Προς το περιεχόμενο

Opera or Mozilla??


tourist23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
mozilla αν και χρησιμοποιουσα οpera τον παρατησα λογω προβληματος με τα torrents

 

Όσοι δεν θέλουν να ανοίγει το Opera τα torrents πηγαίνετε Tools->Preferences->Advanced->Downloads εκεί ξετικάρετε την επιλογή Hide files types opened with Opera και γράφετε μέσα στο search, torrent. Επιλέγετε αυτό που βγάζει και πατάτε Edit, στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγετε τι θέλετε να κάνει με τα αρχεία torrent!

 

+1 και απο εμενα στον Opera!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιούσα firefox εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια και ξέρω όλα τα καλά του και τα κακά του..Κι εγώ υποστήριζα ότι μακράν είναι ο καλύτερος και τα χει όλα και δεν τον αλλάζω με τίποτα κτλ..Δοκιμάζοντας τον Opera κι έχοντας τον ως δεύτερο browser στην αρχή, μετά από κανα 2 βδομάδες άνοιγα μόνο τον Opera...πιο γρήγορος, πολύ πιο ελαφρύς, mail client, torrent downloading κ.ά..

το ιδιο συνεβει και με μενα.Μπορω να πω οτι οσο περναει ο καιρος, ολο και με κερδιζει!Παντως δεν χανει τιποτα κανενας να κανει μια δοκιμη.Τους σελ/κτες τους περνας αμεσως απο τον f/x η i/e ,αμα θελεις περνας και τα mail ,και εισαι ετοιμος.Δωστε προσοχη στο πως εχει τα downloads,και οτιδιποτε θελεις να κρατησεις στην μνημη,δεξι κλικ -copy to note.Πολυ χρησιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουνα να ανοίξω ακριβώς ένα τέτοιο thread αλλά ευτηχώς υπάρχει ήδη και απ' ότι βλέπω φιλοξενεί πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις.

 

Νομίζω ότι θα ήταν εξίσου ενδιαφέρον να κάναμε και poll Explorer/Firefox/Opera/Other κυρίως για να δούμε τα ποσοστά ανάμεσα σε Firefox & Opera.

 

Προσωπικά ήμουνα αρκετά χρόνια χρήστης του Netscape τον οποίο τίμησα σε όλες τις v5 εκδόσεις του. Στην 6 απογοητεύτικα οικτρά, το γύρησα σε Explorer απο βαρεμάρα, ευκολεία, συμβατότητα και βρήκα την υγειά μου. Για να πω το κρίμα μου ποτέ δεν μπήκα καν στην διαδικασία για να δοκιμάσω την v7 του αειμνηστου. Τα χρόνια εράσανε και βρέθηκα μπροστά στην relifted έκδοση 7 του Explorer που με έκανε να νοιώσω ότι η Microsoft με κοροιδεύει προσφέροντας μου ως "καινούργιο" ελείψεις της που θα έπρεπε να είχε καλύψει εδώ και χρόνια, χώρις παράλληλα να έχει επι της ουσίας καμία καινοτομία.

 

Παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την εξελιξη Firefox & Opera με ιδιαίτερη εκτίμηση στον πρώτο, λόγω open source καταγωγής.

 

Όμως... ήρθε μια μέρα που είπα να κάνω ένα συγκρητικό καθαρά βασισμένο στις προσωπικές μου.. επιθυμίες απο τον browser μου και ομολογώ ότι ο Opera με κερδίζει σε σημείο που απορώ με τον εαυτό μου. Τι να πω, ίσως να μην έχω στην ουσία τόσο advanced απαιτήσεις και να με κερδίζει το πανέμορφο layout και η χρηστικότητα του πάντως δηλώνω ξεδιάντροπα ότι έχει την αμέριστη συμπάθεια μου! (όσο και ο Firefox την εκτίμηση μου!)

 

+1 4 Opera λοιπόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα αλλα τα εκανα ομως...

browser.turbo.enabled - set this to true

Γιατι δεν υπαρχει σ' εμενα αυτο?

 

Φυσικά και υπάρχει. Δεν έψαξες καλά.

 

Παιδιά ούτε και σε μένα υπάρχει αυτό (έκδοση 2.0.0.11)

Όπως δεν υπάρχει και όλη η ομάδα των browser.http.*

 

Μήπως δεν υπάρχουν στις καινούριες εκδόσεις αυτά?

