Προς το περιεχόμενο

MacBook Air : Ο λεπτότερος φορητός υπολογιστής στο κόσμο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου ξεπερασουμε το slim design, την ομορφη σχεδιαση κλπ... Ας πουμε μερικα σοβαρα πραγματα, γιατι ως τωρα διαβαζα φτηνες δικαιολογιες.

Η τιμη του προιοντος ειναι καλη... 1,250 περιπου ευρω. Αν το κρινω συμφωνα με την Ευρωπαικη τιμη η οποια διαμορφωνετε στα 1700-1800 ευρω... τοτε θα ειμαι ποιο αυστηρος.

 

1) Non replaceable battery: και απευθυνονται σε mobile user δηλαδη με αυτο? Πλακα κανουμε?

2) No ethernet: αλλα ομως την δινουμε σε USB version, για να μας χρυσωσετε το χαπι. Κλασσικα τα mac zealots, σπευσανε να βγαλουν αχρηστη την ethernet (αφου και καλα εχουμε wireless routers) Και το router για ενα αρχικο σεταρισμα η ενα φλασαρισμα πως θα το κανουμε ρε παλικαρια? Πως θα κανουμε access με απλο τροπο ενα ethernet storage αμα χρειαστει? Κλασσικα... οταν αφαιρει specs (για να μας τα πουλησει σε τετραπλασια τιμη) θεωρειται elite, premium, statement και φυσικα το εν λογω spec παρουσιαζεται ως παρωχημενο/αχρηστο. Nice try, we don't buy it though...

3) 1xUSB!!!: Νταξει, υποτιθεται πως form follows function. Ναι ρε παιδια... ειναι μια συσκευη που απευθυνεται σε mobile users... αλλα δηλαδη νταξει. Υπαρχει θεμα χρηστικοτητας με μια USB. Σου δενει τα χερια... πρεπει να κουβαλαμε δηλαδη μαζι μας περαν της miniDVI to DVI, περαν της USB to Ethernet, περαν της USB to modem, και ενα USB hub.... Κατι λεγαμε για portability... (Μην επικαλεστει κανεις το slimness, γιατι θα υποδειξω μερικα UMPC απειρως μικροτερα και πληρεστερα)

4) CPU: Αυτο το σημειο... οκ, σηκωνει συζητηση. Δεν θα πω αν ηταν λαθος η οχι. Αλλα... εφοσον απευθυνονται σε mobile users, και εφοσον εχουν ξηλωσει optical drives, firewire εχει γινει σαφες πως δεν το προοριζουν για CPU intesive tasks. Γιατι να μην υιοθετησουν λοιπον κανα ULV στα 1,33 να εχουν ετσι ακομα ποιο χαμηλες θερμοκρασιες και μεγαλυτερη αυτονομια?

 

 

Στην παρουσιαση παντως... πολυ σικ... οταν εφτασε στο σημειο για το drive. "Γιατι να το δειτε απο optical... αγοραστε το απο το itunes" lololol

Καποιος να εξηγησει στην Apple Ευρωπης πως 1 δολλαριο δεν ισουτε με 1 ευρω. Εξαιρετικα ανεντιμο εκ μερους τους... κερδοφορο βεβαια σε σημειο απληστειας.

Το Air το βρισκω πολυ ωραιο μηχανημα, αν και αυστηρως mobility oriented. Αν κοστολογουνταν σε πραγματικη βαση εδω (1200) θα αποτελουσε μια καλη επιλογη κανοντας εστω τα στραβα ματια σε καποια limitations. Στα 1800, απευθυνεται μονο σε καποιον απελπισμενο για mac. Σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν πολυ καλυτερα μηχανηματα χωρις ελειψεις και με υποστηριξη/εγγυηση... αλλα δυστυχως η ευτυχως χωρις Leopard.

 

Ο καθενας κρινει βασει των αναγκων του κατα ποσο τον βολευει η οχι, αλλα εφοσον θελουμε να μιλαμε αντικειμενικα και σοβαρα καλο θα ειναι να μην προσπαθουμε να εκλογικευσουμε καθε επιλογη που κανει μια εταιρια με απωτερο σκοπο την "αποδειξη ανωτεροτητας".

 

ps: γιατι τετοια τιμολογιακη πολιτικη στην Ευρωπη? Ξερει κανενας να μας πει....

