Προς το περιεχόμενο

μακρια απο SAPPHIRE AGP 2600XT


-kostas-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και συνέβει αυτό σε 3 κάρτες??? Ε τι να πω... μάλλον συνωμότησε όλο το σύμπαν για να μην δουλεύει το PC σου...

 

 

Υ.Γ. τι pc έχεις? Μήπως βρίσκεται κάπου αλλού η ασυμβατότητα? Κάρτα γραφικών AGP θεωρητικά πέρνει και ο παλιότερος "εν ζωή" υπολογιστής που έχω, ένας Pentium 2 Celeron 233Mghz... Για δοκιμάσε να του βάλεις πάνω μια τέτοια καρτα να δούμε θα εμφανίση σωστά τπτ? Εδώ μια Geforce FX 5200 πήγα να του βάλω έτσι για την πλάκα, και έγινε της... Πόπης... Τα Windows 98 έπαθαν "λαλά"...

 

Κ ΟΜΩΣ ΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑ ΨΙΛΟΥ ΠΉΔΗΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΉΜΕΡΟΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΟΣΟ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ E-SHOP.GR ΣΤΙΝ ΚΑΡΤΑ ΑΥΤΗ ΥΣΤΕΡΕΊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΕΑ ΓΙΑΤΙ ΆΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΗΛΑΔΉ ΤΑ ΔΙΚΑΙΏΜΑΤΆ ΜΑΣ Κ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ ΚΑΡΤΑ Κ ΔΙΌΡΘΩΣΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΣΤΙΝ ΛΑΘΟΣ ΔΙΕΥΚΡΊΝΙΣΗ Κ ΑΥΤΟΙ ΚΕΙΤΑΝΕ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΘΙΞΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε οταν βλεπεισ το ονομα μονο κ οχι κ τα αλλα που γράφω δεν αξίζει να τούς ενημερώνεις για να προσέχουν

 

Αυτό που θέλαμε να σου πούμε, είναι ότι κάνεις λάθος... Καλοπροαίρετη η κίνησή σου να μας επιστήσεις την προσοχή για ένα "ελλατωματικό" προιόν, αλλά αυτό που κάνεις είναι παραπληροφόρηση, εφόσον στηρίζεσαι σε αβάσιμα στοιχέια...

 

Όπως προείπα έχω 2 τέτοιες κάρτες σε 2 διαφορετικά συστήματα, μια HD2600XT AGP και μια PCI-Ex, και οι 2 της Sapphire και λειτουργούν άριστα. Επειδή έτυχε σε σένα κάτι, δεν σημαίνει πως αυτό είναι ο κανόνας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...μετά από 10 λεπτά ψάξιμο (παρόλο που όπως είπες το ξεσκόνισες το θέμα...τέλος πάντων), βρήκα τα παρακάτω:

 

Έχεις δίκιο για τους drivers. Η ΑΤΙ δεν υποστηρίζει πια το AGP και από ότι φαίνεται έχει δηλώσει ότι θα ανανεώνει τους drivers το πολύ 4 φορές το χρόνο. Αποτέλεσμα αυτού, οι τελευταίοι που παίζουν να είναι οι 7.7. Όλοι οι άλλοι απλά δεν βρίσκουν την κάρτα γιατι δεν υπάρχει καν μέσα στο inf. Υπάρχει μάλιστα και άρθρο στο knowledge base της ATI.Οπότε μένεις με αυτούς που δίνει η Sapphire (οι οποίοι δεν είναι δικοί της...απλά οι παλιοί της ΑΤΙ). Ωστόσο, όχι η Sapphire δεν φτιάχνει δικούς της drivers.

 

Το πρόβλημα που λες ότι είχες με την κάρτα είναι θέμα ασυμβατότητας με το mobo και ΌΧΙ πρόβλημα της κάρτας. Χαρακτηριστικά αναφέρω: "Especially for those with AGP cards and VIA chipsets. ASUS/ASRock mobos are especially notorious for their troublesome BIOSes..."

 

Πολλοί αναφέρουν ότι το πρόβλημα λύνεται αν χαμηλώσεις το fsb της cpu.

 

Κάποιοι αναφέρουν ότι λύθηκε το πρόβλημα με τους Omega drivers.Είναι βασισμένοι στον 7.8 αλλά πολλές φορές την βλέπουν και την δουλεύουν σωστά.

 

Επίσης θέλει τους τελευταίους drivers της mobo και ειδικά για το AGP. Αλλιώς δεν δουλεύει σωστά το smartgart. Για τσέκαρε μια το setting από το CCC. Αν σου λέει AGP speed 0x τότε εκεί είναι το πρόβλημά σου.

 

Περισσότερες λύσεις θα βρεις εδώ.

