Προς το περιεχόμενο

File Record Segmaent xxxx is unreadable!!!!


wpgoalkeeper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!! Έχω τον My Book Premium 500GB (firewire και usb 2.0). Είχα αναφερθεί και παλιότερα αλλά βρήκα πιστεύω τι φταίει στον δίσκο μου... Όποτε του κάνω ScanDisk είτε από το πρόγραμμα της Western Digital είτε πριν ξεκινήσουν τα Windows είτε μέσα από τα Windows πάντα μου το κόβει γιατί βρίσκει ένα λάθος (δεν θυμάμαι πως το λέει στα αγγλικά) και πριν από αυτό μου βρίσκει πολλά File Record Segmaent xxxx is unreadable... (Όπου χχχχ βέβαια ένας αριθμός!:P)

Αν πάω να κάνω copy-paste κάποιο αρχείο την έκατσα... Μπορεί να μην το κάνει και ποτέ ή παίζει να το κάνει με καθυστέρηση βέβαια... Κι έχω εκεί μέσα γύρω στα 200GB video και 100GB mp3... Πολύ καλά τα πήγα... Το πρόβλημα δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος αλλά πιστεύω ότι το δημιούργησαν τα mp3 (μπορεί να λέω και μπούρδες!!:-D).

Μπορώ να το διορθώσω αν καταφέρω και τα κάνω backup και χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα της εταιρείας και κάνω "Write Zeros" κι ένα format ή δεν υπάρχει περίπτωση να σωθεί ο δίσκος και πάει για πέταμα??? Και πρέπει να αγοράζω άλλον?? (Τι μου προτείνετε σε αυτήν την περίπτωση? Τον ίδιο?? Θέλω να έχει firewire θύρα...)

 

Ευχαριστώ πολύ που μ'ακούσατε!! Και συγνώμη αν κούρασα!!! Περιμένω νέα και ελπίζω ανέξοδα!!!:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πρόβλημα δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος αλλά πιστεύω ότι το δημιούργησαν τα mp3

 

απο οσο ξερω οχι..

το μονο που μπορει να προκαλεσουν τοσα πολλα mp3 (επειδη ειναι σχετικα μικρα αρχεια τα 100GB σημαινει μεγαλο αριθμο αρχειων) ειναι το εξης:

 

να σ "γεμισουν" το MFT του partition και μετα αυτο να αρχισει να γινεται fragmented (kata thn epektash tou)..Αλλα και ετσι να εχει η διαφορα στη επιδοση δν θα ηταν τοσο τραγικη σε σημειο να μην γινεται ενα copy paste.Απλως θα αργουσε να ανοιξει αρχεια, να τα τρεξει κτλ..

 

 

EDIT τα αρχεια που εχεις μεσα τρεχουν κανονικα?προφανως δν μπορεις να τα δοκιμασεις ολα.κατα κυριο λογο λεμε :)

 

πρωτον κανε backup γτ δν ξερεις τι μπορει να παθεις..στη συνεχεια φορματ (οχι γρηγορο)

μετα πλακωσε το δισκο στα diagnostic τεστς για σκληρους.Read test,write, write verify, mechanic stress tests και οτι αλλο βρεις..

αν φταει ο δισκο σαν "δισκος" θα φανει λογικα σε καποιο απο αυτα..οποτε πηγαινε τον για αλλαγη αν ισχυει η εγγυηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση και κατά δεύτερον ναι τα βλέπει σχεδον όλα κανονικά. Τα μόνα που δεν μπορεί να δει είναι έναν φάκελο μέσα στα τραγούδια που πήγα να τον σβήσω, δεν τα κατάφερε, κόλλησε και από εκεί και πέρα με ότι πρόγραμμα κι αν έχω δοκιμάσει να τον σβήσω μου λέει "cycling error" ή κάτι τέτοιο...Και μου συνιστά να κάνω scandisk (του οποίου τα αποτελέσματα τα έγραψα στο παραπάνω post). Κατά πάσα πιθανότητα θέλω καινούργιο δίσκο ρε γμτ... Να δω που θα βρω τον χώρο για backup...

 

Thanks again!!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...CYCLE REDUNDANCY ERROR...

..To οποίο και σημαίνει ότι είτε ο δίσκος μάλλον παέι για φούντο (σημαίνει ότι "κολλάει" και δεν μπορεί να διαβάσει συγκεκριμένες περιοχές..),λόγω ζημιάς του δίσκου...του cabling ίσως...

