Προς το περιεχόμενο

Έρευνα σε σχολεία της Αττικής για τον «εθισμό» στο Διαδίκτυο


21century

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμα κινδύνου για την υπερβολική χρήση του Διαδικτύου από έφηβους εκπέμπουν καθηγητές του Πανεπιστημίου Αθηνών που πραγματοποίησαν σχετική έρευνα σε σχολεία της Αττικής.

 

Ενημερώνοντας την επιτροπή Έρευνας και Τεχνολογίας, που ασχολήθηκε με το θέμα «νοσηλεία νέων με εξάρτηση από τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές», οι καθηγητές παρουσίασαν έρευνα σύμφωνα με την οποία, το 1% των εφήβων παρουσιάζει εθισμό στο Διαδίκτυο, ενώ το 20% ανήκει σε ομάδα υψηλού κινδύνου για κατάχρηση του Διαδικτύου. Αν και δεν υπάρχει ομοφωνία μεταξύ των επιστημόνων για το κατά πόσο υπάρχει πραγματικός «εθισμός» στο Διαδίκτυο, οι ερευνητές όρισαν ως εθισμό τη χρήση του Internet για πάνω από 5 ώρες ημερησίως. «Η χρήση του Διαδικτύου περισσότερο από 10 ώρες εβδομαδιαίως θέτει σε κίνδυνο το παιδί για εθισμό, για αυτό και δεν πρέπει να ασχολείται πάνω δύο ώρες ημερησίως», είπε η Αρτεμη Τσίτσικα, επιστημονική υπεύθυνη Μονάδας Εφηβικής Υγείας του Νοσοκομείου Παίδων «Αγλαΐα Κυριακού». Όπως ανέφερε η κ.Τσίτσικα και ο διευθυντής της Μονάδας Δημήτρης Καρατζαφέτης, τα στοιχεία δείχνουν ακόμα ότι το 4% των παιδιών έχουν δεχθεί παρενόχληση μέσω του Διαδικτύου.

 

Σε γενικές γραμμές τα αγόρια φαίνεται ότι προτιμούν τα παιχνίδια με βίαιους χαρακτήρες, ενώ τα κορίτσια ασχολούνται κυρίως με ψώνια και δωμάτια συζήτησης. Τη Μονάδα Εφηβικής Υγείας έχουν επισκεφθεί μέχρι σήμερα 20 παιδιά με συμπτώματα εθισμού στο Διαδίκτυο, τα οποία ζουν, στο μεγαλύτερο μέρος τους, σε μονογονεϊκές οικογένειες με χαμηλό κοινωνικοοικονομικό προφίλ. Όσο αφορά τους λόγους που κάνουν έναν έφηβο να παθιάζεται με το Διαδίκτυο, οι ερευνητές επιρρίπτουν ευθύνες στις οικογένειες που δεν προσφέρουν στα παιδιά ευκαιρίες για εκτόνωση της ενεργητικότητάς τους.

 

Source.png Πηγή: Pathfinder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...οι ερευνητές επιρρίπτουν ευθύνες στις οικογένειες που δεν προσφέρουν στα παιδιά ευκαιρίες για εκτόνωση της ενεργητικότητάς τους.

 

Δυστυχώς από εκεί ξεκινάνε όλα. Οι γονείς πρέπει να βρίσκουν χρόνο να ασχολούνται με τα παιδιά τους ακόμα και όταν δουλεύουν 12 ώρες την μέρα ή κάνουν 2 δουλειές. Πάντως είναι προτιμότερο να είναι "εθισμένοι" στο διαδίκτυο παρά στα ναρκωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λέξη εθισμός με χαλάει.. Δηλαδή κάποιος που διαβάζει λογοτεχνία ξέρωγω ολο τον ελευθερο χρόνο του είναι εθισμένος στο διάβασμα?

Δεν μιλάμε για εθισμό αλλά για μια πραγματικότητα, για μια νεα διάσταση επικοινωνίας, πληροφορίας και αναζήτησης.

Και τι πάει να πει καλύτερα στο διαδίκτυο παρά στα ναρκωτικά? Πολύ βολικό χωρίς παρεξήγηση.. Καλύτερα το παιδί μου να αποχαυνώνεται στον υπολογιστή για να μπορώ και εγω να εθίζομαι άνετη στον εαυτό μου???

