Προς το περιεχόμενο

Ξέπεσα και εγώ τελικά....


desolatorXT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση ακόμη :P

 

Η μητρική λέει πως έχει αυτό: 1 x WiFi-AP Solo antenna jack

 

Αυτό δλδ πάει να πεί ότι δεν θα χρειαστώ άλλη ασύρματη κάρτα δικτύου για να συνδέσω το pc στο Wi-Fi δίκτυό μου? Ναι ακούγεται ηλίθια ερώτηση, αλλά θέλω να είμαι 100% σίγουρος... Thnx :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μόλις ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω για το e-shop αλλά από ότι είδα ( http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=1042297 ) κυκλοφόρησαν οι 45nm Intel... Να προτιμήσω αυτόν τον cpu, ή τον Q6600?

 

Αν περιμένω μερικές μέρες λέτε να πέσει η τιμή του Q6600 αρκετά, εξ αιτίας της κυκλοφορίας των 45nm?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά... :-)

 

Υ.Γ. απαντήστε ασαπ γιατί σε λίγο θα φύγω για να κάνω την παραγγελία :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας διπλοπύρηνος ο άλλος 4πύρηνος οπότε δεν συγκρίνονται. Αν δεν έχεις ανάγκη τους 4 πυρήνες κακώς τον είχες βάλει στο μάτι από την αρχή και καλύτερα θα είσαι με τον 8200 (τιμή-απόδοση). Από την άλλη αν θες 4 πυρήνες imo θα πέσει όταν βγει η καινούργια γενιά και ιδιαίτερα στη used αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας διπλοπύρηνος ο άλλος 4πύρηνος οπότε δεν συγκρίνονται. Αν δεν έχεις ανάγκη τους 4 πυρήνες κακώς τον είχες βάλει στο μάτι από την αρχή και καλύτερα θα είσαι με τον 8200 (τιμή-απόδοση). Από την άλλη αν θες 4 πυρήνες imo θα πέσει όταν βγει η καινούργια γενιά και ιδιαίτερα στη used αγορά

 

Βασικά κυρίως θέλω την χρήση του για εφαρμογές, όχι τόσο για Games... Αν και παίζω και κάνα Crysis... Το θέμα μου είναι το εξής όμως... Θέλω τους 4 πυρήνες από τh μία, (νομίζω ότι ο Q6600 θα αντέξει περισσότερο στο χρόνο από τον Ε8400, και έχει πολύ μεγαλύτερες δυνατότες (με την χρήση του task manager, και τον ορισμό συσχέτισης θα πετυχαίνω πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα)), αλλα με προβλήματίζει ιδιαίτερα το ότι οι 45nm έχουν SSE 4.1, ενώ ο Q6600 SSE 3...

 

Και φυσικά αν η μητρική που διάλεξα υποστηρίζει 45nm... ξέρει κανείς? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πατήσεις στο link του e-shop για συμβατούς επεξεργαστές υπάρχουν οι 8200/8400/8500, άρα είναι ok για 45nm λογικά...

Αφού πας να δώσεις 240 για τον Q6600 αν είναι να πάρεις 8χχχ πάρε τον 8500 καλύτερα στα 259.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πατήσεις στο link του e-shop για συμβατούς επεξεργαστές υπάρχουν οι 8200/8400/8500, άρα είναι ok για 45nm λογικά...

Αφού πας να δώσεις 240 για τον Q6600 αν είναι να πάρεις 8χχχ πάρε τον 8500 καλύτερα στα 259.

 

Το θέμα μου όμως είναι τί να πάρω? Dual Core 45nm Ή Quad Core 65nm? Και θέλω να πάω κιόλας σε λίγο να κάνω την παραγγελία ρε γ***το αλλά δεν το έχω πάρει απόφαση να σηκωθώ ακόμη από την καρέκλα γιατί είναι πολλά τα λεφτά και δν θέλω να κάνω καμιά βλακεία...:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι άλλο που πρόσεξα τώρα... Οι μνήμες OCZ που διάλεξα δεν αναφέρονται εδώ http://www.asus.com.tw/999/download/products/1749/1749_10.pdf ως υποστηριζόμενες από την μητρική, λέτε να υπάρξει πρόβλημα? :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με προβλήματίζει ιδιαίτερα το ότι οι 45nm έχουν SSE 4.1, ενώ ο Q6600 SSE 3...

 

Και φυσικά αν η μητρική που διάλεξα υποστηρίζει 45nm... ξέρει κανείς? :P

 

Δηλαδή τι εφαρμογές θα χρησιμοποιήσεις που θα χρησιμοποιούν sse4;

Anyway νομίζω πως προτρέχεις (αρκετά) σε αυτό το σημείο αφού δεν νομίζω να υπάρχει προγραμματισμός ακόμη για sse4 αλλά και λάθος να κάνω η διαφορά τιμής επιτρέπει μελλοντική αναβάθμιση. Aν όμως θες 4core και δε βιάζεσαι περίμενε λίγο...

...

Αφού πας να δώσεις 240 για τον Q6600 αν είναι να πάρεις 8χχχ πάρε τον 8500 καλύτερα στα 259.

 

Η διαφορά των 100 ευρώ καλύπτεται από overclocking τσάμπα! Είναι λάθος το σκεπτικό σου imho.

 

EDIT: Εγώ αν ψώνιζα τώρα αυτές τις μνήμες θα έπαιρνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι εφαρμογές θα χρησιμοποιήσεις που θα χρησιμοποιούν sse4;

Anyway νομίζω πως προτρέχεις (αρκετά) σε αυτό το σημείο αφού δεν νομίζω να υπάρχει προγραμματισμός ακόμη για sse4 αλλά και λάθος να κάνω η διαφορά τιμής επιτρέπει μελλοντική αναβάθμιση. Aν όμως θες 4core και δε βιάζεσαι περίμενε λίγο...

