Προς το περιεχόμενο

MacBook Air : Ο λεπτότερος φορητός υπολογιστής στο κόσμο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το αγόραζα, πάρα πολύ καλή αγορά για 1200ευρώ και το λειτουργικό των Mac είναι πολύ καλό..το μόνο για μένα αρνητικό είναι η απουσία ethernet γιατί μερικές φορές θέλω να κατεβάζω περισσότερο απ' ότι η wireless αφού το μεγαλύτερο που κατεβάζεις στα 2.4 είναι 5.5Mbps και η γραμμή σπίτι μου είναι 9Mbps...

Εδώ κάτι χάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε-ξαι-ρε-τι-κό design που κάνει και τους πιο δύσπιστους να το αγαπήσουν :-)

 

Απο κει και πέρα όντως παρουσιάζει κάποιες αδυναμίες όπως η έλλειψη οπτικού δίσκου ή η μια μόνο θυρα usb αλλά όπως έχει ειπωθεί μιλάμε για την απόλυτη φορητότητα και αν κρίνουμε τα χαρακτηριστικά του καθώς και την καινοτομία στο design/βάρος τότε η τιμή του δεν είναι καθόλου εξωφρενική..

 

Οπότε καλύπτονται και οι δυο κατηγορίες δεινών αγοραστών:

 

Επαγγελματίες γκατζετάκηδες (που το έχουν ήδη παραγγείλει) προσδοκώντας σε ενα πανέμορφο εύχρηστο εργαλείο

 

και

 

Σκέτοι γκατζετάκηδες (που θα το παραγγείλουν μέσα στον μήνα) που θα το έχουν στο σπίτι ή στο γραφείο στολίζοντας το με ντουζίνες αντιαισθητικά περιφεριακά

 

'Οπως και να' χει το μηλαράκι έχει πιάσει το νόημα του αγοραστικού κοινού ανάμεσα σ' αυτούς που το θέλουν και θα το φάνε μαζί με το σκουλικάκι και σ' αυτους που το θέλουν, αλλά ρε γαμώτο, δεν το μπορούν αυτό το σκουλικάκι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορέσω να βρω ακρη στο USA θα χτυπήσω σίγουρα ένα. Ψάχνομαι για αγορά μικρού και ελαφριού φορητού και φαίνεται ιδανικό.

Όσο για το ethernet, πιστεύω ότι είναι ένας κάποιος συμβιβασμός. Όποιος έχει δοκιμάσει να περάσει μια ταινία από wireless καταλαβαίνει.

Ξέρει κανείς τι chipset έχει? Η κάρτα γραφικών είναι 950 ή Χ3100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην λεμε κ οτι θελουμε...δινεις πολλα κ περνεις ελαχιστα γι'αλλη μια φορα ή μαλλον παιρνεις μονο ονομα κ design.

Το μηχανακι αυτο δεν εχει ethernet εχει μονο μια usb κ αν ειναι να φορτωνεις ενα σωρο περιφεριακα πανω (κ σε μια usb μαλιστα, δηλαδη πας κ σε usb-hub) τοτε φεξε μου...ας σκεφτουμε κ λιγο, λεφτα θα δωσουμε(οσοι το παρουν,εγω οχι)δεν θα μας το κανουν δωρο..

 

Φίλε μάλλον δε θες φορητό pc (βλ. το κουβαλάω κάθε μέρα στην πλάτη) αλλά desktop replacement. Για αυτά που προσφέρει και συγκριτικά με τον ανταγωνισμό στην αγορά είναι μια χαρά η τιμή και τα χαρακτηριστικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε και 3G ενσωματομένο όπως παρα πολλα φορητά, θα ήταν όντως εντελώς ασύρματα δικτυωμένο.

 

Για άτομα που χρειάζονται πανάλαφρο και μικρό αλλά και δυνατό (Cpu+Ram απλά τα σπάνε) είναι οτι πρέπει για 1300 max χωρίς τα περιφερειακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβερό μηχανάκι!

 

αν ειχε και ethernet θα ειταν άριστο.

