Προς το περιεχόμενο

DynDNS


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπήκα στην σελίδα της, έκανα εγγραφή και έφτιαξα μία host!!!Κατέβασα το ip-Updater αλλά η ip δεν μπαίνει αυτή που βάζω αλλά αυτή που είχε!!!Γιατί..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Στο ρουτερ σου εκανες portforward την πορτα 80 στην ΙΡ του υπολογιστή σου? Εαν οχι κανε αυτο

 

Γιατί να το κάνει αυτό; Δεν ανέφερε πουθενά ότι τρέχει web server :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ADSL router ή USB ADSL modem; Πολλοί routers υποστηρίζουν σετάρισμα DynDNS ή NoIP ή μερικών άλλων παρεμφερών υπηρεσιών από το ίδιο το Web interface τους, χωρίς να χρειάζεσαι το update client προγραμματάκι. Εγώ τον τελευταίο 1+ χρόνο έχω εκμεταλλευτεί αυτήν τη δυνατότητα με 3 διαφορετικούς routers, και όλοι έπαιξαν χωρίς πρόβλημα. Για δες λίγο τί γίνεται με τον δικό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@parsifal

Στο σπιτι εχω ενα Speedport W 700V, το οποιο υποστηριζει μεσα απο το Web interface του DynDNS ή NoIP υπηρεσιών. Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν 2 υπολογιστες που τρεχουν και οι δυο το DynDNS με διαφορετικο username και ετσι δεν θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε την υπηρεσια μεσω ρουτερ και για τουσ δυο υπολογιστες. Ετσι ο μονος τροποσ για να λειτουργισει , σε εμας ηταν μεσω προγραμματο σε καθε υπολογιστη, ηταν τον εναν να τον κανουμε portforward την πορτα 80 και τον αλλο στην 8080, μονο ετσι λυθηκε το προβλημα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι περιττό. Δε χρειάζεσαι δύο DynDNS accounts, γιατί η WAN IP του router δεν έχει συγχρόνως δύο διαφορετικές τιμές. Απλά στήσε το ένα account στο Web interface του router και κλείσε τους updaters από τα PC. Mε το port forwarding που έχεις κάνει ήδη, όταν ζητάς από τον έξω κόσμο κίνηση στη θύρα 80 ή 8080, τα πακέτα που στέλνεις θα προωθούνται στο PC που απαντάει στην 80 ή την 8080 αντίστοιχα.

 

Ο μόνος λόγος να έχεις 2 διαφορετικά accounts είναι γιατί θες να έχεις δύο διαφορετικά subdomain names. Δηλαδή, το ένα μηχάνημα να απαντάει π.χ. στο pc1.homenet.org και το άλλο στο pc2.homenet.org...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Απεγκατέστησες τον IP updater;

2. Συμπλήρωσες σωστά το username και password του DynDNS account στο μενού του router σου; Τον έκανες μετά restart; (Ίσως και να μη χρειάζεται βέβαια)

3. Τί υπηρεσία τρέχει το PC που θέλεις να προσφέρεται στον «έξω κόσμο»; Apache/IIS; FTP server; SSH server; Έχει στηθεί σωστά; Έχεις ορίσει στον router το αντίστοιχο port forwarding προς τη σωστή θύρα και την IP του PC που τρέχει την υπηρεσία;

4. Αν ναι σε όλα τα παραπάνω, πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι δε δουλεύει; Θέλω να πω: Τί δοκιμές έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Απεγκατέστησες τον IP updater;

2. Συμπλήρωσες σωστά το username και password του DynDNS account στο μενού του router σου; Τον έκανες μετά restart; (Ίσως και να μη χρειάζεται βέβαια)

3. Τί υπηρεσία τρέχει το PC που θέλεις να προσφέρεται στον «έξω κόσμο»; Apache/IIS; FTP server; SSH server; Έχει στηθεί σωστά; Έχεις ορίσει στον router το αντίστοιχο port forwarding προς τη σωστή θύρα και την IP του PC που τρέχει την υπηρεσία;

4. Αν ναι σε όλα τα παραπάνω, πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι δε δουλεύει; Θέλω να πω: Τί δοκιμές έκανες;

 

 

Αυτό που με ρωτάς στο No.3 δεν έχω κάνει το οτιδήποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@parsifal !!

θελω το ενα pc να απανταει στο pc1.homenet.org domain και το δευτερο στο pc.onnet.org. domain.

Στο pc1 εχω 2 subdomain για τα 2 δυο apache Virtual Host μου.

Σε ευχαριστω παντως!

 

@prigipa_m

Τι τεστ κάνεις για να δεις και να καταλαβεις οτι δεν λειτουργει px:

Ο parsifal με το 3. ρωταει οταν εαν τρεχεις εναν webserver me apache και πατησεις το domain σου θα πρεπει να δεις την σελιδα που εχει βαλει στον apache.

 

κανε 2 τεστ:

ι) εναρξη -> εκτελεση->cmd-> ping pc1.com.sd

opoυ pc1.com.sd ειναι το domain σου. δες εαν κανει ping και δες σε ποια ip

 

ιι)1) πανε δες τι ΙP εχεις (google->my ip address)

i)ειναι ιδια με την παρανω ΙΡ?

2) πανε στην σελιδα του dyndns και δες στο My Services εαν η ιp ειναι η ιδια.

3) αλλαξε χειροκινητα τη ΙP και δες μετα απο λιγο εαν θα επανελθει η σωστή.

 

 

κανε τα τεστ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...