Προς το περιεχόμενο

Έρευνα σε σχολεία της Αττικής για τον «εθισμό» στο Διαδίκτυο


21century

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι όντως πρόβλημα ο εθισμός στο ίντερνετ, αν όμως στερεί από το άτομο άλλες δραστηριότητες.

Είμαι στο ίντερνετ τουλάχιστον 12 ώρες την ημέρα. Κυρίως για δουλειά, αλλά και στα διαλλέιματά μου (όπως τώρα). Θεωρούμαι εθισμένος;

 

Γιατί για την τηλεόραση δεν λένε τίποτα; Προσωπικά θεωρώ πιο εποικοδομητικό να μπαίνει κάποιος στο ίντερνετ και να μιλά με τους φίλους του ή να ψάχνει σχετικά με το χόμπι του, παρά να χαζεύει μποστά στο χαζοκούτι (TV).

 

Σχετικά με τους κινδύνους (π.χ. το παιχνίδι του πνιγμού, παιδεραστές, κτλ) σίγουρα υπάρχουν, αλλά η λύση είναι η ενημέρωση και όχι ο περιορισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι μάλλον εθισμένος και μπορείς να το αποδείξεις στον εαυτό σου πολύ εύκολα. Αύριο, προσπάθησε να μην ανοίξεις το pc σου μόλις ξυπνήσεις. Αν τα καταφέρεις και περάσεις 2 ημέρες χωρίς υπολογιστή, τότε ok.

12 ώρες είναι πάρα πολλές. Ειδικά για κάποιον που χρησιμοποιεί το pc επαγγελματικά. Το φυσιολογικό είναι να βρεθώ με τους φίλους μου μετά τη δουλειά, για τάβλι, βόλτες, κουβέντα ή κάτι άλλο.

 

Σχετικά με την τηλεόραση, βεβαίως και είναι πρόβλημα. Υπάρχουν γονείς που δειλά δειλά πηγαίνουν στον παιδοψυχολόγο και μιλούν για τις ατέλειωτες ώρες παρέα με το γυαλί. Άλλοι, πιο άτυχοι, πηγαίνουν σε νευρολόγους και προσπαθούν να διορθώσουν καταστάσεις επιληψίας, επιλεκτικής αλαλίας κτλ κτλ. Όλα αυτά υπάρχουν. Απλά, οι έχοντες το πρόβλημα δε βρίσκουν το θάρρος να μιλήσουν και να ταρακουνήσουν και τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ολα στην ζωη χρειαζοντε με προγραμμα ετσι και η απασχοληση στο internet θελει προγραμμα με καποιες ωρες,εαν δεν το πετυχης αυτο εισαι εξαρτημενος με τις σχετικες επιπτωσεις στην ζωη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω λιγο πολυ με ολους.Θα ηθελα να συμπληρωσω μιας και το θεμα δεν ειναι τοσο απλο,οτι θα πρεπει να ξεκινησουμε να λεμε την αληθεια για να λυθουν τα προβληματα που εχουμε οπως και το να κοιταμε γιατι εγινε αυτο,και οχι το τι εγινε.Εξηγουμαι..Ειμαι φοιτητης.Σχεδον 2-4 ωρες την ημερα στη σχολη στο pc.Σπιτι πανω απο 5 την ημερα.Ο λογος?Οτι θεωρω πως δεν υπαρχει κατι αλλο να κανω.Να προλαβω καποιους που θα πουν οτι υπαρχουν πολλα.Συνεχιζω..,το γνωριζω οτι υπαρχουν παρα πολλα πραματα ΑΛΗΘΙΝΑ να κανεις μιας και το ιντερνετ ειναι υποκαταστατο της πραγματικης επικοινωνιας μας.Θα πρεπει να σταματησουμε να γυρναμε ολοι γυρω απο το προβλημα και να επικεντρωθουμε σε αυτο.Ειτε αυτο λεγεται..αλλος ενας νεκρος οπαδος ομαδας,ειτε λεγεται "οι γονεις δεν εχουν χρονο για τα παιδια τους",ειτε λεγεται"βλεπω τον διπλανο που εχει προβλημα και δεν τον βοηθαω."Γιατι τα λεω ολα αυτα.Ειναι απλο.Ολοι μας λεμε μονο λογια.Εννοειται μεσα και εγω.Αντιθετα οσοι κανουν κινησεις να απελευθερωθουμε απο αυτα τα πραματα,μας βρισκουν απεναντι τους.Παραδειγμα.Μιλουσα εχτες με ενα παιδι στη σχολη οπου του λεω με τι ασχολησε?Μου λεει με pc.Ναι,τους λεω οχι επαγγελματικα,πραγματικα με τι ασχολησε.Μου λεει παιζω το dungeons and draggon οπου ειναι ετσι και γιουβετσι και κοκορετσι.Για 1 ωρα μου ελεγε για αυτο.Μετα του ειπα οτι ασχολουμαι με το Paintball,ping pong,κα.Χωρις να θελω να φανω καπως,εχω ρωτησει πανω απο 20-30 ατομα κοριτσια-αγορια στο ΤΕΙ με τι ασχολουνται.Ολοι πλην ενος απαντησαν βολτες,1-2 μπασκετ,καφε,κατεβαζω πραματα απο το ιντερνετ.Μηπως εχουμε χασει το νοημα της ζωης?(Ρητορικη ερωτηση).Μηπως ειμαστε πολυ μακρυα απο τη ζωη?(Ρητορικη ερωτηση).

