Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 913
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έλα μου ντέ.

Και εμένα άρχισαν να στέλνονται τέτοια απανωτά μηνύματα στο email μου οτι ο λογαριασμός μου στην CITIBANK έκλεισε και άρχισα να ψάχνομαι πότε είχα δηλώσει στο Internet κανέναν λογαριασμό και δέν τον θυμώμουνα.:confused:

Δέν ήταν δύσκολο να καταλάβω τί παίζεται οτι επρόκειτο για spam που κάποια στιγμή το είδαν κάπου το mail μου όταν ήταν σε δημόσια θέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μερίδιο ευθύνης έχουν και οι τράπεζες για τον χαμό.

Δεν κάνουν τίποτα να διασφαλίσουν τους πελάτες τους.

Πρίν από 1 ή 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά τα ίδια περίπου mail είχαν παραλήπτες αρκετούς πελάτες της Alpha Bank.

Η εν λόγω τράπεζα κινητοποιήθηκε πολύ γρήγορα με ανακοίνωση στο site της που προειδοποιούσε. Επίσης κυκλοφόρησε άμεσα τα μηχανάκια με τους κωδικούς για το internet banking απαγορεύοντας ταυτόχρονα την μεταφορά χρηματικού ποσού σε μη προδηλωμένο λογαριασμό άλλης τράπεζας χωρίς την χρήση μοναδικού κωδικού από το εν λόγω μηχανάκι. Phishing για την Alpha δεν ξαναήρθε. Δεν υπήρχε λόγος.

Ακόμα και κάποιος να την πάταγε και να έδινε username και password, χωρίς τον κωδικό από το μηχανάκι δεν έβγαζαν ούτε cent από τον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλαβα το παρακάτω ε-μαιλ...το οποίο όμως παραπέμπει στο

h@@p://apastourelles-105-1-1-165.w217-128.abo.wanadoo.fr/login/

 

 

προσοχή!σε όλους σας!

 

 

 

 

Επαληθευση των στοιχειων του λογαριασμου σας

________________________________________

 

 

Εκφραζουμε τη λυπη μας για να σας πληροφορησω οτι δεν εχετε πληρη ελεγχο Προφιλ μας. Παρακαλω καντε κλικ στον παρακατω συνδεσμο και δοκιμαστε ξανα.

 

Ως μερος των μετρων για την εξασφαλιση ενος ασφαλεστερου και πιο ασφαλες περιβαλλον Banking. Εχουμε αναδιαρθρωμενη μας Banking servers.

 

Εχουμε αποφασισει να θεσει μια επιπλεον διαδικασια επαληθευσης για να εξασφαλισει την ταυτοτητα σας και τα στοιχεια του λογαριασμου ειναι προστατευμενα.

 

Παρακαλω καντε κλικ πανω συνεχιστει, με τη διαδικασια επαληθευσης και να διασφαλισει τις πληροφοριες του Λογαριασμου σας ειναι εγγεγραμμενος σωστα για να επαληθευτει.

Ειναι ολα για την ασφαλεια σας.

 

Ευχαριστω.

 

ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φίλη το έλαβε πρίν από λίγο και το έκανε post στο forum του 124sold.

To κάνω post και εδώ μην την πατήσει κανείς !!

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! μην βάλετε κανένα στοιχείο στο mail με τίτλο : "Dear valued PayPal member,"

Dear valued PayPal member,

It has come to our attention that your PayPal account information needs to be updated as part of our continuing commitment to protect your account and to reduce the instance of fraud on our website. If you could please take 5-10 minutes out of your online experience and update your personal records you will not run into any future problems with the online service.

However, failure to update your records will result in account suspension. Please update your records on or before April 06, 2008.

Once you have updated your account records, your PayPal session will not be interrupted and will continue as normal.

To update your PayPal records click on the following link:

http://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_login-run [links to http://www.webteamone.com:100]'>http://www.webteamone.com:100]

 

Thank you,

PayPal Customer Center.

