Προς το περιεχόμενο

Έρευνα σε σχολεία της Αττικής για τον «εθισμό» στο Διαδίκτυο


21century

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που λέω εγώ είναι το όλο θέμα προκαλεί θλίψη...

 

Συμφωνω απολυτως.

Ποιος μπορει να πει οτι ΔΕΝ υπαρχει εθισμος ακομα και στο διαδυκτιο?

Μονο ενας που εχει περασει τις 10 ωρες της ζωης του καθημερινα σε ενα η πολλα φορουμ,δημιουργωντας εναν τεραστιο αριθμο ποστς κανοντας τον να νιωθει ενα ειδος διαδυκτιακης κοινωνικης αναγνωρισης γυρω απο ενα ψευτικο Nick που εχει πλασει.

No offence..

Οταν το ιντερνετ και αλλα μεσα που ειναι για ψυχαγωγια και ενημερωση,συστηματικα η χρηση τους ξεπερνα το φυσιολογικο τοτε δυστυχως

μιλαμε για εθισμο και ολα αυτα που συνεπαγονται.

Βεβαια εχει να κανει και με την ηλικια και την παιδεια του καθενος αλλα οπως και να το κανουμε ειναι θλιβερο να βλεπεις πως "διασκεδαζαν" οι νεοι προ ιντερνετ-τηλεορασης και πως τωρα.

Περιττο να πω πως εκαναν και αλλα πραγματα τοτε περισσοτερο απο τωρα..

Εχει χαθει το μετρο δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολοι χρειαζόμαστε τα ναρκωτικά μας... Είναι οι ασχολίες που έχουμε όταν έχουμε ελεύθερο χρόνο ή - αν μας ευχαριστούν πολύ - ακόμα κι όταν δεν έχουμε χρόνο.

 

Δε βρίσκω το λόγο γιατί χρειάζεται να τα ομαδοποιήσουμε σε "καλά" και "κακά". Τηλεόραση, internet, υπολογιστές, καφετέριες, γυμναστήρια, αυτοκίνητα, μοτοσυκλέτες, extreme sports, βόλτες, shopping, κουτσομπολιό, διαλογισμός, πολεμικές τέχνες, πλέξιμο, καμάκι, αθλητισμός... Ολα έχουν ένα κοινό, τα κάνουμε γιατί νιώθουμε καλύτερα και υπάρχουν τόσα διαφορετικά γιατί είμαστε διαφορετικοί. Και δεν είναι ανάγκη να καταλάβουμε ο ένας τον άλλο, αρκεί να τον ανεχτούμε και να μη μπλεκόμαστε στα πόδια του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν είμαι στο pc και πχ μου πούνε έλα να φάμε θα πω έρχομαι σε 2 λεπτα αλλα παντα υπαρχει προβλημα γιατι πραγματικά χάνω την αίσθηση του χρόνου. Δεν ξέρω αν ειναι τοσο θεμα εξαρτησης οσο της ευχαριστησης που νιώθω μπροστα στον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν είμαι στο pc και πχ μου πούνε έλα να φάμε θα πω έρχομαι σε 2 λεπτα αλλα παντα υπαρχει προβλημα γιατι πραγματικά χάνω την αίσθηση του χρόνου.

 

Εγώ το έχω λύσει αυτό το πρόβλημα. Τρώω μπροστά στο pc :P

Εξαρτάται και το φαί βέβαια. Τα σουβλάκια πάντως, όποτε παραγγέλνω, στο pc τα τρώω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τίθεται θέμα μπροστά στο pc τρωω και γω αλλά οταν πχ ειχε έρθει ο πατέρας μου έφαγα μερικές φορές στο τραπέζι.

αυτό που μου τι σπάει είναι με το mouse και το πιρούνι . το ιδανικό είναι να μπορείς να φας με το αριστερό και να εχεις το ποντίκι στο δεξι γιατι το ποντικι στο αριστερο δεν γινεται με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις μικρές ηλικίες, απορώ που βρίσκουν τον χρόνο.

