Προς το περιεχόμενο

Sapphire HD 3850 AGP???


Biull

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Είδα πριν καμιά βδομάδα οτι πρόκειται να βγεί η καινούρια AGP King κάρτα από Sapphire με το τσιπάκι της HD 3850!

2 εταιρίες έχουν ανακοινώσει οτι θα βγάλουν AGP: H Sapphire & PowerColor (με την Sapphire υψηλότερα χρονισμένη).

Οι φήμες λένε οτι θα είναι κοντά στα 200$ οπότε στο Ελλάντα κάπου στα 200-220 ευρώ (στην Ελλάδα δεν ισχύει οτι 1 ευρώ ~ 1.50 $ αλλά 1$=1ευρώ).

Αξίζει πιστεύετε?(Θεωρητικά μιας και δεν υπάρχουν benchs ακόμα).

Το σύστημά μου:

Asus P4P800

P4 3GHz @ 3.4GHz socket 478

2GB Ram @ 400Mhz

Club3d 7600GT 256MB Ram!

To μόνο που σκέφτομαι είναι εάν ο επεξεργαστής θα δημιουργεί bottleneck....:confused: αν και στα Gears of War, Crysis, CoD4 o επεξεργαστής δεν πρέπει να πέρναγε το 78% λειτουργίας.

Τι λέτε οεο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα την έπαιρνα.

 

το σύστημα σου δεν είναι του πεταμού άλλωστε, είναι κρίμα να καταντήσει κατεβαστήρι...

 

bottleneck θα τρώει η κάρτα όπως και να έχει, αλλά στα περισσότερα παιχνίδια πιστεύω πως δεν θα φαίνεται.

 

σε μετροπρογράμματα και σε παιχνίδια που εξαρτώνται όμως πολύ από την cpu, λογικά θα έχεις σημαντικές απώλειες.

 

το crysis μου φαίνεται δύσκολο να χρησιμοποιεί μόνο το 78% της cpu σου, αλλά δεν το αποκλείω, καθώς θα το έπαιζες με τα ελάχιστα settings (7600GT) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τότε τι bottleneck θα έχει τότε?

Σε ένα review του toms hardware για την GeCube X1950XT 512MB έλεγε οτι μπορεί να έχει bottleneck σε μερικά παιχνίδια!

Άμα είναι να σκάσω 200 ευρώ και να έχω τα ίδια αποτελέσματα με την 7600GT νομίζω δεν έχει νόημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε χτυπα την αλύπητα το bottleneck θα το φας σε μικρές αναλύσεις αν παίζεις 1280x1024 δεν θα συναντήσεις μεγάλο πρόβλημα εκτος αν benchάρεις

η καρτούλα πετάει και πάει γα...ας :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι αληθεια για το 78%

Το 99% των παιχνιδιων, δεν χρησιμοποιουν πανω απο το 75% του επεξεργαστη

δεν ισχύει γιατί είναι πολύ γενικό αυτό που λες, άλλη επεξεργαστική ικανότητα έχει το 78% ενός P4 στα 3.4 πχ, και άλλη το 78% ενός 6850 στα 3.0 ;)

 

Άρα τότε τι bottleneck θα έχει τότε?

Σε ένα review του toms hardware για την GeCube X1950XT 512MB έλεγε οτι μπορεί να έχει bottleneck σε μερικά παιχνίδια!

Άμα είναι να σκάσω 200 ευρώ και να έχω τα ίδια αποτελέσματα με την 7600GT νομίζω δεν έχει νόημα!

 

εντάξει το toms hardware δεν φημίζεται ιδιαίτερα για την αξιοπιστία του...

 

πάντως παλιότερα που είχα αγοράσει μία 1950pro agp, και στα review που έψαχνα, έβγαινε το συμπέρασμα πως η agp χάνει ~5% σε επιδόσεις σε σχέση με την pciXpress έκδοση...

 

εννοείται πως στην 3850 οι πιθανότητες bottleneck πολλαπλασιάζονται, καθώς μιλάμε για πολύ ταχύτερη κάρτα, αλλά σου ξαναλέω πως εξαρτάται και από πολλούς άλλους παράγοντες, όπως το κατά πόσο έχει ανάγκη το εκάστοτε παιχνίδι την cpu.

 

''η γη με τον ουρανό'' θα είναι η διαφορά με την 7600GT. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ την περιμένω την καρτούλα σαν τρελός?