Αν η αναφορά βασιζόταν καθαρά στην μειωμένη διαπροσωπική σχέση και στην κοινωνικοποίηση τότε ναι, αλλά επιχειρήματα του τύπου τα αγόρια παίζουν παιχνίδια με βίαιους χαρακτήρες δεν μου λένε κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Και τι πάει να πει καλύτερα στο διαδίκτυο παρά στα ναρκωτικά? Πολύ βολικό χωρίς παρεξήγηση.. Καλύτερα το παιδί μου να αποχαυνώνεται στον υπολογιστή για να μπορώ και εγω να εθίζομαι άνετη στον εαυτό μου???

 

Αν διαβάσεις καλύτερα το post αναφέρω πως οι γονείς ΠΡΕΠΕΙ να βρουν χρόνο για τα παιδιά τους, αλλά αν δεν γίνεται γιατί σήμερα δουλεύουμε 12 ώρες την μέρα, ας κάτσει στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις καλύτερα το post αναφέρω πως οι γονείς ΠΡΕΠΕΙ να βρουν χρόνο για τα παιδιά τους, αλλά αν δεν γίνεται γιατί σήμερα δουλεύουμε 12 ώρες την μέρα, ας κάτσει στο pc.

 

ο χρόνος των γονιών προς τα παιδιά τους δεν μετριέται με ωρες λεπτά κτλ..

Υπάρχουν γονείς που διαθέτουν 2 ωρες την ημέρα για τα παιδιά τους αλλά αυτές οι δυο ώρες έχουν υπόσταση και ποιότητα και υπάρχουν γονείς που έχουν στην διάθεση τους ολόκληρα 24ωρα αλλά στην ουσία δεν είναι εκει..

Δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά εγω προτίμω να είναι έξω το παιδί μου να δεί και τα ναρκωτικά και εκει θα φανεί αν είχα την μαγκιά να του μεταδώσω αυτά που θεωρούσα σωστά για εκείνο ή οχι..

Και νομίζω συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... pc vs drugs ...

Να μου έλεγες pc vs tv να σε παραδεχτώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμα κινδύνου για την υπερβολική χρήση του Διαδικτύου από έφηβους εκπέμπουν καθηγητές του Πανεπιστημίου Αθηνών που πραγματοποίησαν σχετική έρευνα σε σχολεία της Αττικής.

 

Σιγά κύριοι καθηγητάδες μή κάνετε έτσι, κάποιες ώρες των παιδιών στο διαδίκτυο στον ελεύθερο χρόνο τους σας πείραξε, αυτό είναι ένα απο τα επείγοντα προβλήματα της Ελληνικής κοινωνίας σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά κύριοι καθηγητάδες μή κάνετε έτσι, κάποιες ώρες των παιδιών στο διαδίκτυο στον ελεύθερο χρόνο τους σας πείραξε, αυτό είναι ένα απο τα επείγοντα προβλήματα της Ελληνικής κοινωνίας σήμερα?

 

 

