Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μου έστειλε ένα παιδί κάποια links.Το ένα το έκανα copy-paste στον firefox(μήπως και είναι καλύτερα,απο το να ανοιχτεί απο το msn κατευθείαν).Ηταν αυτό: http://christos_mx.partypicz.info δεν με πήγαινε κάπου και έβγαζε "404 Research" νομίζω.Το άλλο ήταν αυτό : http://cooolstuff.info ήθελα να το κάνω αντιγραφή και καταλάθος το πάτησα.Με το που πήγε να βγεί η σελίδα το έκλεισα κατευθείαν.

 

Έκανα scan με το avast και βρήκε κάτι ιούς απο setup προγραμμάτων που είχα.Μπορεί μην ήταν virus, όπως το AVG που μου έβρησκε virus ενώ όλα τα άλλα antivirus δεν έβρισκαν τίποτα.Υπάρχει περίπτωση να κόλλησα?Αν ναι, πρέπει να κάνω κάτι με το acount του msn μου?Η απλός είναι του υπολογιστή και σε άλλο PC δεν θα έχει πρόβλημα?

 

 

λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αφού το έκλεισες αμέσως..

2 πράγματα μόνο...

 

1) ειδοποίησε κάποιον από τις επαφές σου αν δει κάποια παράξενη δραστηριότητα να σε ειδοποιήσει αμέσως

 

2) καλό θα είναι να μην τα πατάτε καν, ουτε καν στο firefox αν και δεν νομιζω να υπάρχει πρόβλημα εκεί.

αν το κάνετε όμως προτιμήστε να μπείτε στη σελίδα

http://www.virtual-browser.com/

επικολλήστε το εκεί..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 913
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια αυτο που μπορειτε να κανετε αν την πατησετε ειναι να γραπσετε στο μηνυματακι διπλα στο ονομα ενα warning για να μην την πατησει και αλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μόλις έλαβα το παρακάτω e-mail:

 

 

Millennium bank Online Department Notice

You have received this email because you or someone had used your account from different locations.

For security purpose, we are required to open an investigation into this matter.

 

In order to safeguard your account, we require that you confirm your banking details.

To help speed up this process, please access the following link so we can complete the verification of

your Millennium bank Banking Account registration information :

 

https://ebanking.millenniumbank.gr/eBankingWeb/

Please Note:

If we do not receive the appropriate account verification within 48 hours, then we will assume this Millennium bank account is fraudulent and will be suspended. The purpose of this verification is to ensure that your bank account has not been fraudulently used and to combat the fraud from our community.

 

We appreciate your support and understanding and thank you for your prompt attention to this matter.

 

Regards,

 

Millennium bank - Millennium bank Online Banking Department

 

2008 Millennium bank

 

Please do not reply to this email as this is only a notification. Mail sent to this address cannot be answered.

 

Millennium bank Online Banking Departament

 

Περιττό να πω ότι δεν έχω λογαριασμό στην Millenium. Επίσης η διεύθυνση, από όπου ήρθε το παραπάνω μήνυμα, είναι το [email protected].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια ακόμη λύση για να τρέχετε άφοβα το msn και ότι άλλο untrust program... Το Sandboxie - > http://www.sandboxie.com/ :P

και είναι και free

 

Λίγα λόγια:

Είναι μία εφαρμογή η οποία δεν αφήνει την εγγραφή δεδομένων απ ευθείας στο δίσκο δημιουργώντας έτσι έναν εικονικό χώρο... Οπότε μπορείτε να τρέχετε το msn μέσω του

Sandboxie να κάνετε κανονικά ότι θέλετε και στην περίπτωση που σας στείλουν ιό εσείς απλά κλείνετε το Sandboxie και ως δια μαγείας εξαφανίζεται κάθε τι κακόβουλο..Αυτό γίνεται διότι ο ιός έχει αποθηκευτεί σε εικονική πραγματικότητα και αφού κλείσει το πρόγραμμα ιος καπουτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κακη μ τυχη το ανοιξα....εκεινη την ωρα μαλωνα με ενα φιλο στο μσν κ σε καποια στιγμη μ ερχεται μια διευθυνση κ διπλα ελεγε κατι is that you in the photos κ κατι τετοια....ε εκεινη τν καταραμενη ωρα φανταστηκα πως αυτη τη διευθυνση μ τν εστειλε ο φιλος μ κ οτι ειχε βγαλει φωτο μ στο διαδικτυο...ε ανοιγω κ εγω....απο τοτε δν μπορουσα να μιλησω με καποιον στ μσν....το εστελνε σε ολουσ....τεσπα το χειροτερο ηταν οτι τωρα πια δν μπορω να χρησιμοποιησω εκεινο τν η/υ γτ το ανοιγω κανονικα ειναι οκ για 10 δευτερολεπτα κ μετα απο λιγο σβηνονται τα κουτακια απο την επιφανεια εργασιας κ μετα ξαναβγαινουν....ολη τν ωρα γινεται αυτο με αποτελεσμα να μη μπορω να κανω τπτ...δν μπορω να μπω πουθενα....να φανταστειτε ουτε να το κλεισω....τι να κανω?format?μηπως ξερετε που ποιοσ ποσο?ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κακη μ τυχη το ανοιξα....εκεινη την ωρα μαλωνα με ενα φιλο στο μσν κ σε καποια στιγμη μ ερχεται μια διευθυνση κ διπλα ελεγε κατι is that you in the photos κ κατι τετοια....ε εκεινη τν καταραμενη ωρα φανταστηκα πως αυτη τη διευθυνση μ τν εστειλε ο φιλος μ κ οτι ειχε βγαλει φωτο μ στο διαδικτυο...ε ανοιγω κ εγω....απο τοτε δν μπορουσα να μιλησω με καποιον στ μσν....το εστελνε σε ολουσ....τεσπα το χειροτερο ηταν οτι τωρα πια δν μπορω να χρησιμοποιησω εκεινο τν η/υ γτ το ανοιγω κανονικα ειναι οκ για 10 δευτερολεπτα κ μετα απο λιγο σβηνονται τα κουτακια απο την επιφανεια εργασιας κ μετα ξαναβγαινουν....ολη τν ωρα γινεται αυτο με αποτελεσμα να μη μπορω να κανω τπτ...δν μπορω να μπω πουθενα....να φανταστειτε ουτε να το κλεισω....τι να κανω?format?μηπως ξερετε που ποιοσ ποσο?ευχαριστω....

