Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για HP w2207h 22” WIDE


liakinen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απίστευτο :) Και εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση και σκεφτόμουν να ανοίξω ίδιο

ποστ. Και εγώ σκέφτομαι να πάρω την w2207h η οποία είναι κορυφή από ό,τι

διαβάζω. Αρχικά σκόπευα να πάρω την 226bw αλλά με το χαμό με τα πάνελς

ξενέρωσα λίγο (επίσης δεν πρόλαβα την προσφορά του πλαισίου στα 200 Ευρώ).

 

Οι μόνοι ενδυασμοί που έχω και εγώ είναι οι εξής 2:

1) Την Samsung την φέρνουν και τα περίπτερα ακόμα και από ό,τι είχα διαβάσει

στο φόρουμ το σέρβις ανέλαβε η εταιρία που έχει και την LG η οποία έχει άριστο

σέρβις, ενώ την HP την φέρνουν μόνο η Pixmania και ο Κωτσόβολος.

2) 1 Χρόνος εγγύηση (2 από το pixmania) ενώ η Samsung έχει 3

 

Ουσιαστικά, ένας είναι ο ενδυασμός. Το θέμα της εγγύησης.

 

Υ.Γ. Φίλε liakinen, έχε υπόψιν ότι και η HP κυκλοφορεί με 3 είδη πάνελς

(Samsung, LG, Innolux)

 

Άστα να παν φίλε, έχεις δίκιο για τα panel. Όλη μέρα σήμερα το ψάχνω και αν συνεχίσω έτσι όχι αύριο αλλά ούτε του χρόνου τα Χριστούγεννα δεν θα πάρω οθόνη. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι το μοντέλο w2207h ως επί το πλείστον φοράει Innolux/Foxconn panel ενώ το παλαιότερο w2207 παίζει και με τα 3 εξίσου. Τι να πω το κέρατο μου κάτι τέτοια βλέπω και καταλαβαίνω γιατί το όνομα EIZO είναι ίσως απ΄τα λίγα αν όχι το μοναδικό που στον χώρο της πληροφορικής και της τεχνολογίας γενικότερα δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Άστα να παν φίλε, έχεις δίκιο για τα panel. Όλη μέρα σήμερα το ψάχνω και αν συνεχίσω έτσι όχι αύριο αλλά ούτε του χρόνου τα Χριστούγεννα δεν θα πάρω οθόνη. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι το μοντέλο w2207h ως επί το πλείστον φοράει Innolux/Foxconn panel ενώ το παλαιότερο w2207 παίζει και με τα 3 εξίσου. Τι να πω το κέρατο μου κάτι τέτοια βλέπω και καταλαβαίνω γιατί το όνομα EIZO είναι ίσως απ΄τα λίγα αν όχι το μοναδικό που στον χώρο της πληροφορικής και της τεχνολογίας γενικότερα δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.

 

Και εγώ την ίδια πίκρα είχα φάει όταν μετά τα 1500+ μηνύματα που είχα διαβάσει για

την 226bw σε ένα φόρουμ διάβασα το thread για την w2207h.

 

Πάντως, είναι πιο εύκολο να αναγνωρίσεις τα πάνελ σε σχέση με μια 226bw.

 

Να κάνω μια περίληψη των 800+ μηνυμάτων που διάβασα για την w2207h.

 

1) Μυστικό μενού.

Κλείνεις την οθόνη, κρατάς πατημένο το (μενού) και το (-) και την ανοίγεις.

Βλέπεις τι πάνελ έχει. Κυκλοφορούν (για την ώρα) τα εξής πάνελ:

α) LM220M1, LTM220M1, LTM220M1-L01 => Samsung

β) LM220WE1-TLB1 => LG

γ) LM220EW01-V2, MT220WW01-V1 => Innolux

 

Τα LG έχουν WE ενώ τα Innolux EW, δεν είναι τυπογραφικό.

 

Αυτό βέβαια, αφού την έχεις πάρει, αλλά μπορείς να δει τι πάνελ έχει και από

το κουτί της (δεν νομίζω να έχει αντίρηση ο Κωτσόβολος εφόσον δεν χρειάζεται

καν να ανοιχτεί το κουτί)

 

2) Στην Ασία όλοι προτιμούν τα LG γιατί λένε είναι καλύτερα από τα Samsung.

 

3) Στο κουτί φαίνεται η χώρα κατασκευής. Συνήθως, όσα κατασκευάζονται στην

czech republic είναι LG, και όσα στην China είναι Samsung, αλλά έχω διαβάσει και

εξαιρέσεις επομένως δεν αποτελεί σίγουρο κριτήριο.

