Προς το περιεχόμενο

Οθόνη 20-22 ίντζες


Snake_A

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ώπα φίλος!

Δώσε μερικά στοιχεία για να σε βοηθήσουν τα παιδιά.

Πόσα λεφτά διαθέτεις, για τι χρήση την προορίζεις και αν παίζεις παιχνίδια, τι κάρτα γραφικών έχεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK!

Πρέπει να προετοιμαστείς για πολύ διάβασμα όμως. Πάρε για αρχή ένα roundup για οθόνες 22". Αν δεν έχεις πολύ χρήμα(<500Ε) εκεί νομίζω ότι θα κινηθείς. Όχι πιο μικρή διαγώνιο. Εγώ πάντως έχω εδώ και ένα μήνα αυτήν και είναι άψογη. Σε ότι παιχνίδι την έχω δοκιμάσει, δείχνει πανέμορφο.

Αν έχεις πιο πολύ χρήμα, με το τέρας GPU που σκοπεύεις να πάρεις, πας εύκολα σε 24". Στις περισσότερες περιπτώσεις τα 24άρια είναι πιο ποιοτικά από τα 22άρια, και αυτό θα το καταλάβεις αν διαβάσεις(ξεκινώντας από πολλά τόπικ εδώ στο insomnia στα οποία θα βρείς χρήσιμα links για άλλα site) τις διαφορές μεταξύ των πάνελ(βασικά είναι TNVsΑll other panels;)).

 

Για CRT μόνιτορ δεν το συζητώ. Πισωγύρισμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Επειδή δεν βλέπω συμμετοχή από άλλους, άρχισε το διάβασμα. Δεν έχουν κι άδικο τα παιδιά. Το ερώτημα που θέτεις έχει απαντηθεί άπειρες φορές. Απλώς πρέπει να αποφασίσεις το μπάτζετ που θα διαθέσεις. Αλλιώς ψάχνεις ψύλλους στ'άχυρα. Εγώ για οθόνη μέχρι 22" σου είπα τις προτάσεις μου.

Αν θές να πας σε 24"( μη φανταστείς ότι η διαφορά στο μέγεθος είναι τεράστια-ένα απλό γραφειάκι από Praktiker την χωράει άνετα) το ξανασυζητάμε. Αρκεί να έχεις μια απόσταση από την οθόνη γύρω στα 60-70 cm minimum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Επειδή δεν βλέπω συμμετοχή από άλλους, άρχισε το διάβασμα. Δεν έχουν κι άδικο τα παιδιά. Το ερώτημα που θέτεις έχει απαντηθεί άπειρες φορές. Απλώς πρέπει να αποφασίσεις το μπάτζετ που θα διαθέσεις. Αλλιώς ψάχνεις ψύλλους στ'άχυρα. Εγώ για οθόνη μέχρι 22" σου είπα τις προτάσεις μου.

Αν θές να πας σε 24"( μη φανταστείς ότι η διαφορά στο μέγεθος είναι τεράστια-ένα απλό γραφειάκι από Praktiker την χωράει άνετα) το ξανασυζητάμε. Αρκεί να έχεις μια απόσταση από την οθόνη γύρω στα 60-70 cm minimum.

 

Δηλαδή τι εννοείς ότι οι 24" έχουν πιο ποιοτικό panel από τις 22"?

Για εξηγησέ το μου λίγο να καταλάβω. Αν είναι να κινηθώ στο 24"....

Απλά δεν καταλαβαίνω πως δεν μπορούν στο 22 και μπορούν στο 24

Νικ-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα απλά κοιτάζω τώρα . καπου στα 300-350 ευρώ είναι λίγα για 22" ; Λόγω του οτι θα πάρω την 9 series και penyrin και δεν ξέρω πόσα θα έχω στη διάθεση μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι εννοείς ότι οι 24" έχουν πιο ποιοτικό panel από τις 22"?

Για εξηγησέ το μου λίγο να καταλάβω. Αν είναι να κινηθώ στο 24"....

Απλά δεν καταλαβαίνω πως δεν μπορούν στο 22 και μπορούν στο 24

Νικ-

 

Αυτό που είναι με bold δεν το καταλαβαίνω. Αν θες διευκρίνησέ το. Τώρα για διαφορές 24" με 22", αρκεί να ψάξεις τις διαφορές του ΤΝ πάνελ με τα υπόλοιπα(PVA,MVA,S-IPS και τις παραλλαγές τους). Χονδρικά, το TN(που έχουν σχεδόν όλες οι 22") απευθύνεται σε hardcore gamers όπως θα σου πουν οι περισσότεροι εδώ μέσα, γιατί έχει μικρούς χρόνους απόκρισης. Υστερεί πάντως σε ποιότητα χρωμάτων από τα υπόλοιπα πάνελ που συναντάς κατά κόρον σε 24". Εγώ είμαι της άποψης ότι ένα καλό 24" είναι άψογο ακόμα και σε ακραίες gaming καταστάσεις.

