Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, TEOKOS είπε

Χαχα και google translate ο Elmer!!
 

 

AF602297-FFAA-4D77-A05C-FEA837379197.jpeg

Kαι ομως θα βρεθούν καποιοι που θα βαλουν τους κωδικους τους.Και θα φταίει η κακιά στιγμή κλπ κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αναζήτηση 2-3 ημερών στο eBay και μια απλή περιήγηση σε λίγες σελίδες προϊόντων (για μεταχειρισμένα εξαρτήματα υπολογιστών) του Amazon.de πήρα αυτό το Email.

183703757_mario.dalm(F).png.f93fadc8f5233cff9e17d0617bfc2f48.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, filipN είπε

Μετά από αναζήτηση 2-3 ημερών στο eBay και μια απλή περιήγηση σε λίγες σελίδες προϊόντων (για μεταχειρισμένα εξαρτήματα υπολογιστών) του Amazon.de πήρα αυτό το Email.

183703757_mario.dalm(F).png.f93fadc8f5233cff9e17d0617bfc2f48.png

scam . Αγνόησε το γιατι το λινκ 99% θα σε στείλει αλλού και όχι στην Εθνική. Μπες στο προφίλ σου στο αμαζον δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις λάβει παρόμοιο notification. Επιπλέον από που και ως που η Amazon θα ασχολιόταν να βρει και το λογότυπο της τράπεζας. Προσέχετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνόψει της αλλαγής στο τελωνειακό καθεστώς  από 1/7/2021, οι επιτήδειοι στήνουν ήδη τα δίκτυα τους. Δείτε το παρακάτω

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αγαπητέ πελάτη

Δεν ήταν δυνατή η παράδοση του δέματος σας στις 06.07.2021, επειδή δεν έχει καταβληθεί δασμός 5.50€.

Η παράδοση προγραμματίστηκε μεταξύ: 07.07.2021 - 08.07.2021
Σύνολο: 5.50€
Δικαιούχος: ΕΛΤΑ

Για να επιβεβαιώσετε την αποστολή του πακέτου σας κάντε κλικ εδώ

Εάν το πακέτο δεν παραληφθεί εντός 30 ημερών, το Elta GR έχει το δικαίωμα να ζητήσει αποζημίωση έκπτωσης ( 5.50€) για κάθε ημέρα κράτησης!

Για περισσότερες υπηρεσίες, βρείτε την παρακολούθηση της αποστολής σας κάνοντας κλικ εδώ

Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας,
Χαιρετισμοί,

Η εξυπηρέτηση πελατών σας ΕΛΤΑ.

Αυτό το e-mail αποστέλλεται αυτόματα. Επομένως, δεν είναι δυνατόν να ανταποκριθούμε σε αυτά ως αντάλλαγμα.

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, prometheas είπε

Eνόψει της αλλαγής στο τελωνειακό καθεστώς  από 1/7/2021, οι επιτήδειοι στήνουν ήδη τα δίκτυα τους. Δείτε το παρακάτω

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αγαπητέ πελάτη

Δεν ήταν δυνατή η παράδοση του δέματος σας στις 06.07.2021, επειδή δεν έχει καταβληθεί δασμός 5.50€.

Η παράδοση προγραμματίστηκε μεταξύ: 07.07.2021 - 08.07.2021
Σύνολο: 5.50€
Δικαιούχος: ΕΛΤΑ

Για να επιβεβαιώσετε την αποστολή του πακέτου σας κάντε κλικ εδώ

Εάν το πακέτο δεν παραληφθεί εντός 30 ημερών, το Elta GR έχει το δικαίωμα να ζητήσει αποζημίωση έκπτωσης ( 5.50€) για κάθε ημέρα κράτησης!

Για περισσότερες υπηρεσίες, βρείτε την παρακολούθηση της αποστολής σας κάνοντας κλικ εδώ

Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας,
Χαιρετισμοί,

Η εξυπηρέτηση πελατών σας ΕΛΤΑ.

Αυτό το e-mail αποστέλλεται αυτόματα. Επομένως, δεν είναι δυνατόν να ανταποκριθούμε σε αυτά ως αντάλλαγμα.

 

 

 

Αυτό το  email δεν εχει σκοπό να σου φαει τα 5,5€ ,μονο,αλλά να μάθουν τα στοιχεία σου,την κάρτα σου ,τράπεζα σου και να σε καλέσουν απο την "τραπεζα σου" για να σε πείσουν να μεταφερεις τα χρηματα σου σε άλλο λογαριασμό για να τα "προφυλάξεις" απο περίεργες ενέργειες και καλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς..

Κσι επειδή υπάρχει πολύς κόσμος που περιμένει δέματα και ψάχνεται να δει τι θα γινει, ειμαι σιγουρος οτι η κομπίνα θα αποδώσει. Αυτός ειναι ο λόγος που το έβαλα εδώ για να έχετε το νου σας...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prometheas είπε

Ακριβώς..