 

4) Η ημερομηνία κατασκευής (π.χ Aug 2007) δεν αποτελεί κριτήριο για το πάνελ

 

5) Σίγουρο κριτήριο αποτελεί η έκδοση. Στο κουτί δεξιά αναφέρει "revision"

α) STM (συνήθως STM001) => Samsung

β) GTM (συνήθως GTM001 ή GTM002) => LG

γ) ΙΤΜ ή οτιδήποτε άλλο => Innolux

 

hppanelwb5.th.jpg

 

 

Στην παραπάνω εικόνα φαίνεται ένα μοντέλο με LG πάνελ.

 

Θα πάω τώρα στον Κωτσόβολο να ρωτήσω αλλά μένω σε μικρή πόλη επομένως

το θεωρώ απίθανο να έχουν οθόνη στο κατάστημα για να την δω.

 

Βασικά, από ό,τι έχω διαβάσει τελικά η όλη συζήτηση για τα πάνελ είναι πολύς

χαμός για το τίποτα. Δύο 226bw που είδα με S και A ίδιες μου φάνηκαν. Και οι

διαφορές που αντιλήφθηκα ήταν επειδή ήταν δίπλα. Όποια και να μας τύχει μια χαρα

θα είναι. Αυτό που κατάλαβα, χωρίς να μπορώ να το αποδείξω φυσικά, είναι ότι

κάποιες οθόνες ήταν προβληματικές με συνέπεια να μην έχουν καλή απεικόνιση και

κατά σύμπτωση έτυχε να έχουν το X πάνελ, και έπειτα πήρε μεγάλες διαστάσεις το

θέμα.

 

ΑΝ κατά τύχη βρω οθόνη στο κατάστημα θα γράψω τι πάνελ έχει.

 

**Ενημέρωση**

 

Όπως είχα υποθέσει δεν υπήρχε να την δω στο κατάστημα. Ήταν μια πολύ ευγενική κοπελίτσα και κοίταξε σε ποιο κατάστημα

υπάρχει αλλά δεν υπάρχει σε Αλεξανδρούπολη,Κομοτηνή,Ξάνθη,Καβάλα, οπότε δεν μπορώ να την δω κάπου.

 

Όσον αφορά αυτό που είπες για τα 70 ευρώ και τα 4 χρόνια εγγύηση, το κάνουν πολλά καταστήματα και είναι σπαστικό αν

όχι υποτιμητικό για την νοημοσύνη μας. Ή το προϊόν είναι ποιοτικό και έχει εγγύηση 3,4 χρόνια από μόνο του ή δεν είναι και έχει

μόνο 1. Γιατί πρέπει να πληρώσουμε για το αυτονόητο ?

 

Σου λέει "Για να έχει το κεφάλι του ήσυχο θα δώσει τα 70 ευρώ. Στατιστικά πόσα μοντέλα να βγάλουν πρόβλημα, άρα με αυτό το

τέχνασμα κερδίζουμε 70 ευρώ τσάμπα"

Επίσης, εγγύηση από τον Κωτσόβολο είναι μηδενική εγγύηση. Οι αντιπροσωπείες που έχουν on-site αντικατάσταση σου στέλνουν

με courier άλλη και εκείνη την ώρα δίνεις πίσω την δική σου (μου συνέβη με LG). Στο Κωτσόβολο αν είσαι επαρχία όπως εγώ θα

πρέπει να την στείλουν Αθήνα να περιμένεις 2-3 εβδομάδες να παει και να ελεγθεί και ακόμα και να δεχτούν ότι χάλασε εντός

εγγύησης, θα σου δώσουν ένα πιστοτικό με την τιμή που κρίνουν ότι αξίζει εκείνη την περίοδο (αποκλείεται σε 3 χρόνια να έχουν τέτοια οθόνη να στην αντικαταστήσουν)

 

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τον Κωτσόβολο, αλλά στην επαρχία την φοβάμαι την "εγγύηση" των αλυσίδων καταστημάτων γιατί

συνήθως γίνεται αυτό που περιέγραψα πριν και μένεις χωρίς το προϊόν σου για εβδομάδες και αν διαμαρτυρηθείς σου λένε

"δεν φταίμε εμείς, είμαστε μεταπωλητές απλά"

 

Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν την έχω πάρει ήδη την w2207h αλλιώς το θέμα με τα πάνελ δεν με απασχολεί. Όλοι λένε

ότι η w2207h είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί σε 22" και TN πάνελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η κίνηση σου με την περίληψη. Αυτά ακριβώς βρήκα και εγώ στο δίκτυο. Άλλο ένα κοινό που έχουμε πέραν του ενδιαφέροντος μας για την οθόνη είναι ότι και εγώ από επαρχία είμαι ( Πτολεμαιδα ) και το κατάστημα Κωτσόβολος στο οποίο αναφέρομαι είναι της Κοζάνης. Όπως καταλαβαίνεις μόνο με παραγγελία έρχεται η οθόνη και μάλιστα με καθυστέρηση 15 ημερών. Συμφωνώ απολύτως με αυτά που γράφεις για την εγγύηση των αλυσίδων καταστημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια περίληψη! μηπως υπάρχει κατι αντίστοιχο και για την 24'?:)

 

Από ό,τι ξέρω η w2408h είναι ολόιδια σε όλα (από εμφάνιση,μενού,συνδέσεις μέχρι

επιδόσεις) με την w2207h. Η μόνη διαφορά είναι η 2 ίντσες παραπάνω και ό,τι αυτό

συνεπάγεται (π.χ αναλύσεις).

