Προς το περιεχόμενο

Nikon Coolpix P5100 ή Sony Cybershot DSC-T200?


Azazel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια απο τις 2 αυτές μηχανές,όμως δεν εχω πολλές γνώσεις απο φωτογραφικές μηχανές.Μπορεί κάποιος να μου πει ποιά θεωρεί καλύτερη,ή ακόμα και άν εχει να προτείνει κάποια μηχανή στην ίδια κατηγορία.Οι τιμές και των 2 αυτών μηχανών ειναι 340 ευρω.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την sony την sony...η αλλη δεν λεει ειναι τεραστια!

Μαααλιστα,εσυ κρινεις μια φωτογραφικη απο το μεγεθος?

Ομορφαααα

@azazel.δεν εχω χρησιμοποιησει καμια απο τις 2 αλλα θα σου προτεινα να δεις και αυτην

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=4021

αν παλι θες κατι ποιο μικρο κοιτα εδω

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=3987

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=nikon_cpp5100%2Csony_dsct200&show=all

 

H Nikon είναι καλύτερη. Η sony είναι πιο gadjet.

 

πιο συγγεκριμένα:

 

Η nikon υπερτερεί στα:

Effective pixels 12.1 million 8.1 million

Max resolution 4000 x 3000 3264 x 2448

Sensor size 1/1.72 " 1/2.5 "

Max shutter 1/2000 sec 1/1000 sec

Flash guide no. 8.0 m (26.2 ft) 0 m 3.7 m (12.1 ft) 7 m

External flash Yes,hot shoe No

Storage included 52 MB Internal 31 MB Internal

Viewfinder Yes No

Απο την αλλη η sony ειναι υπερτερει στα:

 

Zoom tele (T) 123 mm (3.5 x) 175 mm (5 x)

Macro focus range 4 cm 1 cm

White balance override 5 positions, manual preset 7 positions

Aperture range F2.7 - F5.3 F3.5 - F4.4

 

Εδώ είναι σχετικά τα πράγματα. Ενώ η nikon έχει καλύτερη φωτεινότητα στα μικρά mm (F2.7 αντι της sony F3.5) η φωτεινότητα του φακού πέφτει πάρα πολύ στο ζουμ.(F5.3 αντι της sony F4.4) έχει δηλαδή μεγάλο range φωτεινότητας παρόλο που το range του φακού είναι μικρότερο τις sony.(35mm-123 αντι της sony 35mm-175mm)

Από την άλλη η sony πετυχαίνει καλύτερη φωτεινότητα στο ζουμ (παρόλο που έχει μεγαλύτερο ζουμ) αλλά στα λίγα mm (στα 35 δηλαδή) η φωτεινότητα είναι καλύτερη της nikon.Είναι λίγο μπέρδεμα.

 

Το ότι έχει μεγαλύτερη οθόνη από την nikon δεν το θεωρώ υπέρ από την στιγμή που και οι 2 οθόνες έχουνε την ίδια ανάλυση. ( 230,000pixels )

 

Σε γενικές γραμμές αν θέλεις μια μηχανή μόνο για να παίζεις και να βγάζεις φωτός με τούς φίλους σου στις διακοπές και να την έχεις πάντα μαζί σου πάρε την sony.

 

Αν θέλεις όμως να την ψάξεις έστω και λίγο με την φωτογραφία τότε πάρε την nikon.

 

Σαν μηχανές πάντως είναι άσχετες μεταξύ τους και δύσκολα να μπεις στη διαδικασία να τις συγκρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!HexStatic ήσουν πολυ διαφωτιστικός :) Ωραία ανάλυση! Απ' ότι κατάλαβα μιάς και το έψαξα και εγώ λίγο,και απο το συγκριτικό του φίλου Hexstatic οι διαφορές που θα δώ εγώ στην εικόνα είναι σχετικά μικρές οπότε για την δουλειά που την θέλω εγώ(διακοπές κ.τ.λ) θα προτιμήσω την Sony με τις περισσότερες λειτουργίες να ψαχτώ και λίγο.Αλλωστε δεν θέλω να βγάλω επαγγελματικές φώτος.Tnx και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...