 

Accounts Management As outlined in our User Agreement, PayPal will periodically send you information about site changes and enhancements.

 

Copyright 1999-2008 PayPal. All rights reserved.

 

Προσοχή στο link. Δεν παραπέμπει στο paypal αλλά στο http://www.webteamone.com:100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ στους χρήστες Internet Banking της Εθνικής Τράπεζας.

 

Εχετε 1 νεο μηνυμα 27.03.2008

 

 

Ελεγξτε το μηνυμα σας τωρα

 

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ 1/3

 

Ανακαλύψτε σήμερα κιόλας το πρόγραμμα "ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ" και επωφεληθείτε από τις δύο εξαιρετικές λύσεις που σας προσφέρει:

 

Άρση Βαρών χωρίς εξασφαλίσεις.

 

Άρση Βαρών με εξασφαλίσεις.

 

 

 

Κεντρο Εξυπηρετησης Πελατων

Παρακαλω μην απαντησετε σε αυτο το μηνυμα. Αν θελετε να μας καλεσετε παρακαλουμε καλεστε το τμημα εξυπηρετησης πελατων μας, μπορειτε να βρειτε τον αριθμο για την ιστοσελιδα μας η να τυπωνεται στην πισω πλευρα της καρτας σας.

 

 

 

Ευχαριστω,

Εθνικη Τραπεζα της Ελλαδος Internet Banking

 

 

 

Ύπουλο e-mail που ξεγελάει άνετα τον μέσο χρήστη.

 

Χτυπάει στο http://letalisguild.net/forum/Themes/help/homebank.nbg.gr/gr.php

Δοκιμάστε το, το Τheme που χρησιμοποιεί είναι πανομοιότυπο του https://homebank.nbg.gr/nbgib/Logon.jsp

μόνο που ζητάει και αριθμό κάρτας. ;)

 

Ας τους δώσουμε μερικά άσχετα στοιχεία:

 

printscreen1hd8.th.jpg

 

Κοιτώντας το source της σελίδας

 

τσεκάρουν την εγκυρότητα του # κάρτας Εθνικής και όχι μόνο σε αριθμό ψηφίων:

 

{

message += "Παρακαλώ, δώστε έγκυρο αριθμό ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ card. ";

form.tmpcard_pan.select();

form.tmpcard_pan.focus();

// return false;

}

 

else if (true)

 

 

και μετά απ' ότι φαίνεται από το source ζητάνε και το ATM PIN του χρήστη:

 

 

if((form.pin.value=="") )

{

message += "Εισάγετε έγκυρο ΑΤΜ PIN. ";

form.pin.select();

form.pin.focus();

}

else if (true)

if (!isInteger(form.pin.value) || (!pLength(form.pin.value)))

{

message += "Εισάγετε έγκυρο ΑΤΜ PIN.\n ";

form.pin.select();

form.pin.focus();

}

 

 

στο οποίο τσεκάρουν μόνο αριθμό ψηφίων. (Δεν μπορούν να τσεκάρουν και κάτι άλλο :P)

 

Προφανώς οι τύποι χρησιμοποιούν magnetic card writers ώστε αργότερα -με όλα τα διαθέσιμα στοιχεία που τους δώσαμε-

να προσπαθήσουν να σηκώσουν φυσικά χρήμματα από το λογαριασμό σας μέσω ATM, καθώς για να κάνουν συναλλαγή μέσω Internet Banking θα χρειαστούν και την λίστα ΤΑΝ του χρήστη.

 

 

Από τις καλύτερες Social engineering phishing "δουλειές" που έχω πετύχει μέχρι στιγμής σε τραπεζικό επίπεδο.

Σχεδόν άριστα παίρνουν όποιοι το έφτιαξαν.

Ξεγελάει τον ανυποψίαστο μέσο χρήστη για πλάκα.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν ξεφύγει παντελώς οι phishers...