 

ΥΓ.Επειδη εχω αρχισει και βλεπω , καταλαβαινω ,νιωθω τους κινδυνους απο την τωρινη πορεια της ζωης μας,οποιος θελει ας μου στειλει ενα πμ,να βρεθουμε να μιλησουμε απο κοντα.Ειληκρινα.Να πουμε οτιδηποτε.Να γνωρισουμε.Να δουμε διαφορες που εχουμε.Ειμαι Θεσ/κη αλλα αν θελουμε θα βρεθουμε.Μην περιμενουμε να γινει το μεγαλο μπαμ για να αλλαξει ο κοσμος,οπως χαλασε απο μικρα πραματα,απο μικρα θα ξαναφτιαχτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμασία έχει τι κάνεις στο pc σου.Όταν είμαι σπίτι περνάω πολύ χρόνο σ αυτό αλλά εποικοδομητικό.Δηλαδή ψάχνω για θέματα της σχολής (αντί να μουνα σε μια βιβλιοθήκη), κοιτάζω scene releases και τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους για να δω τι πρέπει να κατεβάσω ή πως θα το μετατρέψω.Σήμερα πχ έψαχνα για wi-fi routers και για drivers για vista για το laptop.Άντε να χασα 1 ώρα.

 

Αλλά από το να μπαίνουμε σε xazosite για κομπλεξικούς όπως τα mybook και τα youspace το θεωρώ κατάντια και αυτοί που μπαίνουν σε αυτά είναι κομπλεξικοί και χρειάζονται ψυχιατρο.Χίλιες φορές καλύτερες πλάκες κάνω με τους φίλους μου και ούτε έχω ανάγκη να γνωρίσω κανέναν καινούργιο.Στην ίδια μοίρα βάζω και αυτούς που σερφάρουν χωρίς λόγο αλλά για ανία.Για παρακολούθηση και αυτοί.

 

Τηλεόραση χρησιμοποιείται μόνο για videogames και hd (τώρα πια) movies.

 

Πχ αν δεν υπήρχε το κατέβασμα δε νομίζω να είχα pc.Η αν κάποια στιγμή κατεβάζω απ την τοστιέρα μου θα προτιμήσω αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι μάλλον εθισμένος και μπορείς να το αποδείξεις στον εαυτό σου πολύ εύκολα. Αύριο, προσπάθησε να μην ανοίξεις το pc σου μόλις ξυπνήσεις. Αν τα καταφέρεις και περάσεις 2 ημέρες χωρίς υπολογιστή, τότε ok.

12 ώρες είναι πάρα πολλές. Ειδικά για κάποιον που χρησιμοποιεί το pc επαγγελματικά. Το φυσιολογικό είναι να βρεθώ με τους φίλους μου μετά τη δουλειά, για τάβλι, βόλτες, κουβέντα ή κάτι άλλο.

 

.

Το διδακτορικό μου είναι στα πληροφοριακά συστήματα, με θέμα συνεργασία μέσω διαδικτύου.

Έξω εργάζομαι ως μηχανολόγος, και για νομοθεσία μπαίνω στο tee όπου έχω συνδρομή στην τράπεζα πληροφοριών.

Αν δεν μπω στο ίντερνετ, δεν μπορώ να δουλέψω για πρακτικούς λόγους.

 

Στις διακοπές μου δεν μπαίνω στο ίντερνετ παρά ελάχιστα (1 φορά κάθε 3 μέρες για τα email μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο θεματάκι και πολύ σημαντική η έρευνα που έγινε. Τουλάχιστον μπορούμε να πούμε με σιγουριά, οτι κάποιοι άνθρωποι ασχολούνται και ερευνούν κάποια προβλήματα.

