Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Forthnet στο Ηράκλειο Κρήτης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας..Εδώ και 2 μέρες αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα ταχύτητας στο διαδίκτυο!!Η σύνδεση μου είναι 1mbit της Forthnet..Σελίδες ανοίγει χειρότερα και απο Pstn σύνδεση!! Το περίεργο είναι οτι εμφανίστηκε ξαφνικά το πρόβλημα την Κυριακή το μεσημέρι.. Αντιμετωπίζει κανένας άλλος τέτοιο πρόβλημα?? Το κέντρο είναι αυτό της Αριάδνης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπααα.. Upload αν καταλαβαίνω τι εννοείς δεν έχω κάνει ποτέ μου! Πάντως προσπαθώντας να κάνω download αρχείο κατέβαινε με 1,25 kb/sec!!!!

 

Μήπως έχεις ανοιχτό κάποιο torrent..?Αν όχι πότε έκανες τελευταία φορά Restart το router σου..?Αν δεν έχεις κάνει δεν το δοκιμάζεις..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατεβάζω torrent..Restart εννοείς reset?? Αυτό το έκανα με το τελευταίο format πριν 3-4 μέρες περίπου!! Μα δεν είναι περίεργο που Κυριακή μεσημέρι έχω κανονικά Ιντερνετ ενώ μετά το βραδάκυ είναι νεκρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wi-fi έχω αλλά δεν το έχω ξεκλείδωτο...Υποψιάζομαι οτι μπορί να φταίει το usb stick που παίρνει το σήμα απο το router! Θα δοκιμάσω το απόγευμα με το modem της Forthnet να δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα εδώ και 3-4 μέρες. Στο wi-fi δεν υπάρχει συνδεδεμένος κάποιος άλλος και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα τόσο από το Desktop μου όσο και από τα 2 laptop μου :(

 

Περιοχή Πόρος.

Επίσης σήμερα για 30 mins περίπου είχα μείνει χωρίς καθόλου δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα Ros με βλάβες ΟΤΕ και μου είπαν ότι έχει πρόβλημα το κέντρο και μέχρι τις 5 θα έχει διορθωθεί..Αν όχι να το δηλώσω λέει βλάβη!!

Και εγώ Πόρο μένω αρα...Ας περιμένουμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το πρόβλημα δεν διορθώθηκε ούτε σήμερα..Οι ταχύτητες εξακολουθούν να είναι απελπιστικά αργές!!Δήλωσα βλάβη στην Forthnet..Έπειτα μίλησα με γνωστό μου μέσα απο ΟΤΕ και μου είπε ότι φταίει το Bundle!!Οτι πέφτουν πολλοί χρήστες στο δίκτυο και γι'αυτό..Αν συνεχίσουν τα προβλήματα διακόπτω απο Forthnet και μάλλον πάω Conn-x!Τι να πώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά έκανα αναφορά βλάβης μέσω της FORTHnet η οποία ακόμα βρίσκεται σε εξέλιξη...

Όταν (και Αν) με το καλό έχω νέα θα ποστάρω... :(

 

== Εξελίξεις ==

 

Πήρα τελικά απάντηση αλλά δεν ήταν καθόλου θετική. Ο ΟΤΕ έκλεισε την βλάβη λέγοντας ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την γραμμή μου. Ξανα-έκανα δήλωση μέσω της FORTHnet και επίσης μίλησα με κάποιον υπάλληλο του 121, ο οποίος κράτησε το κινητό μου λέγοντας μου ότι θα με καλέσει κάποιος τεχνικός τις επόμενες μέρες.

 

Παλιότερα που είχα αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο αναγκάστικα να κοινοποιήσω ένα e-mail στην ΕΕΤΤ και στην FORTHnet και η κατάσταση διορθώθηκε σχετικά σύντομα. Μπορούμε αν δούμε ότι συνεχίζεται έτσι η κατάσταση να καταφύγουμε σε μια ομαδική καταγγελιά (αν είμαστε αρκετοί) μήπως καταφέρουμε κάτι...

 

Στέριος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι μετά από τόσες μέρες και ατελείωτες ώρες τηλεωνημάτων τόσο στην FORTHnet όσο και στον ΟΤΕ, να σας ανακοινώσω ότι από χτες το πρόβλημα μου λύθηκε. Μάλλον τους έπρηξα με τις βλάβες και μου άλλαξαν switchακι ή ήρθε το πλήρωμα να ανοίξουν νέες πόρτες προσθέτοντας εξοπλισμό και στρώσανε λίγο οι παλιοί... Τι να πώ...

 

Ελπίζω να διορθώθηκε και το πρόβλημα του φίλου gxyp

 

Κοιτάζοντας το site του ΟΤΕ κάποια από τις μέρες που είχα πρόβλημα να δω αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή μου για 24Mbps είχα προσέξει ότι έλεγε κάτι του στυλ δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας κλπ. Τώρα που το ξανακοίταξα, παρατήρησα ότι μου δίνει διαθεσιμότητα για όλες τις ταχύτητες...Άρα μάλλον είχε πιταριστεί το DSLAM τόσο καιρό και δεν είχαμε δίκτυο :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Ros εμένα η βλάβη έχει διορθωθεί απο την Δευτέρα αλλά οι ταχύτητες μου είναι ακόμα τραγικές.Δηλαδή έκεί που κατέβαζα με 100 kb/s τώρα με 30-40!!Και στο WOW όλο με lag παίζω έχουν σπάσει τα νεύρα μου..Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μετακομίσω σε Conn-x..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...