Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ESATA


oasisAthens

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα... Έχω κι εγώ πρόβλημα με το esata. Πήρα έναν My Book 1TB και ένα bracket αλλά δεν δουλεύει καλά. Τις περισσότερες φορές το συνδέω και "παγώνουν" τα ΧΡ. Ακόμη και αν δουλέψει, όταν τον αφήνω ώρα χωρίς να τον χρησιμοποιώ (και προφανώς κλείνει), παγώνουν πάλι. Αν κάνω restore το σύστημα σε σημείο που δεν τον είχα συνδέσει ακόμη (και ξαναγίνει η εγκατάσταση των drivers) τότε τον βλέπει κανονικά και δουλεύει μέχρι να κλείσει ο δίσκος οπότε και παγώνει πάλι το σύστημα.

 

Το περίεργο είναι ότι τον εσωτερικό sata που έχω τον κάνω ασφαλή κατάργηση, τον βγάζω, τον ξανασυνδέω και δουλεύει κανονικά.

 

Το m/b είναι MSI K8N Neo-FSR (nforce3 chipset).

 

ΥΓ: Αν παγώσει το σύστημα μετά δεν τον βλέπει ούτε αν τον συνδεσω πριν ανοίξω το PC.

 

Please καμιά βοήθεια... Υπάρχει περίπτωση να φταίει το bracket (αν και χλωμό το κόβω);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Καλησπέρα... Έχω κι εγώ πρόβλημα με το esata. Πήρα έναν My Book 1TB και ένα bracket αλλά δεν δουλεύει καλά. Τις περισσότερες φορές το συνδέω και "παγώνουν" τα ΧΡ. Ακόμη και αν δουλέψει, όταν τον αφήνω ώρα χωρίς να τον χρησιμοποιώ (και προφανώς κλείνει), παγώνουν πάλι. Αν κάνω restore το σύστημα σε σημείο που δεν τον είχα συνδέσει ακόμη (και ξαναγίνει η εγκατάσταση των drivers) τότε τον βλέπει κανονικά και δουλεύει μέχρι να κλείσει ο δίσκος οπότε και παγώνει πάλι το σύστημα.

 

Το περίεργο είναι ότι τον εσωτερικό sata που έχω τον κάνω ασφαλή κατάργηση, τον βγάζω, τον ξανασυνδέω και δουλεύει κανονικά.

 

Το m/b είναι MSI K8N Neo-FSR (nforce3 chipset).

 

ΥΓ: Αν παγώσει το σύστημα μετά δεν τον βλέπει ούτε αν τον συνδεσω πριν ανοίξω το PC.

 

Please καμιά βοήθεια... Υπάρχει περίπτωση να φταίει το bracket (αν και χλωμό το κόβω);

 

Φίλε μου κανονικά εάν δεν έχεις ρυθμίσει τους δίσκους σου σε AHCI mode μέσα από το BIOS δεν επιτρέπετε το hot swap των esata δίσκων γιατί θα έχεις πολλά "παρατράγουδα μερικά από τα οποία είναι αυτά που προανέφερες. Προσοχή βέβαια αυτή η ρύθμιοη θα πρέπει να έχει γίνει προτού γίνει εγκατάσταση των windows γιατί αλλιώς θα έχεις πάλι πολλά προβλήματα...Σε μερικές περιπτώσεις τα windows αρνούνται πεισματικά να ανοίξουν μετά από τέτοια αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το eSata bracket δεν θα βοηθησει αν το controller chip δεν καλυπτει σωστα τον δισκο. Ακομα πιο πολυ αν το controller ειναι παραφορτωμενο με δισκους.

 

Στο δικο (με Promise TX4310 και 4 Sata, ενας απο αυτους με eSata bracket), αναγκαστηκα να απενεργοποιησω το write-cache του eSata δισκου στο Windows Control panel. Το αφησα ενεργοποιημενο στον Promise controller. Δεν ξερω πως διαφερουν αλλα τα σπανια κολληματα που ειχε, σταματησαν.

 

Για την μη αναγνωριση του eSata μετα απο reboot, απεσυνδεσε το power plug του δισκου και ξαναενωσε το.

Καμμια φορα κολλαει αλλα φαινεται πως το προβλημα ειναι αυτο που εχουν οι μικροσυσκευες στην Ελλαδα. Το παθαινω και στο δορυφορικο. Κατι εχει να κανει με τους ανταπτορες ρευματος και τετοια. Ισως καποιος με ηλεκτρολογικες γνωσεις να ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...