Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ESATA


oasisAthens

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο ποιο σημειο του BIOS μπορω να δω αν ειναι enabled ο controller?

 

επανερχομαι γιατι δεν πηρα απαντηση και δεν ειμαι πολυ σχετικος...αν μπορει καποιος να βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Προς ORIN : Βασικά ORIN εξαρτάται από την MOTHERBOARD την οποία έχεις πως είναι διαμορφωμένες οι επιλογές του BIOS μέσα. Σε εμένα για παράδειγμα ο controller ο οποίος χειρίζεται τις ESATA συσκευές είναι ο JMICRON και τον ρυθμίζεις από την καρτέλα ADVANCED επιλογή J-Micron eSATA/PATA Controller εκεί ρυθμίζεις εάν θέλεις να είναι Enabled ή Disabled.

 

 

Προς doc : Έχω προσπαθήσει και αυτό αλλά καμία επιτυχία. Επίσης έχω ψάξει και στο support αλλά και εκεί μέχρι στιγμής δεν είδα φως.

 

Προς Tzimmys : Ελπίζω εάν βρεις κάτι να το μοιραστείς εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ORIN : Βασικά ORIN εξαρτάται από την MOTHERBOARD την οποία έχεις πως είναι διαμορφωμένες οι επιλογές του BIOS μέσα. Σε εμένα για παράδειγμα ο controller ο οποίος χειρίζεται τις ESATA συσκευές είναι ο JMICRON και τον ρυθμίζεις από την καρτέλα ADVANCED επιλογή J-Micron eSATA/PATA Controller εκεί ρυθμίζεις εάν θέλεις να είναι Enabled ή Disabled

 

σε ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα για τον Home Edition που έχεις και στο site της wd έχει software για να κατεβάσεις. Αν θες δοκίμασε μήπως βγάλεις κάποια άκρη :)

http://support.wdc.com/download/index.asp?cxml=n&pid=37&swid=73

 

Εδώ έχει και οδηγό για γρήγορη εγκατάσταση για usb, firewire και e-sata. Δες και αυτόν τον οδηγό μήπως κάτι δεν κάνει σωστά:

http://www.wdc.com/en/library/dual-option/4079-705006.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο να μην σου δουλεύει ο εξωτερικός μέσω e-sata.. εγώ για παράδειγμα έχω την p5κ με τον ίδιο controller έχω φτιάξει raid 0 και μου τον αναγνώρισε και λειτουργεί κανονικά(εννοείται με άλλο κουτί και δίσκο).Πιστεύω οτι υπάρχει ασυμβατότητα με τον συγκεκριμένο μοντέλο που πήρες δεν εξηγείται αλλιώς αφού τα έχεις δοκιμάσει όλα όπως λες.:confused:

 

EDIT: Επίσης στο manual που διάβασα αναφέρει οτι σε μερικούς e-sata controllers για να τον αναγνωρίσει χρειάζεται πρώτα επανεκίνηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί παρουσιάζονται όλα αυτά τα προβλήματα. Το software που αναφέρεις φίλε alex89 είναι το ίδιο με αυτό που υπάρχει μέσα στον δίσκο για backup κτλ. δεν οφελεί σε κάτι άλλο. Επίσης φίλε 6600GT όλοι οι δίσκοι που είναι esata κανονικά θα πρέπει να συνδέονται προτού ανοίξει το pc ή κατά την διάρκεια επανεκίννησης εάν και ρητά αναφέρεται προτού ανήξει το PC και αποσύνδεσή τους μόνο μετά την τερμάτιση λειτουργείας αυτού εάν ο ocntroller είναι σε mode RAID ή IDE και μόνο εάν είναι ρυθμισμένος σε AHCI υποστηρίζει λειτουργεία hot swap.

