Προς το περιεχόμενο

Ξέπεσα και εγώ τελικά....


desolatorXT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αψογη ειναι και η συγκεκριμένη Asus. Απλα αν θέλεις για o/c πάρε την Abit

 

O/C σκοπεύω να κάνω, αλλά δεν ενδιαφέρομαι για Benchmarking/extreme overclocking κτλπ... ΑΠλώς θα το ανεβάσω από 2.4, στα 2.8-3.0Ghz εφόσον πηγαίνει "άνετα" όπως είπανε πολλοί... Δεν σκοπεύω σε καμιά μεγαλύτερη άυξηση. Νομίζω ότι μια σχετικά "μικρή" αύξηση όπως αυτή δεν θα είναι τόσο δύσκολη (εφόσον όπως είδα πολλοί ανέφεραν ταχύτητες της τάξης των 4Ghz+), θα πάρω πάντως και μια καλή ψύκτρα καλού κακού.

 

Ωπ το 4gb δεν το πρόσεξα κι έλεγα γιατί είναι τόσο ακριβές :P ; Δεν ξέρω στα 4gb kits δε μου αρέσει τίποτα. Όσο για το CL4 θέλουν 2.3volt οι OCZ ρε συ. Πολλά δεν είναι για να ξεκινήσουν; Σε αυτό περίμενε τη γνώμη κάποιου άλλου καλύτερα...:confused:

 

Όσο για το άλλο εγώ είμαι πύρκ@υλος με τα καινούργια... 8400 δαγκωτό :-)

 

Στις συγκεκριμένες Ram που βλέπω η τάση λειτουργίας είναι 2.1 Volt {λέει βέβαια και ένα 2.2Volt EVP, τώρα τί είναι αυτό δεν ξέρω...} ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555252 ). Και επίσης είναι 2χ2Gb, οπότε εφόσον η Mobo έχει 4 θέσεις, υπάρχει και χώρος για μελοντική επέκταση στα 8Gb. Οπότε νομίζω πως είναι μια καλή αγορά... 2.1 Volt, δεν είναι η default τάση των DDR2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και εγώ σήμερα αυτό το δίλημμα είχα. 6600 ή 8500?

Τελικά, πήγα και πήρα τον 8500.

'Εβαλα και αυτό το Mobo: GIGABYTE P35-DS3L

και αυτές τις μνήμες: OCZ OCZ2N800SR4GK DDR2 4GB (2X2GB) PC2-6400 SLI-READY EDITION DUAL CHANNEL KIT

 

Ελπίζω να έκανα καλά, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σήμερα αυτό το δίλημμα είχα. 6600 ή 8500?

Τελικά, πήγα και πήρα τον 8500.

'Εβαλα και αυτό το Mobo: GIGABYTE P35-DS3L

και αυτές τις μνήμες: OCZ OCZ2N800SR4GK DDR2 4GB (2X2GB) PC2-6400 SLI-READY EDITION DUAL CHANNEL KIT

 

Ελπίζω να έκανα καλά, έτσι?

 

Σχετικά με τις Ram σου, λέει αυτό στο E-Shop

 

"Προσοχή: Για να λειτουργήσει η μνήμη σταθερά στους χρονισμούς αυτούς, θα πρέπει να υποστηρίζεται από την μητρική πλακέτα, η τεχνολογία ΕΡΡ."

 

Δες αν η mobo σου υποστηρίζει αυτήν την τεχνολογία... Κατα τ άλλα μιά χαρά μου φάινονται, απλά έχουν CAS Latency 5.

 

Πάντως στην θέση σου θα έπαιρνα Ε8400... 179Ευρώ, αντί για 256 και μόλις 0.16 Ghz πιο αργός, με την ίδια cache Και χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις συγκεκριμένες Ram που βλέπω η τάση λειτουργίας είναι 2.1 Volt {λέει βέβαια και ένα 2.2Volt EVP, τώρα τί είναι αυτό δεν ξέρω...} ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555252 ). Και επίσης είναι 2χ2Gb, οπότε εφόσον η Mobo έχει 4 θέσεις, υπάρχει και χώρος για μελοντική επέκταση στα 8Gb. Οπότε νομίζω πως είναι μια καλή αγορά... 2.1 Volt, δεν είναι η default τάση των DDR2?

 

Κάτι έχω πάθει σήμερα... Σορρυ δουλεύω ταυτόχρονα :-) Το EVP είναι extended voltage protection δηλ. μέχρι 2.2 σε καλύπτει η εγγύηση. Default είναι 1.8V. 2-2.1 είναι το average για φτηνά 800-cl4. Οπότε ναι καλός είσαι. Απλά τσέκαρε compatibility list από την OCZ όχι από την Asus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σελίδα για την μητρική μου είναι αυτή:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526686

 

Δεν μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες, οπότε θα ήθελα κάποιος που ξέρει να με βοηθήσει? Είναι συμβατά αυτά τα 2? Και αν η μητρική δεν υποστηρίζει αυτή τη τεχνολογία, αυτό τι σημαίνει? Οτι οι μνήμες δεν θα δουλεύουν καν ή απλά θα υπολειτουργούν? Και αν υπολειτουργούν, κατά πόσο?

 

Όσον αφορά τον επεξεργαστή, κανονικά θα έπαιρνα τον q6600, οπότε έδωσα και άλλα 18 ευρώ και πήρα τον 8500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι έχω πάθει σήμερα... Σορρυ δουλεύω ταυτόχρονα :-) Το EVP είναι extended voltage protection δηλ. μέχρι 2.2 σε καλύπτει η εγγύηση. Default είναι 1.8V. 2-2.1 είναι το average για φτηνά 800-cl4. Οπότε ναι καλός είσαι. Απλά τσέκαρε compatibility list από την OCZ όχι από την Asus.