ασε μωρε ολοι οι μ@λακες καθονται και ασχολουνται με το τι κανει ο ενας και ο αλλος και με το πως θα περιορισουν κι αλλο τους νεους μην τυχον και γινει καμια στραβη και ξυπνισει κανενας νεος και ψαχτει και αποκτησει κριση και σκεψη.Αν ομως οι νεοι αποκτησουν κριτικη σκεψη και αποψη την εκατσαν ολα τα λαμογια του κρατους ,οι δηθεν πρωτοποροι..Οι καθηγητες επισης θα πρεπε να το βουλωσουν καθως η συντριπτικη πλειοψηφια δεν εχει ιδεα απο τεχνολογια και επειδη εμαθε 2 πραγματα τα αραδιαζει και νομιζει οτι ειναι δεν ξερω και γω.Για καθηστε να κλωσησετε λεω εγω τα αυγα σας..Για το μονο που νομιζω πως εχουν δικιο ειναι για τα online games, εκει συμφωνω.Ολοι οι αργοσχολοι κεφτεδες και χαζογκομενες και δηθεν-γαματοι και εξαιρετικοι γνωστες της τεχνολογιας ξημεροβραδιαζονται στα net cafe.Αυτοι ειναι οι βλαμενοι της κοινωνιας και χαζευουν μερα με τη μερα, οχι εκεινοι που ασχολουνται εποικοδομητικα με το δικτυο και αντλουν γνωσεις απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε μωρε ολοι οι μ@λακες καθονται και ασχολουνται με το τι κανει ο ενας και ο αλλος και με το πως θα περιορισουν κι αλλο τους νεους μην τυχον και γινει καμια στραβη και ξυπνισει κανενας νεος και ψαχτει και αποκτησει κριση και σκεψη.Αν ομως οι νεοι αποκτησουν κριτικη σκεψη και αποψη την εκατσαν ολα τα λαμογια του κρατους ,οι δηθεν πρωτοποροι..Οι καθηγητες επισης θα πρεπε να το βουλωσουν καθως η συντριπτικη πλειοψηφια δεν εχει ιδεα απο τεχνολογια και επειδη εμαθε 2 πραγματα τα αραδιαζει και νομιζει οτι ειναι δεν ξερω και γω.Για καθηστε να κλωσησετε λεω εγω τα αυγα σας..Για το μονο που νομιζω πως εχουν δικιο ειναι για τα online games, εκει συμφωνω.Ολοι οι αργοσχολοι κεφτεδες και χαζογκομενες και δηθεν-γαματοι και εξαιρετικοι γνωστες της τεχνολογιας ξημεροβραδιαζονται στα net cafe.Αυτοι ειναι οι βλαμενοι της κοινωνιας και χαζευουν μερα με τη μερα, οχι εκεινοι που ασχολουνται εποικοδομητικα με το δικτυο και αντλουν γνωσεις απο αυτο

 

To διαδίκτυο είναι πρώτα απο όλα ο καλύτερος τρόπος να μορφωθούν ουσιαστικά πέρα απο την χαζή γνώση των σχολικών βιβλίων. Άλλος τρόπος δέν υπάρχει και μή μας πούν μέσω εγκυκλοπαιδειών γιατί βαριούνται και να τις κοιτάξουν ακόμα όχι να τις ανοίξουν. Στις περίγελες κοροιδίες των ξένων οτι οι έλληνες είναι τελευταίοι στο διαδίκτυο αυτοί άν και καθηγητές πανεπιστημίου απαντούν με κάτι τέτοιες ηλίθιες ανακοινώσεις, τί να περιμένεις άλλωστε απο τους ανθρώπους που έχουν οδηγήσει την χώρα σε τέτοιο χάλι. Μήν μας πούν οτι κάνουν και οι ίδιοι καλά την δουλειά τους γιατί έχουμε δεί επανειλλημένα την ανικανότητα τους σε πολλά θέματα (απο τους καθηγητές της ιατρικής που με την αμέλεια τους οδήγησαν τον αρχιεπίσκοπο στον θάνατο μέχρι κάτι βιβλία ιστορίας που παρουσιάζουν τη σφαγή της Σμύρνης μιά απλή συγκέντρωση).

 

Απλούστατα τρέμουν την μόρφωση, τρέμουν οτι οι νέοι έρχονται περισσότερο κοντά στο να γνωρίσουν όλες τις απάτες που τους πλάσαραν μέχρι σήμερα και να αφυπνιστούν με τί ανθρώπους έχουν στην ζωή τους να κάνουν.

Αυτό είναι που τους ενοχλεί, η εξόντωση της αποχαύνωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To διαδίκτυο είναι πρώτα απο όλα ο καλύτερος τρόπος να μορφωθούν ουσιαστικά πέρα απο την χαζή γνώση των σχολικών βιβλίων. Άλλος τρόπος δέν υπάρχει και μή μας πούν μέσω εγκυκλοπαιδειών γιατί βαριούνται και να τις κοιτάξουν ακόμα όχι να τις ανοίξουν. Στις περίγελες κοροιδίες των ξένων οτι οι έλληνες είναι τελευταίοι στο διαδίκτυο αυτοί άν και καθηγητές πανεπιστημίου απαντούν με κάτι τέτοιες ηλίθιες ανακοινώσεις, τί να περιμένεις άλλωστε απο τους ανθρώπους που έχουν οδηγήσει την χώρα σε τέτοιο χάλι. Μήν μας πούν οτι κάνουν και οι ίδιοι καλά την δουλειά τους γιατί έχουμε δεί επανειλλημένα την ανικανότητα τους σε πολλά θέματα (απο τους καθηγητές της ιατρικής που με την αμέλεια τους οδήγησαν τον αρχιεπίσκοπο στον θάνατο μέχρι κάτι βιβλία ιστορίας που παρουσιάζουν τη σφαγή της Σμύρνης μιά απλή συγκέντρωση).

