Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/6/2020 στις 9:37 ΠΜ, Salvation81 είπε

Απο [email protected]

Κλαιω......Τουλαχιστον τοσο δυσκολο ειναι να βαλουν να φαινεται ψευτικο email;

Χαχα...Κι εγώ!

Στο λένε στα ίσα, για γαζέλα σε βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Και εγώ ανοίγω χτες το e-mail  και βρίσκω  το παρακάτω μήνυμα ....😁

Απλά το διέγραψα αλλά πριν το κράτησα στο αρχείο.Το δικό μου βέβαια είναι με άψογα Ελληνικά και φυσικά γραμμένο από Έλληνα. Αν κανείς έχει φτώχεις ας στείλει μήνυμα στην Κορνηλία να τα κονομήσει. Τώρα που βρίσκουν τα email μάλλον δεν είναι και δύσκολο.

Scan.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι δεν τηλεφωνα στο δικηγορο της η σε συμβολαιογραφο και να τα στειλει σε ιδρυματα αλλα σου λεει εμενα μου αρεσει ο παππους

εγω θα της εστελνα λογαριασμο τραπεζας να μου τα βαλει ...το εχω ξανακανει αλλα λεφτα δε μπηκαν γιατι αντι να στειλουν ζηταγαν πρωτα ενα ποσο 

τι παπαριες ακουμε καθε μερα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νεα λακαμια :

Αγαπητέ πελάτη,

Παρακαλώ να ενημερωθείτε ότι το δέμα σας περιμένει την παράδοση.

Επιβεβαιώστε την πληρωμή 2,99 EUR στον παρακάτω σύνδεσμο.

Σημείωση: η διαδικασία επαλήθευσης πρέπει να γίνει τις επόμενες 02 ημέρες.

Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

https://www.elta.gr/payment

Με εκτιμιση,

Μέλος του Elta Hellenic Post,

 

Που να ηξεραν πως αν ειναι να πληρωσεις στα δικα μας Ταχυδρομεια δεν ειναι κατω απο 15ε, γατακια....

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα,

Χτες μου ήρθε ένα mail ως απάντηση σε ένα mail που είχα στείλει σε δημόσια υπηρεσία, με τον ίδιο τίτλο και το περιεχόμενο του e-mail που είχα στείλει. Υπήρχε και ένα συνημμένο πιθανότατα ιός που δεν άνοιξα. Η διεύθυνση του αποστολέα ήταν άκυρη και δεν είχε καμία σχέση με την δημόσια υπηρεσία. 

Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kat kat είπε

Καλημέρα,

Χτες μου ήρθε ένα mail ως απάντηση σε ένα mail που είχα στείλει σε δημόσια υπηρεσία, με τον ίδιο τίτλο και το περιεχόμενο του e-mail που είχα στείλει. Υπήρχε και ένα συνημμένο πιθανότατα ιός που δεν άνοιξα. Η διεύθυνση του αποστολέα ήταν άκυρη και δεν είχε καμία σχέση με την δημόσια υπηρεσία. 

Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο; 

Ναι, ακριβώς όπως το περιγράφεις, προ ενός μηνός από Δήμο της Αθήνας, με τον οποίο είχα συνεργαστεί. Τα email ερχόντουσαν μόνο με το όνομα της υπαλλήλου με την οποία είχα συνεργασία, αλλά όπως είπες σωστά και εσύ, πατώντας πάνω στο email της, ουδεμία σχέση είχε με την επίσημη διεύθυνση αλληλογραφίας της ή το domain του Δήμου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα σας είχα ένα ανάλογο πρόβλημα πρόσφατα κ όπως φαίνεται εξαπατήθηκα .Ενας αλλοδαπός ήθελε να αγοράσει ένα προϊόν μου μέσω αγγελίας που είχα αναρτήσει στη χρυσή ευκαιρία.Μετα από συνεννόηση έφτιαξα λογαριασμό στην PayPal για να μου μεταφέρει το ποσό αγοράς και τα έξοδα μεταφορικών.Μου ηρθε μειλ από εκπρόσωπο της PayPal η τουλάχιστον έτσι με έκανε να νομίζω,ότι έχει δεσμευτεί το ποσό κ θα μου πιστωθεί εφόσον μέσω worldremit μεταφέρω πρώτα εγω το ποσό των 200€ για τα μεταφορικά κ αμέσως χωρίς άλλη καθυστέρηση θα μπουν όλα τα λεφτά στο λογαριασμό μου της PayPal.εγω σαν βουρλο το έκανα,κ μετά με άλλο μειλ του εκπροσώπου μου ζητούσε αλλά 350€ για φόρους τελωνείο κ δε ξέρω κ γω τι άλλο κ θα πρεπε άμεσα να τα πληρώσω πάλι κ μετά θα πιστωθούν κ αυτά στο λογαριασμό μου.αρνήθηκα να το κάνω κ με αρκετά μειλ με απειλούσε ότι η ταυτότητα μου θα δοθεί στην διεθνή αστυνομία και το FBI και θα υπάρξουν συνέπειες.Εντελει όπως φαίνεται έχασα τα 200€ γιατί κ με επικοινωνία που είχα με τον αγοραστή αρνείται να μου τα επιστρέψει και επιμένει να δώσω τα 350€ και να μη δημιουργώ αλλά προβλήματα.Εκλεισα το λογαριασμό μου στην PayPal για παν ενδεχόμενο κ από δω κ πέρα δε ξέρω πως να κινηθώ,επικοινώνησα με τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος αλλά δε πιάνω γραμμή οποτε κ τους έστειλα μειλ κ θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lmpom είπε