Γιατί θυμάμαι σε παλαιότερες εκδόσεις τα είχα σκαλίσει αυτά και υπήρχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουνα να ανοίξω ακριβώς ένα τέτοιο thread αλλά ευτηχώς υπάρχει ήδη και απ' ότι βλέπω φιλοξενεί πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις.

 

Νομίζω ότι θα ήταν εξίσου ενδιαφέρον να κάναμε και poll Explorer/Firefox/Opera/Other κυρίως για να δούμε τα ποσοστά ανάμεσα σε Firefox & Opera.

 

Προσωπικά ήμουνα αρκετά χρόνια χρήστης του Netscape τον οποίο τίμησα σε όλες τις v5 εκδόσεις του. Στην 6 απογοητεύτικα οικτρά, το γύρησα σε Explorer απο βαρεμάρα, ευκολεία, συμβατότητα και βρήκα την υγειά μου. Για να πω το κρίμα μου ποτέ δεν μπήκα καν στην διαδικασία για να δοκιμάσω την v7 του αειμνηστου. Τα χρόνια εράσανε και βρέθηκα μπροστά στην relifted έκδοση 7 του Explorer που με έκανε να νοιώσω ότι η Microsoft με κοροιδεύει προσφέροντας μου ως "καινούργιο" ελείψεις της που θα έπρεπε να είχε καλύψει εδώ και χρόνια, χώρις παράλληλα να έχει επι της ουσίας καμία καινοτομία.

 

Παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την εξελιξη Firefox & Opera με ιδιαίτερη εκτίμηση στον πρώτο, λόγω open source καταγωγής.

 

Όμως... ήρθε μια μέρα που είπα να κάνω ένα συγκρητικό καθαρά βασισμένο στις προσωπικές μου.. επιθυμίες απο τον browser μου και ομολογώ ότι ο Opera με κερδίζει σε σημείο που απορώ με τον εαυτό μου. Τι να πω, ίσως να μην έχω στην ουσία τόσο advanced απαιτήσεις και να με κερδίζει το πανέμορφο layout και η χρηστικότητα του πάντως δηλώνω ξεδιάντροπα ότι έχει την αμέριστη συμπάθεια μου! (όσο και ο Firefox την εκτίμηση μου!)

 

+1 4 Opera λοιπόν!

 

 

το poll που λες τρεχει ηδη φιλε! αν θελεις να δεις την πορεια του μπορεις να ελεγξεις εδω:

http://www.youpoll.gr/view_poll.php?id=190

προσωπικα εγω προτιμω παντως mozilla,αν και η αληθεια ειναι οτι τον opera δεν τον δοκιμασα για αρκετο καιρο και δεν ειχε την ευκαιρια να με "πεισει"..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ούτε και σε μένα υπάρχει αυτό (έκδοση 2.0.0.11)

Όπως δεν υπάρχει και όλη η ομάδα των browser.http.*

 

Μήπως δεν υπάρχουν στις καινούριες εκδόσεις αυτά?

Γιατί θυμάμαι σε παλαιότερες εκδόσεις τα είχα σκαλίσει αυτά και υπήρχαν.

 

βρήκε κανείς τπτ; δεν μου εμφανίζεται ούτε εμένα... μήπως είναι με διαφορετική ονομασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είστε πολύ μαζεμένοι στο thread...

για τρέξτε τα τεστάκια που βρίσκονται εδώ...

http://bcheck.scanit.be/bcheck/index.php

...και ποστάρετε εκδόσεις browsers + αποτελέσματα ;)

 

Τα δικά μου αποτελέσματα...

Opera @ Usb 9.24 --- OK

Portable Firefox 2.0.0.8 --- crashhhhh....

Maxthon 1.1.120 --- OK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Passed Mozilla crashes with evidence of memory corruption - passed

* Passed Mozilla crashes with evidence of memory corruption - passed

* Passed Adobe Flash Player video file parsing integer overflow - passed

* Passed Mozilla crashes with evidence of memory corruption (rv:1.8.1.5) - passed

* Passed Apple QuickTime MOV file JVTCompEncodeFrame heap overflow - passed

* Passed Mozilla code execution via QuickTime Media-link files - passed

* Passed Mozilla crashes with evidence of memory corruption (rv:1.8.1.8) - passed

* Passed Mozilla memory corruption vulnerabilities (rv:1.8.1.10) - passed

 

Congratulations! The test has found no vulnerabilities in your browser!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...