Προς το περιεχόμενο

Intel Core Duo E8400 vs E8500


alestr9s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Πολύ καλή η επισήμανση σου φίλε dimpa16.

Και 'γώ περιμένω αυτές τις εντυπώσεις για να προχωρήσω στο χτύπημα ενός 8400

Νά ρωτήσω απο τον e4300 σε μία P5B λέτε να δώ έως και τεράστια διαφορά ;;

 

Τη διαφορά θα την δεις ανάλογα με τις εφαρμογές που τρέχεις. Αν έχεις απαιτητικά προγράμματα η διαφορά πράγματι είναι αξιοσημείωτη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι,αν εκτος απο λογους εντυπωσιασμου και μονο, για ποιον αλλο λογο θα αγοραζε καποιος 0.16Ghz παραπανω, δινοντας μαλιστα 80 ευρακια???

 

Και εγώ, που πήγα και έκανα το πρωί παραγγελία για τον 8500, όταν κατάλαβα την γκάφα μου, πήγα και άλλαξα την παραγγελία. Το κακό είναι πως θα περιμένω μέχρι το κατάστημα να κάνει την επόμενη παραγγελία στους επεξεργαστές. Ε, αφού δεν ασχολούμαι με oc, αποφάσισα να περιμένω μια βδομαδούλα ακόμα, δεν χάλασε και ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimpa16,

Αν τρέχουν στην (ιδία συχνότητα) έχουν διαφορά 10-15% στις επιδόσεις σε stock ταχύτητες έχουν μεγάλη διαφορά (1,8GHz Vs 3GHz) κοντά στο 50%.

Ίσος χρειαστείς άλλη μητρική η P5B δεν θα αντέξει, μητρική με P35 η Χ38 chipset είναι σχεδιασμένη για να αντέχει καλυτέρα από την απλή P5B.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά παίζει τους Dual Core Penryn το P965..απλά bios update

 

Asus p5b

Συμφωνώ αλλά το συγκεκριμένο mobo είναι για τον φούτσο, ούτε καν 8-φάση παροχή ρεύματος δεν έχει.:-(

Το λέω από προσωπική εμπειρία, αναγκάστηκα να πάω σε abit ip35pro, διότι έτρωγε τρομερό μουλάρομα η P5B.

Βεβαία υπάρχουν και καλές μοβο με το 965 όπως η Αsus commando.

 

και μεγαλύτερο multy που βοηθάει πολύ στο oc ;)

 

Ακόμα και με 9χ πολλαπλασιαστή ο 8400 πάει 5,4GHz σε cascade, νομίζω ότι είναι αρκετά.:-D

285292.png

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=285292

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με άζοτο θα πάει παραπάνω,Cascade έχεις ;

 

δεν έχει να λέει όταν μιλάμε για καθημερινό Oc και νορμάλ ψύξη ;)

και για τον απλό χρήστη που θα θέλει να το έχει σε μία συχνότητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας o/cer για να αξιοποίησει το ελαφρώς μεγαλύτερο multiplier

 

Δεν είχα παρατηρήσει ότι είχε άλλο multiplier... Πόσο είναι Χ10? ο 8400 Χ9 δεν είναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι όμως είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά στην τιμή. Αφού έχει φτάσει σε σημείο ο 8400 να είναι πιο φτηνός από τους παλιούς που υπάρχουν εδώ και καιρό.

 

Εντάξει, σε ένα extreme χρήστη που θέλει να κάνει oc μπορεί να είναι αρκετά καλύτερος ο 8500 από τον 8400. Για κάποιον όμως πουδεν σκοπεύει να κάνει κάτι τέτοιο, ο 8400 είναι αρκετός, δεν συμφωνείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε takos μάλλον έπεσες σε ελατωματική P5B, την δικιά μου που την χρησιμοποιώ επι 1 χρόνο, σχεδόν 18ώρες το 24ωρο, ποτέ μα ποτέ δέν μου έχει δώσει δείγματα κολλήματος ή μουλαρώματος, όπως λές.

 

Το νεώτερο 1803 BIOS υποστηρίζει τους τωρινούς 45nm, http://event.asus.com/mb/45nm http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us&model=P5B

 

Έλα ρε kostasSTi να μας πείς τις πρώτες εντυπώσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα έναν 8200 για το HTPC από το πλαίσιο και τον περιμένω από μέρα σε μέρα... Βέβαια θα παίξω λίγο μαζί του να δω που πάει πριν τον αφήσω σε μια συχνότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...