 

Στο λύκειο δεν είχα ούτε 1 ώρα ελεύθερη.

Ξύπνημα->σχολείο->σπίτι για φαΐ->φροντιστήριο->σπίτι για φαΐ ->διάβασμα για την επόμενη->ύπνος.

Αυτό ήταν το πρόγραμμά μου, και ήμουν και στην επαρχία. Στην Αθήνα δεν ξέρω πως τα προλαβαίνουν όλα.

Πως τα προλαβαίνουν όλα?άμα έχει κάθε σπίτι υπολογιστή και ιντερνέτ προλαβαίνει ένας μαθητής λυκείου να ασχολείται μια ώρα ημερησίως ανετα.Ας μην ξεχνάμε ότι σήμερα οι νέοι δεν ασχολούνται με το σχολειό όσο θα έπρεπε.Επιπλέον νομίζετε ότι είναι δεδομένο το να πηγαίνει κανείς λύκειο?Δυστυχώς δεν είναι.(είναι απερίγραπτη η λύπη μ που το λέω αυτό)Ξέρω παιδιά που δουλεύουν το πρωί πάνε μετά όλο το απόγευμα ιντερνετ καφε και παίζουν online games και μετά pane σπίτι κοιμούνται και πάλι τα ίδια ενώ είναι 15 χρονών!!!

 

Θα ήθελα να πω επίσης ότι όλοι μας είμαστε εθισμένοι σε κάτι που μας αρέσει να κάνουμε τον ελεύθερο χρόνο μας.Το θέμα είναι αυτό το ''κάτι'' έχει θετικές η αρνητικές επιπτώσεις?Μήπως για να χρησιμοποιήσει κανείς οτιδήποτε πρέπει να μάθει πως να το χρησιμοποιεί ΣΩΣΤΑ πρώτα?Αρα στην πραγματικοτήτα είναι θέμα παιδείας και όχι ''εθισμού''.

 

Οσο για τα online games ειναι σαν το ποδόσφαιρο.Παλιά υπήρχε ευγενής άμιλλα τώρα βρισιές και τσακωμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν ξέρω, δε μου αρέσει καθόλου η λέξη εθισμός. Θεωρώ οτι κάπως προσπαθούν να υποβιβάσουν τη νοημοσύνη μου όταν την χρησιμοποιούν σε αύτες τις περιπτώσεις. Νομίζω πώς η λέξη εχεί πολυ καθορισμένη σημασία για να μπορεί οποιοσδήποτε να την χρησιμοποιεί τόσο εύκολα θέλοντας να δείξει την αρνητική του γνώμη για ένα θέμα.

 

Πέρα απο αυτό, το θέμα είναι υπαρκτό. Όταν κάποιος αφιερώνει τόσες ώρες από τον προσωπικό του χρόνο στο internet προφανώς τον αφαίρει απο άλλες σήμαντικες δραστηριότητες οπώς η κοινωνικοποίηση κτλ. Δε λέω υπαρχει κοινονικοποίηση και μέσω διαδυκτίου αλλά όποιος νομίζει ότι αυτο αρκεί είναι γελασμένος.

 

'Ολη αυτή η κατάσταση είναι κάτι το ''καινούριο''. Ποτέ μέχρι τωρα δέν ήταν τόσο διαδεδομένη χρήση του υπόλογιστή και των πολυμέσων, πόσο μάλλον του διαδυκτίου. Δέ μπορώ να μην αναρωτιέμαι αν αυτό είναι η μοντέρνα εκδοχή του rock/metal η οποιασδήποτε άλλης παλιότερης κουλτούρας. Βέβαια το όλο θέμα υπήρχε εδώ και πολύ καιρό, τώρα όμως άρχισε να εμφανίζεται σε αυτό που λέμε ''mainstream''.