Εννοείται λοιπόν ότι το έχω δοκιμάσει και αυτό. Το περίεργο είναι ότι μερικές φορές ενώ φαίνεται να το αναγνωρίζει το BOARD (πριν μπει στα windows εκεί που κάνει διαγνωστικά στην αρχική οθόνη τον βλέπει) στη συνέχεια δεν φαίνεται πουθενά στα windows και από ότι έχω βρει μέχρι στιγμής είναι πολύ κοινό πρόβλημα αλλά δεν έχω βρει πουθενά κάποια λύση.

 

Φίλε μου parsifal σε ευχαριστώ πολύ το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής είναι να αλλάξω καλώδιο γιατί δεν μπορώ να βρω διαφορετική μάρκα από την δικιά μου...Στα περισότερα μαγαζιά δεν έχουν καλώδιο esata (μάλιστα ένας πολύ "σχετικός" προσπαθούσε να μου πουλήσει καλώδιο sata και να επιμένει ότι είναι το ίδιο και ότι δεν ξέρω τι λέω μέχρι που του πήγα το απογευμα το δικό μου καλώδιο και πήρε μια έκφραση ηλιθιότητας) και σε όσα βρήκα είναι ακριβώς ίδια μάρκα με το δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί παρουσιάζονται όλα αυτά τα προβλήματα. Το software που αναφέρεις φίλε alex89 είναι το ίδιο με αυτό που υπάρχει μέσα στον δίσκο για backup κτλ. δεν οφελεί σε κάτι άλλο. Επίσης φίλε 6600GT όλοι οι δίσκοι που είναι esata κανονικά θα πρέπει να συνδέονται προτού ανοίξει το pc ή κατά την διάρκεια επανεκίννησης εάν και ρητά αναφέρεται προτού ανήξει το PC και αποσύνδεσή τους μόνο μετά την τερμάτιση λειτουργείας αυτού εάν ο ocntroller είναι σε mode RAID ή IDE και μόνο εάν είναι ρυθμισμένος σε AHCI υποστηρίζει λειτουργεία hot swap.

Εννοείται λοιπόν ότι το έχω δοκιμάσει και αυτό. Το περίεργο είναι ότι μερικές φορές ενώ φαίνεται να το αναγνωρίζει το BOARD (πριν μπει στα windows εκεί που κάνει διαγνωστικά στην αρχική οθόνη τον βλέπει) στη συνέχεια δεν φαίνεται πουθενά στα windows και από ότι έχω βρει μέχρι στιγμής είναι πολύ κοινό πρόβλημα αλλά δεν έχω βρει πουθενά κάποια λύση.

 

Φίλε μου parsifal σε ευχαριστώ πολύ το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής είναι να αλλάξω καλώδιο γιατί δεν μπορώ να βρω διαφορετική μάρκα από την δικιά μου...Στα περισότερα μαγαζιά δεν έχουν καλώδιο esata (μάλιστα ένας πολύ "σχετικός" προσπαθούσε να μου πουλήσει καλώδιο sata και να επιμένει ότι είναι το ίδιο και ότι δεν ξέρω τι λέω μέχρι που του πήγα το απογευμα το δικό μου καλώδιο και πήρε μια έκφραση ηλιθιότητας) και σε όσα βρήκα είναι ακριβώς ίδια μάρκα με το δικό μου.

 

Πάντως στην θέση σου θα έκανα το εξής αφού δεν λύθηκε με κανένα τρόπο το πρόβλημα να πάρεις απλά ένα bracket e-sata http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801603 και να τον συνδέσεις σε μια θύρα sata όπου είναι ο controller της intel μπας και έχει πρόβλημα με τον jmicron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και αυτό κάτι αλλά δεν είναι λύση...Είναι και το γμτ...Όταν υπάρχει πρόβλημα βρίσκεις την λύση του δεν το παρακάμπτεις...Με τρελαίνει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα παιδιά δούλεψε. Δε ξέρω τη φταίει, αλλά απλά δεν εγκαθηστότανε μόνος του ο σκληρός. Το μόνο που έκανα ήταν να πάω στη "προσθ'ηκη νέου υλικού". Του είπα να ψάξει, και καλά δε βρήκε τίποτα, αλλά έβγαλε μια λίστα με στοιχεία. Ανάμεσά τους ήταν και ο σκληρός. Τον εγκατέστησα και από τότε όλα εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα παιδιά δούλεψε. Δε ξέρω τη φταίει, αλλά απλά δεν εγκαθηστότανε μόνος του ο σκληρός. Το μόνο που έκανα ήταν να πάω στη "προσθ'ηκη νέου υλικού". Του είπα να ψάξει, και καλά δε βρήκε τίποτα, αλλά έβγαλε μια λίστα με στοιχεία. Ανάμεσά τους ήταν και ο σκληρός. Τον εγκατέστησα και από τότε όλα εντάξει.

