Προς το περιεχόμενο

Πόσο αντέχουν τελικά τα DVD-recorders?


Barret

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΑ τελευταία 3 χρόνια έχω αλλάξει 2 dvd recorders, ενα NEC παλίοτερα (που θεορούνταν κορυφή στην εποχή του) κ τώρα πάω να αλλάξω το LG που πήρα πρίν απο 1μισι χρόνο.

Όλα, ακόμη κ τα απλά DVD-rom Που είχα παλιότερα ως δια μαγείας μετά απο 1-1μισι χρόνο, μόλις δλδ λήξει η εγγύηση, με όχι κ τραγικά πολύ χρήση (άντε να έγραψα 100+ DVD το χρόνο) τα φτήνουν? Κ όταν λέω τα φτήνουν εννοώ πως το NEC έφτασενα κάνει 40+ λεπτά για να γράψει ένα DVD se x16 ταχύτητα. Για την αναπαραγωγή DVD ταινίας δεν χρειάζεται να αναφέρω πως δέν γίνεται.

Είναι φυσιολογική αυτή η διάρκεια ζωής με τόσο χαλαρή χρήση? Ίσως να οφείλεται στην σκόνη. Χρησιμοποιείται εσείς κάποιο ειδικό καθαριστικό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα στο παλιο μου pc απλο dvd-rom 6 χρονακια τα χει ακομα δουλευει το ιδιο και το cd writer απο κατω του.

 

στο καινουργιο pc 1 ετους και 2 μηνων ολα ακομα καλα το dvd writer εδω και 2 μηνες το χρησιμοποιω ( για να γραφω dvd , cd αβερτα απο παντα ) εχω γραψει 30+ dvd se 8x στα 7:30-8 λεπτα.

Οποτε λιγο ατυχος μου φαινεσαι να χαλαει και το dvd-rom ειδικα.

 

Αυτα from the noob side αντε να απαντησει και καποιος που ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω συνηθως αλλαζα dvd-rom τα οποια μετα απο καποια στιγμη ειχαν προβλημα αναγνωρισης των dvd ειδικα των dvd-r, αυτο ισως να οφειλεται γενικοτερα σε προβλημα αναγνωσης καποιων συγκεκριμενων εταιριων ή απλα σε σκονη του ματιου του lazer και οτιδηποτε εχει να κανει με αυτο, δεν ασχολιομουν ομως και τα αλλαζα καθως το κοστος ηταν μικρο

 

Για την ωρα εχω και ενα DVD-R Pionner που δουλευει κανονικα και ειναι και το πρωτο μου (2 χρονων)

Και κραταω και το θρυλικο CD-R plextor το οποιο εχει παροπλιστει λογω ελλειψης IDE controller στον παλιο(δε χρειαζεται κιολας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει εγω στο nec AD-7173A μονο that's TY στα 8x το ταιζω.

τωρα για σκονη στο παλιο pc πεθανε η καρτα γραφικων κυριως λογω σκονης σταματησε η ψυκτρα και υπερθερμανθηκε με αποτελεσμα λογω διαστολης να αποκολυθει ολη η ψυκτρα απο τη καρτα :rolleyes::confused::shock::devil:

 

 

για αυτο στο καινουργιο pc δεν αφηνω ατομο σκονης να κατσει^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αντέχουν, έχω ένα cd-rw yamaha απο το 1999 και ακόμα γραφεί cd μια χαρά, οπως και το nec-ad3500, οπότε δεν μπορώ να πω οτι μου εχει χαλάσει κάτι.

Παντος με τα 30 ευρώ που στοιχίζει ενα dvd-rw δεν νομίζω να έχει νόημα το αν θα χαλάσει σε 1 η 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πιστευω για να διατηρει καποιος καλά επιπεδα εγγραφης πρεπει να αλλαζει το recorder στα 2 χρονια λαμβανοντας βεβαια το χαμηλο κοστος πλεον αποκτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 716, που το πήρα όταν πρωτοβγήκε (αρχές 2005), πρέπει να έχω περάσει τα 400 με single layer. Βάλε και καμιά 50ρια +DL και πόσα CD, μια χαρά πάει ακόμα.

Το 161040 εξακολουθει και αυτό να γράφει (σπάνια το χρησιμοποιώ), μόνο το πορτάκι όταν κινείται τρίζουν τα γρανάζια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομοιοπαθής και εγώ. Δεν μου έχει τύχει ποτέ cd-rom ή dvd-rom που να αντέχει για πολύ καιρό.

