Προς το περιεχόμενο

Opera or Mozilla??


tourist23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ο Opera, παρότι ελαφρύς, μου έκανε πολλά κόλπα με τα γραφικά σε διάφορα site, τα οποία με τον Firefox δεν τα έχω.

 

Πάντως, διαφορές σε ταχύτητα για μένα (εντελώς μέσος χρήστης, άσχετος με tweaking, κώδικες κτλ) δε διαπίστωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
μαλλον εσυ πρεπει να το ψαξεις λιγο παραπανω:rolleyes: δεν ειναι μονο τα προσθετα που μετρανε αλλα η ταχυτητα.Παντως οσον αφορα τους πορους συστηματος ο opera ειναι αισθητα πιο ελαφρυς

 

Χρησιμοποιούσα firefox εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια και ξέρω όλα τα καλά του και τα κακά του..Κι εγώ υποστήριζα ότι μακράν είναι ο καλύτερος και τα χει όλα και δεν τον αλλάζω με τίποτα κτλ..Δοκιμάζοντας τον Opera κι έχοντας τον ως δεύτερο browser στην αρχή, μετά από κανα 2 βδομάδες άνοιγα μόνο τον Opera...πιο γρήγορος, πολύ πιο ελαφρύς, mail client, torrent downloading κ.ά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον εσυ πρεπει να το ψαξεις λιγο παραπανω:rolleyes: δεν ειναι μονο τα προσθετα που μετρανε αλλα η ταχυτητα.Παντως οσον αφορα τους πορους συστηματος ο opera ειναι αισθητα πιο ελαφρυς

 

..δεν ξέρω αν ο firefox τραβάει κανένα ζόρι με το πισί μου (..μπορεί να μήν του αρέσουν τα τρανζίστορ του,ξέρω 'γω; )αλλά σε μένα ΜΙΑ ζωή τελευταίος και καταϊδρωμένος άνοιγε..άκους εκεί να τον περνάει κι ο Ιnternet Explorer! (..σε τί κόσμο θα φέρουμε τα πισιά μας Bill Gates??)

..Aλλά μια μέρα γνώρισα την Opera!

..Mα τί παράστημα!Τι κορμοστασιά!!!!Τί πλούσιες καμπύλες κλπ

(τί interface δηλαδή)

Κι από ταχύτητα....Μέχρι να πεις "Μozilla Firefox ADD-Ons",,,,,σου είχε ανοίξει ιστορικό,αναζήτηση,σου έκανε voice recognition-και σου άνοιγε και το μέϊλ,,,,

...όλα με mouse gestures

...Tα χαλάμε βέβαια που και που όταν κοιτάει κανένα site που έχει embeded flash video και γυρνάει καμμιά φορά και μου λέει "τί ειν' αυτό;"

....αλλά αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες....και...."αγάπη δίχως πείσματα,δεν έχει νοστιμάδα!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Type "about:config" in your FireFox address bar. The settings you're looking for are:

 

browser.turbo.enabled - set this to true

network.http.pipelining - set this to true

network.http.pipelining.maxrequests - set this to 32

network.http.proxy.pipelining - set this to true

change network.dns.disableIPv6 value to "true"

network.dns.disableIPv6 true

plugin.expose_full_path true

 

πατα εξω απο τα γραμματα καπου δεξι κλικ create >new integer ( nglayout.initialpaint.delay ) και πατα οκ και set to 0 χωρις της παρενθεσεις το ονομα ετσι;)

 

 

το ιδιο αλλα με νεο ονομα content.notify.backoffcount και σεταρε το στο 5

 

κανε εγκατασταση και το fasterfox και εισαι κυριλε.Θα πηγαινει μπουνια ο browser.Aν θελεις και για opera σου γραφω αλλα νομιζω πως θα εισαι μια χαρα με firefox

 

Αν μπορεις θελω εγω για opera...Σε ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν interface χαλαρα Opera (ιδιως η επιλογη "paste and go" ειναι καταπληκτικη!) αλλα επειδη εχω βαρεθει τις ασυμβατοτητες της τον τελευταιο καιρο, το εχω ριξει στο Mozilla προς ωρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμούσες δηλαδή opera για το paste and go που μπορείς έτσι κι αλλιώς να το έχεις στον firefox με ένα πρόσθετο; Αν θυμάμαι καλά, έχω δει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mozilla αν και χρησιμοποιουσα οpera τον παρατησα λογω προβληματος με τα torrents

 

Αν κατάλαβα καλά...

Στην address bar, γράφεις: opera:config -> BitTorrent και ''ξετικάρεις'' το enable.

 

 

Σαν interface χαλαρα Opera (ιδιως η επιλογη "paste and go" ειναι καταπληκτικη!) αλλα επειδη εχω βαρεθει τις ασυμβατοτητες της τον τελευταιο καιρο, το εχω ριξει στο Mozilla προς ωρας.

 

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3035

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...