 

Από εκεί και πέρα, όποιος ενδιαφέρεται για αγορά οθόνης ,πρέπει να ψάξει αρκετά σε φόρουμ για εντυπώσεις χρηστών και σε αξιόπιστα review sites για να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Και στην τελική να δει με τα ίδια του τα μάτια(αν γίνεται) τις υποψήφιες οθόνες για να συγκρίνει. Αυτά, εν ολίγοις.

 

ΥΓ. Μην περιμένετε να σας υποδείξουν οι άλλοι τι θα πάρετε. Βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα.

 

 

Κοίτα απλά κοιτάζω τώρα . καπου στα 300-350 ευρώ είναι λίγα για 22" ; Λόγω του οτι θα πάρω την 9 series και penyrin και δεν ξέρω πόσα θα έχω στη διάθεση μου...

 

Τόσα χρήματα είναι υπέραρκετα για 22" μόνιτορ. Απλά, με τέτοιο hardware θα είσαι σε θέση να αξιοποιήσεις ακόμα και την υποστηριζόμενη ανάλυση(1920*1200) ενός 24". Αλλά εκεί ξεφεύγουν αρκετά οι τιμές.

 

 

ΥΓ.Προς νέους χρήστες του Insomnia.

 

Προτού ποστάρετε την ερώτησή σας, διαβάστε τα τόπικ που υπάρχουν στο section "Οθόνες" του site. Θα βρείτε κατά 99% τις απαντήσεις που ψάχνετε. Οι τίτλοι των τόπικ συνήθως είναι ενδεικτικοί του τι μπορεί να συζητείται εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung 226cw και .... θα με θυμηθεις!!!

 

Τα παιδια τα επρηζα εδω και ενα μηνα μεχρι να διαλεξω....:lol::X

 

Απλα αψογη και η τιμη της στα 350 € οταν την πηρα εγω απο το eshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είναι με bold δεν το καταλαβαίνω. Αν θες διευκρίνησέ το. Τώρα για διαφορές 24" με 22", αρκεί να ψάξεις τις διαφορές του ΤΝ πάνελ με τα υπόλοιπα(PVA,MVA,S-IPS και τις παραλλαγές τους). Χονδρικά, το TN(που έχουν σχεδόν όλες οι 22") απευθύνεται σε hardcore gamers όπως θα σου πουν οι περισσότεροι εδώ μέσα, γιατί έχει μικρούς χρόνους απόκρισης. Υστερεί πάντως σε ποιότητα χρωμάτων από τα υπόλοιπα πάνελ που συναντάς κατά κόρον σε 24". Εγώ είμαι της άποψης ότι ένα καλό 24" είναι άψογο ακόμα και σε ακραίες gaming καταστάσεις.

 

Από εκεί και πέρα, όποιος ενδιαφέρεται για αγορά οθόνης ,πρέπει να ψάξει αρκετά σε φόρουμ για εντυπώσεις χρηστών και σε αξιόπιστα review sites για να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Και στην τελική να δει με τα ίδια του τα μάτια(αν γίνεται) τις υποψήφιες οθόνες για να συγκρίνει. Αυτά, εν ολίγοις.

 

ΥΓ. Μην περιμένετε να σας υποδείξουν οι άλλοι τι θα πάρετε. Βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα.

 

 

 

 

Τόσα χρήματα είναι υπέραρκετα για 22" μόνιτορ. Απλά, με τέτοιο hardware θα είσαι σε θέση να αξιοποιήσεις ακόμα και την υποστηριζόμενη ανάλυση(1920*1200) ενός 24". Αλλά εκεί ξεφεύγουν αρκετά οι τιμές.

 

 

ΥΓ.Προς νέους χρήστες του Insomnia.

 

Προτού ποστάρετε την ερώτησή σας, διαβάστε τα τόπικ που υπάρχουν στο section "Οθόνες" του site. Θα βρείτε κατά 99% τις απαντήσεις που ψάχνετε. Οι τίτλοι των τόπικ συνήθως είναι ενδεικτικοί του τι μπορεί να συζητείται εκεί μέσα.

 

 

 

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως μπορούν οι εταιρείες και βγάζουν ποιοτικά πάνελ στις 24" και στις 22" απλά μόνο τα ΤΝ? γιατί το κάνουν αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως μπορούν οι εταιρείες και βγάζουν ποιοτικά πάνελ στις 24" και στις 22" απλά μόνο τα ΤΝ? γιατί το κάνουν αυτό?

 

Εδώ θα σε γελάσω και δεν το θέλω αυτό. Ίσως η χρήση των "καλών" πάνελ έχει περιορισμούς στις διαστάσεις μιας οθόνης 22". Αυτό μπορεί να σημαίνει περιορισμένο κέρδος και μάλιστα με αρκετό ρίσκο σε μια κατηγορία με έντονο ανταγωνισμό όπως αυτή των 22". Αλλά αυτό το ζήτημα ξεφεύγει από τη σφαίρα ενδιαφέροντος του απλού πιθανού αγοραστή.

Αν θες να αποφύγεις οπωσδήποτε το ΤΝ πάνελ, υπάρχουν λύσεις τόσο σε 20",21" και 24" που οι διαφορές στις διαστάσεις δεν είναι τόσο τρομερές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...