 

Απλούστατα τρέμουν την μόρφωση, τρέμουν οτι οι νέοι έρχονται περισσότερο κοντά στο να γνωρίσουν όλες τις απάτες που τους πλάσαραν μέχρι σήμερα και να αφυπνιστούν με τί ανθρώπους έχουν στην ζωή τους να κάνουν.

Αυτό είναι που τους ενοχλεί, η εξόντωση της αποχαύνωσης.

 

Είναι πάρα πολύ εύκολο να πετάμε ένα τσιτάτο τύπου "η εξόντωση της αποχαύνωσης" και να βυθιζόμαστε στο διαδικτυακό λαβύρινθο χωρίς να έχουμε πριν δέσει ένα - οποιοδήποτε- νήμα σωτηρίας. Είναι επίσης αρκετά δύσκολο να πείσουμε έναν έφηβο να πάρει στα χέρια του τον "Καπετάν Μιχάλη" του Καζαντζάκη, να τον διαβάσει και να νιώσει κάτι απ' αυτό που λέγεται ελευθερία της βούλησης και της ψυχής...

 

(Το ξεφύλλισμα ενός βιβλίου δεν προκαλεί τενοντίτιδες ή σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα - αναφέρομαι στις πιο ανώδυνες προβληματικές καταστάσεις από την υπερβολική ενασχόληση με PC και network...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To διαδίκτυο είναι πρώτα απο όλα ο καλύτερος τρόπος να μορφωθούν ουσιαστικά πέρα απο την χαζή γνώση των σχολικών βιβλίων.

 

Χαζή;

Υπάρχει εθισμός στο ίντερνετ και το βλέπω και από τον εαυτό μου. Και δε νομίζω πως το κύριο μέλημα των παιδιών είναι η αναζήτηση γνώσης και μόρφωσης στο διαδίκτυο, αλλά κυρίως η διασκέδαση/ψυχαγωγία. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι ισχυρά εθιστικό σε σημείο που να μη μπορείς να ξεκόψεις. Απλά πιστεύω πως υπάρχει κίνδυνος να ασχολείσαι τόσο πολύ με το ίντερνετ και να παραμελεί κάποιες άλλες δραστηριότητες (π.χ κάποιο άθλημα) που έχουν μεγαλύτερη προτεραιότητα στην ανάπτυξη ενός παιδιού (τόσο σωματική όσο και κοινωνική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιβλία τα ξεχασαμε οταν βγηκε η τηλέοραση αλλα κανεναν δεν ειδα να ασχολειται με τον εθισμο στα ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ!!

Απο την τηλεόραση εινα σαφως καλύτερο το νετ!!!!

 

Ας επιβαλουν στους νεους-γερους να βλέπουν μονο ΜΙΑ ωρα τηλεοραη την ημερα και μετα ας περιορίσουν και το νετ!!!

 

Δυστυχως οντως ειμαστε τελευταιοι στο νετ (και πρωτοι στο να βλέπουμε cyber-πορνο ). Μια λύση θα ηταν η πρωτη γνωριμια με το νετ να γίνεται μεσα απο τα ΣΧΟΛΕΙΑ οπου θα μπορουν οι δασκαλοι να βλέπουν σε ποια σαιτ μπαινουν τα παιδια (εννοω μεσω καποιου σερβερ) και να τους πουν τι να αποφευγουν !!! Επίσης ισως θα επρεπε να μην επιτρεπεται σε παιδια κατω των 15 να παιζουν παιχνιδια στα καφε αλλα μονο να σερφαρουν (μην σου πω θα επρεπε να επιδοτουν το σερφαρισμα).

 

Ασε που υπαρχουν και προγραμματα που βλέπει ποια σαιτ εχει επισκεφτει ο υπολογιιστης σου για να ελεγχουν οι γονεις παιδιων κάτω των 15.