 

Εγώ ειμαι της άποψης πως δεν υπάρχει η φράση "Πολλές ώρες στο ιντερνετ είναι κακό", "πολλές ώρες στην τηλεόραση είναι κακό" κτλ

Το θέμα ειναι πως χρησιμοποιείς την εκάστοτε τεχνολογία και αν είσαι απλά ένας παθητικός χρήστης ή προσπαθείς μέσα από αυτά που βλέπεις να αναπτύσεις και την δική σου κριτική σκέψη.

 

Οι πολλές ώρες ίντερνετ για ένα παιδί δεν πρέπει να θεωρείτε κακό επειδή είναι πολλές οι ώρες, αλλά επειδή είναι πολλές "καταστροφικές" ώρες. Αν το παιδί έχει την κατάλληλη παιδεία, ώστε να μπαίνει στο ιντερνετ 4-5 ώρες και να ψάχνει να γράψει ένα άρθρο για μια εργασία του σχολείου, τότε εγώ δίνω +1 στο ιντερνετ.

Αν όμως, οι γονείς του το παραμελούν και εκείνο απλά μπαίνει στο ίντερνετ για να βλέπει πορνό και να παίζει online παιχνίδι, ε τότε δίνω -5 στο ίντερνετ.

 

Θέλω να πω δηλαδή, οτι σημασία έχει πως θα χρησιμοποιήσουμε την τεχνολογία. Όχι πόσες ώρες θα κάτσουμε.

 

Όλοι όταν ακούμε για εθισμό στο ιντερνετ κτλ, λέμε κατευθείαν "Ας πάει μια βόλτα με τους φίλους του", "Ας πάει για ένα καφέ".

Ναι αλλά δεν σκεφτήκαμε ποτέ το εξής: "είναι τα δύο παραπάνω καλύτερα από το ιντερνετ;".

Εγώ έχω γνωρίσει σε διάφορα φόρουμ άτομα, με τα οποία μέσω msn έχουμε συζητήσει χιλιάδες θέματα, έχω λύσει αρκετά προβλήματα δικά μου μεσω συζητήσεων και συμβουλών, έχουμε ανταλλάξει χιλιάδες απόψεις και ιδέες και πάνω απ'όλα, ήξερα οτι αυτός ο άνθρωπος με νοιάζεται. Του ζητούσα μια χάρη και μου την έκανε. Ήθελε βοήθεια σε κάτι το οποίο μπορούσα να τον βοηθήσω, το έκανα.

Με λίγα λόγια, χρησιμοποιούσα το ιντερνετ ανθρώπινα.

 

Από την άλλη, τις περισσότερες φορές που θα βγώ με "φίλους" μου για βόλτα, θα παίζουμε τάβλι, θα λέμε ένα σωρό άχρηστες μ@λ@κίες, θα ειρωνευόμαστε ο ένας τον άλλον για διάφορες καταστάσεις και στο τέλος θα πάμε σπίτια με το σκεπτικό "Ωραία! Βγήκα και σήμερα για βόλτα! Και τι κατάλαβα;"

Η απάντηση είναι απλή: Τίποτα δε κατάλαβα!

Γιατι πιο εύκολα πλέον βρίσκεις ανθρώπινους ανθρώπους στο ιντερνετ, παρά στη καθημερινή σου ζωή.

 

Ελπίζω να μη κούρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τ τσιγάρο τπτ δν λένε...

Ότι είναι πρόβλημα αυτό,είναι...Αν δν έχεις τπτ άλλο να κάνεις κ είσαι μπροστά από τν υπολογιστή...5ώρες τν μέρα...χμ..έχω πρόβλημα ή σώζομαι που κάνω ένα σορό άλλα;

 

+1 tigran.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία ~10 χρόνια (δηλαδή από το γυμνάσιο) αφιερώνω σχεδόν όλον τον ελεύθερο χρόνο μου ασχολούμενος με υπολογιστές. Πλέον για μία ημέρα είναι τυπικό να ασχοληθώ 10 ώρες συνεχόμενα. Για μεγάλες περιόδους, όταν μπλέξω με κάτι που βρίσκω ενδιαφέρον, καταστρέφω τελείως το ωράριό μου με το να κάθομαι 20+ ώρες χωρίς να κοιμηθώ, με αποτέλεσμα συχνά να κοιμάμαι σε περίεργες ώρες (άλλες φορές ~08:00-14:00, άλλες ~18:00-24:00 και άλλες "πολυφασικά" σε περιόδους 1-2 ωρών ή και "συσσωρευτικά" για 15ωρα, ανάλογα τι επιτρέπουν οι υποχρεώσεις μου). Σύμφωνα με το άρθρο δηλαδή, είμαι πρότυπο υπέρ-εθισμένου από εφηβική ηλικία.

