Προς το περιεχόμενο

Intel Core Duo E8400 vs E8500


alestr9s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Νομίζω οτι οι τιμες έχουν να κανουν και με τις cpu που είδη υπάρχουν στην αγορα δεν μπορει ο 8500 να κανει λιγοτερο και απο τον 6850:-) περισσοτερο ναι...κάτσε να βγουν και θα ξεκαθαρισουν και οι τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όχι δεν είναι αλλά σαν το κορυφαίο μοντέλο των Dual Cores έχει υψηλότερη τιμή...

α έχει και λίγο μεγαλύτερο multiplier...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ ποιός θα πάει να πάρει με τέτοιες τιμές το stock των 6850 κ 6870 ένας θεός ξέρει...

 

Εμένα με βλέπω να χτυπάω έναν Ε8400 αν βαρεθώ να περιμένω τον Q9450, επειδή λένε μπορεί να πάρει και Μάρτιο μέχρι βγει στα ράφια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιος θα παρει 6850 ειναι ειναι λιγο παραδοξο μιας και ακομα τελευταία δηλαδή στην αγορα υπήρχαν και Ε6600 αλλα η τιμη του στα ύψη, ελπιζω αυτη τη φορα η σειρά των cpu 1333 6χχχ να πέσει και να μην εξαφανιστεί:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου υποθέτω ότι τους είδες στα multirama...άμα πας και τους ρωτήσεις αν τους έχουν είμαι σίγουρος ότι θα σου πουν ότι τους αναμένουν...χωρίς να σου πουν το πότε...το ίδιο είχαν κάνει και με τη 8800gts....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά υπέθεσες!

Τους πήρα και τηλέφωνο και μου είπαν ότι αύριο παραλαμβάνουν....

 

Τώρα αν λένε μ**κιές και θέλουν να επιδείξουν την αναξιοπιστία τους κακό του κεφαλιού τους, πραγματικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "αναμέεεεεενεται σύντομα" δεν είναι πρόβλημα όταν στο site γράφουν δίπλα απ'το προϊόν "Αναμένεται". Όταν τους παίρνεις τηλέφωνο και σου λένε "Παραλαμβάνουμε αύριο" και το αύριο γίνεται μεθαύριο, το μεθαύριο σε τρεις μέρες κ.ο.κ. τότε υπάρχει το πρόβλημα.

 

Τέλοσπάντων ας μην προτρέχουμε... το "αύριο" έρχεται σύντομα και θα ξέρουμε σε 9 ώρες αν λένε μπαρούφες ή όχι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με P35 Gigabyte Mobo λέτε να έχω κάνα θέμα συμβατότητας? Κανονικά λέει ότι τους δέχεται τους penryn, έτσι λέει στα χαρακτηριστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alestr9s θα παίζει χωρίς πρόβλημα.

Συμπέρασμα απ' το anandtech:

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=3138&p=1

 

It appears that a user with an Intel chipset based on the X38, P35, P31, G31, G33, or G35 chipset should not have a problem getting the system to POST and generally operate with either a Wolfdale or Yorkfield processor. However, the vast majority of motherboards based on these chipsets will require a BIOS update to offer proper CPU recognition and performance optimizations. The good news is those requirements are being fulfilled now and we should see an avalanche of BIOS releases over the next few weeks for these motherboards.

 

The support for the 945GC chipset will be based on the supplier and there will not be official support from Intel for the P965 chipset. However, we do expect to see unofficial support on a few of these boards with MSI already providing BIOS support. Note that there are no guarantees beyond stock performance if the boards operate at all with these processors. We should have further information next week on the P965 and Yorkfield.

 

The only "current" chipset family that seems to have any questions at this time is the NVIDIA 680i SLI. This is not due to the chipset itself, but the designs of the motherboards that use it. Several of the original 680i SLI motherboards had to be revised for the Kentsfield family of processors to work correctly. Those that were not revised are subject to the supplier performing extensive qualification testing on their motherboards before official support is granted. Otherwise, it appears that only a BIOS update will be required to provide full support for the 45nm processors - basically the same requirement for most of the Intel chipset boards.

 

The GeForce 7150/7100 series motherboards work fine, though we will still see new BIOS revisions to optimize performance. Support for the GeForce 7050 and 650i SLI motherboards will be on a supplier by supplier basis according to the information we have at present. We have not been provided an answer yet on the 650i Ultra boards, but we expect them to be in the same category as the 650i SLI motherboards.

 

All in all, motherboard support for the Wolfdale/Yorkfield processors should be widespread based upon the latest chipsets available for the Core 2 family. How and when the BIOS support for these new processors will be fully mature is a question that we hope to fully answer of the course of the next week. It shouldn't come as too much of a surprise that newer motherboards and chipsets are almost a "sure thing" while older Core 2 boards may have some difficulty. If you already have a Core 2 system, however, performance improvements while nice may not be enough to convince you to upgrade right now. Nehalem is only about a year away, and at least there we can state unequivocally that a new chipset and motherboard will be required.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εντωμεταξύ ποιός θα πάει να πάρει με τέτοιες τιμές το stock των 6850 κ 6870 ένας θεός ξέρει...

 

6870? πρώτη φορά ακούω τέτοιο μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά παίδες, περιμένω και 'γώ εναγωνιωδώς στην γραμμή εκκίνησης για να πάω να τρέξω για έναν e8400,

Νά ρωτήσω απο τον e4300 σε μία P5B λέτε να δώ έως και τεράστια διαφορά ;;

 

Παίδες, νά ρωτήσω, να τον πάρω απο http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=CPUIntel&cp_id=139632&MSCSProfile=584C39EC14974C113536C602F8F7C5B78718AC3F67188D8FCF76AC0841FD778BAE38E7531AABC0DF66972965EF0446BDD358AA8EC94848B832D409C8937AD3CF2F38FE8A2D15D05223A320C223DB19DB00535AEA64309DA0F9394DA9CD27D47614D6F6F5A40AA9C6FD1C3636DDE74760381EACEBF3E29CA61127F9D63D86C153BB147C00CC55B4335434B44BBD71DD1BFC404604742BB8BC7507A7299C73CD76BF8070324E807D744623DDF632F2100F ή να περιμένω e-shop-plaisio, λέτε να τον φέρουν φθηνότερα ;;

 

..Πολύ καλός, φίλε alestr9s, είπα και 'γώ τον φέρανε τα multirama και δέν τον φέρανε πλαίσιο και e-shop

 

Όπου νά 'ναι φαίνονται και οι τετραπύρινοι

tab2e.png

tab1e.png

απο http://en.expreview.com/?p=68

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6870? πρώτη φορά ακούω τέτοιο μοντέλο

 

Γράψε λάθος... Είχα στο νου μου την ΑΤΙ εκείνη τη στιγμή και έκανα μία μίξη του 6750 και της 3870 :o

 

Πήρα και σήμερα τηλέφωνο στο Multirama και μου είπαν σε 3-4 μέρες...

Έτσι ξέρω και γω να σηκώνω στο site μου "Νέες Αφίξεις"....

 

Όποιος θέλει δέχομαι προπαραγγελίες για Intel Nehalem... Θα τους έχω σύυυυυυυντομα.... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...