Προς το περιεχόμενο

βοηθεια ειμαι προταρης σε overclocking


gega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω διαβασει οτι ο e6750 ειναι g0 stepping και εχω τα εξης:

asus p5k-vm

cpu core 2 duo e6750 2.66ghz 1333 fsb

ram corsair dual channel 800mhz

thermaltake purepower 500 watts

 

πως μπορω να κανω overclocking.Και αν κανω θα χρειαστω watercooling?

αν μπορειτε λιγο αναλυτυκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καταρχήν, καλώς σε βρήκαμε ;)

Βρε παιδάκι μου ψάξε λίγο μες στο forum, θα βρεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ! ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΤΟΙΜΑ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ, είναι κακό πράγμα ... ! :-)

 

Φιλικά, George

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθετω πως μια ωρα ψαξιμο 8α επρεπε να μ ειχε λυσει την απορια αλλα ειμαι και απο τους πρωτους που δεν ξερουν o/c για αυτο σε παρακαλω ας αρχισουμε λεγοντας μου καπιοσ αν το mobo μου ειναι καλο ή οχι και μεχρι ποση ταχυτητα φτανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εχω ακομα καποιεσ ερωτησεις

1 πως γινεται αφου οι ram μου ειναι dual channel να μην μπορει το pc μου να τισ αναγνωρισει ως dual

2 τι ρυθμισεις θα πρεπει να κανω για να παρω το cpu μου περιπου στα 3.5 ghz

 

 

 

 

και sorry που ειμαι λιγο απαιτηττικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ Κ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΑΣΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΕ ΑΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ Κ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΣΚΕΨΟΥ ΓΙΑ ΝΕΡΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΕΡΟ ΨΉΚΤΡΑ ΦΤΑΝΕΙ Κ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΟ ΑΠ ΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΒΡΑΧΥΚΎΚΛΩΜΑ Κ ΤΟ ΠΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛ.... όσο προσεκτικός να είσαι αν είναι να σου συμβεί θα σου συμβεί κ γιατί αφού μια zalman πχ κάνει μαι χαρά δουλεία σκέψου κ το άλλο εγώ απο 2,4 τον εκανα 2,95 με την εργοτασιακη της intel αφου η ιδία ειναι σε ολους τους επεξεργαστες μεχρι κ πανω τα 3,2Gz η intel δεν θα εβαζε καμια πατατα ψήκτρα με τούς επεξεργαστες της ,αν πάλη δεν σου φτανει πάρε με 20-30 ευρο μια καλύτερη αθόρυβη ψήκτρα

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΜΙΣΤΉΡΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 12cm κ 1000-1200 στοφων κ το πσ θα εχει καλη θερμ. κ αθόρυβο θα ειναι ,για ασους κανουν θόρυβο υπαρχουν καταληλα προγραμματα για να τους ρυθμισεις

ΜΕ ΤΑ 1333 Κ 2,66 ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΝΑ ΓΛΊΤΩΝΕΣ ΛΕΦΤΑ ΠΕΡΝΏΝΤΑΣ ΤΟΝ 2,33 Κ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΕΒΑΖΕΣ .ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ Κ ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΡΜΠΟΝ ΝΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΤΙΣ ΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΡΟΦ. ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΑΞΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΙΝ ΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΉ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΓΚΗ

 

ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΣΤΑ 3,5 ΘΑ ΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΣ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΑΡΓΑ 2,7 2,8 2,9 ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΚΟΛΑΕΙ ΕΚΕΙ ΣΤΑΜΑΤΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε thnx για την βοηθεια αλλα ειμαι και λιγο πρωταρεισ σε κατι τετοια.εγω που θα ξερω αν ειναι garbon ή οχι.και για το βραχυκυκλωμα δεν νομιζω οτι εχεις δικιο αλλιος δεν θα χρησιμοποιουσαν οι περισσοτεροι με ο/c watecooling .Οποτε πως θα τον παρω 2,33 πιος θα το εκανε? αλλιοωσ αν το ηξερα θα επερνα τον 2,33

 

 

εχω ηδη τον 2,66

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εχω ακομα καποιεσ ερωτησεις

1 πως γινεται αφου οι ram μου ειναι dual channel να μην μπορει το pc μου να τισ αναγνωρισει ως dual

2 τι ρυθμισεις θα πρεπει να κανω για να παρω το cpu μου περιπου στα 3.5 ghz

και sorry που ειμαι λιγο απαιτηττικος

 

1) WTF ?

2) δίνε σιγά σιγά Fsb και κράτα τις μνήμες σου χαμηλά για να βρείς τα όρια του cpu και κάθε φορά δοκίμαζε με κάπιο stress software πx orthos αν περνάς ανεβάζεις ακόμα μέχρι να δείς οτι βγάζε error ή τρώει reboot εκεί δίνεις λίογο ρεύμα στο cpu

 

κάνε αυτά για αρχή πές μας που είσαι και τα λέμε πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeah right ! ... :P Like he understood what you told him to do ... :P

Γιατί να μην διαβάσει πρώτα ένα οδηγό για ο/c ?

Γιατί να επιδιώκει να κάνει o/c ζητώντας αναλυτικά τα βήματα που θα ακολουθήσει, λες και όλες οι μητρικές έχουν το ίδιο bios inteface ... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ Κ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΑΣΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΕ ΑΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ Κ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑ ΣΚΕΨΟΥ ΓΙΑ ΝΕΡΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΕΡΟ ΨΥΚΤΡΑ ΦΤΑΝΕΙ Κ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΟ ΑΠ ΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΒΡΑΧΥΚΎΚΛΩΜΑ Κ ΤΟ ΠΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛ....

 

Για ανάλυσε καλύτερα το περί "νερού".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...