 

Η γνώμη μου είναι ότι ο οποιοσδήποτε εθισμός σίγουρα έχει αρνητικές επιπτώσεις στις διάφορες υποχρεώσεις (επαγγελματικές/σπουδαστικές), στις κοινωνικές/προσωπικές σχέσεις και στην ισορροπημένη ανάπτυξη του γνωστικού/εμπειρικού κόσμου (και ενδεχομένως του χαρακτήρα). Σε κάποιο βαθμό. Όμως επίσης θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος εθισμός βοηθάει πολύ στη καλλιέργεια της λογικής σκέψης, την ορθή κρίση και την αποτελεσματικότητα σε πολλούς τομείς -όχι μόνο αυστηρά τεχνολογικούς. Προφανώς δε αναφέρομαι στα "chatrooms" και τα παιχνίδια (αν και υπάρχουν παιχνίδια που εξαιρούνται -και ας έχουν "βίαιους χαρακτήρες"! :P), απλά είναι μάλλον αναπόφευκτο κάποιος που χρησιμοποιεί καταναλωτικά τις τεχνολογίες της πληροφορικής για αρκετό χρόνο ώστε να θεωρηθεί "εθισμένος", να ασχοληθεί κάποια στιγμή με αυτές και παραγωγικά, το οποίο θα τον ωφελήσει σημαντικά όπως ανέφερα.

 

Δεν έχω δει να έχει επικίνδυνες επιπτώσεις στην υγεία, αρκεί κάποιος να αναπλήρώνει το υπερβολικό χρονικό διάστημα φυσικής αδράνειας με εντατική άσκηση (ποδήλατο/κολήμβηση/γυμναστήριο) -δύο τρίωρα την εβδομάδα είναι αρκετά- (διαφορετικά υπάρχουν προβλήματα παχυσαρκίας και αδράνειας των μυών). Επίσης δεν πιστεύω ότι είναι παθολογική εξάρτηση -έχει τύχει να περιορίσω τελείως την ενασχόλησή μου με τον υπολογιστή για 2 μήνες χωρίς να μου λείψει ιδιαίτερα-. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεται πιο δύσκολα, είναι ότι η πληροφορική είναι τόσο ικανοποιητική και απαιτητική σαν hobby που δεν αφήνει πολλά περιθώρια για άλλα ενδιαφέροντα -και βέβαια μπορούμε μόνο να προσπαθήσουμε να βρουμέ άλλα ενδιαφέροντα, όμως αν αυτά δε μας κεντρίσουν είναι καταδικασμένα-. Οπότε ο υπερ-εθισμένος "κομπιουτεράς" βρίσκεται στη θέση να μη μπορεί -και αν υποθέσουμε ότι θα ήθελε- να μιλήσει για εξελίξεις σε τομείς της καθημερινότητας που πολύς κόσμος παρακολουθεί, όπως τα αθλητικά, ο κινηματογράφος, η μουσική, οι τηλεοπτικές σειρές και τα shows, κ.λ.π., το οποίο δημιουργεί συνθήκες αποξένωσης από τα περισσότερα άτομα με τα οποία θα τύχει να συναναστραφεί καθημερινά.

 

Δεν βρήκα κάπου την έρευνα, όμως για να έχει οποιαδήποτε αξία θα πρέπει πρώτα απ' όλα να τεκμηριώνει γιατί ο συγκεκριμένος εθισμός είναι περισσότερο κακός από ότι καλός και ότι είναι μεγαλύτερος από ότι o αθροιστικά ο εθισμός από τις εναλλακτικές μέθοδοι διασκέδασης/πληροφόρησης/επικοινωνίας τις οποίες αντικαθιστά (π.χ. τηλέφωνο, έντυπος τύπος, τηλεόραση, cinema, μπιλιαρδάδικα/ουφάδικα). Αν θεωρεί ως κάτι αυτονόητο ότι απλά "είναι κακό" δε θα έμπαινα στον κόπο να τη διαβάσω καν (και επιλέγω να διαβάσω πολλά σκουπίδια :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμασία έχει τι κάνεις στο pc σου.Όταν είμαι σπίτι περνάω πολύ χρόνο σ αυτό αλλά εποικοδομητικό.Δηλαδή ψάχνω για θέματα της σχολής (αντί να μουνα σε μια βιβλιοθήκη), κοιτάζω scene releases και τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους για να δω τι πρέπει να κατεβάσω ή πως θα το μετατρέψω.Σήμερα πχ έψαχνα για wi-fi routers και για drivers για vista για το laptop.Άντε να χασα 1 ώρα.