 

αν ειχε και windows XP θα ήταν τέλειο

αν το θέλω χωρίς λειτουργικό θα μου κάνεις καμια εκπτωσούλα κυριε Τζόμπς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην τρεχει και AmigaOS 4! ρε γαμωτω.

 

φοβερό μηχανάκι!

 

αν ειχε και ethernet θα ειταν άριστο.

 

αν ειχε και windows XP θα ήταν τέλειο

αν το θέλω χωρίς λειτουργικό θα μου κάνεις καμια εκπτωσούλα κυριε Τζόμπς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα γ@μεί, αλλά έχω 2+1 ενστάσεις:

 

1. Όταν μιλάμε για υπολογιστή, πιστεύω πως αδικείς το προϊόν σου, όταν το κύριο χαρακτηριστικό που παρουσιάζεις είναι εξωτερικό και μάλιστα η διατομή του και εμένα που με απασχολεί η υπολογιστική του δύναμη με προσβάλει μία τέτοια προσέγγιση "καταναλωτικού κοτόπουλου".

 

2. Η μία usb είναι λάθος, κι αυτό διότι όταν έχεις ένα τέτοιο μηχάνημα που ουσιαστικά στοχεύει στο να το χρησιμοποιείς παντού και πάντα πρέπει να σου δίνεται η δυνατότητα πολλαπλής ταυτόχρονης συνδεσιμότητας. Δεν υπάρχει εταιρεία/πανεπιστήμιο/ερευνητικό ίδρυμα που οι εκτυπωτές της δεν είναι δικτυακοί, αυτό σημαίνει πως στο χρειάζεται η ethernet θύρα και επομένως δεν υπάρχει διαθέσιμη άλλη usb, για ένα ποντίκι ή ένα usbstick, και το βάλε βγάλε δεν είναι κι ότι καλύτερο, με μία ακόμα usb δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.

 

2+1. α. Η ταχύτητα που προσφέρει η 802.11n σύνδεση είναι κατώτερη των gigalans που υπάρχουν πια παντού, αυτό δεν είναι σημαντικό για το μέσο χρήστη και

β. Η σταθερότητα των ασύρματων δικτύων σε σχέση με τα ενσύρματα είναι περιορισμένη που και αυτό δημιουργεί πρόβλημα στο transfer rate.

 

Κατά τα άλλα αν είχα τα χρήματα και ανάγκη για νέο υπολογιστή, θα ήταν μέσα στις πρώτες μου επιλογές.

 

EDIT: Όσο για αυτούς που αναφέρουν την έλλειψη οπτικού δίσκου ως μειονέκτημα, μου ακούγεται ως ανέκδοτο. Σε υπολογιστή ενός χρόνου το DVD rom το έχω χρησιμοποιήσει μόνο στην εγκατάσταση κάποιων προγραμμάτων και ποτέ όταν είμαι εκτός γραφείου και το έχω αντικαταστήσει με δεύτερη μπαταρία. Η μη ύπαρξη του για τους εκτός γραφείου χρήστες, δεν αποτελεί κανένα απολύτως πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Non replaceable battery: και απευθυνονται σε mobile user δηλαδη με αυτο? Πλακα κανουμε?
από τη μια μιλάς για mobile user αλλά από την άλλη να κουβαλάει και μια μπαταρία μαζί του. Τι mobile είναι αν πρέπει να κουβαλάει 2-3 μπαταρίες μαζί του?? Για αυτό και δίνει 5 ώρες αυτονομία. Μήπως θα έπρεπε να πέρνει και μπαταρίες ΑΑΑ?
2) No ethernet: αλλα ομως την δινουμε σε USB version...Και το router για ενα αρχικο σεταρισμα η ενα φλασαρισμα πως θα το κανουμε ρε παλικαρια? Πως θα κανουμε access με απλο τροπο ενα ethernet storage αμα χρειαστει?

για αυτό στην δίνει σε USB για την μια φορά που θα σετάρεις το router και την μια το μήνα που θα πρέπει να συνδέσεις ένα σκληρό. Εξάλου είναι mobile όχι desktop από όπου κάνεις συνήθως τέτοιες δουλειές....

