλημα ghosting σε σχέση με τις Samsung. Γνωρίζεις κάτι σχετικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέχασα να αναφέρω παιδιά, είναι ότι ο υπάλληλος στον Κωτσόβολο, ο οποίος δεν ήταν καθόλου άσχετος και αντιπαθής όπως μου έχει τύχει πολλές φορές σε μεγάλα καταστήματα, τον εξέπληξε και τον ίδιο το θέμα της εγγύησης και αφού έκανε ένα τηλέφωνο στα κεντρικά μʼ ενημέρωσε ότι με 70 περίπου euro δεν θυμάμαι ακριβώς ο Κωτσοβολος και όχι η HP δίνει 4 χρόνια εγγύηση. Βέβαια έτσι φτάνουμε τα 400 οπότε αλλάζει το πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 400 ευρό είναι η samsung 215tw ,21 ίντσες και S-PVA panel, οπότε θα έλεγα πως δεν συμφέρει αυτή η επιλογή.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά είναι πολύ όμορφη η ρουφιάνα παρά πολύ όμορφη. Την έχεις πάνω στο γραφείο σου και κάθεσαι και την χαζεύεις. Το περίεργο με την εγγύηση της είναι ότι εξωτερικά τουλάχιστον και όχι ηλεκτρονικά γιατί δεν γνωρίζω η ποιότητα κατασκευής της είναι ανώτερη όλων σʼ αυτήν την κατηγορία τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε σκέψεις να πάρω την ατίστοιχη 24άρα. Γενικά οι HP (παρόλο που δεν ακούγονται στην Ελλάδα) παίρνουν υψηλότατες κριτικές πάντα. Για μένα είναι πολύ καλή επιλογή.

Αν είσαι FPS gamer μην πάς σε άλλο πάνελ από ΤΝ. Χάνουν σε όλα από τα ακριβότερα εκτός της ταχύτητας όπου είναι απλησίαστα. Και μιλάω στην πράξη, όχι στα χαρτιά (εκεί πολλά λέγονται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες καλώς σας βρίσκω. Αποφάσισα επιτέλους να αλλάξω την 17αρα CRT μου και μετά από έρευνα γέρνω προς την HP w2207h την οποία είδα από κοντά σε κατάστημα κωτσόβολος και έπαθα την πλάκα μου. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι η απαράδεκτη εγγύηση του μόλις ενός χρόνου. Οι εναλλακτικές που έχω είναι οι γνωστές Samsung 226 BW, 226 CW και 2232 BW αλλά με τα S,B,N,R,T,H και δεν ξέρω τι άλλα panel υπάρχουν έχω χάσει την μπάλα. Παρακαλώ λοιπόν για τις εμπειρίες σας από την hp αλλά και από τα άλλα μοντέλα.

 

Φίλε καλή σου μέρα. Επειδή είμαι κάτοχος των μοντέλων Samsung 226BW (Made In Slovakia and with panel Samsung) και 2232BW, έχω να σου τονίσω το ότι ενώ είναι εξαιρετικά monitors για τα λεφτά τους, υπάρχει το φαινόμενο bleeding (όταν η οθόνη π.χ. δεν παίρνει σήμα απο PC και την ανάψεις, θα δεις κάτω από τα πλαστικά της, να βγαίνει φως από το backlight σαν παράλληλη γραμμή στο πλάισιό της). Αν είσαι γραφίστας, αυτό είναι ενοχλητικό, αν όχι, δε θα καταλάβεις και τίποτα.

 

Από την άλλη μεριά, η Samsung έχει απίστευτη on site/τηλεφωνική εγγύηση άμεσης αντικατάστασης με Coruier, δε ξέρω βέβαια αν ισχύου οι ίδιοιόροι και μετά το πέρας του ενός χρόνου (τα διάφορα ψιλά γραμματάκια που λένε...). Δοκιμασμένο και αποδεδειγμένο το της εγγύησης πάντως.

 

Η συμβουλή μου είναι να πας για την HP που κατά τη γνώμη μου είναι ΜΑΚΡΑΝ ότι καλύτερο σε 22άρα για τα λεφτά της. Δε ξέρω βέβαια τι θα παίξει με την εγγύηση.

 

Αν θές 24άρα, τότε πας για Dell...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλή σου μέρα. Επειδή είμαι κάτοχος των μοντέλων Samsung 226BW (Made In Slovakia and with panel Samsung) και 2232BW, έχω να σου τονίσω το ότι ενώ είναι εξαιρετικά monitors για τα λεφτά τους, υπάρχει το φαινόμενο bleeding (όταν η οθόνη π.χ. δεν παίρνει σήμα απο PC και την ανάψεις, θα δεις κάτω από τα πλαστικά της, να βγαίνει φως από το backlight σαν παράλληλη γραμμή στο πλάισιό της). Αν είσαι γραφίστας, αυτό είναι ενοχλητικό, αν όχι, δε θα καταλάβεις και τίποτα.

 

Από την άλλη μεριά, η Samsung έχει απίστευτη on site/τηλεφωνική εγγύηση άμεσης αντικατάστασης με Coruier, δε ξέρω βέβαια αν ισχύου οι ίδιοιόροι και μετά το πέρας του ενός χρόνου (τα διάφορα ψιλά γραμματάκια που λένε...). Δοκιμασμένο και αποδεδειγμένο το της εγγύησης πάντως.

 

Η συμβουλή μου είναι να πας για την HP που κατά τη γνώμη μου είναι ΜΑΚΡΑΝ ότι καλύτερο σε 22άρα για τα λεφτά της. Δε ξέρω βέβαια τι θα παίξει με την εγγύηση.

 

Αν θές 24άρα, τότε πας για Dell...