Κσι επειδή υπάρχει πολύς κόσμος που περιμένει δέματα και ψάχνεται να δει τι θα γινει, ειμαι σιγουρος οτι η κομπίνα θα αποδώσει. Αυτός ειναι ο λόγος που το έβαλα εδώ για να έχετε το νου σας...

 

Παίζει πολυ εδω Αγγλία, https://inews.co.uk/inews-lifestyle/money/saving-and-banking/royal-mail-scam-text-parcel-fraud-bank-refund-app-hsbc-933643

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, prometheas είπε

Eνόψει της αλλαγής στο τελωνειακό καθεστώς  από 1/7/2021, οι επιτήδειοι στήνουν ήδη τα δίκτυα τους. Δείτε το παρακάτω

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αγαπητέ πελάτη

Δεν ήταν δυνατή η παράδοση του δέματος σας στις 06.07.2021, επειδή δεν έχει καταβληθεί δασμός 5.50€.

Η παράδοση προγραμματίστηκε μεταξύ: 07.07.2021 - 08.07.2021
Σύνολο: 5.50€
Δικαιούχος: ΕΛΤΑ

Για να επιβεβαιώσετε την αποστολή του πακέτου σας

Εάν το πακέτο δεν παραληφθεί εντός 30 ημερών, το Elta GR έχει το δικαίωμα να ζητήσει αποζημίωση έκπτωσης ( 5.50€) για κάθε ημέρα κράτησης!

Για περισσότερες υπηρεσίες, βρείτε την παρακολούθηση της αποστολής σας κάνοντας κλικ εδώ

Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας,
Χαιρετισμοί,

Η εξυπηρέτηση πελατών σας ΕΛΤΑ.

Αυτό το e-mail αποστέλλεται αυτόματα. Επομένως, δεν είναι δυνατόν να ανταποκριθούμε σε αυτά ως αντάλλαγμα.

 

 

 

Καλό θα ήταν να σβήσεις τα links για να μην τα πατήσει κανένας από περιέργεια 

Επεξ/σία από asdfnikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Η κάθε περίπτωση από τις προηγούμενες αφήνει και κάποια ίχνη πίσω της. Όσοι δέχτηκαν μια τέτοια "επίθεση" έχουν πιθανόν και κάποια παραπάνω στοιχεία.

- Δεν πιστεύω την εκτίμηση περί εξειδικευμένων επιτηδείων (συνήθως αλλοδαπών) του διαδικτύου, όπως δεν πίστεψα ποτέ πως τις ληστείες των Τραπεζών τις σκέπτονται, οργανώνουν και πραγματοποιούν κάποιοι "σκληροί" κακοποιοί ή ακόμα και φτωχοδιάβολοι.

- Τα σύνορα έχουν πέσει εδώ και πολλά χρόνια και τα άτομα ή οι ομάδες που ασχολούνται με τέτοια θέματα έχουν διεθνείς διασυνδέσεις και τοπική ομάδα "υποστήριξης". Όχι σπάνια, λόγω των ιδιαίτερα εξειδικευμένων και πάντα "χρήσιμων" γνώσεών τους, έχουν και ισχυρούς προστάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Spoiler

 

Καλησπέρα παιδιά ότι προφίλ εδώ από κάτω μου «έστειλε» ένα iPhone και τελικά ήταν κολόνια ,έδωσα πίσω κατευθείαν ,αλλά είχα δώσει και τα λεφτά ,ξέρετε αν παίζει να μην πάρει τα λεφτά αυτός κι αν υπάρχει περίπτωση να τα παρω εγώ πίσω ;;

A623AA07-8873-408D-AE65-E1CEF8830AF2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. Μια ερώτηση και συγχωρέστε με αν έχει γίνει ανάλογη ερώτηση νωρίτερα για το συγκεκριμένο. Έχει κάποιος εικόνα για εδώ; 

https://evelikti-ergasia.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έβαλα μια αγγελία στην Χρυσή ευκαιρία και μου ήρθε ένα μύνημα από μια Jessica Wittchen ότι θέλει να το αγοράσει, στην συνέχεια της έδωσα κάποια στοιχεία από μια χρεωστική κάρτα με σκοπό να μου βάλει τα χρήματα , αμέσως μου είπε ότι τα έβαλε και ότι έβαλε επιπλέων 70 € για να πιστοποιηθεί η αγορά, δεν το κατάλαβα γιατί τα έστειλε. Στην συνέχεια μου είπε να μπω σε ένα σαιτ www.worldremit.com να τα βάλω μέσα, φυσικά δεν το έκανα και μετά από μια βδομάδα μου έστειλε πάλι ένα μύνημα να τα βάλω μέσα, δεν της απάντησα μήπως ξέρει κανείς να μου πει τη να κάνω; Μετά κατάλαβα ότι πρόκειται για απάτη. Ευτυχώς από τον λογαριασμό που της έστειλα δεν μου έκανε κάτι και ούτε μου έβαλε κάποια χρήματα, από αυτά που είπε.

