Προς το περιεχόμενο

DynDNS


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανέβασε ένα screenshot όπου θα φαίνονται αυτά που εννοείς, γιατί αλλιώς δε γίνεται προκοπή. Εγώ τουλάχιστον, από τις δύο τελευταίες προτάσεις δεν κατάλαβα τίποτα. Υποπτεύομαι πως αυτό που ρωτάς δεν έχει καμμία σχέση με DynDNS (το οποίο φαίνεται να σου δουλεύει)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Βασικά στο προηγούμενο ScreenShot βγάζει τα ίδια σε εμένα.Εγώ απλά ρωτούσα αν στην ip αντι να φαίνεται η ip με νούμερα να φαίνεται η host του Dns...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι δεν κατάλαβα. Πρέπει να είμαι χαζός τελικά. Γράφεις :

 

Βασικά στο προηγούμενο ScreenShot βγάζει τα ίδια σε εμένα.

 

Αυτό είναι καλό. Σημαίνει ότι το DynDNS σου δουλεύει σωστά. Εσύ όμως θέλεις, αντί να έχεις τέτοιο output στο ping, να έχεις το παρακάτω;

 

...στην ip αντι να φαίνεται η ip με νούμερα να φαίνεται η host του Dns...

 

και στα έξι διαφορετικά σημεία όπου εμφανίζεται αριθμός http://www.xxx.yyy.zzz; Δηλαδή είναι «κοσμητικό» το πρόβλημα; :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το λειτουργικό σύστημα δε γνωρίζει ποιο domain name* έχεις επιλέξει εσύ στο dyndns account σου, δεν είναι κάτι που αποθηκεύεται τοπικά στο PC.

 

 

*Ελπίζω αυτό να εννοείς γράφοντας «την dns που έχω». Χρησιμοποιείς τη σχετική ορολογία με τρόπο παραπειστικό που κάνει τη συνεννόηση δύσκολη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία απλή ερώτηση!!!Το έκανα το παραπάνω και μου βγάζει τα αντίστοιχα δικά μου!!!Παιδιά η Local Host δεν αλλάζει και στην ιπ μου δείχνει νούμερα!!!Εγώ ρωτάω αν στην ip δεν μου δείχνει νούμερα και δείχνει την host που έχω βάλει....

 

ι Ip sou νουμερο ειναι και οταν κανεις ping αυτο 8α βλεπεις.οταν χτυπας το dyndns σου παλι thn ip 8a blepeis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
@parsifal

Στο σπιτι εχω ενα Speedport W 700V, το οποιο υποστηριζει μεσα απο το Web interface του DynDNS ή NoIP υπηρεσιών. Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν 2 υπολογιστες που τρεχουν και οι δυο το DynDNS με διαφορετικο username και ετσι δεν θα μπορουσαμε να χρησιμοποιησουμε την υπηρεσια μεσω ρουτερ και για τουσ δυο υπολογιστες. Ετσι ο μονος τροποσ για να λειτουργισει , σε εμας ηταν μεσω προγραμματο σε καθε υπολογιστη, ηταν τον εναν να τον κανουμε portforward την πορτα 80 και τον αλλο στην 8080, μονο ετσι λυθηκε το προβλημα μας.

Γειά σας,

 

Στο δικτυο μου, εχω και 1 δορυφορικο δεκτη (db7000) με εσωτερικη ΙΡ 192.168.1.4 και επειδη χρειαζομαι στατικη ΙΡ για να επικοινωνει με αλλους δεκτες (wan), εκανα λογαριασμο στην dyndns και εχει για εξωτερικη ΙΡ την myname1.dyndns.org (πχ).

Για την ανανεωση της ΙΡ, κανω χρηση της λειτουργιας του ρουτερ-USR9106, αντι του inadyn* που εχει ο δεκτης. (inadyn* = προγραμμα linux για αναννεωση της ΙΡ).

Μεχρι εδω ολα καλα, εδω και 3 χρονια.

 

Προσφατα στο δικτυο μου προσθεσα και εναν αλλο παρομοιο δεκτη (db7020), με εσωτερικη ΙΡ 192.168.1.8, και στη dyndns εκανα αλλο ενα Host, το myname2.dyndns.org (πχ).

Στην αρχη οι δεκτες δεν επικοινωνουσαν μεταξυ τους, μονο ping o ενας στον αλλον.

Ψαχνοντας στη βαση δεδομενων της dyndns, βρηκα οτι το προβλημα ηταν το λεγομενο “Loopback Connections”, και αφου εκανα edit τα HOSTS files των δεκτων συμφωνα με τις οδηγιες, αρχισαν να επικοινωνουν μεταξυ τους (transfer data).

 

Στον δευτερο δεκτη (myname2.dyndns.org), εβαλα σε λειτουργια το προγραμματάκι inadyn που αναφερα και παραπανω, για την ανανεωση της ΙΡ.

Το προβλημα ειναι οτι ΔΕΝ ανανεωνει την ΙΡ, ενω ο πρωτος (myname1.dyndns.org) την ανανεωνει!

 

Τι λαθος εχω κανει?

Απο το ρουτερ εχω enable: Wan – HTTP.

 

Σάββας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...