Πάντως,α)θα ήσουν σίγουρος για το τι παίζει, αν έκανε τα ίδια "νούμερα" και σε άλλο pc .και β)αν το κάνει ΚΑΙ αλλού,πάρε τ' αρχεια σου όσο είναι νωρίς,και δως' τον γι' αντικατάσταση...

..Α,και μην πυροβολείτε τα .mp3...

(είναι σαν τις μαμάδες να λένε ότι η αυτοΐκανοποίηση φέρνει τύφλωση...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως στο backup μην πας να τα παρεις ολα κατευθειαν..πρωτα παρε αυτα που ξερεις πως σιγουρα διαβαζονται και στο τελος δοκιμασε μια τελευταια φορα αυτα στα οποια εμφανιζει το προβλημα..(αυτο το λεω για να μν σ κανει κανενα krak πριν καταφερεις να σωσεις τα αρχεια σ..)

επισης οταν θα εχουν μεινει τα αρχεια που βρισκονται στις περιοχες τις οποιες εμφανιζει προβλημα δοκιμασε μηπως καταφερεις να κανεις ανασυγκροτηση με windows h kapoio programma..(αν και χλωμο αλλα δν χανεις κατι!)

 

PS δν πυροβολήσαμε τα mp3:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!! Κατεβαίνω τώρα στο κέντρο (Θεσσαλονίκη) για έρευνα αγοράς σκληρού για να μπορέσω να κάνω το backup και μετά να δω τι θα κάνω με τον προβληματικό σκληρό! Μακάρι να μπορέσει να διορθωθεί με τα format και τις ανασυγκροτήσεις μετά (χλωμότατο!) αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία (ελπίζω να μην την προλάβει ο δίσκος μου!!:P).

Έχετε να μου προτείνετε κανέναν 500αρι, αν γίνεται να έχει και firewire, γύρω στα 100ε?? Ο ίδιος είναι αξιόπιστος γενικά (Western Digital My Book 500GB Premium) ή οι περισσότεροι είναι μούφα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LiKBeAsT,και μένα ο πληθυντικός μου("μην πυροβολείΤΕ") ΔΕΝ αναφερόταν σε 'σένα.. :)

..απλά επειδή το "φοβάται" ο wpgoalkeeper,κι επειδή η "γνωστή φράση" ΕΙΝΑΙ originally σε πληθυντικό,γι αυτό και 'γω κράτησα τον ίδιο αριθμό κατά την παραφθορά της...

Εσύ μια χαρά του τα είπες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δν μιλαω απο προσωπικη εμπειρια..αλλα ο κοσμος φαινεται να αντιμετωπιζει πολλα προβληματα με τους WD εξωτερικους.:confused:

βεβαια αυτο μπορει να οφειλεται στο οτι ο περισσοτερος κοσμος αγοραζει αυτους..(δν ξερω αν ισχυει αλλα εχω βασιμες υποψιες..)

 

απο την αλλη δν εχω ακουσει κανενα να πει για προβλημα με το καινουργιο του seagate.

Exw παρει εναν και ειναι μια χαρα.αλλα δν του κανω πολυ χρηση.τον εχω γεμισει και ασχολουμαι μαζι αν διαστηματα..(βεβαια αφου τον πηρα εβλεπα στο νετ οτι ο συγκεκριμενος δισκος ειναι απολυτα ανασφαλες κ ειχε βαρεσει διαλυση στους περισσοτερους..για χρηστες μιλαμε παντα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από μία μικρή έρευνα αγοράς κατέληξα στον Lacie 500GB USB 2.0 με 99ε. Τι λέτε παιδιά?? Να τον χτυπήσω ή θα με "χτυπήσει" κι αυτός???

 

Ούτε κι εγώ το πιστεύω για τα mp3...Αλλά είπα την "βλακεία" μου λόγω της άγνειάς μου..:o:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τσίμπησα παίδες τον Maxtor Basics 500GB USB 2.0. Στη ίδια τιμή με τον Lacie έβγαινε (99ε) αλλά τον πήρα λόγω ονόματος...:o:p Μπορεί να έκανα και λαλακία δεν γνωρίζω...ακόμη...(εύχομαι πως όχι!!!!). Θα περάσω τα αρχεία μου με το καλό, και θα στείλω εντυπώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...