 

Όταν ένα παιδί αφιερώνει όλο το χρόνο του στο internet και όχι στους φίλους/υποχρεώσεις του (καλά για το 2ο δε μπορούμε να πούμε οτι δεν είναι και ψιλοαναμενόμενο ;) ) αυτό δε λέγεται εθισμός, κακή διαπεδαγώγιση λέγεται. Και όταν ένας νέος αποφασιζει να χαλάει όλο το χρόνο του μπροστά απο μια οθόνη υπολογιστή (γιατι ναι επιλογή είναι και όχι εθισμός) τότε σπάνια ανάζητούμε τα αίτια (που σε πολλές περιπτώσεις ίσως να είναι και εμφανή όπως κοινωνικά προβλήματα, προβληματα στις συναναστροφές του με άλλους) και τρέχουμε αμέσως να κατηγορήσουμε το κακό και εθιστικό διαδύκτιο. Και το καλυτερο απ'όλα?? να το βγάλουμε και υπεύθυνο!

 

Για μένα είναι θέμα ευθύνης. Ο εθισμός είναι ένα πολύ ωραίο εξιλαστήριο θύμα αντί για τους πραγματικούς υπάιτιους. Αυτό ισχύει ακόμα και για τον εαυτό μας. Το οτί δέν ήσουν εντάξει με μία μια υποχρέωση γιατί έλιωσες στο νετ δεν είναι προ'ι'όν εθισμού αλλα μάλλον του ότι δεν είμαστε και πολύ υπέυθυνοι σε κάποιους τομείς. Όλη αυτή η κατάσταση μου θυμίζει ένα ρεπορτάζ του Ευαγγελάτου για τα net caffe & online gaming πού έδειχνε ένα πιτσιρίκι 10-11 χρονών να παίζει counterstrike και να λέει στο δημοσιογράφο πως ο σκοπός είναι να σκοτώνεις τρομοκράτες και φυσικά απο πίσω είχαν βάλει ωραιότατη μουσίκη απο ταινία θριλλερ! Γιατί φυσικά το παιχνιδι του σατανά (και όλη η τεχνολογία μαζι!) δινεί λαθος πρώτυπα στο παιδί και οι κακόμοιροι γονείς δε φταίνε σε τίποτα που ο κανακάρης τους παίζει ενα παιχνιδι που φαντάζομαι θα έχει απαιτήσεις ηλικίας 15+?

 

Έχω κάτσει για πολλές βδομάδες με πάνω απο 5 ώρες την ημέρα στον υπολογιστή. Όπως εχω κάτσει και πολλές με 1 ώρα και λιγότερο η και καθόλου λόγω υποχρεώσεων. Νομίζω οτι πρέπει να σπέυσω άμεσα για αποτοξίνωση!

 

Για να κλείσω φαντάζομαι υπάρχουν και άτομα που πραγματικά θα έχουν κάποιο πρόβλημα αλλα νομίζω πως τα αίτια είναι διάφοροι ψυχοκοινωνικοί παράγοντες και αυτή η υπερασχολία με το διαδύκτιο είναι αποτέλεσμα αυτών. Άν δεν υπήρχε το διαδύκτιο θα εμφάνιζαν τα συμπτώματα σε κάτι αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε, που βρήκες φωτογραφία απ'το γραφείο μου? :mrgreen::mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκεται για την προσπάθεια που καταβάλουν τόσα χρόνια να δαιμονοποιήσουν τους υπολογιστές και το ιντερνετ! Αλλωστε με τον αστείο τρόπο που προσεγγίζουν το θέμα καθε φορα, φαινεται ο απώτερος σκοπός τους: Τα πανεπιστήμια και τα νοσοκομεία ψάχνουν να πάρουν επιδοτήσεις για ερευνες και προσωπικό, οι ψυχολόγοι να "φτιάξουν" την μελλοντική πελατεία, οι μαγαζάτορες (καφετέριες, βιντεοκλαμπ, ρουχάδικα και λοιπα παπαροπωλεία) να παρουν πισω το χαμένο εδαφος. Οι τρομολαγνες εφημερίδες να γράφουν και να γεμίζουν στήλες με ενδιαφέροντα σκουπίδια. Τελος μη ξεχάσω, οι οπισθοδρομικοί φίλοι μας του ALTER και του STAR απλως θελουν να χαρούν λιγο περισσότερο με την κατάντια μας που δεν μπορούμε ως λαος να εμβαθύνουμε λιγο περισσότερο απο την Μπεζεντάκου και τα λοιπα αδέσποτα γαβγαβ στο Φρατζέλικο. ;)