πολύ προσεκτικά φτιαγμένο πάντως, συμφωνώ..

μα οι Λίστες ΤΑΝ ανανεώνονται ανά 20 δευτερόλεπτα όταν πας να αλλάξεις κωδικό και μάλιστα με το ειδικό μηχάνημα..

λογικά θα έχουν φόρμα σε txt αρχείο για να αποθηκεύουν τους κωδικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο έλαβα το παρακάτω! Προσοχή προσοχή!!! Είναι απάτη! Το paypal ποτέ δεν θα σας στείλει μήνυμα που γράφει Dear member ή Dear valued member. Πάντα θα αναφέρει το ονοματεπώνυμό σας, πχ. Dear George Moustakis. Αν δεν δείτε ονοματεπώνυμο, delete και άμεσα!

 

 

 

Dear member,

 

This email confirms that you have paid Plimus ([email protected]) $55.89 USD using PayPal.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Payment Details

 

Transaction ID: 8FG82348C31388134

Item Price: $55.89 USD

Total: $55.89 USD

Order Description: Order Reference #2122268

Invoice ID: 2122268

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

It may take a few moments for this transaction to appear in the Recent Activity list on your Account Overview.

Business Information

 

Business: Plimus

Contact E-Mail: [email protected]

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Dispute Transaction

 

If you haven't authorized this charge, just log in to your account at:

 

https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=_login-run

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Thank you for using PayPal!

The PayPal Team

 

Your monthly account statement is available anytime; just log in to your account at https://www.paypal.com/row/HISTORY. To correct any errors, please contact us through our Help Center at https://www.paypal.com/row/HELP.

Please do not reply to this email. This mailbox is not monitored and you will not receive a response. For assistance, log in to your PayPal account and choose the Help link located in the top right corner of any PayPal page.

 

To receive email notifications in plain text instead of HTML, update your preferences here.

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

--------------------------------------------------------------------------------

Copyright © 1999-2008 PayPal. All rights reserved.

 

PayPal Email ID PP120

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, πριν απο λίγες μέρες μου έστειλε απο το msn μια επαφη μου ενα αρχειο rar,(και καλα εικόνα ήταν,ειχε όνομα picture012),εγω ο χαζός το πηρα,το ανοιξα και τσουπ!!!ιος.το θέμα ειναι οτι αυτοματα τον εστειλα σε ολες τις επαφες μου χωρις να το ξερω,και απο οτι κατάλαβα οσοι το ανοιξαν το στελνουν και αυτοι σε ολες τις επαφες τους.Επίσης κάθε φορά που μια επαφη μου μπαινει στο msn του το ξαναστέλνω..εχω το Panta antivirus το οποιο σκότωσε τον ιο,αλλα αυτο συνεχιζει να στελνει σε ολες τις επαφες μου.δεν ξερω τι να κανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εγω ειχα παλια αυτο το προβλημα(και μπορω να πω ειναι απο τους πιο κλασικους ιους του μσν.να σας πω την αληθεια εφυγε μονο του.χωρις φορματ.εκανα πολλα σκαν με το antivirus και ξαφνικα σταματησε να το στελνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη φιλη?(πλακιτσα)

αυτο το προγραμμα τι κανει?ειναι ιδανικο μονο για να καθαριζει τα αχρηστα αρχεια που στελνονται μεσω μσν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη φιλη?(πλακιτσα)

αυτο το προγραμμα τι κανει?ειναι ιδανικο μονο για να καθαριζει τα αχρηστα αρχεια που στελνονται μεσω μσν?

 

καλή καλή !! ;)

 

ψάχνει μέσα στο msn για ιό.

το scan δεν κρατάει πάνω από 5 δευτερόλεπτα.

αν βρεί θα σου ζητήσει να το διαγράψεις και να κάνει επανεκκίνηση. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...