 

Πολύ σίγουρος είσαι φίλε και με πωρώνεις. Αύριο μάλλον το πρωί παω για παραγγελία. Έχω κάνει τρελή έρευνα για την συγκεκριμένη οθόνη στο δίκτυο και μόνο θετικά διαβάζω, πλην βεβαίως της εγγύησης. για να λεμε και την αλήθεια το ίδιο θετικές είναι και οι γνώμες για τις 3 Samsung με εξαίρεση ίσως το design της 2232BW. Η 226 CW φοράει μόνο S panel ; ποια η διαφορά της από την 2232BW ;

 

Όσο για την πρόταση σου για 24άρα πιστεύω για τους gamers είναι υπερβολή αυτήν την στιγμή τέτοιες οθόνες, μιας και θα πρέπει να ακουμπάμε κάθε χρόνο μια 500άρα σε GPU και πάλι τα πράγματα θα είναι ζόρικα στην native ανάλυση. Άσε που αν πήγαινα για 24άρα θα έπαιρνα δάνειο και βουρ για EIZO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε σκέψεις να πάρω την ατίστοιχη 24άρα. Γενικά οι HP (παρόλο που δεν ακούγονται στην Ελλάδα) παίρνουν υψηλότατες κριτικές πάντα. Για μένα είναι πολύ καλή επιλογή.

Αν είσαι FPS gamer μην πάς σε άλλο πάνελ από ΤΝ. Χάνουν σε όλα από τα ακριβότερα εκτός της ταχύτητας όπου είναι απλησίαστα. Και μιλάω στην πράξη, όχι στα χαρτιά (εκεί πολλά λέγονται).

 

Έχεις δίκιο για αυτήν την κατηγορία τιμής τα TN panel είναι μονόδρομος για gaming. Απλά εγώ την έφερα σε αντιπαράθεση με τις Samsung που έχουν Χρόνο Απόκρισης 2ms.

 

Ένας λόγος για τον οποίο άνοιξα το thread είναι ότι δεν βλέπω να γίνεται και πολύ ντόρος ρε παιδιά για την οθόνη στο forum μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλή σου μέρα. Επειδή είμαι κάτοχος των μοντέλων Samsung 226BW (Made In Slovakia and with panel Samsung) και 2232BW, έχω να σου τονίσω το ότι ενώ είναι εξαιρετικά monitors για τα λεφτά τους, υπάρχει το φαινόμενο bleeding (όταν η οθόνη π.χ. δεν παίρνει σήμα απο PC και την ανάψεις, θα δεις κάτω από τα πλαστικά της, να βγαίνει φως από το backlight σαν παράλληλη γραμμή στο πλάισιό της). Αν είσαι γραφίστας, αυτό είναι ενοχλητικό, αν όχι, δε θα καταλάβεις και τίποτα.

 

Από την άλλη μεριά, η Samsung έχει απίστευτη on site/τηλεφωνική εγγύηση άμεσης αντικατάστασης με Coruier, δε ξέρω βέβαια αν ισχύου οι ίδιοιόροι και μετά το πέρας του ενός χρόνου (τα διάφορα ψιλά γραμματάκια που λένε...). Δοκιμασμένο και αποδεδειγμένο το της εγγύησης πάντως.

 

Η συμβουλή μου είναι να πας για την HP που κατά τη γνώμη μου είναι ΜΑΚΡΑΝ ότι καλύτερο σε 22άρα για τα λεφτά της. Δε ξέρω βέβαια τι θα παίξει με την εγγύηση.

 

Αν θές 24άρα, τότε πας για Dell...

 

για ποιο μοντελο της Dell μιλας ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες καλώς σας βρίσκω. Αποφάσισα επιτέλους να αλλάξω την 17αρα CRT μου και μετά από έρευνα γέρνω προς την HP w2207h την οποία είδα από κοντά σε κατάστημα κωτσόβολος και έπαθα την πλάκα μου. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι η απαράδεκτη εγγύηση του μόλις ενός χρόνου. Οι εναλλακτικές που έχω είναι οι γνωστές Samsung 226 BW, 226 CW και 2232 BW αλλά με τα S,B,N,R,T,H και δεν ξέρω τι άλλα panel υπάρχουν έχω χάσει την μπάλα. Παρακαλώ λοιπόν για τις εμπειρίες σας από την hp αλλά και από τα άλλα μοντέλα.

 

Απίστευτο :) Και εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση και σκεφτόμουν να ανοίξω ίδιο

ποστ. Και εγώ σκέφτομαι να πάρω την w2207h η οποία είναι κορυφή από ό,τι

διαβάζω. Αρχικά σκόπευα να πάρω την 226bw αλλά με το χαμό με τα πάνελς

ξενέρωσα λίγο (επίσης δεν πρόλαβα την προσφορά του πλαισίου στα 200 Ευρώ).

 

Οι μόνοι ενδυασμοί που έχω και εγώ είναι οι εξής 2:

1) Την Samsung την φέρνουν και τα περίπτερα ακόμα και από ό,τι είχα διαβάσει

στο φόρουμ το σέρβις ανέλαβε η εταιρία που έχει και την LG η οποία έχει άριστο

σέρβις, ενώ την HP την φέρνουν μόνο η Pixmania και ο Κωτσόβολος.

2) 1 Χρόνος εγγύηση (2 από το pixmania) ενώ η Samsung έχει 3

 

Ουσιαστικά, ένας είναι ο ενδυασμός. Το θέμα της εγγύησης.

 

Υ.Γ. Φίλε liakinen, έχε υπόψιν ότι και η HP κυκλοφορεί με 3 είδη πάνελς

(Samsung, LG, Innolux)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...