Μα καλά όλοι PCI-e έχετε?;)

 

Όχι φίλε δεν είσαι ο μόνος που την περιμένει. Τουλάχιστον έχεις και μένα για παρέα. Εγώ την προορίζω για το παρακάτω περήφανο PC μου:

ABIT AV8-3rd Eye (939)

AMD64X2 4600@2,8

2GB Ram OCZ (2,2,5)

EVGA 7800 GS (490/1510)

Το σίγουρο είναι ότι bottleneck θα έχουμε, αλλά αυτό που με απασχολεί εμένα είναι αν θα υπάρχει υποστήριξη στους drivers από την ATI και αν η τιμή του θα είναι κάτω απτό ψυχολογικό όριο των 200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε χτυπα την αλύπητα το bottleneck θα το φας σε μικρές αναλύσεις αν παίζεις 1280x1024 δεν θα συναντήσεις μεγάλο πρόβλημα εκτος αν benchάρεις

η καρτούλα πετάει και πάει γα...ας :-)

Σε μεγάλες μάλλον εννοείς?

Εγώ σε μια 19" (1280χ1024) παίζω και με την 7600GT παίζω ψιλό-full to gears of war!

Τώρα όσον αφορά το bottleneck δεν ξέρω τι παίζει.Περιμένω να βγεί η κωλοκάρτα να δώ κανένα review.

Οπότε λέτε να είναι η μέρα με την νύχτα οι δύο αυτές κάρτες?

Ειλικρινά την περιμένω πώς και πώς να την τσιμπήσω μπάς και δούμε και καμία άσπρη μέρα!

Να θυμίσω σε όσους το έχουν ξεχάσει: 14/02/08 βγαίνει το Assassinʼs Creed!!!

 

*Με DirectX 10 θα δώ καμία διαφορά????:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι drivers είναι μια χαρά αυτή την στιγμή ;)

 

Αναφέρομαι πάντα για υποστήριξη όσον αφορά AGP κάρτες και όχι γενικότερα για την ATI. Μακάρι να έχεις δίκιο. Εσύ από την δικιά σου είσαι ευχαριστημένος υποθέτω. Τι πιστεύεις σε μένα θα ταιριάξει καλά στο σύστημα και σε 22αρα οθόνη την οποία μάλλον θα αποκτήσω πριν από την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μεγάλες μάλλον εννοείς?

Εγώ σε μια 19" (1280χ1024) παίζω και με την 7600GT παίζω ψιλό-full to gears of war!

Τώρα όσον αφορά το bottleneck δεν ξέρω τι παίζει.Περιμένω να βγεί η κωλοκάρτα να δώ κανένα review.

Οπότε λέτε να είναι η μέρα με την νύχτα οι δύο αυτές κάρτες?

Ειλικρινά την περιμένω πώς και πώς να την τσιμπήσω μπάς και δούμε και καμία άσπρη μέρα!

Να θυμίσω σε όσους το έχουν ξεχάσει: 14/02/08 βγαίνει το Assassinʼs Creed!!!

 

*Με DirectX 10 θα δώ καμία διαφορά????:devil:

 

 

αν παίζεις σε μικρές αναλύσεις θα φανεί γιατί εκεί ο cpu παίζει πιο πολύ :-)

 

σε 1280χ1024 και πάνω αρχίζει να τα πέρνει όλα η Vga πάνω της οπότε δεν θα έχεις τραγικό πρόβλημα

 

Αναφέρομαι πάντα για υποστήριξη όσον αφορά AGP κάρτες και όχι γενικότερα για την ATI. Μακάρι να έχεις δίκιο. Εσύ από την δικιά σου είσαι ευχαριστημένος υποθέτω. Τι πιστεύεις σε μένα θα ταιριάξει καλά στο σύστημα και σε 22αρα οθόνη την οποία μάλλον θα αποκτήσω πριν από την κάρτα.

 

ναι θα είσαι μια χαρά η κάρτα πάει πολύ καλά για τα λεφτά που ζητάει και με την οθόνη που θες θα είσαι άρχοντας

 

όσο για drivers έχεις δίκιο τα έμπλεξα με τις pci οποτε δεν ξέρω να σου πω αλλα ας ελπίσουμε για το καλύτερα δυνατό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παίζεις σε μικρές αναλύσεις θα φανεί γιατί εκεί ο cpu παίζει πιο πολύ

 

σε 1280χ1024 και πάνω αρχίζει να τα πέρνει όλα η Vga πάνω της οπότε δεν θα έχεις τραγικό πρόβλημα

Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω!

Και εγώ που παίζω σε 1280χ1024 τα παίρνει όλα πάνω της η vga?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...