 

Αλλά από το να μπαίνουμε σε xazosite για κομπλεξικούς όπως τα mybook και τα youspace το θεωρώ κατάντια και αυτοί που μπαίνουν σε αυτά είναι κομπλεξικοί και χρειάζονται ψυχιατρο.Χίλιες φορές καλύτερες πλάκες κάνω με τους φίλους μου και ούτε έχω ανάγκη να γνωρίσω κανέναν καινούργιο.Στην ίδια μοίρα βάζω και αυτούς που σερφάρουν χωρίς λόγο αλλά για ανία.Για παρακολούθηση και αυτοί.

 

Τηλεόραση χρησιμοποιείται μόνο για videogames και hd (τώρα πια) movies.

 

Πχ αν δεν υπήρχε το κατέβασμα δε νομίζω να είχα pc.Η αν κάποια στιγμή κατεβάζω απ την τοστιέρα μου θα προτιμήσω αυτή.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

 

Ο υπολογιστής είναι αυτό θέλουμε εμείς να είναι, είτε κακός, είτε καλός, μπορούμε να μάθουμε, μπορούμε να μας στείλει και σε ψυχιατρείο.

Εγω εχω 10-11 ώρες ημερησίως υπολογιστή, καμμιά φορά και πολλύ παραπάνω, αλλά το Σάββατο ή την Κυριακή, προτιμώ να δω τον κολλητό μου και να πάμε Κρήνη για καφέ ή με την γυναίκα μου σε μια ταβέρνα.

Θέλει συνδυασμό των δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι στα παιδιά και όχι στις μεγάλες ηλικίες. Θέλει έλεγχο συνέχεια και όχι πάνω απ΄δύο τρεις ώρες σε ηλικίες κάτω των 15 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παν μέτρον Άριστον είπαμε. Κι εγώ καθημερινά λόγω δουλειάς ξεπερνώ τις 6 ώρες και φθάνω ως τις 8 περίπου. Αλλά αν κολλήσω σε ένα πρόβλημα θα κάστσω μέχρις ότου το επιλύσω. Ωστόσο η κοινωνικότητα του χρήστη είναι μια άλλη υπόθεση, καλό είναι να μην χάνουμε τις επαφές μας και ευτυχώς οι περισσότεροι δεν το ξεχνούν. Απλά σε εφηβική ηλικία απαιτείται προσοχή..Και να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Καλύτερα μπροστά σε ένα υπολογιστή για αμφίδρομη επικοινωνία παρά σε μια τηλεόραση που δεν προσ΄φρει τίποτα πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι στα παιδιά και όχι στις μεγάλες ηλικίες. Θέλει έλεγχο συνέχεια και όχι πάνω απ΄δύο τρεις ώρες σε ηλικίες κάτω των 15 ετών.

Δυστυχώς το πρόβλημα δεν περιορίζεται στις μικρές ηλικίες.

 

Ρώτα σε ίντερνετ καφέ τους ιδιοκτήτες πόσοι 30άρηδες και βάλε πάνε για multiplayer. Θα μου πείς παρέα είναι και αυτή, όπως παίζαν πιτσιρίκια κλέφτες και αστυνόμους παίζουν και τώρα, μόνο που άλλο να τρέχει κάποιος και να αθλείται με το παιχνίδι και άλλο να είναι σε μια καρέκλα.

 

Σχετικά με τις μικρές ηλικίες, απορώ που βρίσκουν τον χρόνο.

 

Στο λύκειο δεν είχα ούτε 1 ώρα ελεύθερη.

Ξύπνημα->σχολείο->σπίτι για φαΐ->φροντιστήριο->σπίτι για φαΐ ->διάβασμα για την επόμενη->ύπνος.

Αυτό ήταν το πρόγραμμά μου, και ήμουν και στην επαρχία. Στην Αθήνα δεν ξέρω πως τα προλαβαίνουν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέω εγώ είναι το όλο θέμα προκαλεί θλίψη...

 

Αν σκεφτεί κανείς πόσο περιοριστική για την ανθρώπινη ύπαρξη, η υπεροβολική ενασχόληση με το δίκτυο... Αν σκεφτούμε τι δύναμη κρύβουμε μέσα μας και πώς την αφήνουμε να απενεργοποιείται μέσω ενός ηλίθιου mouse ή joystick... Χάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...