 

Το καλυτερο ποστ οσον αφορα το ολο θεμα χωρις ειρωνιουλες και ευκολα γελακια...και εννοειται οτι στην Ελλαδα θα ερθει στην ιδια ακριβως τιμη με αυτη της Αμερικης αν οχι υψηλοτερη.

 

Οπως ειπανε και καποια αλλα παιδια σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν ηδη καλυτερες λυσεις που δεν θυσιαζουν τη φορητοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Δεν ειναι παραδοξο,στις τιμες Ευρωπης περιλαμβανεται και το ΦΠΑ(αν και παλι δεν δικαιολογει ολη την διαφορα).Ισχυει για ολες τις εταιριες πανω κατω ,οι τιμες τους στην Ευρωπη να ειναι ακριβοτερες.

 

Και όχι μόνο ρε παιδιά, τα προϊόντα εκτός ΕΕ έχουν δασμούς!

 

Μην το ξεχνάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ανακοινωμενη τιμη στην Ευρωπη συμπεριλαμβανονται οι δασμοι,στην τιμη της Αμερικης οχι. (επισης στην Ευρωπη το Φπα παιζει συνηθως 15-20% και στην Αμερικη 6-9% )

Και επαναλαμβανω,οτι στην τιμη Αμερικανικου applestore δεν συμπεριλαμβανεται αυτος ο φορος(θα τον πληρωσεις αναλογα με την πολιτεια),ενω στις τιμες ευρωπαικων applestore συμπεριλαμβανεται ο φορος (που ειναι και μεγαλυτερος).

 

 

Αλλα και παλι αυτο απο μονο του δεν δικαιολογει ολοκληρη τη διαφορα τιμης.

Για ολες τις εταιριες πανω κατω,οι τιμες στην Ευρωπη ειναι ακριβοτερες.

 

 

 

Οποτε δεν πρεπει να κατηγορουμε την apple για τη διαφορα τιμης Ευρωπης-Αμερικης,ειναι οι φοροι και αλλοι λογοι.

Αλλωστε οπως ειπαμε σε ολες τις εταιριες ηλεκτρονικων το ιδιο συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το ψάχνετε, είναι απλά ΝΤΑΒΑΤΖΗΛΙΚΙ, αν νομίζετε πως το $-€ 1-1 στα PC είναι πολύ, πού να δείτε τ' αυτοκίνητα! Π.χ ένα Nissan 350Z που κοίταξα πρόσφατα έχει $25000 = €17000. Εδώ αρχίζει από 57000 (!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Στην ανακοινωμενη τιμη στην Ευρωπη συμπεριλαμβανονται οι δασμοι,στην τιμη της Αμερικης οχι. (επισης στην Ευρωπη το Φπα παιζει συνηθως 15-20% και στην Αμερικη 6-9% )

Και επαναλαμβανω,οτι στην τιμη Αμερικανικου applestore δεν συμπεριλαμβανεται αυτος ο φορος(θα τον πληρωσεις αναλογα με την πολιτεια),ενω στις τιμες ευρωπαικων applestore συμπεριλαμβανεται ο φορος (που ειναι και μεγαλυτερος).

 

 

Αλλα και παλι αυτο απο μονο του δεν δικαιολογει ολοκληρη τη διαφορα τιμης.

Για ολες τις εταιριες πανω κατω,οι τιμες στην Ευρωπη ειναι ακριβοτερες.

 

 

 

Οποτε δεν πρεπει να κατηγορουμε την apple για τη διαφορα τιμης Ευρωπης-Αμερικης,ειναι οι φοροι και αλλοι λογοι.

Αλλωστε οπως ειπαμε σε ολες τις εταιριες ηλεκτρονικων το ιδιο συμβαινει.

 

Δεν νομίζω να λέω κάτι διαφορετικό.

Κύριος λόγος της αυξημένης τιμής στην Ευρώπη είναι ο ΦΠΑ και οι δασμοί εισαγωγής.

