Προς το περιεχόμενο

MacBook Air : Ο λεπτότερος φορητός υπολογιστής στο κόσμο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
μην λεμε κ οτι θελουμε...δινεις πολλα κ περνεις ελαχιστα γι'αλλη μια φορα ή μαλλον παιρνεις μονο ονομα κ design.

Το μηχανακι αυτο δεν εχει ethernet εχει μονο μια usb κ αν ειναι να φορτωνεις ενα σωρο περιφεριακα πανω (κ σε μια usb μαλιστα, δηλαδη πας κ σε usb-hub) τοτε φεξε μου...ας σκεφτουμε κ λιγο, λεφτα θα δωσουμε(οσοι το παρουν,εγω οχι)δεν θα μας το κανουν δωρο..

 

Υπάρχει κάποιος λόγος να αγοράσεις laptop τέτοιου μεγέθους και βάρους, για χρήστη στο γραφείο ή στο σπίτι σου μαζί με όλα τα περιφερειακά? Μιλάμε για ένα υπερ-φορητό υπολογιστή που μπορείς να τον κουβαλάς χωρίς κόπο συνεχώς μαζί σου!B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ωραίο παιδιά. Και μου φαίνεται και πολύ καλή η τιμή του.

Άντε να δούμε και αντοχές για ατσούμπαλους σαν και μένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Υπάρχει κάποιος λόγος να αγοράσεις laptop τέτοιου μεγέθους και βάρους, για χρήστη στο γραφείο ή στο σπίτι σου μαζί με όλα τα περιφερειακά? Μιλάμε για ένα υπερ-φορητό υπολογιστή που μπορείς να τον κουβαλάς χωρίς κόπο συνεχώς μαζί σου!B)

 

Είδες που κι εσύ έπεσες θύμα του marketing της Apple; Κι αν κύριε εγώ θέλω να κουβαλάω τον έγχρωμο laser εκτυπωτή και το scanner μαζί μου στο αεροπλάνο;;; Πού θα τον συνδέσω αφού έχει μόνο μία θύρα USB;;; Εεεε;;;; :P

 

Ό,τι να'ναι, πραγματικά μερικά μέλη επιδεικνύουν, άθελά τους, μεγάλη αίσθηση χιούμορ... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος λόγος να αγοράσεις laptop τέτοιου μεγέθους και βάρους, για χρήστη στο γραφείο ή στο σπίτι σου μαζί με όλα τα περιφερειακά? Μιλάμε για ένα υπερ-φορητό υπολογιστή που μπορείς να τον κουβαλάς χωρίς κόπο συνεχώς μαζί σου!B)

 

προσωπικη τοποθετηση παντα!!!!

...το δικο μου Lenovo aka IBM(ThinkPad) εχει...

 

... dual core duo,wifi,cam,bluetooth,15,4''wide,ethernet,4usb,dvd-rw multi combo(dual layer),δυνατη μπαταρια γι'αυτα που θελω,ethernet,modem,finger reader,card reader 5in1,pcmcia exrpress,s-video out,d-sub out,mic,mic in,audio out,firewire,1394 port...

 

...κοστιζει τα μισα, κ παλι καλα που εχω κ αλτηρακια σπιτι για κανω γυμναστικη κ να το κουβαλαω(2,5kg ζυγιζει,ο Σουγκλακος-Θεος χωρεστον,μπορει????)...

 

...καλα νομοζω πως μερικοι βαριομαστε να κουνησουμε το δαχτυλακι μας μου φαινεται κ αλλοι παλι χρηστες ειναι female, τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλα αμα θες mouse (δεν μπορω τα touchpad) που πλεον ειναι μονο usb καταλαμβανεις τη μια και μοναδικη usb θυρα. Αμα θες και flash η οτιδηποτε αλλο ειναι απο πολυ αβολο εως αδυνατο. Αμα αυτο δεν το θεωρειτε σοβαρο περιορισμο δεν ξερω... ισως εγω ειμαι περιεργος και ζηταω πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι (γιατί ακόμα δεν το παρουσιάσανε, το πήρα κιόλας εγώ...) για εμάς που "χαμπάρι κε έχουμε" (εις την ποντιακήν) από mac, είναι πρόβλημα το ότι δεν έχει οπτικό δίσκο;

 

ΥΓ: σωστός ο Bspus... εκεί τι κάνουμε; Hub;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Είδες που κι εσύ έπεσες θύμα του marketing της Apple; Κι αν κύριε εγώ θέλω να κουβαλάω τον έγχρωμο laser εκτυπωτή και το scanner μαζί μου στο αεροπλάνο;;; Πού θα τον συνδέσω αφού έχει μόνο μία θύρα USB;;; Εεεε;;;; :P

 

Ό,τι να'ναι, πραγματικά μερικά μέλη επιδεικνύουν, άθελά τους, μεγάλη αίσθηση χιούμορ... :-)

 

Anyway, μετά τις "αστείες αδυναμίες" που εντόπισαν ορισμένοι, ας ασχοληθούμε με κάτι πιο "σοβαρό"!

