Προς το περιεχόμενο

αγορα imac αξιζει η οχι?


christian123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mπορει να βγει π.χ ενα "Mac midi", που να ειναι λιγο μεγαλυτερο απο το Mac mini και να μας παρεχεται η δυνατοτητα επιλογης καρτας γραφικων , εστω απο καποιες που θα ειναι επιλεγμενες απο την Apple..και σε τιμη κατω απο την τιμη του φθηνοτερου imac , περιπου στο 1000ρικο.

 

Σιγουρα η αποδοχη του απο τον κοσμο θα ηταν πολλη θερμή και θα γκρεμιζε και την τελευταια πραγματικη δικαιολογια καποιου που θα ηθελε να μεταβει στον κοσμο του Mac OS και που δεν ειναι αλλη απο την ελλειψη GAMES ....

 

Αν και πιστευω οτι η Αpple το γνωριζει αυτο, αλλα συνειδητα δεν κανει την κινηση.

Ποιοι ειναι οι λογοι για αυτη τους την σταση, δεν μενει παρα να πιθανολογησουμε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kοιτα και εδω να παρεις μια ιδεα.... ;-)

http://www.youtube.com/watch?v=BB_hza4w-Is

 

'Eμεινα με το στόμα ανοικτό :shock::shock::shock:

 

Αλλάγή Desktops(και λειτουργικού) χωρίς το παραμικρό κόλλημα....Κι από πότε τα windows είναι συμβατά με Mac?:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Eμεινα με το στόμα ανοικτό :shock::shock::shock:

 

Αλλάγή Desktops(και λειτουργικού) χωρίς το παραμικρό κόλλημα....Κι από πότε τα windows είναι συμβατά με Mac?:confused:

 

 

 

Aπο τοτε που οι Mac ειναι φτιαγμενοι πανω στην πλατφορμα της intel ,οπως και ΟΛΑ τα windows PC...

Μαλιστα αν θελεις μπορεις να τρεχεις και μονο Windows 2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote=telegamesvg;2002848

Μαλιστα αν θελεις μπορεις να τρεχεις και μονο Windows 2.png

 

αυτό το κάνω κ με το pc...To θέμα είναι οτι το macos είναι πολύ pro κατά την γνώμη μου :-) .Μόλις θα έχω την κατάλληλη οικονομική κατάσταση θα σπεύσω προς την αγορά ενός.Από εγγύηση-σερβις τι λένε? :rolleyes: Μεχρι τότε δωρεές δεκτές!!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...(Βέβαια τη στιγμή που έχω PC και κάνω τη δουλειά μου 1400? για να αλλάξω λειτουργικό είναι του μάτς!)

 

Κι εγώ αυτό πίστευα μέχρι πριν λίγο καιρό, ώσπου το pc που έχω τα τελευταία 11 (!!!) χρόνια σταμάτησε -τι περίεργο- να λειτουργεί. Ενα amd athlon στα 667. MHz ! Δεν μπορώ καν να σας περιγράψω την εμπειρία του να δουλεύεις μ'ενα τέτοιο μηχάνημα, φορτωμένο με zonealarm, nod32, firefox και όλα αυτά με 384mb RAM.

 

Όταν πριν μερικές μέρες αρνιόταν κατηγορηματικά ν' ανοίξει και είδα μπροστά μου την μπλε οθόνη, όταν δεν μπορούσα να κανω καν reboot απ'το cd, είπα οκ, ως εδώ, ήρθε η ώρα επιτέλους να πάρω μακ. Βέβαια, για το μικρότερο μοντέλο πήγαινα, και το φτηνότερο, αλλά λόγω έλλειψης στοκ, "αναγκάστηκα" να πάω στο μεγαλύτερο, στα 2.4 με 20αρα. Ξεφεύγει κατά πολύ από τον αρχικό προϋπολογισμό, αλλά πιστεύω ότι είναι ένα μηχάνημα που θα αντέξει κάμποσα χρόνια πριν πω, οκ, πάμε για άλλα.

 

Το περιμένω αύριο. Μόλις ξεκολήσω τα χέρια μου από πάνω του, θα ποστάρω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το κάνω κ με το pc...