Το μύνημα που μου έστειλε είναι αυτό:

You have received a Payment of  150.00 EUR   from Jessica Wittchen.

We have a temporary Escrow Service on the funds of this transaction 

As mentioned in the receipt of Payment and as per New Royal Bank - PERSONAL BANKING Payment policy, we have fully debited the total amount (above) from the buyer's account which included the Transport Delivery Charges (Global Shipping Services).

In order to complete this transaction and get the money approved into your account. We advise you to 
send the additional  €70.00 EUR   to the Transport Agent via Worldremit (www.worldremit.com) and send us a Scanned Copy/Photograph of transfer scan slip and Transaction Receipt (in .IT Format) to us. The transfer charges has already been added to the money transferred.

NOTE: This is an important security measure to ensure the safety of this transaction.
 
Please, find below information of the Transport Agent where the money should be sent via Worldremit.
 
 
Transport Company: " ICS Shipping Company"
pixel.gif
----------------------------------------
BY Worldremit:  
----------------------------------------  
 
Shipping Agent Details.....
Surname: Azeez
First Name: Lateef
City: Ibadan
Phone Number: +2347011728892
Purpose of sending:Friend and Family support

 

 

Your Account will be credited accordingly upon the receipt of details requested. Which should either be sent in IT format or send type details as: 
 
Sender's Name; 
Amount Sent; 
Transfer Receipt; 

You may contact IciciBank- PERSONAL BANKING customer service at [email protected] and Quote the Above Transfer Number for quick recognition of this transaction or reply to this message directly using the reply button in your email to submit the required information.

Thank you for using RoyalBank - PERSONAL BANKING Online Banking System ( Wire Transfer )®. We look forward to serving you online with better services in the future.
Sincerely,
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jimakos_81 είπε

Καλησπέρα έβαλα μια αγγελία στην Χρυσή ευκαιρία και μου ήρθε ένα μύνημα από μια Jessica Wittchen ότι θέλει να το αγοράσει, στην συνέχεια της έδωσα κάποια στοιχεία από μια χρεωστική κάρτα με σκοπό να μου βάλει τα χρήματα , αμέσως μου είπε ότι τα έβαλε και ότι έβαλε επιπλέων 70 € για να πιστοποιηθεί η αγορά, δεν το κατάλαβα γιατί τα έστειλε. Στην συνέχεια μου είπε να μπω σε ένα σαιτ www.worldremit.com να τα βάλω μέσα, φυσικά δεν το έκανα και μετά από μια βδομάδα μου έστειλε πάλι ένα μύνημα να τα βάλω μέσα, δεν της απάντησα μήπως ξέρει κανείς να μου πει τη να κάνω; Μετά κατάλαβα ότι πρόκειται για απάτη. Ευτυχώς από τον λογαριασμό που της έστειλα δεν μου έκανε κάτι και ούτε μου έβαλε κάποια χρήματα, από αυτά που είπε.

Το μύνημα που μου έστειλε είναι αυτό:

You have received a Payment of  150.00 EUR   from Jessica Wittchen.

We have a temporary Escrow Service on the funds of this transaction 

As mentioned in the receipt of Payment and as per New Royal Bank - PERSONAL BANKING Payment policy, we have fully debited the total amount (above) from the buyer's account which included the Transport Delivery Charges (Global Shipping Services).

In order to complete this transaction and get the money approved into your account. We advise you to 
send the additional  €70.00 EUR   to the Transport Agent via Worldremit (www.worldremit.com) and send us a Scanned Copy/Photograph of transfer scan slip and Transaction Receipt (in .IT Format) to us. The transfer charges has already been added to the money transferred.

NOTE: This is an important security measure to ensure the safety of this transaction.
 
Please, find below information of the Transport Agent where the money should be sent via Worldremit.
 
 
Transport Company: " ICS Shipping Company"
pixel.gif
----------------------------------------
BY Worldremit:  
----------------------------------------  
 
Shipping Agent Details.....
Surname: Azeez
First Name: Lateef
City: Ibadan
Phone Number: +2347011728892
Purpose of sending:Friend and Family support

 

 

Your Account will be credited accordingly upon the receipt of details requested. Which should either be sent in IT format or send type details as: 
 
Sender's Name; 
Amount Sent; 
Transfer Receipt; 

You may contact IciciBank- PERSONAL BANKING customer service at [email protected] and Quote the Above Transfer Number for quick recognition of this transaction or reply to this message directly using the reply button in your email to submit the required information.

Thank you for using RoyalBank - PERSONAL BANKING Online Banking System ( Wire Transfer )®. We look forward to serving you online with better services in the future.
Sincerely,

Απατη,μην ασχολείσαι.

Νιγηρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...