 

Φαίνεται πως η μπαταρία του δεν αλλάζει από την πλευρά του χρήστη και αυτό με προβληματίζει λίγο! Βέβαια δεν είδαμε ακόμη αναλυτικά χαρακτηριστικά της μπαταρίας και μέγιστους κύκλους φόρτισης μέχρι να αρχίσει να πέφτει η απόδοσή της. Μπορεί στο iphone να μη μας ένοιαζε αυτό αλλά άλλη διάρκεια ζωής έχει ένα κινητό και άλλη ένα laptop! Προφανώς βέβαια αυτό έγινε ώστε να πετύχουν το καλύτερο μέγεθος-βάρος κλπ αλλά περιμένω να δω περισσότερα (τρόπους αντικατάστασης, κόστος κλπ)για να βγάλω συμπεράσματα κλπ!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου το έβαζες δίπλα σε ένα MacBook 13,3'' και μου έλεγες να διαλέξω δεν θα το έπαιρνα (προς το παρόν). Θα το άφηνα και θα έπαιρνα το "normal" MacBook...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
προσωπικη τοποθετηση παντα!!!!

...το δικο μου Lenovo aka IBM(ThinkPad) εχει dual core duo,wifi,cam,bluetooth,15,4''wide,ethernet,4usb,dvd-rw multi combo(dual layer),δυνατη μπαταρια γι'αυτα που θελω,ethernet,modem,finger reader,card reader 5in1,pcmcia exrpress,s-video out,d-sub out,mic,mic in,audio out,firewire,1394 port,κοστιζει τα μισα, κ παλι καλα που εχω κ αλτηρακια σπιτι για κανω γυμναστικη κ να το κουβαλαω(2,5kg ζυγιζει,ο Σουγκλακος-Θεος χωρεστον,μπορει????)καλα νομοζω πως μερικοι βαριομαστε να κουνησουμε το δαχτυλακι μας μου φαινεται κ αλλοι παλι χρηστες ειναι female, τι να πω..

 

Έχει τύχει ποτέ να το κουβαλάς συνεχώς (εκτός από την ώρα του ύπνου) για 3-4 ημέρες? Τότε θα καταλάβεις τι εννοώ και για πιο λόγο επιλέγει κάποιος ένα τέτοιο μηχάνημα! Έχεις μαζί σου μια τσάντα που εκτός από τα 2.5 κιλά του laptop, έχει μέσα φορτιστές για το ίδιο και το κινητό-ά σου, έγγραφα, ντοσιέ κλπ κλπ, δηλαδή σύνολο 5 κιλά και βάλε!:devil:

 

Sorry αλλα αμα θες mouse (δεν μπορω τα touchpad) που πλεον ειναι μονο usb καταλαμβανεις τη μια και μοναδικη usb θυρα. Αμα θες και flash η οτιδηποτε αλλο ειναι απο πολυ αβολο εως αδυνατο. Αμα αυτο δεν το θεωρειτε σοβαρο περιορισμο δεν ξερω... ισως εγω ειμαι περιεργος και ζηταω πολλα

 

Δηλαδή τώρα εσύ ταξιδεύεις συχνά ας πούμε και είσαι σε ένα αεροδρόμιο, αεροπλάνο, πλοίο, πούλμαν κλπ και βγάζεις το ποντίκι και το ακουμπας που???B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, εννοείται οτι έχει αδυναμίες, όπως και κάθε προιόν. Τι κάθεστε και συζητάτε. Για να φτιάξεις τόσο λεπτό laptop αναγκαστικά κάνεις κάποιες παραχωρήσεις. Δεν υπάρχει τέλειο προιόν καθώς οι ανάγκες του καθενός διαφέρουν.

Πάντως το συγκεκριμένο είναι πανέμορφο και ο ορισμός της φορητότητας. Οποιος ζητάει αυτά το επιλέγει. Να δούμε και την τιμή στην ελλάδα...

 

To καλύτερο macbook πάντως είναι το δικό μου:

 

ozenti15szto0.th.jpg

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα είναι ότι όσοι βρίσκουν κουσούρια, τα βρίσκουν γιατί έχουν λάθος κριτήρια... Ένα τέτοιο φορητό είναι για αυτούς που μετακινούνται συχνά, πρέπει να κάνουν παρουσιάσεις κλπ. Δεν είναι για να δουλεύεις Photoshop και να συνδέεις ένα κάρο περιφερειακά πάνω του! Η' πιο γενικά, δε προορίζεται για το βασικό μηχάνημα εργασίας!

 

Κατά τα άλλα εντυπωσιακό μηχάνημα (αν και δεν ανήκω στο target group του προϊόντος)!

 

Απογοητεύτηκα που δεν ανακοινώσανε αναβάθμιση στους MacBook Pro μιας και είμαι υποψήφιος αγοραστής/switcher...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ρε παιδια, εννοείται οτι έχει αδυναμίες, όπως και κάθε προιόν. Τι κάθεστε και συζητάτε. Για να φτιάξεις τόσο λεπτό laptop αναγκαστικά κάνεις κάποιες παραχωρήσεις. Δεν υπάρχει τέλειο προιόν καθώς οι ανάγκες του καθενός διαφέρουν.

Πάντως το συγκεκριμένο είναι πανέμορφο και ο ορισμός της φορητότητας. Οποιος ζητάει αυτά το επιλέγει. Να δούμε και την τιμή στην ελλάδα...

 

To καλύτερο macbook πάντως είναι το δικό μου:

 

ozenti15szli8.th.jpg

 

:-D

lol

Έτσι και καταφέρεις να ανάβει και το μήλο, καθάρισες! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...