Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για γραφείο - hardware


Freddowar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά το βάζω σε αυτήν την κατηγορία λόγω του ότι ψάχνω κυρίως ιδές για hardware.

Το πρόβλημα είναι το εξής.

Έχω ένα γραφείο γωνία (2 τοίχοι) και 4 pc (middle tower). Ο τρόπος που είναι τα pc κάτω από τα πόδια του γραφείου δεν βολεύει καθόλου. Θα ήθελα κάποια ιδέα για το τι μπορώ να κάνω έτσι ώστε να κερδίσω χώρο πάνω και κάτω από το γραφείο.

Μία ιδέα ήταν να γίνει ένα ράφι που να έχει τα 4 pc καί από εκεί να φέβγουν καλώδια οθόνης, πληκτρολόγιου, mouse, usb και ίσως και κάποια drive και να πηγαίνουν δίπλα από την κάθε οθόνη. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλω να τα κάνω fixed. Θα προτιμούσα να έχω κάποιο κουτάκι δίπλα από κάθε οθόνη και να τα συνδέω εκεί. Επίσης δεν ξέρω πόσα μέτρα μπορούν να φτάσουν αυτά τα καλώδια. Κάπου διάβασα ότι όσο πιο μεγάλο το καλώδιο της οθόνης τόσο πέφτει η απόδοση.

Μία άλλη ιδέα ήταν να αλλάξω τα κουτιά σε desktop αλλά τα φτηνότερα που βρήκα να υποστηρίζουν atx motherboard είναι στα 50+ ευρώ.

Ψάχνω για ιδέες και λύση στο πρόβλημα μου μιας και ο χώρος είναι λίγο μικρός (3.6μ χ 3.0μ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα σου συνιστουσα ραφια,δεν βολευει,ειναι επικυνδυνο να πεσει κανενα(ζουμε σε σεισμογενη χωρα) ή να πεσει κατα τη διαρκια μιας τακτοποιησης.Βαλε τα 2 pc κολλητα στα δεξια και τα αλλα 2 κολλητα αριστερα στα ποδια σου.

κουτι που ψαχνεις υπαρχει και στα 39? -->

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977695&product=1050249

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά όταν μίλησα για desktop εννοούσα για οριζόντιο κουτί, ώστε να μπορέσω να βάλω οθόνη απο πάνω. Αν και πάλι πιάνει χώρο στο γραφείο. Από τηλ άλλη θα μπορούσα να κάνω ένα οδηγό κάτω από το γραφείο για το κάθε desktop.

(πχ http://www.electronicsoutfitter.com/images/items/004/297004-a3701bb500.jpg)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε οποιαδηποτε περιπτωση μην τα στριμωξεις γιατι θα καταφερεις να αποκτησεις προβλημα air flow κοιτα να εχουν τουλαχιστον ενα 10ποντο πλαγια διαφορα και κανα 20-25 ποντους διαφορα με τον τοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιες λύσεις που μπορεί να σε ενδιαφέρουν είναι

kvm switch έτσι ώστε τουλάχιστον να μην έχεις 4 οθόνες, θα έχεις 1 set οθόνη/πληκτρολόγιο/mouse που αλλάζει πατώντας κουμπιά είτε μέσω συσκευής είτε μέσω πληκτρολογίου, χάνεις το πλεονέκτημα να έχεις δύο οθόνες μαζί για να κάνεις δια-pc δουλειά αλλά απτη μια αυτό δεν πιστεύω ότι θα το χρειάζεσαι τόσο πολύ και απτην άλλη μπορείς αντί για 1 set να πας σε 2 από 4, όπως έχω κάνει εγώ με περισσότερα pc βέβαια

επίσης μπορείς να πας σε μικρό rack rackmount κουτιά για όλα τα μηχανήματα, αυτό μπορεί να βολεύει πολύ ανάλογα με τον χώρο αλλά μπορεί και όχι δλδ θέλει ψάξιμο αρκετό και έχει μεγαλύτερο κόστος

ράφια - κρεμαστά - δεν κάνουν, αλλά εγώ έχω βάλει ράφια-επίπεδα με πόδια πάνω στο γραφείο για να βάλω επιπλέον μηχανήματα, ουσιαστικά σαν rack χωρίς rack δλδ, τρεις ξύλινοι όροφοι ο καθένας με τα δικά του σιδερένια πόδια έτσι ώστε να μπορώ να αλλάζω κάτι πιο εύκολα όταν χρειάζεται, επίσης μπορείς να βάλεις διαφόρων μηκών πόδια που βολεύει πολύ, απτην άλλη δε μπορείς να στηριχτείς πάνω τους γιατί δεν είναι σταθερά, επίσης άλλο πρόβλημα είναι ότι θέλουν μοκέτα - αν και δεν έχω βάλει ακόμη - όχι μόνο για σταθερότητα αλλά κυρίως για τον ήχο, το ξύλο λειτουργεί σαν ηχείο και πολλαπλασιάζει το θόρυβο των υπολογιστών δυστυχώς, το κόστος πάντως ήταν μηδαμινό

επίσης μπορείς να πάρεις ειδικά μεγαλύτερα κουτιά pc που παίρνουν - χωρίς να είναι εξωφρενικά ακριβά - 2 και περισσότερα pc στο ίδιο κουτί, υπάρχουν διάφορα τέτοια

και φυσικά μπορείς να σκεφτείς αυτό που γράφτηκε δλδ να μειώσεις τον αριθμό των υπολογιστών - πρέπει να σκεφτείς μια πιο ολοκληρωμένη λύση εάν δεν κάνουν κάποια dedicated εργασία, που στην τελευταία περίπτωση ουσιαστικά δεν τα χρησιμοποιείς κιόλας δλδ δε χρειάζεσαι ξεχωριστή οθόνη κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το kvm δεν χρειαζεται καν... μπορείς να κάνεις και τη δουλειά σου με ένα software που είχα βρει για windows και επιπλέον κάρτες γραφικών στο ίδιο μηχάνημα. το θέμα είναι ότι τους υπολογιστές τους έχω ήδη και ο καθένας είναι για διαφορετικές δουλείες + του ότι μπορεί να κάτσει ένας φίλος όταν έρθει χωρίς να βαρένει το δικό μου που κάνω δουλειά.

Ψάχνω hardware parts (πχ να κατασκευάσω προεκτάσεις κτλ) ή κάποια διαρύθμιση στο ήδη υπάρχον γραφείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το kvm δεν χρειαζεται καν... μπορείς να κάνεις και τη δουλειά σου με ένα software που είχα βρει για windows και επιπλέον κάρτες γραφικών στο ίδιο μηχάνημα

δε μας λες όμως τι κάνει ακριβώς το software και οι επιπλέον κάρτες στο ίδιο μηχάνημα γιατί κάπου μπερδεύτηκα, το switch το παίρνεις απτη στιγμή που έχεις αποφασίσει να κρατήσεις πολλά μηχάνηματα, πως γίνεται να το αντικαταστήσεις με κάτι το οποίο τελικά θα είναι σε ένα

πέραν αυτού πες μας και για τι χρήματα μιλάμε γιατί λύσεις υπάρχουν άπειρες, μόνο που περιορίζονται από τον παράγοντα κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...