Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην κοιτάτε το δέντρο και χάνετε το δάσος. Όταν ένας άνθρωπος δεν έχει κοινή λογική (που τελικά είναι λιγότερο κοινή απ'όσο ακούγεται) τότε θα πέσει πολλές φορές "θύμα""στην ζωή του (δουλειά, επενδύσεις, φιλίες, σχέσεις, κτλ).

Τα 200-300 που θα του φάει ένας Νιγηριανός είναι ένα τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες το μεσημέρι μου ήρθαν εξι μηνύματα από alpha Bank για επιβεβαίωση συναλλαγών σε αγορές του εξωτερικού τις οποίες εννοείται δεν γνώριζα τίποτα συνολικού ύψους άνω των 800 ευρώ συνολικά. Χωρίς να πατήσω τίποτα τραβήχτηκαν περίπου 400 ευρω από τον λογαριασμό μου και πρόλαβα και πήρα τηλέφωνο την τράπεζα και μπλόκαρα την κάρτα κια δεν τραβήχτηκαν τα υπόλοιπα χρήματα. Οι συναλλαγές αφορούσαν αγορά εισιτηρίων στην Γερμανία. Η τράπεζα λέει δεν μπορεί να ακυρωσει τις συναλλαγές. Πως τράβηξαν τα λεφτά ενώ εγώ δεν επιβεβαιώσα τους κωδικούς; πριν δυο εβδομάδες είχα κάνει αγορά κάποιων παπουτσιών από το site ledlight4u.de. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω; πως τραβήχτηκαν τόσα λεφτά χωρίς επιβεβαίωση; 

Επεξ/σία από hlias1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hlias1980 είπε

Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω; πως τραβήχτηκαν τόσα λεφτά χωρίς επιβεβαίωση; 

Μόνο η Τράπεζα σου μπωρεί να σε βοηθήσει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 6:55 ΜΜ, hlias1980 είπε

Χτες το μεσημέρι μου ήρθαν εξι μηνύματα από alpha Bank για επιβεβαίωση συναλλαγών σε αγορές του εξωτερικού τις οποίες εννοείται δεν γνώριζα τίποτα συνολικού ύψους άνω των 800 ευρώ συνολικά. Χωρίς να πατήσω τίποτα τραβήχτηκαν περίπου 400 ευρω από τον λογαριασμό μου και πρόλαβα και πήρα τηλέφωνο την τράπεζα και μπλόκαρα την κάρτα κια δεν τραβήχτηκαν τα υπόλοιπα χρήματα. Οι συναλλαγές αφορούσαν αγορά εισιτηρίων στην Γερμανία. Η τράπεζα λέει δεν μπορεί να ακυρωσει τις συναλλαγές. Πως τράβηξαν τα λεφτά ενώ εγώ δεν επιβεβαιώσα τους κωδικούς; πριν δυο εβδομάδες είχα κάνει αγορά κάποιων παπουτσιών από το site ledlight4u.de. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω; πως τραβήχτηκαν τόσα λεφτά χωρίς επιβεβαίωση; 

Το site "ledlight4u.de" σου έκανε την ζημιά. 

IMG_20210219_200030.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 17/2/2021 στις 6:55 ΜΜ, hlias1980 είπε

Χτες το μεσημέρι μου ήρθαν εξι μηνύματα από alpha Bank για επιβεβαίωση συναλλαγών σε αγορές του εξωτερικού τις οποίες εννοείται δεν γνώριζα τίποτα συνολικού ύψους άνω των 800 ευρώ συνολικά. Χωρίς να πατήσω τίποτα τραβήχτηκαν περίπου 400 ευρω από τον λογαριασμό μου και πρόλαβα και πήρα τηλέφωνο την τράπεζα και μπλόκαρα την κάρτα κια δεν τραβήχτηκαν τα υπόλοιπα χρήματα. Οι συναλλαγές αφορούσαν αγορά εισιτηρίων στην Γερμανία. Η τράπεζα λέει δεν μπορεί να ακυρωσει τις συναλλαγές. Πως τράβηξαν τα λεφτά ενώ εγώ δεν επιβεβαιώσα τους κωδικούς; πριν δυο εβδομάδες είχα κάνει αγορά κάποιων παπουτσιών από το site ledlight4u.de. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω; πως τραβήχτηκαν τόσα λεφτά χωρίς επιβεβαίωση; 

Πήγες και έκανες αγορά από αυτό το site?

Για το οποίο ένα πράγμα θα πω. πας στην επικοινωνία και δεν έχει καν στοιχεία. αυτό αρκεί, δε χρειάζεται να δεις τίποτα άλλο. ούτε καν τις τιμές. Οι άνθρωποι είναι απατεώνες. 

Αν σου έρθουν τα κορδόνια να είσαι ευχαριστημένος. οπότε δεν έχασες μόνο 400€, έχασες και αυτά που έδωσες για τα παπούτσια

τελικά ισχύει το παρακάτω 1000%

 

Στις 30/1/2021 στις 4:06 ΜΜ, AcolyteOfPain είπε

Μην κοιτάτε το δέντρο και χάνετε το δάσος. Όταν ένας άνθρωπος δεν έχει κοινή λογική (που τελικά είναι λιγότερο κοινή απ'όσο ακούγεται) τότε θα πέσει πολλές φορές "θύμα""στην ζωή του (δουλειά, επενδύσεις, φιλίες, σχέσεις, κτλ).