3) 1xUSB!!!: Νταξει, υποτιθεται πως form follows function...Κατι λεγαμε για portability
ειλικρινά ΤΙ να πρωτοσυνδέσεις???? Το bluetooth ποντίκι, το flash disk που θα βάλεις για 5-6 λεπτά και θα το βγάλεις, τον printer που θα τον συνδέσεις (αν δεν είναι δικτυακός) μόνο και μόνο για εκτυπώσεις ένα αρχείο και θα τον βγάλεις ή τον σκληρό δίσκο που θα συνδέσεις (αν και πάλι δεν είναι δικτυακός) για να κάνεις ένα backup. Είναι να αναριωτιέσαι τι να πρωτοσυνδέσεις....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως χωρίς τον ssd δε θα αξίζει, μακάρι να πέφτω έξω.. Σκληρός των 4200rpm και την αυτονομία ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ SSD θα ρίξει και πολύ αργός δε θα είναι;; :S

 

I'm torn :(

 

 

To πόσταρα και στο αλλο θεμα αλλα το παρτυ ειναι εδώ ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι δεν είμαι οπαδος του Τζομπς, το σχεδιο του ειναι ομορφο και χωραει παντου. Κατα τα αλλα παρα τις επιμερους ελλεψεις υποθετω οτι αυτο που θα με εκνευρισει ειναι η τιμη του η οποια ως συνηθως τιμολογειται αρκετα υψηλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 800 U.S. dollars = 1 223.82377 Euros

 

 

 

Ξέρει κανείς πως δικαιολογείται αυτό το "παράδοξο"??

 

Ποιό παράδοξο; :-) Αν δεις, όλα τα προϊόντα της Apple το ίδιο πρόβλημα έχουν.

 

Δεν ειναι παραδοξο,στις τιμες Ευρωπης περιλαμβανεται και το ΦΠΑ(αν και παλι δεν δικαιολογει ολη την διαφορα).Ισχυει για ολες τις εταιριες πανω κατω ,οι τιμες τους στην Ευρωπη να ειναι ακριβοτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το Air ,το μεγαλο πλεονεκτημα του ειναι οτι εχει multitouch trackpad και οτι ειναι αρκετα λεπτο

Το μέγιστο πάχος είναι 1,93 εκ. (0,76 ίντσες). :-)

0,40 (0,16 ίντσες) είναι το ελάχιστο, που δεν ενδιαφέρει όσο το μέγιστο.

 

 

Θα το προτιμουσα να ειχε ULV επεξεργαστη για ακομα μεγαλυτερη αυτονομια.

 

 

Το βαρος του κυμαινεται στα επιπεδα των 12.1" ,που εχουν optical drive και gigabit ethernet και λιγο μεγαλυτερη αυτονομια..

 

Το toshiba 12.1" με ssd (και τιμη στα ουρανια , $3300) χωρις optical drive ειναι χοντροτερο ,αλλα περιπου μισο κιλο ελαφρυτερο, 779 γραμμαρια.(με πολυ μικροτερη αυτονομια βεβαια)

 

 

Το macbook air ειναι η μοναδικη λυση για οποιον θελει εναν πολυ ελαφρυ φορητο που να τρεχει Mac Os X.

 

Για οποιον δεν τον ενδιαφερει κατι τετοιο(υποχρεωτικα mac os x) υπαρχουν και εναλλακτικες* πιθανον καλυτερες ή χειροτερες αναλογα με τις αναγκες του καθενος.(γιατι καποιος μπορει να θελει εναν πολυ λεπτο φορητο και να τον προτιμησει απο καποιον αλλον με ιδιο βαρος, αλλα περισσοτερες δυνατοτητες)

 

*(ιδιο βαρος,απλα σε 12.1" βεβαια,optical drive και gigabit ethernet, λιγο μεγαλυτερη αυτονομια,μεγαλυτερη εγγυηση,φθηνοτερη τιμη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...