Στην τιμή της Αμερικής δεν υφίσταται ούτε ΦΠΑ ούτε δασμοί εισαγωγής. Υπάρχει μόνο κυμαινόμενος ανά Πολιτεία φόρος πώλησης (sales tax).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το ψάχνετε, είναι απλά ΝΤΑΒΑΤΖΗΛΙΚΙ, αν νομίζετε πως το $-? 1-1 στα PC είναι πολύ, πού να δείτε τ' αυτοκίνητα! Π.χ ένα Nissan 350Z που κοίταξα πρόσφατα έχει $25000 = ?17000. Εδώ αρχίζει από 57000 (!!!!)

 

 

συμφωνω απολυτα!δεν ειναι τωρα πραγμα αυτο, καλυτερα να πας Αμερικη και να πεις οτι εκανες και ενα ταξιδακι και να τσιμπισεις και 2-3 πραγματακια παρα να πληρωνεις εδω περα τον καθε π**στη..Οσο για το αμαξι δεν το συζηταω με τα ιδια φραγκα παιρνεις 3 αμαξια στην Αμερικη και εδω 1 και πρεπει να 'σαι και ευχαριστημενος....Μπρρρρρρρρρρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 800 U.S. dollars = 1 223.82377 Euros

 

 

 

Ξέρει κανείς πως δικαιολογείται αυτό το "παράδοξο"??

 

 

Ότι σκέφθηκα κι εγώ στην πρώτη σελίδα δηλαδή....Έλεος πια.Ποτέ δεν θα αξιωθω να πάρω μήλο αν συνεχίσει αυτό το βιολί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτα!δεν ειναι τωρα πραγμα αυτο, καλυτερα να πας Αμερικη και να πεις οτι εκανες και ενα ταξιδακι και να τσιμπισεις και 2-3 πραγματακια παρα να πληρωνεις εδω περα τον καθε π**στη..Οσο για το αμαξι δεν το συζηταω με τα ιδια φραγκα παιρνεις 3 αμαξια στην Αμερικη και εδω 1 και πρεπει να 'σαι και ευχαριστημενος....Μπρρρρρρρρρρ

 

Θεωρήται αυτοκίνητο πολυτελείας εδώ βρε για αυτό.Σε άλλες χώρες το θεωρούν απλά spor αυτοκίνητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να λέω κάτι διαφορετικό.

Κύριος λόγος της αυξημένης τιμής στην Ευρώπη είναι ο ΦΠΑ και οι δασμοί εισαγωγής.

Στην τιμή της Αμερικής δεν υφίσταται ούτε ΦΠΑ ούτε δασμοί εισαγωγής. Υπάρχει μόνο κυμαινόμενος ανά Πολιτεία φόρος πώλησης (sales tax).

 

Ωπα...μια στιγμη, το συζητουσα αυτο με ενα φιλο Macα σημερα και μου επικαλεστηκε τα ιδια που αναφερεις. Σωστα τα οσα λες... αλλα και οι αλλοι φορητοι που εισαγονται... δεν ειναι Ευρωπαικοι! Απο Κινες, Ταιβαν και λοιπα μερη μας ερχονται ολοι τους. Ελαχιστοι ειναι αυτοι που βγαινουν ως τελικο προιον στην Ευρωπη. Οποτε και αυτοι υποκεινται στους ιδιους δασμους/φορολογιες που εχει και ενα mac... δεν αλλαζει κατι (δεν νομιζω να μου διαφευγει κατι κιολας) σε οτι αφορα αυτο. Και με αυτο το σκεπτικο πηγαμε και ειδαμε ποσο κοστολογειτε ενας HP 2510p στην Αμερικη και στην Ελλαδα. Παντα μιλαμε για το ιδιο configuration.

 

Στην Αμερικη κοστιζε 1920 δολλαρια, και εδω... δεν πωλειτε 1920 ευρω, ουτε 1820 ευρω, αλλα.... 1450 ευρω!!!! Και αυτο εχει μεσα δασμους, εχει μεσα ΦΠΑ... εχει οτι φορολογια εχει ενα εισαγομενο προιον απο non-eu χωρα.

 

Θελω να καταληξω... πως εκτος αν κατι μας διαφευγει αποτην εξισωση, τοτε η μοναδικη λογικη απαντηση για την διατηρηση αυτων των τιμων ειναι καθαρα η αισχροκερδια. Το αστειο στην υποθεση ειναι κιολας... πως αντε να εξαιρεσουμε την rainbow, και σε αλλες Ευρωπαικες χωρες με επισημη αντιπροσωπευση τα ίδια ισχυουν. :fear:

 

... γμτ μου, και μου αρεσει το Air... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ωπα...μια στιγμη, το συζητουσα αυτο με ενα φιλο Macα σημερα και μου επικαλεστηκε τα ιδια που αναφερεις. [...]

