Προς το περιεχόμενο

Πόσο αντέχουν τελικά τα DVD-recorders?


Barret

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ καταλήγω στο να πιστεύω ότι κάθε πέρισυ και καλύτερα !

 

Στο σπίτι , το CD Recorder του 2002 , έχει γράψει πάνω από 500 CD ΑΨΟΓΑ

To Hitachi DVD player του PC στο σπίτι έχει δώσει ρέστα εδώ και 7 χρόνια ;)

(Όλα τα σύχρονα μηχανήματα εγώ τα μάζεψα ... :-) )

 

Ενδιάμεσα στο γραφείο , τα έχουν "φτύσει" 2 DVD Players και 1 DVD recorder :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..προσωπικά δε μου λέει κάτι το να "χάνει" σε ταχύτητα εγγραφής 1 "καινούριο" recorder(το να χαλάσει μια κι έξω το καταλαβαίνω καλυτερα),και 1ας και αναφέρεις ( ; ) προβλήματα στην αναπαραγωγή ταινιών dvd,σκεφτομαι ΜΗΠΩΣ δεν σου έχει χαλάσει(το τελευταίο τουλάχιστον ) drive,αλλά ,ΜΗΠΩΣ αυτό που παίζει είναι να έχει γυρίσει το mode του controller σε PIO από DMA...Tσέκαρέ το,ΚΑΙ στο device namager των windows,αλλά ΚΑΙ στο BIOS....μπας και.

..Κάνε κι αυτό που αναφέρθηκε για manual καθαρισμό της κεφαλής(δεν είναι τίποτα να το ανοίξεις)-αλλά μόνο για drive που δεν διαβάζει ΚΑΘΟΛΟΥ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω 3 χρονια το nec 3540 και εχει γραψει 300+ dvd και καμια 100αρια cd. Δεν εχω reader στον υπολογιστη μου και χρησιμοποιω το συγκεκριμενο drive και σαν reader. Δουλευει αψογα.

Αν εχεις προβλημα με το διαβασμα και το γραψιμο καθαρισε το ειτε με ειδικο cd ειτε με μπατονετα αφου το ξεβιδωσεις. Εγω με μπατονετα εχω κανει πολλα αρχαια drive να δουλεψουν (βεβαια μη φανταστεις οτι γινεται καινουριο).

 

Εγω παντως για την περιπτωση σου υποψιαζομαι προβλημα ρυθμισεων ή συνδεσης.

Το dma ειναι ενεργοποιημενο; Χωρις το dma δεν υπαρχει περιπτωση να γραψει ποτε γρηγορα.

 

Αν ομως ειναι προβλημα του laser τοτε φιλε μου υποθετω οτι δεν προσεχεις καθολου τα δισκακια. Δε γινεται να σου χαλανε τοσα drive. βεβαια τα προσεχω. Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να δεις δαχτυλια σε δισκακι μου, ουτε καν σκονη. Αν τα βαζει σκονισμενα στο drive τοτε ναι και το laser δυσκολευεται και επικαθεται η σκονη πανω στο laser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα το NEC 3500 αντεξε 1 χρόνο και κάτι με πολύ απλή χρήση (έβλεπα καμια ταινία που και πού και πάνω απο 100 DVD δέν είχα γράψει με τπτ.

 

Ρυθμίσεων θέμα δέν είναι καθώς δεν γίνεται στην αρχή να δουλεύει τέλεια και μετά σταδιακά να καταστρέφεται. Και γενικά τα προσέχω τα δισκάκια, δέν τα πετάω εδώ και εκεί και καθαρίζονται ευκολότατα με ενα βαμβάκι.

Όχι τπτ άλλο αλλα έχω αρχίσει να πιστεύω πως τα DVD-Recorders είναι αναλώσιμα και πάντα τώρα θα ζητάω το φτηνότερο.

 

Οσοι το έχετε ανοίξει απλά ξεβιδώνετε απο κάτω? Παλιά είχα προσπαθήσει να ανοίξω κάποιο και ήταν τόσο πολύπλοκα συνδεδεμένο που δέν μπορούσα να το συναρμολογήσω μετά, οπότε το αφήνω ως τελευταία λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμίσεων θέμα δέν είναι καθώς δεν γίνεται στην αρχή να δουλεύει τέλεια και μετά σταδιακά να καταστρέφεται.