 

Για τις συμμορίες των 13χρονων δεν βλέπω ποτέ να ερευνήσουν.. Για αυτους που σπάνε τζάμια και κλέβουν μαγαζιά και γέρους για πλάκα, για αυτους που χαλάνε τη δημόσια περιουσία βλ. παγκάκια, πεζοδρόμια, σταθμούς Μετρο κτλ. Μαλλον αυτο στην Ελλάδα των κάγκουρων γονέων θεωρείται μαγκιά και ανδρισμός... Δεν ξέρω για σας, εγω παντως προτιμώ ενα τσούρμο "εθισμένων" ιντερνετάκηδων παρά ενα τσούρμο εγκληματιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μάθει απο το Ίντερνετ πράγματα που σε καμιά περίπτωση δέν θα μπορούσα να μάθω απο πουθενά αλλού ακόμα και άν είχα αγοράσει τις 10 καλύτερες σειρές απο εγκυκλοπαιδικούς τόμους. Για τις σαχλαμάρες τις τηλεόρασης δέν το συζητάω κάν έτη φωτός μπροστά στα πάντα ακόμα και σε πολιτικά θέματα.

Το μικρόβιο του εθισμού εγώ τουλάχιστον δέν το έχω γνωρίσει μπορώ να μπώ στην ψυχολογία του κάθε ανθρώπου και να καταλάβω οτι δέν είναι εθιστικό, έχει βέβαια και τα αρνητικά του (το χειρότερο μή μπλέξεις με τα Ελληνικά φόρουμ). Είναι και ακατάλληλο για γνωριμίες πολλές φορές η ελπίδα οτι θα βρείς κάτι στο Ίντερνετ σχετικά με γνωριμία και η ψυχολογική απογοήτευση τελικά αφού πολύ σπάνια έρχεται κάποιο καλό αποτέλεσμα θα το είχα σάν ένα απο τα μεγαλύτερα ελαττώματα της χρήσης. Θα το πέρναγα όμως στα ψιλά γράμματα κάτι τέτοια παθαίνουν μόνο όσοι πάνε γυρεύοντας και είναι ανίκανοι να βρούν απο μόνοι τους τα ίδια πράγματα στην εξωιντερνετική ζωή.

Κατα τα άλλα σε θέματα γνώσεων, πληροφοριών, εξυπηρέτησης ακόμα και ψυχαγωγίας δέν συγκρίνεται σίγουρα είναι η καλύτερη λύση για τον λεγόμενο σκοτωμένο χρόνο ή αντί για τις μπούρδες της τηλεόρασης. Με οποιονδήποτε τρόπο το Ίντερνετ χρησιμοποιείται πάντα σάν μέσο, σάν μέσο για να πετύχεις κάτι έξω δέν είναι ο αυτοσκοπός, πολύ σπάνια θα θυσιάσει κάποιος μιά βόλτα μετά την δουλειά για χάρη του Ίντερνετ εκτός και άν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος αυτοεξυπηρέτησης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ. το διαδίκτυο μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ στη μόρφωση, αλλά όλα με μέτρο, αφού και το πολύ μπορεί να κάνει κακό..(πολύ εννούμε να βρίσκεται στο ιντερνετ πάνω από 4-5 ώρες τη μέρα και χωρίς διακοπές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...