 

Γνωρίζεις την (θετικότατη) στάση μου απέναντι στην Apple αλλά, από την άλλη, δεν αρνούμαι ότι η Apple είναι ακριβή εταιρεία.

Προσπαθώ να αιτιολογήσω κάπως την αυξημένη τιμή σε σχέση με την Αμερική - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η Apple, ως εταιρεία, δεν ενθαρρύνει ενδεχομένως την αυξημένη τιμή στην Ευρώπη. Άλλωστε, αν δεν κάνω λάθος, τα τραγούδια στο iTunes κοστίζουν 0.99 δολλάρια στις ΗΠΑ και 0.99 ευρώ στην Ευρώπη. Και αυτά δεν έχουν δασμούς - πρόκειται καθαρά περί business policy της Apple.

 

[...]

.. γμτ μου, και μου αρεσει το Air... :cry:

Παρ' όλα αυτά (και παρ' όλες τις σοβαρές διαφωνίες μου με το προηγούμενό σου post) δεν θεωρώ ότι είναι υπερβολικά ακριβό το MacBook Air. Προσωπικά, είμαι πιθανός υποψήφιος αγοραστής του - με δεδομένο ότι έχω ήδη desktop υπολογιστή και δεν πάω να αντικαταστήσω τον desktop μου με το Air...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 0.99 $ να γίνεται 0.99 ευρώ είναι θέμα marketing. Αν η ισοτιμία ήταν 1:1 πάλι 0.99 ευρώ θα ήταν και όχι 1.36.

 

Επίσης, η αγορά στην Ευρώπη είναι λιγότερο ανταγωνιστική. Καμιά εταιρεία δεν πουλάει φθηνά επειδή κάνει φιλανθρωπία, πουλάει όσο της επιβάλει ο ανταγωνισμός. Στην Ευρώπη ο ανταγωνισμός είναι πολύ χαμηλότερος από ό,τι στην Αμερική και αυτό παρασέρνει τις τιμές προς τα επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple Inc. συμφώνησε να εγκαταλείψει το διαφορισμό τιμών (διαφορετικές χρεώσεις) για τις διαδικτυακές αγορές μουσικών κομματιών για το iPod.

 

Μετά από καταγγελία βρετανικής καταναλωτικής οργάνωσης η Ευρωπαϊκή Επιτροπή εξέτασε το θέμα των διαφορετικών χρεώσεων της Apple στις ΗΠΑ και στην Ευρώπη, για το κατέβασμα μουσικών αρχείων από το διαδίκτυο. Ειδικότερα, η καταναλωτική οργάνωση υποστήριζε ότι η Apple και οι μεγάλες δισκογραφικές εταιρείες περιόριζαν τις επιλογές των ευρωπαίων καταναλωτών χρεώνοντας ταυτόχρονα υψηλότερες τιμές από χρήστες των ΗΠΑ.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=231927

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έκανα μία χαζή σκέψη : H διαφορά τιμής του MacBook Air στην Αμερική και στην Ευρώπη ( ? 600 περίπου) είναι η τιμή του αεροπορικού εισιτηρίου για το αντίστοιχο ταξίδι... ουσιαστικά λοιπόν, η Apple παίρνει το μικρό, αθώο MacBook Air από το χέρι, το πηγαίνει στο αεροδρόμιο και το βάζει να ταξιδέψει Economy Class (να μη σου πω και Business...), σαν κανονικός επιβάτης :devil:

 

Κακά τα ψέμματα παιδιά, ? 600 επιπλέον ΑΝΑ ΤΕΜΑΧΙΟ για μεταφορικά και δασμούς είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Αντίστοιχη αισχροκέρδεια θα γίνει (και ήδη γίνεται παράνομα) με την τιμή του iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μείνει άφωνος! Η Συσκευή απλά τα σπάει!!! Α ρε Apple με τις πρωτοπορείες σου...Σκίστους όλους!

 

Σίγουρα θα το πάρω ένα μόλις πέσει κοντά στα 1300$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...