 

Όλα αυτά τα βρήκα με 2 searches, ένα στo knowledge base της ΑΤΙ και ένα στα φορα της Sapphire. Υπόθεση 10' + 5' να ποστάρω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε έχεις τροφοδοτικό καλό για την καρτούλα? Ποσα watt είναι? Γιατί είναι σχεδόν αδύνατον να είναι όλες χαλασμένες. Κάτι άλλο πρέπει να φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολλα οσα λες τα ειχα κανει εχω κ αλλες καρτες PCI-E ΣΕ AGP

 

τα στοιχεια μου είναι βάσιμα το τροφοδοτικό οκ οι κάρτες ήταν πραγματικά ελαττωματικες της ειχα βαλει κ σε παλιό πσ μου με το τροφοδοτικο οκ παλι ( ελεγχόμενα με πολυμετρο σε full load με της κάρτες αυτες ) όχι πραγματικά ήταν άχρηστες .ειχα βαλει κ ομεγα οδιγους οταν λεμε το έψαξα το έψαξα έτρεμα στιν ηδέα οτι επρεπε να μπλεχτω με service

 

κ οπως ξανα ειπα διόρθωσα τιν κατα λαθος παραπληροφορήση με υποσημείωση

 

ναι πραγματικα κ οι 3 ενα μηνα με ταλεπορουν κ της βλεπουν ελαττωματικες κ στο e-shop.gr οχι πως βασιζομε σε αυτούς για να μου το πούνε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400 WATT K OK ΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ FULL LOAD

P4 ΣΤΑ 3Gz

MSI 865PE NEO 2 TOM'S HARDWARE CHOICE

 

Φίλε κώστα δεν σε πάει το θρεντάκι...Όσο πας το χειροτερεύεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω το "ψαγμένος", όταν το νετ είναι γεμάτο με threads για τα προβλήματα τέτοιων καρτών με παλιές μητρικές και ανύπαρκτους οδηγούς.... και πας και πέρνεις τέτοια κάρτα... γενικά είναι απίθανο 3 συνεχόμενες επώνυμες κάρτες να είναι ελατωματικές μάλλον υπάρχει ασυμβατ'οτητα με την μητρική σου (δοκίμασε καν καινούριο bios) ή τα χεις κάνει σαλάτα με τους οδηγούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω το "ψαγμένος", όταν το νετ είναι γεμάτο με threads για τα προβλήματα τέτοιων καρτών με παλιές μητρικές και ανύπαρκτους οδηγούς.... και πας και πέρνεις τέτοια κάρτα... γενικά είναι απίθανο 3 συνεχόμενες επώνυμες κάρτες να είναι ελατωματικές μάλλον υπάρχει ασυμβατ'οτητα με την μητρική σου (δοκίμασε καν καινούριο bios) ή τα χεις κάνει σαλάτα με τους οδηγούς...

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΑΣΥΜΒΑΤΌΤΗΤΑΣ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΟΝΤΟΣ ΣΥΜΒΑΊΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΜΉΝΥΜΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΏΤΑ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΈΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΞΕΦΟΡΤΩΘΟΎΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε κώστα δεν σε πάει το θρεντάκι...Όσο πας το χειροτερεύεις...

 

ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΝ ΜΕ ΠΑΕΙ Η ΟΧΙ ΤΟ "ΘΡΕΝΤΑΚΙ" ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΝ ΜΕ ΠΑΕΙ Η ΟΧΙ ΤΟ "ΘΡΕΝΤΑΚΙ" ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ

Εγώ το μοναδικό που θέλω να επισημάνω σε όλα τα ποστς μου είναι ότι ενώ έχεις δίκιο (σε γενικές γραμμές) θέτεις τα πράγματα σε λάθος βάση και το μόνο επιχείρημα που θέτεις είναι ότι είσαι "ψαγμένος χρήστης". Ωστόσο αυτά που γράφεις δείχνουν το αντίθετο.

Δύο πράγματα θα πω και από εκεί και πέρα θα το κλείσω το θέμα γιατί δεν έχει νόημα:

1) χίλια συγνώμη και ειλικρινά δεν θέλω να σε θίξω καθόλου, αλλά δεν είσαι και τόσο ψαγμένος όσο νομίζεις. Από τη μία κατηγορείς τη εταιρία παραγωγής, επειδή το συγκεκριμένο κατάστημα συνέχιζε, όπως λες να σου πασάρει σκάρτες κάρτες για να σε ξεφορτωθεί. Εμ πας και παίρνεις μια κάρτα που χαλάει ο κόσμος ότι έχει ένα σωρό ασυμβατότητες, εμ την παίρνεις από το κατάστημα με την ίσως χειρότερη υποστήριξη μετά την πώληση από όλα τα ελληνικά eshops. Αν ο τίτλος του thread ήταν "μακριά από το eshop" θα το καταλάβαινα. Αν επίσης ήταν "προσοχή στην 2600XT AGP" και μέσα έλεγες για τις ασυμβατότητες και την κακή υποστήριξη με παλιούς drivers πάλι θα το καταλάβαινα.

2) Μάλλον δεν πρόσεξες ότι έχω κάνει bold το συγκεκριμένο site που ανέφερες. Προφανώς δεν ξέρεις ότι ο Τομ γενικά δεν είναι και ό,τι πιο αντικειμενικό κυκλοφορεί στο νετ...

 

Over and out από εμένα, μακάρι να βρεις το δίκιο σου και να βρεις και την ησυχία σου. Δεν θέλω ούτε να στην πω ούτε να σε προσβάλλω.

Η συμβουλή μου αν την θες, είναι να πάρεις τα χρήμματα σου πίσω ή να πάρεις κάτι άλλο και να ψάξεις να βρες μια 1950pro μεταχειρισμένη και θα είσαι άψογος. Αν βρεις και ΧΤ ακόμα καλύτερα.

 

υ.γ.: κάνε μου τη χάρη και σταμάτα τα pms...το διαβάζω το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...