Προς το περιεχόμενο

excel και συνάρτηση if


question mark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω σε δύο διαφορετικά κελιά (πχ Α1, Β1) δύο αποτελέσματα. Θέλω στη περίπτωση που το Β1 είναι μεγαλύτερο του Α1 στο κελί Γ1 να γράφει το αποτέλεσμα της διαφοράς τους, ενώ στη περίπτωση που το Α1 είμαι μεγαλύτερο ή ίσο του Β1 να γράφει 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία. να σε ρωτήσω κάτι ακόμη. μπορώ να συνεχίσω τον τύπο λέγοντας αφού το Α1 είναι μεγαλύτερο του Β1 και γράφει μηδέν να υπολογίσει δύο άλλα κελιά (πχ C1,D1) και εάν το C1 είναι μεγαλύτερο του D1 τότε να γράψει το αποτέλεσμα και αν το D1 είναι μεγαλύτερο του C1 να γράψει 0;

Διευκρίνηση: Σε περίπτωση που το Β1 είναι μεγαλύτερο του Α1 τότε να σταματάει εκεί.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς να κάνεις αυτό που λες και ακόμα πιο πολύπλοκα.

 

Στο παραπάνω if του πρίγκηπα μπορείς να βάλεις εκεί που έχει το 0 άλλη μια if που να κάνει αυτό που θες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία. να σε ρωτήσω κάτι ακόμη. μπορώ να συνεχίσω τον τύπο λέγοντας αφού το Α1 είναι μεγαλύτερο του Β1 και γράφει μηδέν να υπολογίσει δύο άλλα κελιά (πχ C1,D1) και εάν το C1 είναι μεγαλύτερο του D1 τότε να γράψει το αποτέλεσμα και αν το D1 είναι μεγαλύτερο του C1 να γράψει 0;

Διευκρίνηση: Σε περίπτωση που το Β1 είναι μεγαλύτερο του Α1 τότε να σταματάει εκεί.

Ευχαριστώ πολύ

 

if(b1>a1;b1-a1;(if(c1>d1;c1-d1;0))

Αυτό εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια..με ; (ερωτηματικό) είναι και σε καμία περίπτωση με , (κόμμα)..

 

Μην είσαι τοσο σίγουρος....

 

Απο το Help File της Microsoft. (Office 2007)

 

IF(logical_test, [value_if_true], [value_if_false])

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι τοσο σίγουρος....

 

Απο το Help File της Microsoft. (Office 2007)

 

IF(logical_test, [value_if_true], [value_if_false])

 

 

Συμφωνώ ότι έτσι το έχει το help..αν πας να δομήσεις έτσι την συνάρτηση (με , δηλαδή) σου βγάζει σφάλμα..Τουλάχιστον σε 2003 που έχω εγώ. Δεν ξέρω αν στο 2007 μπορεί να εκφραστεί η συνάρτηση if με κόμμα. Κάνε ένα κόπο και τσέκαρε το ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι έτσι το έχει το help..αν πας να δομήσεις έτσι την συνάρτηση (με , δηλαδή) σου βγάζει σφάλμα..Τουλάχιστον σε 2003 που έχω εγώ. Δεν ξέρω αν στο 2007 μπορεί να εκφραστεί η συνάρτηση if με κόμμα. Κάνε ένα κόπο και τσέκαρε το ;)

 

Στο 2007 το κάνει 100%. Δεν ξέρω για 2003 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη (ελπίζω τελευταίο).

Αν το αποτέλεσμα του κελιού Β22 είναι μεγαλύτερο του (αριθμού) 30 τότε το αποτέλεσμα να γραφτεί στο κελί D28, ενώ αν είναι μικρότερο του 30 τότε να γράφεται στο κελί E28

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη (ελπίζω τελευταίο).

Αν το αποτέλεσμα του κελιού Β22 είναι μεγαλύτερο του (αριθμού) 30 τότε το αποτέλεσμα να γραφτεί στο κελί D28, ενώ αν είναι μικρότερο του 30 τότε να γράφεται στο κελί E28

 

με δυο if

 

sto D28 γραφεις =if(b22>30;b22;" ")

sto e28 γραφεις =if(b22<=30;b22;" ")

 

αυτη είναι η πιο απλη. τα " " βαζεις για να βαλει κενο στο κελι. αν δεν βαλεις τίποτα πχ

sto D28 γραφεις =if(b22>30;b22;)

sto e28 γραφεις =if(b22<=30;b22;)

θα βγαζει 0 στο κελι.

οπως θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...