Αρχικά το Samsung cd-rom, έπειτα το Yamaha cd-writer -το οποίο αντικαταστάθηκε και δουλεύει ακόμη- μετά το Toshiba dvd-rom και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως τελικά να ανίκω στους υπεργκαντέμηδες...

Κ απο σκόνη η αλήθεια είναι πως γίνεται χαμός μέσα στο κουτί.

Ξέρει κανείς κάποιο καθαριστικό για την κεφαλή του laser? Θυμάμαι παλιά είχα ένα CD ποθ είχε βοθρτσάκι στην επιφάνεια τοθ ώστε όταν έπαιζε μοθσική καθάριζε κ το drive.

Δεν είναι γαι τα 20-25 ευρώ, για το γαμώτο είναι η γκρίνια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ καπου εξαφανισμενο το εχω και γω αυτο το cd αλλα

 

δεν ξερω αλλα περιμενε να σου πει καποιος αν ειναι οκ να το βαλεις σε dvd-rom και κυριως σε recorder. μη τρεχεις μετα το λεω :)

 

και για τα 20-25 να ταν παλι καλα θα εκανες. εφοσον σου χαλανε και rom και τοσα recorders μπορει να υπαρχει και καποιος αλλος λογος εκτος απο γκαντεμια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άπλα το ανοίγεις και το καθαρίζεις με μια μπατονετα, και αν παίξει όλα οκ, παρόμοιο πρόβλημα είχα με το Pioneer106, και πάντα διορθώνονταν με ένα καθαρισματακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ τα ίδια, αν δεν κάνω λάθος σχεδόν μια φορά το χρόνο αλλάζω σε 2 ή και 3 pc το dvd-rw

δεν ξέρω τι γίνεται με αυτή τη δουλειά και τώρα κάτι μέρες το μικρό pc έχει πρόβλημα με το dvd-rw και πρέπει να ανοίξω το drive να δω τι παίζει γιατί εκεί γράφω τα πάντα συνήθως

οπότε δεν είσαι μόνος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ποιο παλιά τόσο ποιο γερά έχω καταλήξει. Έχω ένα teac 4χ cd rw ούτε που θυμάμαι πόσα χρόνια το έχω και δουλεύει σαν σκυλί. Ενδιάμεσα έχω αλλάξει στο χρόνο και λίγο μετά την εγγύηση ένα pioneer dvd-rom ένα plextor cdrw και 2 nec dvdrw. Το teac ακόμα δουλεύει όπως και ένα asus cd-rom 5ετίας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑ τελευταία 3 χρόνια έχω αλλάξει 2 dvd recorders, ενα NEC παλίοτερα (που θεορούνταν κορυφή στην εποχή του) κ τώρα πάω να αλλάξω το LG που πήρα πρίν απο 1μισι χρόνο.

Όλα, ακόμη κ τα απλά DVD-rom Που είχα παλιότερα ως δια μαγείας μετά απο 1-1μισι χρόνο, μόλις δλδ λήξει η εγγύηση, με όχι κ τραγικά πολύ χρήση (άντε να έγραψα 100+ DVD το χρόνο) τα φτήνουν? Κ όταν λέω τα φτήνουν εννοώ πως το NEC έφτασενα κάνει 40+ λεπτά για να γράψει ένα DVD se x16 ταχύτητα. Για την αναπαραγωγή DVD ταινίας δεν χρειάζεται να αναφέρω πως δέν γίνεται.

Είναι φυσιολογική αυτή η διάρκεια ζωής με τόσο χαλαρή χρήση? Ίσως να οφείλεται στην σκόνη. Χρησιμοποιείται εσείς κάποιο ειδικό καθαριστικό???

 

Σε μένα αντέχουν χρόνια. (Αλλάζω για λόγους μόδας ή ταχύτητας π.χ. τελευταία φορά άλλαξα γιατί ήθελα μαύρο για να ταιριάζει με το κουτί, μετά άλλαξα γιατί ήθελα SATA για να μην έχω μεγάλα καλώδια κτλ).

 

Μπορείς να αγοράσεις συσκευές που να έχουν δύο χρόνια εγγύηση :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα δεν μου χει χαλασει κανενα optical drive εχω 2 plextor (cd-rw ,dvd-rw) __>και τα 2 δωρο δεν εχουν ιδιαιτερη διαφορα κατα τη γνωμη μου// και 2 Optiarc και ολα δουλευουν μια χαρα εκτος απο το cd rw που πηρε συνταξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...