 

Καλώς ήρες στο forum !

 

δοκίμασε τα 2 αυτά προγράμματα

 

http://rapidshare.com/files/103277224/MSNCleaner.rar

 

http://www.greyknight17.com/spy/MsnVirRem.exe

 

πιστεύω με αυτά θα σε αφήσει ήσυχη..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πετρο να σε ρωτησω κατι?σε πληρωνουν για να διαφημιζεις το msn cleaner? :-) :-)

 

η κοπελα σου λεει οτι δεν τις βγαζει καν shortcuts.και να το κατεβασει πως θα το χρησιμοποιησει?

επισης αν υπηρχε τροπος να μετραει το ινσομνια ποιος χρηστης εχει την περισσοτερη ωρα στο σαιτ θα επαιρνες βραβειο!χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πετρο να σε ρωτησω κατι?σε πληρωνουν για να διαφημιζεις το msn cleaner? :-) :-)

 

η κοπελα σου λεει οτι δεν τις βγαζει καν shortcuts.και να το κατεβασει πως θα το χρησιμοποιησει?

επισης αν υπηρχε τροπος να μετραει το ινσομνια ποιος χρηστης εχει την περισσοτερη ωρα στο σαιτ θα επαιρνες βραβειο!χαχαχα

 

λες?? :lol: περιμένω το βραβείο λοιπόν... :P

 

αν έχω χρησιμοποιήσει κάτι και ξέρω πως έχει αποτέλεσμα το διαφημίζω ... τι χρήματα να παίρνω..free είναι..

 

safe mode θα μπει μέσα για να δει τι γίνεται..

αν είναι σε κοντινή ημερομηνία τότε να πάει σε προηγούμενο σημείο επαναφοράς.

 

ότι χρειαστείς εδώ είμαστε..(σχεδόν όλη τη μέρα.. :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....τι μου λετε αλλα σαςειπα πως δν μπορω να κανω τπτ....ουτε να μπω στο ιντερνετ...καποιοι μ ειπαν να τ παω σε καποιο καταστημα πχ πλαισιο για να μ το κανουν εκει format.τι λετε?θα μ κοστισει πανω απο 70ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....τι μου λετε αλλα σαςειπα πως δν μπορω να κανω τπτ....ουτε να μπω στο ιντερνετ...καποιοι μ ειπαν να τ παω σε καποιο καταστημα πχ πλαισιο για να μ το κανουν εκει format.τι λετε?θα μ κοστισει πανω απο 70ε?

 

δεν νομίζω πάνω από 50..

αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 35 ευρώ η τεχνική βοήθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξαναλεω...γτ δεν το κανεις μονη σου?δεν χρειαζεται να μπεις καν στα windows...

 

πετραν ολη μερα ομως???? :-)

 

ε..όχι και όλη μέρα..:-)

 

 

@@ vagelio αν δεν γνωρίζεις κάποιον που ξέρει να κάνει fοrmat οκ πήγαινέ το..

δεν είναι κάτι το δύσκολο, απλά ακολουθείς τις οδηγίες που σου γράφει.

πρέπει να υπάρχει και κάποιο πρόγραμμα που σου κάνει προσομοίωση του format με σκοπό εκπαιδευτικό..αλλά δεν θυμάμαι καν πως λέγετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Power Lotto NL.

Johann Siegerstraat 5

1096 BH Amsterdam

 

 

Dear Winner,

 

We are pleased to inform you of the final announcement of The Power lotto Online Promo Programme held on Monday, 24th March 2008.

The draw was done electronically with several email addresses provided to this office by webmail providers to enhance the utilization of the internet.

 

Your email address was picked as one of the ten winning email addresses.This has qualified you to claim the total cash prize of 700,000.00(seven hundred thousand Euros) in cash.

 

700.000 ? Κ Ε Ρ Δ Ι Σ Α ! ! ! !

 

Οσο για τράπεζες, χαμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...