Προς το περιεχόμενο

DynDNS


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@parsifal !!

θελω το ενα pc να απανταει στο pc1.homenet.org domain και το δευτερο στο pc.onnet.org. domain.

Στο pc1 εχω 2 subdomain για τα 2 δυο apache Virtual Host μου.

Σε ευχαριστω παντως!

 

@prigipa_m

Τι τεστ κάνεις για να δεις και να καταλαβεις οτι δεν λειτουργει px:

Ο parsifal με το 3. ρωταει οταν εαν τρεχεις εναν webserver me apache και πατησεις το domain σου θα πρεπει να δεις την σελιδα που εχει βαλει στον apache.

 

κανε 2 τεστ:

ι) εναρξη -> εκτελεση->cmd-> ping pc1.com.sd

opoυ pc1.com.sd ειναι το domain σου. δες εαν κανει ping και δες σε ποια ip

 

ιι)1) πανε δες τι ΙP εχεις (google->my ip address)

i)ειναι ιδια με την παρανω ΙΡ?

2) πανε στην σελιδα του dyndns και δες στο My Services εαν η ιp ειναι η ιδια.

3) αλλαξε χειροκινητα τη ΙP και δες μετα απο λιγο εαν θα επανελθει η σωστή.

 

 

κανε τα τεστ !!

 

Η ip είναι ίδια!!!Δηλ. δεν είναι αυτή που είχα βάλει στην σελίδα DynDNS!!!Με λίγα λόγια δεν άλλαξε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εαν IP που σου δειχνε οταν κανεις ping to domain σου, ειναι ιδια με αυτην που βλεπεις σε καποια σελιδα myIP, ειναι ιδια με αυτη που υπαρχει στην σελιδα τησ dyndns-> Οτι ΟΚ εισαι και ολα δουλευουν σωστα!

 

Η ΙΡ στην σελιδα κανονικά γινεται αυτοματα update μεσα απο το προγραμματακι, απλως πρεπει να ρυθμισεις καθε ποσο να γινεται ανανεωση

 

? Εσυ τι ακριβω θελεις να κανει και θελεις καποια σταθερη ΙΡ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ip είναι ίδια!!!Δηλ. δεν είναι αυτή που είχα βάλει στην σελίδα DynDNS!!!Με λίγα λόγια δεν άλλαξε...

 

Το DynDNS.org δε μπορεί να αναγκάσει με κάποιο τρόπο τον ISP σου να σου δίνει την IP που θα συμπληρώσεις εκεί! Αν θυμάμαι καλά, όταν κάνεις την εγγραφή η IP που εμφανίζεται γίνεται autodetect και δεν έχει κανένα νόημα να δηλώσεις διαφορετική. Αλλά και άλλη να δηλώσεις, την πρώτη φορά που θα γίνει update (είτε από το client προγραμματάκι είτε από τον router) στη βάση δεδομένων του DynDNS θα αντιστοιχισθεί η τρέχουσα IP του router σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κανεις ping to dynds και η ip που βλεπεις ειναι η ιδια που εχεις στον ρουτερ σου στο status τοτε το dyndns ειναι οκ και απλα κατι με τα υπολοιπα δνε παει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κανεις ping to dynds και η ip που βλεπεις ειναι η ιδια που εχεις στον ρουτερ σου στο status τοτε το dyndns ειναι οκ και απλα κατι με τα υπολοιπα δνε παει καλα.

 

Δηλαδή ποια υπόλοιπα..? Μου δείχνει 77.49.χχχ.χχχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ποια υπόλοιπα..? Μου δείχνει 77.49.χχχ.χχχ

 

το πρωτο βημα ειναι να περασεις το προγραμμα και να φτιαχεις το dyndns.αν η ip που βλεπεις οταν κανεις ping ειναι η ιδια με αυτην που εχεις εκεινη την στιγμη ακομα και μετα απο reboot του ρουτερ εφοσον ανανεωνεται σε ευλογο διαστημα τοτε αυτο εχει πετυχει.μετα εχουν σειρα τα υπολοιπα port forward ktl ktl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να κάνω restart και reboot δεν αλλάζει κάτι παραμένουν τα ίδια πράγματα....

 

οταν κανεις ρεσταρτ αμα αλλαζει η ip στον ρουτερ σου αλλα οχι στο dyndns μιπως εχεις βαλει το προγραμμα να ενημερωνετε κα8ε καποιες ορες?αν ναι τοτε 8α αργισει μεχρι να ενημερωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κανεις ρεσταρτ αμα αλλαζει η ip στον ρουτερ σου αλλα οχι στο dyndns μιπως εχεις βαλει το προγραμμα να ενημερωνετε κα8ε καποιες ορες?αν ναι τοτε 8α αργισει μεχρι να ενημερωθει.

 

Οχι δεν εχω πειραξει τίποτα!!!Δεν θα πρεπε να λεει xxx.name.org ???? Στην host..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ποσο ποιο απλα να το πω.αν δουλευει και ενημερωνει σωστα οταν κανεις πχ Ping to kostas.dyndns.org 8α πρεπει να σου δειχνει την ip που εχεισ οταν πηγαινεις στο σιτε http://www.whatismyip.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να τον πάρουμε από το χεράκι, γιατί δε βγαίνει άκρη. prigipa_m, κάνε τα παρακάτω βήματα :

 

1. Start --> Run... --> γράψε cmd --> πάτα Enter

2. Δώσε ping to-domain-poy-epelekses.org

3. Αν η υπηρεσία DynDNS δουλεύει σωστά, θα πρέπει να γίνει resolving του ονόματος to-domain-poy-epelekses.org στην IP που έχεις και το ping που έδωσες θα πετύχει. Στην πράξη, θα δεις κάτι σαν το παρακάτω :

 

77701797xu7.png

 

Αυτό κάνει το DynDNS, και τίποτα περισσότερο...

 

 

ΥΓ: Επειδή μερικοί routers δεν απαντάνε σε ICMP requests ή βουρλίζονται όταν τους ζητάς να στείλουν πακέτα στον εαυτό τους, δοκίμασε και με την εντολή nslookup to-domain-poy-epelekses.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία απλή ερώτηση!!!Το έκανα το παραπάνω και μου βγάζει τα αντίστοιχα δικά μου!!!Παιδιά η Local Host δεν αλλάζει και στην ιπ μου δείχνει νούμερα!!!Εγώ ρωτάω αν στην ip δεν μου δείχνει νούμερα και δείχνει την host που έχω βάλει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...