 

 

Η διαφορά των 100 ευρώ καλύπτεται από overclocking τσάμπα! Είναι λάθος το σκεπτικό σου imho.

 

EDIT: Εγώ αν ψώνιζα τώρα αυτές τις μνήμες θα έπαιρνα

 

Δηλαδή ο 8500 δεν γίνεται overclocking????(wtf is imho?)

Δεν είπε το παιδί το πιο φτηνό..αφού(και αν) ψύνεται να τα δώσει τα λεφτά(δεν έχει πρόβλημα) τότε ας πάρει (αν καταλήξει σε 8χχχ) με τα αντίστοιχα λεφτά.Overclocking γίνονται και οι 2 πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι εφαρμογές θα χρησιμοποιήσεις που θα χρησιμοποιούν sse4;

Anyway νομίζω πως προτρέχεις (αρκετά) σε αυτό το σημείο αφού δεν νομίζω να υπάρχει προγραμματισμός ακόμη για sse4 αλλά και λάθος να κάνω η διαφορά τιμής επιτρέπει μελλοντική αναβάθμιση. Aν όμως θες 4core και δε βιάζεσαι περίμενε λίγο...

 

 

Η διαφορά των 100 ευρώ καλύπτεται από overclocking τσάμπα! Είναι λάθος το σκεπτικό σου imho.

 

EDIT: Εγώ αν ψώνιζα τώρα αυτές τις μνήμες θα έπαιρνα

 

Thnx για όλα καταρχήν, αλλά όσων αφορά τις μνήμες 1) είναι 2Gb, αυτές που λέω εγώ είναι 4Gb, 2) έχουν CAS Latency 5

 

Δηλαδή εσύ τί προτείνεις να κάνω? Να πάρω τον Q6600 (240Ε) ή τον Ε8400(179Ε)? Γιατί πρέπει να τα αγοράσω αυτές τις μέρες... Δεν γίνετε να περιμένω πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο Q6600 έχει και μεγαλύτερη cache...

Όντως δεν πιστεύω ότι θα χρησιμοποιηθεί και τόσο πολύ το SSE4 προς το παρόν και δεν πιστεύω ότι θα είναι και τόσο τραγικές οι διαφορές που θα δεις.

Αν σκέφτεσαι αυτό που είπες(να κάνεις allocate τους πυρήνες σε διαφορετικές διεργασίες) τότε πήγαινε για Q6600...

Αν και εδώ που τα λέμε δεν πιστεύω να είναι και τραγικές οι διαφορές μεταξύ τους σε επιδόσεις..τουλάχιστον όχι τόσο εμφανείς σε καθημερινή χρήση(δε μιλάω για benchmarks.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις την abit ip35pro και θέλεις να την δουλέψεις με 8pin πάνω αριστερά στην μητρική πρόσεξε το τροφοδοτικό που θα πάρεις. Στο σύστημα μου δοκίμασα το Zalman 600 με αποσπώμενα καλώδια και το Heroichi wild 500watt και δεν δούλευαν με 8Pin. Με το Etasis ολα οκ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις την abit ip35pro και θέλεις να την δουλέψεις με 8pin πάνω αριστερά στην μητρική πρόσεξε το τροφοδοτικό που θα πάρεις. Στο σύστημα μου δοκίμασα το Zalman 600 με αποσπώμενα καλώδια και το Heroichi wild 500watt και δεν δούλευαν με 8Pin. Με το Etasis ολα οκ :)

 

Αυτήν την μητρική σκοπεύω να πάρω (ASUS P5K Premium WIFI/AP): http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522556

 

Πάντως ο Q6600 έχει και μεγαλύτερη cache...

Όντως δεν πιστεύω ότι θα χρησιμοποιηθεί και τόσο πολύ το SSE4 προς το παρόν και δεν πιστεύω ότι θα είναι και τόσο τραγικές οι διαφορές που θα δεις.

Αν σκέφτεσαι αυτό που είπες(να κάνεις allocate τους πυρήνες σε διαφορετικές διεργασίες) τότε πήγαινε για Q6600...

Αν και εδώ που τα λέμε δεν πιστεύω να είναι και τραγικές οι διαφορές μεταξύ τους σε επιδόσεις..τουλάχιστον όχι τόσο εμφανείς σε καθημερινή χρήση(δε μιλάω για benchmarks.)

 

Μάλλον προς Q6600 κλείνω... Θα περιμένω πάντως μερικές γνώμες ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx για όλα καταρχήν, αλλά όσων αφορά τις μνήμες 1) είναι 2Gb, αυτές που λέω εγώ είναι 4Gb, 2) έχουν CAS Latency 5

 

Δηλαδή εσύ τί προτείνεις να κάνω? Να πάρω τον Q6600 (240Ε) ή τον Ε8400(179Ε)? Γιατί πρέπει να τα αγοράσω αυτές τις μέρες... Δεν γίνετε να περιμένω πολύ...

 

Ωπ το 4gb δεν το πρόσεξα κι έλεγα γιατί είναι τόσο ακριβές :P ; Δεν ξέρω στα 4gb kits δε μου αρέσει τίποτα. Όσο για το CL4 θέλουν 2.3volt οι OCZ ρε συ. Πολλά δεν είναι για να ξεκινήσουν; Σε αυτό περίμενε τη γνώμη κάποιου άλλου καλύτερα...:confused:

 

Όσο για το άλλο εγώ είμαι πύρκ@υλος με τα καινούργια... 8400 δαγκωτό :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...