 

Δεν κυκλοφορούν και πολλές πληροφορίες όμως.

Έχω διαβάσει 2 άρθρα για αυτήν μόνο που είνα τα εξής:

http://www.prad.de/en/monitore/review/2007/review-hp-w2408h.html

http://www.anandtech.com/displays/showdoc.aspx?i=3188

 

Και τα δύο την βγάζουν πάρα πολύ καλή.

 

Αν την δεις σαν μια 24 άρα οθόνη με TN, τότε είναι πολύ καλή. Οι κύριοι ανταγωνιστές

της είναι η Samsung 245B και η LG L246WH (γράμμα-κλειδί το H). Άναμεσα σε αυτές

τις τρεις είναι ίσως η καλύτερη και σίγουρα η πιο όμορφη.

Ξεφεύγει όμως σε τιμή. Από την τάξη των 300 ευρώ που κοστίζουν οι 22άρες

πηγαίνουμε στην τάξη των 500 ευρώ. Αν έχεις να δώσεις 470 ευρώ που έχει αυτή την

στιγμή (η 22άρα έχει 330 αντίστοιχα) τότε έχεις να δώσεις και 590 που έχει η L245WP

(γράμμα-κλειδί το P) με P-MVA panel.

 

Παρόλα αυτά όμως η w2408h έχει πολύ καλές επιδόσεις και από ό,τι λένε αν δεν την

βάλεις δίπλα σε μια με IPS/VA panel δεν καταλαβαίνεις ότι είναι TN, απλά εγώ

προσωπικά θα προτιμούσα να δόσω τα επιπλέον 120 ευρώ και να πάω στην LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,

εχεις δίκιο για τις επιδόσεις τις w2408h γιατι εχω ψάξει και εγώ παντού και αυτό εχω διαπιστώσει..δυστυχώς η lg l245wp δν υπάρχει πουθενά ελλάδα.. παραμόνο μέσω hardshop οπου την ανεβάσανε στα 630 απο 580 και ανεβαίνει τρελά η τιμή και pixmania οπου αν σου συμβεί τιποτα με καμμένα πίξελ η έστω κατι ελλατωματικό να μην μπορεις να ξεμπλέξεις εύκολα..(+οτι σε αυτα τα μαγαζια με αντικαταβολη και εμβασμα αντιστοιχα μπορω να αγορασω εγω..)

 

Την w2408h την εχει 549 ο κοτσώβολος αλλα το καλο είναι 12 άτοκες δόσεις.

 

θα μου πείς εφτασες στα 549.. και γιατι δεν πας λιγο παραπανω στα 630.. αλλα απο τα 450 που διέθετα αρχικά εχω ανέβει πολύ.(βεβαια οτι πληρώνεις πέρνεις..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,

εχεις δίκιο για τις επιδόσεις τις w2408h γιατι εχω ψάξει και εγώ παντού και αυτό εχω διαπιστώσει..δυστυχώς η lg l245wp δν υπάρχει πουθενά ελλάδα.. παραμόνο μέσω hardshop οπου την ανεβάσανε στα 630 απο 580 και ανεβαίνει τρελά η τιμή και pixmania οπου αν σου συμβεί τιποτα με καμμένα πίξελ η έστω κατι ελλατωματικό να μην μπορεις να ξεμπλέξεις εύκολα..(+οτι σε αυτα τα μαγαζια με αντικαταβολη και εμβασμα αντιστοιχα μπορω να αγορασω εγω..)

 

Την w2408h την εχει 549 ο κοτσώβολος αλλα το καλο είναι 12 άτοκες δόσεις.

 

θα μου πείς εφτασες στα 549.. και γιατι δεν πας λιγο παραπανω στα 630.. αλλα απο τα 450 που διέθετα αρχικά εχω ανέβει πολύ.(βεβαια οτι πληρώνεις πέρνεις..)