..δεν γινεται σταδιακά να ΧΑΝΕΙ ταχύτητα ΝΑΙ...Να "καταστρέφεται" όμως σταδιακά πως όχι;Τέλος πάντων για το δικό σου το καλό το είπα να τσεκάρεις ρυθμίσεις windows και bios...MΠΑΣ και παίζει κάτι εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάθε χρόνο πάιρνω καινούριο γιατί τα πάιζουν.Ούτε πολλά dvd Γράφω ούτε το πολυχρησιμοποιώ.Απλά για να μειώσουν το κόστος παραγωγής βάζουν μάπα πραγματα και χαλάνε.έχω ενα plextor cd-rw 12x το οποίο έχει γράψει πάνω απο 1500 cd και ακόμα γράφει και μάλιστα τα cd μουσικής τα γράφει καλύτερα απο το καινούριο dvd-rw της nec και της Plextor Που έχω.Επίσης ένα yamaha cd-rw 4x που επίσης έχει γράψει πάνω απο 1000 δισκάκια απο το 98 ή 99 (δεν θυμάμε καλά) ακόμα γράφει και αυτό.Αλλά εκείνα τα είχαμε πληρώσει καλά...οχι 25e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κατάστημα υπολογιστών μου είπανε ότι και τα recorders αναβαθμίζονται.

Αν κολλάνε λέει ή αν αργούν πολύ χρειάζονται αναβάθμιση.

Τώρα δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά αν ισχύει ίσως να είναι

η λύση για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε με τα recorders σχεδόν όλοι μετά απο 1 με 1,5 χρόνο χρήσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..προσωπικά δε μου λέει κάτι το να "χάνει" σε ταχύτητα εγγραφής 1 "καινούριο" recorder(το να χαλάσει μια κι έξω το καταλαβαίνω καλυτερα),και 1ας και αναφέρεις ( ; ) προβλήματα στην αναπαραγωγή ταινιών dvd,σκεφτομαι ΜΗΠΩΣ δεν σου έχει χαλάσει(το τελευταίο τουλάχιστον ) drive,αλλά ,ΜΗΠΩΣ αυτό που παίζει είναι να έχει γυρίσει το mode του controller σε PIO από DMA...Tσέκαρέ το,ΚΑΙ στο device namager των windows,αλλά ΚΑΙ στο BIOS....μπας και.

..Κάνε κι αυτό που αναφέρθηκε για manual καθαρισμό της κεφαλής(δεν είναι τίποτα να το ανοίξεις)-αλλά μόνο για drive που δεν διαβάζει ΚΑΘΟΛΟΥ....

 

Συμφωνώ κ εγώ …

Το ότι μειώθηκε η ταχύτητα ανάγνωσης – εγγραφής δε σημαίνει ότι χάλασε. Εκτός αν κ είναι διαπιστωμένο από τεχνικό.

Πάντως εγώ έχω ένα dvd recorder Samsung, το οποίο έχει γράψει με επιτυχία εκατοντάδες cd k dvd τον τελευταίο χρόνο κ συνεχίζει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα NEC3500 του 2004 έχω γράψει 5000 DVD και βάλε και τουλάχιστον 500 CD και ακόμη σκίζει το μηχάνημα.

Ένα TEAC CD-Recorder 12πλης του 2001 , το οποίο έχει γράψει 2-3.000 cd , το έχει ακόμη ένα ξάδελφός μου και δουλεύει κι αυτό άψογα.

 

Ένα Yamaha CD-Recorder SCSI 4πλης , του 1998 , το οποίο το είχα πληρώσει 260.000δρχ το 1998 , έγραψε κάπου 100 cd όλα κι όλα και στους 12,5 μήνες πήγε στο διάολο.

 

Στο Yamaha είχα γράψει και σκουπίδια άγραφα (princo, arita,sentinel,intenso) ενώ στα άλλα έγραφα αποκλειστικά TDK , Philips.

 

Υποθέτω ότι υπάρχει μεγάλη σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πιο καλα που εχω εγω ειναι ενα plextor cd-r με το οποιο εχω γραψει παρα παρα πολλα δισκακια [δεν τα μετραω κιολας αλλα ειδικα πριν τα στικακια εγραφα συνεχεια) και πριν 2 χρονια περιπου πηρα ενα nec(optiarc) το οποιο επισης εχει λιωσει και δεν εχει παθει τιποτα ποτε.Ειχα και αλλο ενα plextor αλλα το εβγαλα πριν 3 χρονια χωρις ιδιαιτερο λογο και απο τοτε εμεινε εκει..Παντως εγω πιστευω πως ειναι και θεμα τυχης να μην παθει τιποτα γιατι ακους για το ιδιο μηχανημα πολλες αποψεις αρκετες φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα...

Έχω ένα λαπ τοπ Vaio περίπου 2 χρόνια.Και τώρα τελευταία μου κάνει νερά το cd/dvd writer.Δεν γράφει πλέον τα cd ότι μάρκα και αν δοκίμασα.DVD δεν έχω δοκιμάσει να γράψω ποτέ.Πιστεύεται ότι θέλει αλλαγή;Και αν ναι τι μάρκα να βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...