 

Μετα τα 15 βλέπεις ΕΙΔΗΣΕΙΣ στιην ΤV όποτε εισαι ετοιμος για ολά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιβλία τα ξεχασαμε οταν βγηκε η τηλέοραση αλλα κανεναν δεν ειδα να ασχολειται με τον εθισμο στα ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ!!

Απο την τηλεόραση εινα σαφως καλύτερο το νετ!!!!

 

Ας επιβαλουν στους νεους-γερους να βλέπουν μονο ΜΙΑ ωρα τηλεοραη την ημερα και μετα ας περιορίσουν και το νετ!!!

 

Δυστυχως οντως ειμαστε τελευταιοι στο νετ (και πρωτοι στο να βλέπουμε cyber-πορνο ). Μια λύση θα ηταν η πρωτη γνωριμια με το νετ να γίνεται μεσα απο τα ΣΧΟΛΕΙΑ οπου θα μπορουν οι δασκαλοι να βλέπουν σε ποια σαιτ μπαινουν τα παιδια (εννοω μεσω καποιου σερβερ) και να τους πουν τι να αποφευγουν !!! Επίσης ισως θα επρεπε να μην επιτρεπεται σε παιδια κατω των 15 να παιζουν παιχνιδια στα καφε αλλα μονο να σερφαρουν (μην σου πω θα επρεπε να επιδοτουν το σερφαρισμα).

 

Ασε που υπαρχουν και προγραμματα που βλέπει ποια σαιτ εχει επισκεφτει ο υπολογιιστης σου για να ελεγχουν οι γονεις παιδιων κάτω των 15.

 

Μετα τα 15 βλέπεις ΕΙΔΗΣΕΙΣ στιην ΤV όποτε εισαι ετοιμος για ολά!!!

Αυτά ακριβώς θα έλεγα!

 

Εδώ σήμερα έχω φτάσει σε σημείο να λέω στους άλλους ότι ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ και να μου λένε "Είσαι ο μόνος άνθρωπος στο κόσμο που το κάνει αυτό :eek:"

 

Το να σαπίζει ο κόσμος 5 και 10 ώρες τη μέρα στην TV που ο κύριος ρόλος της είναι να κάνει πλύση εγκεφάλου (αφού ό,τι πλασάρει στον δέκτη δε μπορεί να το διαψεύσει ή να το αναζητήσει διεξοδικότερα), είναι κάτι φυσιολογικό σήμερα!

 

Αυτή η νοοτροπία των μίζερων και ανίδεων Ελλήνων φταίει που νομίζουν ότι είναι σε θέση να βγάζουν συμπεράσματα για κάτι που δεν έχουν ιδέα (και φυσικά δεν κάνουν καν τον κόπο να ψάξουν).

 

Ακόμα και για τα παιδιά που νομίζουν ότι το διαδίκτυο είναι μόνο για "τσόντες" και "chat με τον κάθε άγνωστο για την πλάκα μας" (και έτσι είναι η πρώτη ενασχόλησή τους όταν πρώτο βάζουν net), ποιος είναι υπεύθυνος;

Είναι ή δεν είναι η TV που περνάει αυτά τα πρότυπα για το διαδίκτυο, οι γονείς που τα δέχονται αδιάψευστα και τα σχολεία που ακόμα δεν έχουν καλά καλά υπολογιστές και καταρτημένους καθηγητές να ενημερώσουν τα παιδιά για τις υπηρεσίες του διαδικτύου;

 

 

-philos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι παρα πολύ που το λέω αλλα κι εγώ ειμαι 16χρονών και είμαι οχι εθισμένος αλλα υπερεθισμένος με τους υπολογιστες και ειδικότερα με το ιντενρετ.

 

Δεν παίζω τοσο πού games καθως το μονο που παίζω ειναι το bf2142 online αλλα μου αρέσει τρελα το ιντερνετ.Ειμαι ερωτευμένος μαζί του ειμαι πολυ εθισμένος και το ξέρω πως δεν είναι καλό...

 

Επίσης λυπάμαι παλι που το λέω αλλα όντως οπως λέει και το κειμενο κ εγώ είμαι αντικοινωνικός...:o:cry::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...