 

Για την 22άρα HP και γενικά για οθόνη μέχρι 300 - 350 ευρώ τα TN Panel είναι πάρα πολύ καλή και συμφέρουσα αγορά. Όταν όμως πας για 24 ίντσες και παίζεις στα 500+ τότε ξεχνάς με την μια τα TN. Έτσι πληροφοριακά γιατί κυνηγάς 24άρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την 22άρα HP και γενικά για οθόνη μέχρι 300 - 350 ευρώ τα TN Panel είναι πάρα πολύ καλή και συμφέρουσα αγορά. Όταν όμως πας για 24 ίντσες και παίζεις στα 500+ τότε ξεχνάς με την μια τα TN. Έτσι πληροφοριακά γιατί κυνηγάς 24άρα ;

 

γιατι τώρα είμαι με μια 17αρα.. και θέλω μια αλλαγή.επειδή η οθόνη είναι αυτό που βλέπω καθημερινα πάνω απο 4-5 ώρες (+δεν είναι εξάρτημα που αλλαζεται συχνά)πιστεύω πως αξίζει να δώσω λεφτα για να εκμεταλλευτώ και το full hd αργότερα.(μην θέλω να παίζω σε 1-2 χρονια κανα blue-ray και να μην μπορώ να το ευχαριστηθώ), πιο 'ζωντανό' game αργότερα με αναβάθμιση pc, αλλα και μεγαλύτερη επιφάνεια εργασιας.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τώρα είμαι με μια 17αρα.. και θέλω μια αλλαγή.επειδή η οθόνη είναι αυτό που βλέπω καθημερινα πάνω απο 4-5 ώρες (+δεν είναι εξάρτημα που αλλαζεται συχνά)πιστεύω πως αξίζει να δώσω λεφτα για να εκμεταλλευτώ και το full hd αργότερα.(μην θέλω να παίζω σε 1-2 χρονια κανα blue-ray και να μην μπορώ να το ευχαριστηθώ), πιο 'ζωντανό' game αργότερα με αναβάθμιση pc, αλλα και μεγαλύτερη επιφάνεια εργασιας.:-)

 

Μια από τα ίδια είμαι και εγώ (17άρα CRT μάλιστα). Παιχνίδια παίζεις ; Αν ναι τι GPU έχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνίδια ετσι και έτσι..(τα κλασσικά counter se lan και trackmania meso internet..)εχω την 8400gs σαν μικρη αναβάθμιση απο geforce 5750

αργότερα όμως θα την αναβαθμίσω αναγκαστικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη οθονη ειναι και για games και για καθημερινες εργασιες ,παντως πριν αγορασεις να την δεις απο κοντα και συγκρινε τη λιγο με καποια Lg για παραδειγμα της ιδιας κατηγοριας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys, απ' όσο ξέρω υπάρχει κοινοτική οδηγία ότι όλα τα ηλεκτρονικά είδη πωλούνται με εγγύηση το λιγότερο 2 ετών! πως γίνεται λοιπόν να πουλάνε την w2207h με 1????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνίδια ετσι και έτσι..(τα κλασσικά counter se lan και trackmania meso internet..)εχω την 8400gs σαν μικρη αναβάθμιση απο geforce 5750

αργότερα όμως θα την αναβαθμίσω αναγκαστικά..

 

Αν είσαι έτσι και έτσι με τα games, τότε καλά κάνεις και προσανατολίζεσαι σε 24άρα. Απλά πιστεύω ότι ακόμα δεν έχουμε τελικό νικητή στην διαμάχη HD DVD - Blu-ray αν και βλέπουμε που οδηγούνται τα πράγματα. Σκέψου ότι μέχρι να τελειώσει η μάχη, να γεμίσει η αγορά από τίτλους υψηλής ανάλυσης, να περάσουν δυο τρεις γενιές των συσκευών αναπαραγωγής και εγγραφής για το PC θα περάσει αρκετός καιρός. Δεν είναι προτιμότερο η αγορά μιας 22άρας με καμιά 300 ευρώ που δεν είναι και τόσο πολλά λεφτά αν σκεφτείς ότι θα την απολαύσεις Κανά 2 χρονάκια και όταν φτάσουμε πραγματικά στην εποχή του Blu-ray (όλα αυτό δείχνουν), αγοραζεις/ουμε τότε μεγαλύτερη οθόνη που θα υποστηρίζει Full HD και ποιος ξέρει πόσο βελτιωμένα θα είναι τα panel και η τεχνολογία τους τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την hp 24'' την εχει και το mediamarkt πιαδια, δεν θυμαμαι βεβαια τιμη να σας πω

 

αλλα οθονη με μωλις 1 χρονο εγγυηση δεν συνιστατε

 

hp w2408h 549euro ιδια τιμη με κοτοσοβολο

μαλιστα ηταν διπλα διπλα με μια 24" eizo καπου 1099euro,αντικειμενικα η εικονα της HP ηταν καλυτερη στο ματι μου,ισως το gloss να φταιει,δε ξερω,παντως 10 φορες θα την προτιμουσα την ΗP

 

την 2408h την εχω ηδη παραγγειλει και την περιμενω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...