Προς το περιεχόμενο

Παραξενος ηχος κατα την διαρκεια της λειτουργιας του υπολογιστη.


Lefteris29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ακουω τον τελευταιο καιρο συχνα εναν ηχο απο τον υπολογιστη που θυμιζει τον ηχο που κανει μια συσκευη οταν κλεινει.Σαν να πεφτει το ρευμα δηλαδη ή οταν για παραδειγμα κλεινεις την ηλεκτρικη σκουπα (αλλα φυσικα σε παρα πολυ μικροτερη ενταση- ισα που τον ακους).

Δεν τον εκανε παλιοτερα. Τελευταια εκανα μια αναβαθμιση, απο 2 7600gs καρτες γραφικων και τροφοδοτικο 400 watt , πηγα σε 8800gt και 650 watt τροφοδοτικο etasis.Επισης ειχα 2χ1 Gb μνημες και προσθεσα αλλο 1,5, οποτε δεν ξερω αν ειναι θεμα τροφοδοτικου γιατι το αυξησα κατα πολυ απο το αρχικο.

Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?? Ο υπολογιστης δεν ειναι πολυ παλιος, τον εχω ενα χρονο και τα χαρακτηριστικα του ειναι: p5n32-sli se deluxe motherboard,

core2duo E6600 2.4.Φοβαμαι μηπως παιζει καμια δυσλειτουργια στο υλικο και μου δημιουργησει κανα γενικοτερο προβλημα.

Σε γενικες γραμμες ο υπολογιστης τρεχει μια χαρα, χωρις κολληματα και τα δυνατα προγραμματα και παιχνιδια, οπως bioshock, flight simulator x, photoshop (και ακομα και το crysis)τα τρεχει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω να αφήσεις το PC ανοικτό , να ανοίξεις το κουτί και να περιμένεις να ακούσεις τον ήχο αυτό κανα 5άρι φορές , μέχρι να διαπιστώσεις από που προέρχεται.

Κάνε πρώτα αυτό , και μετά βλέπουμε... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..απλά φοβάσαι μήπως κάτι "ζορίζεται" με τα "παραπανίσια" που έβαλες....αλλά δεν παίζει.Κι επειδή οι μνήμες δεν σφυράνε,κάποιο ανεμιστήρι είναι που σε "τρομοκρατεί"...(ίσως του τροφοδοτικού)(λιγότερο ίσως της κάρτας γραφικών)(ανησυχητικό-αλλά δεν το κόβω,αν διαπιστώσεις-με την εις άτοπο απαγωγή,ή με τεντωμένα αυτιά-αν δεν είναι ανεμιστήρας,αλλά μοτέρ από drive(δίσκο/disk drive)...Ίσως πάλι κάτι κάπου ενόχλησες(κανέναν ανεμιστήρα απ' το case?)όταν έκανες τις αλλαγές...Λίγο μεθοδικότητα στο ψάξιμο,και 8α το βρεις...και dont worry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ειναι ο ηχος που εννοεις?Μπορεις να το αντισοιχισεις σε καποιο ηχο που ακουγεται απο υπολογιστη σε normal 'η μη συνθήκες?

Σου προτείνω να αφήσεις το PC ανοικτό , να ανοίξεις το κουτί και να περιμένεις να ακούσεις τον ήχο αυτό κανα 5άρι φορές , μέχρι να διαπιστώσεις από που προέρχεται.

Κάνε πρώτα αυτό , και μετά βλέπουμε... :-)

 

Συμφωνω με αυτο..

 

μπας και ειναι το dvd-rom σου? Αλλιως ανεμιστηρακι με σκονες

το dvd-rom μονο του στο ασχετο δν ειναι καπως δυσκολο?εκτος αν ο ήχος εινια οταν εχεις cd μεσα..

ποσο καιρο εχεις που εκανες την αναβαθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβαθμιση εκανα πριν περιπου ενα μηνα και απο τοτε αρχισα να παρατηρω τον συγκεκριμενο ηχο.

Βασικα ο ηχος δεν μου θυμιζει ανεμιστηρακι, (ο μονος κοντινος ηχος που μου τον θυμιζει ειναι αυτος που ειχα πει πιο πανω, ο συρτος ηχος που κανει μια ηλεκτρικη σκουπα οταν την κλεινουμε-δηλαδη σαν μια συσκευη στον υπολογιστη να λειτουργει και ξαφνικα να της σταματα η τροφοδοσια ρευματος και να κλεινει-αυτο που με παιρναει απο το μυλαο καθε φορα που τον ακουω-καθε 5-10 λεπτα)

Ο ηχος ακουγεται απο την μπροστινη πλευρα του case , εκει που ειναι οι σκληροι και το dvd..

Και κατι αλλο που ξεχασα να σας πω, ο ηχος αρχιζει να ακουγεται αφου ο υπολογιστης εχει συμπληρωσει 2-3 ωρες λειτουργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να εχει προβλημα o σκληρος και να μου λειτουργουν ολα κανονικα, δηλαδη δεν θα εβγαινε καποιο προβλημα, οπως κατα την μεταφορα αρχειων κτλ?

Ή να εχει οντως καποιο προβλημα και απλως να αντεχει ακομα λιγο πριν παραδωσει πνευμα.

Σας εχει τυχει ποτε προβλημα με σκληρο και παρολαυτα να εξακολουθουν να λειτουργουν ολα?

(Θα προσπαθησω να το ηχογραφησω για να το ακουσετε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξες αν είναι ρυθμισμένα τα Windows να απενεργοποιούν τον σκληρό δίσκο / δίσκους μετά από κάποια περίοδο αδράνειας;

 

Δεν το γνωριζω αυτο,γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..ρε παιδί,λέμε ΚΑΙ για ανεμιστηράκι,γιατί στην ουσία λεμε για ΜΟΤΕΡ...Και μοτέρ στα πισιά,2 πράγματα έχουν:Τα drives (δίσκοι,optical devices)και τ' ανεμιστήρια...Οπότε μην πάει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ο νους σου στο κακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2χ250GB. Αν πουμε οτι εχει προβλημα ενας απο τους δυο σκληρους , υπαρχει καποιο προγραμμα που μπορω να ελεγξω την κατασταση τους? (Ελεος δεν αντεχω αλλα εξοδα-ενος χρονου υπολογιστης ειναι..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...