Καλημερα σας είχα ένα ανάλογο πρόβλημα πρόσφατα κ όπως φαίνεται εξαπατήθηκα .Ενας αλλοδαπός ήθελε να αγοράσει ένα προϊόν μου μέσω αγγελίας που είχα αναρτήσει στη χρυσή ευκαιρία.Μετα από συνεννόηση έφτιαξα λογαριασμό στην PayPal για να μου μεταφέρει το ποσό αγοράς και τα έξοδα μεταφορικών.Μου ηρθε μειλ από εκπρόσωπο της PayPal η τουλάχιστον έτσι με έκανε να νομίζω,ότι έχει δεσμευτεί το ποσό κ θα μου πιστωθεί εφόσον μέσω worldremit μεταφέρω πρώτα εγω το ποσό των 200€ για τα μεταφορικά κ αμέσως χωρίς άλλη καθυστέρηση θα μπουν όλα τα λεφτά στο λογαριασμό μου της PayPal.εγω σαν βουρλο το έκανα,κ μετά με άλλο μειλ του εκπροσώπου μου ζητούσε αλλά 350€ για φόρους τελωνείο κ δε ξέρω κ γω τι άλλο κ θα πρεπε άμεσα να τα πληρώσω πάλι κ μετά θα πιστωθούν κ αυτά στο λογαριασμό μου.αρνήθηκα να το κάνω κ με αρκετά μειλ με απειλούσε ότι η ταυτότητα μου θα δοθεί στην διεθνή αστυνομία και το FBI και θα υπάρξουν συνέπειες.Εντελει όπως φαίνεται έχασα τα 200€ γιατί κ με επικοινωνία που είχα με τον αγοραστή αρνείται να μου τα επιστρέψει και επιμένει να δώσω τα 350€ και να μη δημιουργώ αλλά προβλήματα.Εκλεισα το λογαριασμό μου στην PayPal για παν ενδεχόμενο κ από δω κ πέρα δε ξέρω πως να κινηθώ,επικοινώνησα με τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος αλλά δε πιάνω γραμμή οποτε κ τους έστειλα μειλ κ θα δειξει.

Πολύ κακώς έκλεισες τον λογαριασμό στο PP. Αν υπήρχε περίπτωση να επιστραφούν τα λεφτά κάποτε τώρα δεν πρόκειται. Επίσης μπορούσες να το κυνηγήσεις και από την πλατφόρμα του PP. Δεν έφταιγε σε καμία περίπτωση το PP. Τόσα εκατομμύρια κόσμος διακινούν χρήμα καθημερινά, το θέμα είναι να έχουμε κοινή λογική. Αφού πουλάω κάτι, δεν χρειάζεται να στείλω λεφτά εγώ.

Γενικά πολύ δύσκολο, μόνο αν ενδιαφερθούν οι κοπρίτες της ηλεκτρονικής και ο παραλήπτης είναι Ελλάδα μπορεί να γίνει κάτι που και πάλι λεφτά δεν θα πάρεις πίσω.

Εντυπωσιακό και το θράσος του απατεώνα, αντί να απειλείς εσύ, απειλεί εκείνος. Πάλι καλά που σταμάτησες στα πρώτα 200€ και δεν συνέχισες με άλλα 350€ που εννοείται ότι μετά θα ζήταγε κι άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2021 στις 7:18 ΠΜ, Lmpom είπε

Καλημερα σας είχα ένα ανάλογο πρόβλημα πρόσφατα κ όπως φαίνεται εξαπατήθηκα .Ενας αλλοδαπός ήθελε να αγοράσει ένα προϊόν μου μέσω αγγελίας που είχα αναρτήσει στη χρυσή ευκαιρία.Μετα από συνεννόηση έφτιαξα λογαριασμό στην PayPal για να μου μεταφέρει το ποσό αγοράς και τα έξοδα μεταφορικών.Μου ηρθε μειλ από εκπρόσωπο της PayPal η τουλάχιστον έτσι με έκανε να νομίζω,ότι έχει δεσμευτεί το ποσό κ θα μου πιστωθεί εφόσον μέσω worldremit μεταφέρω πρώτα εγω το ποσό των 200€ για τα μεταφορικά κ αμέσως χωρίς άλλη καθυστέρηση θα μπουν όλα τα λεφτά στο λογαριασμό μου της PayPal.εγω σαν βουρλο το έκανα,κ μετά με άλλο μειλ του εκπροσώπου μου ζητούσε αλλά 350€ για φόρους τελωνείο κ δε ξέρω κ γω τι άλλο κ θα πρεπε άμεσα να τα πληρώσω πάλι κ μετά θα πιστωθούν κ αυτά στο λογαριασμό μου.αρνήθηκα να το κάνω κ με αρκετά μειλ με απειλούσε ότι η ταυτότητα μου θα δοθεί στην διεθνή αστυνομία και το FBI και θα υπάρξουν συνέπειες.Εντελει όπως φαίνεται έχασα τα 200€ γιατί κ με επικοινωνία που είχα με τον αγοραστή αρνείται να μου τα επιστρέψει και επιμένει να δώσω τα 350€ και να μη δημιουργώ αλλά προβλήματα.Εκλεισα το λογαριασμό μου στην PayPal για παν ενδεχόμενο κ από δω κ πέρα δε ξέρω πως να κινηθώ,επικοινώνησα με τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος αλλά δε πιάνω γραμμή οποτε κ τους έστειλα μειλ κ θα δειξει.

Επεσες στην πιο παλιά απάτη που υπάρχει.

Αλλά βρε φίλε γιατί να στείλεις εσύ λεφτά όταν πουλάς;Γιατί;

Δεν το καταλαβαίνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...