Προς το περιεχόμενο

Αυχενικό Σύνδρομο


gatoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω να σου απαντήσει μετά από 1.5 χρόνο. Η λύση που έπιασε σε εμένα είναι το τρέξιμο, δύο φορές την εβδομάδα 6-7 χιλιόμετρα, πονάω παντού αλλού βέβαια και τα πνευμόνια μου αποδεικνύονται πολύ μικρά, αλλά το αυχενικό μου είναι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τρέξιμο ε; Δυσκολεύομαι να καταλάβω πως ακριβώς μπορεί να βοηθάει το τρέξιμο, αλλά για να το λες.. Αη βιλ τράη ιτ.

 

Η αλήθεια είναι πως πάντα πίστευα ότι έχω ένα πρόβλημα με τον αυχένα, ποτέ δεν το είχα κοιτάξει βέβαια, μέχρι που πρόσφατα χτύπησα το κεφάλι μου και αναγκάστηκα να πάω για ακτινογραφίες, όπου ο γιατρός μου είπε πως από το τράνταγμα με το χτύπημα έπαθα "κατιπολυεπιστημονικο" (ευθυτενή μπλα) και θα έπρεπε να φοράω κολάρο. Ε από τότε, και επειδή ο λαιμός μου δεν ανεχόταν κανένα κολάρο, έχω ιλίγγους, πιάσιμο στην πλάτη και πόνο στον αυχένα νόμιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρέξιμο άμεσα δεν μπορεί να επουλώσει συνδεσμολογικά προβλήματα ειδικά στην οξεία φάση του πόνου κτλ

 

Γενικότερα όμως ΚΑΙ ΠΡΙΝ εκδηλωθεί κάποιο σύμπτωμα , το τρεξιμο (ή το περπάτημα αν θες)αποτελεί τον θεμελιώδη τρόπο συντήρησης του μυοσκελετικού σου.(Plus και κάποιους άλλους στοιχειώδεις τρόπους ενδυνάμωσης)

 

Ο φίλος παραπάνω ανακουφίζεται όταν κινείται , προφανώς γιατί τότε δεν ερεθίζεται κάποιο νεύρο ακριβώς επειδή η ΣΣ έρχεται εκεί που πρέπει να είναι , στα ισια της .. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

παιδια μπορει κανεις να μου πει τι πρεπει να προσεξει καποιος που εχει γνωστο προβλημα στην αυχενικη μοιρα αν θελησει να ξεκινησει γυμναστηριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω καλό είναι να σε συμβουλέψει κάποιος καλός ορθοπαιδικός ή φυσικοθεραπευτής που θα σε δει από κοντά.

 

Σε γενικές γραμμές, υποθέτω ότι θα πρέπει να αποφύγεις ασκήσεις που φορτίζουν την αυχενική μοίρα, δηλαδή όποια άσκηση περιλαμβάνει σήκωμα βάρους με τα χέρια. Υποθέτω πως δεν θα έχεις πρόβλημα με διάδρομο, ποδήλατο, στεπ κλπ κλπ, το αερόμπικ όμως μάλλον δεν είναι για σένα.

Από φίλο - συνάδερφο έχω ακούσει καλά λόγια για την σουηδική γυμναστική σε άτομα με προβλήματα - κήλες σε μέση ή αυχένα. Δεν έχω ιδέα όμως τι είναι αυτή η σουηδική, κάτι που κάνει την δουλειά που κάνει και το αερόμπικ αλλά με άλλο τρόπο, ασφαλή για τα προαναφερθέντα άτομα. Τώρα που το σκέφτομαι, πρέπει να ψαχτώ λίγο με την σουηδική...

 

Επίσης υπάρχουν ασκήσεις που θα ισχυροποιήσουν τον αυχένα σου, που όμως δεν θα σου δείξει γυμναστής αλλά φυσικοθεραπευτής.

 

Α, και η άσκηση στο νερό θεωρείται απόλυτα ασφαλής. Άκουα αερόμπικ το λέγανε στο χωριόμ :-)

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα το θεμα μεσω....Γουγλη.