 

Αυτο το γνωριζω οτι το κανεις κ με το pc εξ' ου και το χαμογελο...2.png

 

Αλλα στο iMac μπορεις να τρεξεις MacΟs/Windows/Linux και σαν μηχανημα ειναι πραγματικα ενα κοσμημα ...Χαιρεσαι να το βλεπεις και να δουλευεις με αυτο ...

Σαν κατασκευη δεν μπορει να συγκριθει με ενα desktop PC γιατι χρησιμοποιει υλικα για φορητα,οποτε σαν τιμη δεν ειναι αμεσα συγκρισιμο .

 

Οτι ειναι ακριβο , δεν νομιζω να διαφωνει κανενας ...ειδικα με τις τιμες που πωλειται στην Ευρωπη ...γιατι αν αντι για 1800ευρω το 24" εκανε 1799$ δηλαδη 1213 ευρώ , θα μιλαγαμε για ευκαιρια !!! μονο και μονο για την οθονη που εχει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειναι ακριβο , δεν νομιζω να διαφωνει κανενας ...ειδικα με τις τιμες που πωλειται στην Ευρωπη ...γιατι αν αντι για 1800ευρω το 24" εκανε 1799$ δηλαδη 1213 ευρώ , θα μιλαγαμε για ευκαιρια !!! μονο και μονο για την οθονη που εχει ....

 

Άστα φίλε αυτή η 1-1 αντιστοιχία $-? μας πεθαίνει εδώ στην Ευρώπη:cry:1800? για mac να πω την αλήθεια δε θα έδινα με τίποτα(εδώ 1900? έδωσα για το PC που πήρα πέρσι και τελικά όντως δεν αξίζει να δίνεις τόσα λεφτά για υπολογιστή) αλλά 1200? θα τα έδινα.Αν μελλοντικά θελήσω να πάρω mac θα πω στον θείο μου από την Αμερική να μου φέρει:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ ιμακ 20" και αφού προσεκτικά διάβασα τα σχετικά θρεντς ήθελα να ρωτήσω:

 

1) Για έναν μέσο χρήστη υπολογιστή (=κείμενα, μουσική, ταινίες, ίντερνετ) το πρόβλημα που αναφέρεται για την οθόνη των 20" είναι σοβαρό/κρίσιμο?

 

2) Η σύνδεση που έχω είναι conn-x με μόντεμ της Baudtech. To cd που το συνοδεύει απαιτεί

windows. θα είναι πρόβλημα η σύνδεση; Το έχει αντιμετωπίσει κανείς;

 

3) Πολλοί υποννοούν προβλήματα με το e-shop. Όμως στην ιστοσελίδα αναφέρει ότι το μοντέλο είναι παραδοτέο σε 1-2 ημέρες στην Αθήνα. Ισχύει;

 

Σόρρυ για τον "καταιγισμό" και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Το Baudtech είναι απλό modem ή router? Έχει σύνδεση ethernet? Αν ναι, συνέδεσε το με καλώδιο δικτύου και δεν χρειάζεσαι ούτε drivers ούτε τίποτε.

 

3) Για να είσαι σίγουρος, πριν κάνεις την παραγγελία πάρε ένα τηλέφωνο στο e-shop και ρώτησε τους για διαθεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iMac + Parallels = κομπλε υπολογιστής με OSX και Windows. Με φίνο πληκτρολόγιο και mouse. Αθόρυβο και με τέλεια οθόνη.

 

 

Για τη διαθεσιμότητα του eshop εξαρτώνται όλα από τον επίσημο αντιπρόσωπο (βρ. Rainbow).

 

 

Σε άλλο τόπικ έγραφα ότι τα Macbook έλεγε στο eshop ότι είναι διαθέσιμα σε 2-3 ημέρες, ενώ τώρα γράφει ότι είναι διαθέσιμα κατόπιν παραγγελίας. Οπότε... κράτα και μικρό καλάθι για το εν λόγω κατάστημα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

@ανταμς: Το μόντεμ είναι με usb μόνο και ντράιβερ. Μίλησα και με την Κόννεξ και μου είπαν ότι μάλλον θα χρειαστώ ρούτερ με έθερνετ...

Λέτε δεν υπάρχει καμία περίπτωση το μακ να "δει" το μόντεμ ή να βρω από κάπου ντράιβερ (ίντερνετ)?

Από περιέργεια περισσότερο ρωτάω, καθώς μάλλον θα πάρω κάποιο ρούτερ..