 

Ρώτησα στο φόρουμ της OCZ και περιμένω... Στο compatibility list δεν μου βγάζει καμία μνήμη συμβατή με το συγκεκριμένο mobo... :fear:

 

thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε καλύτερα τηλ. στο european support +31 15 219 10 36 γιατί εκεί είναι 3-4 το πρωί και θα σου απαντήσουν αύριο....

 

Θα μιλήσω αγγλικά έτσι? (το support της OCZ είναι αυτό που δίνεις έτσι?)

 

Θα ρωτήσω αν είναι συμβατά εγώ αυτά, αλλά, εφόσον δεν έχουν στο site τους αυτές τις πληροφορίες θα ξέρουν? Προσπαθώ τώρα στο google να βρω αν κάποιος έχει την ίδια μητρική με αυτές της Ram, αλλα λίγο δύσκολο... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site της Gigabyte, για την μητρική που επέλεξα, βρήκα αυτό το compatibility list.

 

Πουθενά δεν αναφέρει τις μνήμες που διάλεξα. Δλδ δεν είναι συμβατές? Δεν θα λειτουργούν? Τι είναι αυτό το EPP που λέει?

 

Mobo: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526686

Ram:

OCZ OCZ2N800SR4GK DDR2 4GB (2X2GB) PC2-6400 SLI-READY EDITION DUAL CHANNEL KIT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αγγλικά είναι (νομίζω +31 είναι Ολλανδία). Τώρα κι αυτοί θα σου πουν κλείσε να το ψάξω και θα σε πάρω, δεν έχω τέτοια μητρική πρόχειρη να το δοκιμάσω περίμενε, ξέρεις πως πάνε αυτά αλλά μπορεί και να είσαι τυχερός και να σου πουν αμέσως.

 

Εσύ Orion αφού τα πήρες βάλτα επάνω και δοκίμασέ τα ρε συ. Αλλιώς ακολούθα κατα πόδας τον desolator να του κάνεις hijacking και στα διεθνή fora :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site της Gigabyte, για την μητρική που επέλεξα, βρήκα αυτό το compatibility list.

 

Πουθενά δεν αναφέρει τις μνήμες που διάλεξα. Δλδ δεν είναι συμβατές? Δεν θα λειτουργούν? Τι είναι αυτό το EPP που λέει?

 

Mobo: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526686

Ram:

OCZ OCZ2N800SR4GK DDR2 4GB (2X2GB) PC2-6400 SLI-READY EDITION DUAL CHANNEL KIT

 

Απλώς δεν έχουν δοκιμαστεί... Αυτό σημαίνει... Μπορεί να είναι συμβατές, μπορεί και όχι...

 

Μάλλον αύριο θα κάνω την παραγγελία... Θα το ψάξω λίγο ακόμη το θέμα...

 

Παράκληση να πείτε την γνώμη σας

 

1)για E8400 ή Q6600,

 

2) και αν γνωρίζετε κάτι για το αν οι μνήμες αυτές είναι συμβατές με την εξής μητρική (αν μπορείτε προτείνεται άλλες μνήμες 4Gb με CAS Latency 4, γύρω στα ίδια χρήματα όμως {130Ε}).

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά σε λιγοτερο απο 12 ώρες θα έχεις λάβει απάντηση στο φόρουμ της OCZ.

 

Πάντως κι εγώ πήρα πρόσφατα το 2χ2GB kit Reapher HPC edition και ειναι απλά κορυφαίο...

 

To EPP ειναι το Enhanced Performance Profile που το εκμεταλλεύονται μόνο οι μητρικές με Nvidia chipset...

 

Απλά σημαίνει οτι οταν τις βάλεις στο μηχάνημά σου θα πρέπει να ρυθμίσεις χειροκίνητα τα timings (default ειναι 5-5-5-18, ενώ μπορούν να τρέξουν κανονικά σε 4-4-4-15)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To EPP ειναι το Enhanced Performance Profile που το εκμεταλλεύονται μόνο οι μητρικές με Nvidia chipset...

 

Απλά σημαίνει οτι οταν τις βάλεις στο μηχάνημά σου θα πρέπει να ρυθμίσεις χειροκίνητα τα timings (default ειναι 5-5-5-18, ενώ μπορούν να τρέξουν κανονικά σε 4-4-4-15)...

 

Ναι, πήγα από εκεί και μου το διευκρινίσανε. Τώρα, όσον αφορά τον επεξεργαστή, το σκέφτηκα λίγο καλύτερα, και έκανα ακύρωση για τον 8500 και έβαλα τον 8400 όπως είπε κάποιος. 70 Ευρώ παραπάνω είναι αρκετά για 0,16GHz. Απλά, η μαλακία είναι οτι είχανε κάνει παραγγελία 30 κομμάτια από τον καθένα, και ενώ ο δικός μου είχε κρατηθεί, τώρα τον άφησα και θα περιμένω την επόμενη παραγγελία τους για να πάρω τον 8400. Λογικά όμως, μιας και είναι και καινούριο προιόν, θα κάνουνε σύντομα παραγγελία. Έτσι μου είπανε κιόλας, οτι μέχρι την επόμενη παρασκευή θα είναι και έτοιμος συναρμολογημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλύτερη cache per core έχει ο Ε8400 όχι ο Q6600 πάντως :P

 

Σε αυτό δεν έχεις άδικο :P

Αλλά σε μια εφαρμογή που υποστηρίζει πάνω από 2 επεξεργαστές(λέμε τώρα) θα μετράει πιστεύω η παραπάνω cache.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...