Άβυσσος η ψυχή των PC αν σκεφτείς ότι έκανες το πιο απλό πράγμα και τον είδε τελικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα φίλε μου το έκανε αυτό όταν έκανα το ίδιο πράγμα το θέμα ήταν ότι μετά από λίγο εάν του έβαζα αντιγραφή (μεγάλη μεταφορά για να το παρακαολουθήσω π.χ. άνω των 30 GB) ενώ ξεκινούσε με καλές ταχύτητες μειονόταν δραματικά η ταχύτητα μεταφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

τα ιδια και εδω! πηρα το my book home edition 500gb με mobo evga 680i και Vista x64 sp1

αγορασα αυτο το bracket http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.752005

 

αλλα δεν καταφερα τπτ!απο το bios ενοειται οτι ενεργοποιησα τις 2 sata που χρησιμοποιησα σε e-sata αλλα δεν βλεπω φως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Χμμμ....Μετά από μια αστοχία της μητρικής που είχα αγόρασα μια καινούργια και το πρόβλημα με το esata εξαφαίστηκε....Τώρα λειτουργεί στην εντέλεια. Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο και σε ξένα site και με την αλλαγή της μητρικής που έκανα συμπέρανα ότι σε εμένα το πρόβλημα ήταν ο JMICRON controller ο οποίος ήταν και υπεύθυνος για τις esata θύρες. Από ότι διάβασα είναι από τους χειρότερους controllers που βγήκαν και έχει παρουσιάσει πολλά προβλήματα ειδικά στης esata συνδέσεις. Περίεργο για μια τόσο καλή εταιρεία (ASUS) να χρησιμοποιεί αυτό το προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και λιγες μερες ελυσα και το δικο μου προβλημα με το eSata.

 

Η μητρικη (Asus P4C800-E Deluxe) υποστηριζει μονο Sata I οποτε αγορασα αρχικα εναν eTrust Sata/eSata controller (επισης Sata I).

Το Sata δουλεβε (χωρις να βλεπει τον Seagate 1TB δισκο) αλλα το eSata τιποτα.

 

Τον πεταξα και δοκιμασα εναν αλλο, επισης με το Initio chip (μοντελο HS202IE). Εβλεπε τον Seagate αλλα τον εξωτερικο Μy Book 1TB mono οταν ειχε κεφια.

 

Εριξα μια ματια στην WD και αυτοι προτειναν εναν Promise SATA300 TX4302.

Ο controller αυτος, βασει της Promise, δεν καλυπτε αυτον τον δισκο καθως και >500GB χωρητικοτητες (πως η WD το εκανε να δουλεψει, δεν ξερω).

 

Ενας αλλος τον καλυπτε ομως, καθως επισης τον Raptor και τον Seagate 1TB που εχω.

Promise FastTrak TX4310.

4 SATA II connectors σε full ταχυτητα 3GB.

 

Ενωσα 3 εσωτερικους (μονο ο Sata I Raptor στα 1.5GB) και τον My Book με ενα eSata bracket απο το eShop.

 

Ολα τρεχουν μια χαρα μεχρι τωρα.

 

Ολα τα τσιπακια δεν καλυπτουν ολους τους δισκους οποτε τσεκαρετε πρωτα με την εταιρεια που προσφερει το τσιπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...