 

Όσο για το ε-σοπ και στο κατάστημα είπαν (βάσει της διαδικτυακής πύλης πάντα) ότι η αναμονή είναι μίας ημέρας....

Ίδωμεν...

 

Υ.Γ. Έχω πάθει πλάκα πάντως με το ιμακ από το Σάββατο που πήγα και το είδα στην έκθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση είναι καλύτερα να πάρεις κάποιο adsl router. Και για απόλυτη συμβατότητα με όλους τους υπολογιστές αλλά και για καλύτερη ασφάλεια. Έτσι κι αλλιώς οι τιμές τους έχουν πέσει σημαντικά τα τελευταία χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

H δικη μου αποψη επειδη σκεφτομαι για αγορα αλλα. με κολησαν πολλα πραγματα πχ είναι οτι δινεις πολλα λεφτα για να εχεις desingn και οχι δυνατο hardware, το οτι τα εχεις ολα σε μια οθονη ειναι βολικο κ ομορφο...κ αθορυβο ωστοσο πηγα στο media markt και ειδα τα καινουργια ιmac 24 τα αλουμινενια κ ειχαν ανεβασει φουλ θερμοκρασια.. σε φυσικο περιβαλλον κ χωρις να κανουν κ τπτ..που να το βαλεις να δουλεψει κ ολας το εργαλειο..και οταν καπου υπαρχει αυξηση θερμοκρασιας τοτε κ τα υλικα φθηρονται (βλεπε διαρκεια ζωης ενος λαπτοπ)

ακομη αν παιχτει μια υπερταση κ πειραξει την καρτα γραφηκων για παραδειγμα αρα κ ολο το motherboard με οτι συνεπαγεται αυτο...

ως εκτουτου μπαινεις σε καινουργια χωραφια κ ξεκινας απ το μηδεν.. διοτι πρεπει να ψαξεις να βρεις νεα προγραμματα που θα κανουν τα προγραμματα που μεχρι σημερα δουλευεις κ είσαι ικανοποιημένος και να μην ξεχναμε πως τα προγραμματα θα πρεπει να τα πληρωνεις για να τα εχεις...διοτι λιγα κυκλοφορουν σπασμενα .. κ ισως υπολειτουργουν.. αρα Bυε bye Free προγραμματακια! κ ολα αυτα για εναν υπολογιστη για να γραφεις επιστολες , παρουσιασεις , κ να βλεπεις τα email σου?? και επειδη ειμαι κατοχος ipad k iphone κ η apple εχει βαλει ενα καρο περιορισμους..px bluetooth, radio, etc.δν ξερω τι μπορει να με περιμενει σε ενα imac.

 

εγω δουλευω με επεξεργασια βιντεο κ κανω κ convert ταινιων και για αυτα οπως ολοι ξερετε χρειαζεται ισχυρη επεξεργαστικη δυναμη!! αρχιστε το κραξιμο του antiapple :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, κι αν είναι αποφασισμένος βρε αδερφέ, τι έγινε; ^_^

 

Και οι Mac είναι PC. Απλά δέχονται το λειτουργικό τους που τα κάνει προτιμητέα, ενώ έχουν "χειρότερα" χαρακτηριστικά εν συγκρίση με ένα PC.

 

Έγκειται στο εκάστοτε configuration και λειτουργικό, το πόσο γρήγορο θα είναι ένα μηχάνημα.

 

 

Εγώ πιο γρήγορο σε απόκριση και γενική λειτουργία βρίσκω το μηχάνημα της υπογραφής μου σαν Mac. Όταν περνάω Windows κάτι λείπει. Δεν έχει την σπιρτάδα που είχε ο υπολογιστής με το Mac OS X.

 

Κι επειδή ασχολούμαι με hackintosh [Mac σε PC] προσωπικά, βρήκα επίσης πιο γρήγορο το μηχάνημα [που πούλησα] με λειτουργικό Mac απ' ότι Windows 7 Home Premium. B)

 

 

[όταν έγραφα την απάντηση το post ήταν βρέφος από πάνω. τώρα ενηλικιώθηκε.]

 

 

[Μα δεν βαριέστε με τα Win vs Mac; Συν ότι σε κανα δυο posts θα κλειδωθεί και το θέμα... :mrgreen: ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...