 

Εγω θελω αν υπαρχει καποιο μαξιλαρι για την πλατη για καρεκλα γραφειου. Εχω σπονδυλοδεσια 4 σπονδυλων και θελω κατι να ανακουφιζει.

 

Ευχαριστω.

post-2288-129063074323_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη δικιά σου είναι αυτή η σκαλωσιά;

 

Δεν είμαι σίγουρος για το τι θα μπορούσε να σε ανακουφίσει. Λογικά θα πρέπει να στηρίξεις σωστά την μέση σου. Μπορείς να κάνεις το εξής (προϋπόθεση το ότι η καρέκλα σου είναι μια καλή καρέκλα γραφείου, με μεγάλη πλάτη για να ακουμπάς):

 

πάρε μια μεγάλη πετσέτα μπάνιου. Τύλιξέ την σε ρολό, χαλαρά όμως, μην γίνει σκληρό. Το ρολό θα πρέπει να είναι περίπου 8-10 εκατοστά χοντρό, και σχετικά "εύπλαστο". Τύλιξέ το γύρω από την μέση σου, στο μέσο περίπου της οσφυϊκής λόρδωσης (στην μέση της μέσης δηλαδή :-) ). Δοκίμασέ το καναδυό μέρες. Εννοείται ότι κάθεσαι σωστά, με την πλάτη να ακουμπάει πίσω και την λεκάνη πίσω πίσω στην καρέκλα, όχι αραχταλάν. Αν δεις ανακούφιση, πάνε και πάρε ένα σαν αυτό. Υπάρχουν από διάφορες φίρμες, διάλεξε ένα μαλακό. Ξέρω μια μάρκα που είναι καλά, αλλά δεν την θυμάμαι τώρα, θα ψάξω τα κιτάπια μου στο γραφείο και θα σου πω το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη δικιά σου είναι αυτή η σκαλωσιά;

 

Δεν είμαι σίγουρος για το τι θα μπορούσε να σε ανακουφίσει. Λογικά θα πρέπει να στηρίξεις σωστά την μέση σου. Μπορείς να κάνεις το εξής (προϋπόθεση το ότι η καρέκλα σου είναι μια καλή καρέκλα γραφείου, με μεγάλη πλάτη για να ακουμπάς):

 

πάρε μια μεγάλη πετσέτα μπάνιου. Τύλιξέ την σε ρολό, χαλαρά όμως, μην γίνει σκληρό. Το ρολό θα πρέπει να είναι περίπου 8-10 εκατοστά χοντρό, και σχετικά "εύπλαστο". Τύλιξέ το γύρω από την μέση σου, στο μέσο περίπου της οσφυϊκής λόρδωσης (στην μέση της μέσης δηλαδή :-) ). Δοκίμασέ το καναδυό μέρες. Εννοείται ότι κάθεσαι σωστά, με την πλάτη να ακουμπάει πίσω και την λεκάνη πίσω πίσω στην καρέκλα, όχι αραχταλάν. Αν δεις ανακούφιση, πάνε και πάρε ένα σαν αυτό. Υπάρχουν από διάφορες φίρμες, διάλεξε ένα μαλακό. Ξέρω μια μάρκα που είναι καλά, αλλά δεν την θυμάμαι τώρα, θα ψάξω τα κιτάπια μου στο γραφείο και θα σου πω το βράδυ.

 

 

Ευχαριστω φιλε μου .Ναι δυστυχως δικια μου ειναι η ...σκαλωσια.Το link που δινεις δεν βγαζει κατι....

 

Οποιοδηποτε αλλο ευπροσδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή σε όσους εχουν αυχενικό, την γυμναστική, τα air-condition, το σήκωμα του σώματος (απο την καρέκλα, το αυτοκίνητο ,το κρεβάτι).

Ειδικά στην γυμναστικη να βρειτε γυμναστή που να γνωριζει σιγουρα τι θα πρεπι να σας δειξει διοτι 95% δεν ξερουν κι ας λενε το αντιθετο, με αποτελεσμα να σας δημιουργηθουν μόνιμα και επωδυνα προβλήματα. Ισως ενας φυσιοθεραπευτης να γνωριζει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου .Ναι δυστυχως δικια μου ειναι η ...σκαλωσια.Το link που δινεις δεν βγαζει κατι....