Τα 200-300 που θα του φάει ένας Νιγηριανός είναι ένα τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/2/2021 στις 8:21 ΜΜ, Bitbit είπε

 

Πήγες και έκανες αγορά από αυτό το site?

Για το οποίο ένα πράγμα θα πω. πας στην επικοινωνία και δεν έχει καν στοιχεία. αυτό αρκεί, δε χρειάζεται να δεις τίποτα άλλο. ούτε καν τις τιμές. Οι άνθρωποι είναι απατεώνες. 

Αν σου έρθουν τα κορδόνια να είσαι ευχαριστημένος. οπότε δεν έχασες μόνο 400€, έχασες και αυτά που έδωσες για τα παπούτσια

τελικά ισχύει το παρακάτω 1000%

 

To οποιο κατα πάσα πιθανότητα δεν ειναι καν γερμανικο. Την ειχα πατησει με παρόμοιο .ch και αντι για nike μου στείλανε κατι μαϊμού ray ban. Ευτυχώς η Visa μου τα γύρισε πίσω τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/11/2020 στις 1:56 ΜΜ, elteo είπε

NewsIT: ΕΛΤΑ – Προσοχή! Μην ανοίξετε αυτό το email!.
https://www.newsit.gr/ellada/elta-prosoxi-min-anoiksete-ayto-to-email/3145280/

Καλα στο NewsIt δεν ξερουν ΚΑΝ τι διαβαζουν..

GRD λεει που ειναι Greek Drachmas.. οχι € ... just sayin!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σημερινο mail αποστολεας [email protected]

 

logo_gr.png
 
 



 

 

Αγαπητέ πελάτη,

Ως κορυφαίο χρηματοπιστωτικό ίδρυμα σε εθνικό επίπεδο, πρέπει να διασφαλίσουμε την ασφάλεια των χρηστών μας.

Έχουμε ενημερώσει το διαδικτυακό μας σύστημα ασφαλείας και από την 29η Μάρτιος του τρέχοντος έτους, όλες οι κάρτες απενεργοποιούνται προσωρινά για διαδικτυακές πληρωμές μέχρι να εγγραφείτε στα αναβαθμισμένα μέτρα ασφαλείας.

Για να το ενεργοποιήσετε, ακολουθήστε αυτά τα απλά βήματα:

 
Ενεργοποίηση τώρα
Ζητούμε συγγνώμη για την αναστάτωση, αλλά η διασφάλιση της ασφάλειας των πελατών μας είναι η πρώτη μας προτεραιότητα.
 
Η χρήση της Υπηρεσίας και του Ιστότοπου υπόκειται στους Όρους Παροχής Υπηρεσιών και στη Δήλωση Απορρήτου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

To paypal εδώ και καιρό δεν μου αφήνει να πραγματοποιήσω πληρωμές μέσω paypal γιατί θέλει λέει ταυτοποίηση των στοιχείων μου, τους έστειλα αστυνομική ταυτότητα και επίσημο λογαριασμό από την cosmote ηλεκτρονικό, και λένε για την ταυτότητα ότι έχει λήξει και ότι η διεύθυνση που έχω δηλώσει δεν είναι ολόκληρη. Πρόκειται για απάτη άραγε που φαίνεται ότι απαντάει το paypal, ακόμη και από το επίσημο site τους ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, auron10000 είπε

To paypal εδώ και καιρό δεν μου αφήνει να πραγματοποιήσω πληρωμές μέσω paypal γιατί θέλει λέει ταυτοποίηση των στοιχείων μου, τους έστειλα αστυνομική ταυτότητα και επίσημο λογαριασμό από την cosmote ηλεκτρονικό, και λένε για την ταυτότητα ότι έχει λήξει και ότι η διεύθυνση που έχω δηλώσει δεν είναι ολόκληρη. Πρόκειται για απάτη άραγε που φαίνεται ότι απαντάει το paypal, ακόμη και από το επίσημο site τους ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται;

Ποια είναι η χρονια έκδοσης της ταυτότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, elteo είπε

Eγώ πάλι 1η φορά ακούω να ζητάει ταυτότητα το Paypal.

Είμαι πολλά χρόνια χρήστης του.

Εδώ μου λένε ότι λήγει η ταυτότητά μου και δεν μπορούν να με επαληθεύσουν, μήπως πρόκειται για φάρσα; Αν και είναι από την ίδια την paypal τα μηνύματα. Το έχω ξανακούσει για το εξωτερικό να  ζητάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, auron10000 είπε

Εδώ μου λένε ότι λήγει η ταυτότητά μου και δεν μπορούν να με επαληθεύσουν, μήπως πρόκειται για φάρσα; Αν και είναι από την ίδια την paypal τα μηνύματα. Το έχω ξανακούσει για το εξωτερικό να  ζητάνε

Μάλλον φάρσα ειναι. Εχω πανω απο 15 χρονια paypall ουδεποτε μου ζητησαν κατι τετοιο. Δώσε μεγάλη προσοχη στο εμαιλ θα πρεπει να ειναι "[email protected]" και οχι κατι άλλο. Αν είναι άλλο είναι phishing και scam και μακριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Petros Electron είπε

Μάλλον φάρσα ειναι. Εχω πανω απο 15 χρονια paypall ουδεποτε μου ζητησαν κατι τετοιο. Δώσε μεγάλη προσοχη στο εμαιλ θα πρεπει να ειναι "[email protected]" και οχι κατι άλλο. Αν είναι άλλο είναι phishing και scam και μακριά.

Αυτό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...