 

Οποιοδηποτε αλλο ευπροσδεκτο.

 

ναι, δεν ξέρω γιατί. Στην σελίδα αυτή της anatomic help (είναι μεγάλη ελληνική εταιρεία ορθοπαιδικών βοηθημάτων) πάνε "μαξιλάρια και στρώματα" και δες το "κυλινδρικό μαξιλάρι μέσης και ύπνου" νο 0007. Υπάρχουν στα καταστήματα με ορθοπαιδικά, αλλά και σε κάποια φαρμακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H καλύτερη λύση είναι η γυμναστική.

Το ιδανικό είναι το κολύμπι. Αν πας σε πισίνα καλό είναι να κολυμπάς, αν πας στην θάλασσα και έχει κυματάκι πσιλογυμνάζεσαι και ας μην κολυμπάς, αρκεί να μην πατάς στον βυθό.

Μετά το ποδήλατο και το περπάτημα κάνουν πολύ καλό, και εννοείται το γυμναστήριο και ο χορός.

Με την γυμναστική δένουν οι μύες και το σώμα παίρνει σωστή στάση.

 

Επιπλέον μια εργονομική καρέκλα θα σε βοηθήσει αρκετά. Αν είσαι ψηλός όπως και εγώ, απέφυγε τις "εργονομικές" καρέκλες. Το προσκέφαλο και οι καμπύλες που έχουν προορίζονται για άτομα με ύψος 1.75 (τόσο είναι το μέσο ύψος για το οποίο υπολογίζονται τα πάντα). Σε εμένα που είμαι 1.86, η βάση του προσκέφαλου αντί να στηρίζει το κεφάλι μου σπρώχνει μπροστά τον σβέρκο. Προφανώς την καρέκλα την δοκιμάζεις πριν την πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H καλύτερη λύση είναι η γυμναστική.

Το ιδανικό είναι το κολύμπι. Αν πας σε πισίνα καλό είναι να κολυμπάς, αν πας στην θάλασσα και έχει κυματάκι πσιλογυμνάζεσαι και ας μην κολυμπάς, αρκεί να μην πατάς στον βυθό.

Μετά το ποδήλατο και το περπάτημα κάνουν πολύ καλό, και εννοείται το γυμναστήριο και ο χορός.

Με την γυμναστική δένουν οι μύες και το σώμα παίρνει σωστή στάση.

 

 

 

ρε συ Σταύρο, είδες καθόλου πώς είναι η μέση του ανθρώπου στον οποίον απευθύνεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ Σταύρο, είδες καθόλου πώς είναι η μέση του ανθρώπου στον οποίον απευθύνεσαι;

 

Μαυρα χαλια παιδια.....Για αυτο εβαλ την φωτο επειδη εδω καταλαβα οτι καποιοι ξερουν και θα βοηθαγε...Και ολα αυτα απο παραπατημα με πατεριτσες λογω σπασμενου ποδιου !!!!! Εξω σφυρα ποδοκνιμικης.

 

ναι, δεν ξέρω γιατί. Στην σελίδα αυτή της anatomic help (είναι μεγάλη ελληνική εταιρεία ορθοπαιδικών βοηθημάτων) πάνε "μαξιλάρια και στρώματα" και δες το "κυλινδρικό μαξιλάρι μέσης και ύπνου" νο 0007. Υπάρχουν στα καταστήματα με ορθοπαιδικά, αλλά και σε κάποια φαρμακεία.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι. Το μαξιλάρι που έλεγα είναι το OBUS FORME supporting roll, και το φέρνει ο Μπακάκος. Απλά αυτό το έχω τσεκάρει και είναι καλό, δηλαδή σωστό σχήμα, μέγεθος, σκληρότητα. οπτικά είναι ίδιο με αυτό της anatomic help, το οποίο όμως δεν έχω δει από κοντά. Αν θες τέσταρε με την πετσέτα κατά πόσο σε βοηθάει η υποστήριξη αυτής της λογικής, και αν δεις ότι σε βοηθάει, πάρε το ρολό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...