Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια:υπάρχει και αποτυχία;


ProgramA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εγώ λέω πως αν δεν συντρέχει ιδιαίτερος λόγος καλό είναι να αποφεύγουμε τέτοιες διαδικασίες καθώς πάντα υπάρχει η πιθανότητα, όπως συμβαίνει σε κάθε ιατρική επέμβαση, να πάει κάτι στραβά.

 

Πολύ σωστό point, νομίζω όμως ότι οι γιατροί(οι σοβαροί τες πα) μετά από τις απαραίτητες εξετάσεις συμβουλεύουν τον ενδιαφερόμενο(δε θα τον έλεγα ασθενή) αν πρέπει ή όχι να προχωρήσουν στην επέμβαση. Νομίζω ότι άτομα με λίγη μυωπία,τόση ώστε να κινούνται στην καθημερινότητα χωρίς να τους χρειάζονται απαραίτητα γυαλιά(πχ να οδηγούν σχετικά άνετα χωρίς αυτά) καλό είναι να την αποφεύγουν. Όπως και να΄χει, είναι καλό να αποφύγουμε αυτό το (απειροελάχιστο πια) ρίσκο για ψήλου πήδημα.

Δύο φίλοι μου(αδέρφια) έκαναν την επέμβαση στην Αθήνα και είναι ΥΠΕΡευχαριστημένοι. Καμία παρενέργεια, εντυπωσιακό αποτέλεσμα(έτσι λένε).

 

 

Μιας και δεν αναφέρθηκε, αυτή τη στιγμή επικρατούν δύο μέθοδοι, η LASIK και η PRK.

Έχει σχετικά βιντεάκια στο

.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε που εκανα, ειχα 3 και 2.75 με 0.75 αστιγματισμο στο καθενα...το ενα ειναι 11/10 και το αλλο εχει 0.5 αστιγματισμο...ο γιατρος μου ειπε οτι το αφηνει επιτηδες(ουτως αλλωστε δε καταλαβαινω οτι εχω 0.5 αστιγματισμο) γιατι οταν θα περασουν τα χρονια και θα αρχισω να αποκτω πρεσβυωπια, θα αργησει περισσοτερο να ερθει....

θελει 1 μηνα περιπου υπομονη με κολλυρια ,χαμηλες ακτινοβολιες και φωτα και μακρια απο σκονες...στην αρχη ειναι λιγο θολα και οσο περναει ο καιρος καλυτερευει...αυτο το διαστημα εχεις την αισθηση οτι ανεβοκατεβαινει η μυωπια...στον 1.5 μηνα περιπου μου σταθεροποιηθηκε...ειναι καταπληκτικο, δεν καταλαβαινεις οτι κανεις εγχειρηση, ειναι αστειο, πιο πολυ διαρκει η προεγχειρητικη εξεταση παρα η εγχειρηση....το συστηνω ανεπιφυλακτααα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως ο περισσότερος κόσμος το κάνει για χόμπυ, κάτι με το οποίο διαφωνώ. Αν πάλι κανείς έχει μυωπία, ίσως να συντρέχει λόγος.

 

Παραήταν λεπτή η ειρωνεία μου. Ελπίζω η καλοήθειά της να μην είναι εξίσου δυσδιάκριτη.

 

μην το λες εγω σε καταλαβα με την πρωτη..το ιδιο σκεφτηκα κι εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει 1 μηνα περιπου υπομονη με κολλυρια ,χαμηλες ακτινοβολιες και φωτα και μακρια απο σκονες...στην αρχη ειναι λιγο θολα και οσο περναει ο καιρος καλυτερευει...αυτο το διαστημα εχεις την αισθηση οτι ανεβοκατεβαινει η μυωπια...στον 1.5 μηνα περιπου μου σταθεροποιηθηκε...ειναι καταπληκτικο, δεν καταλαβαινεις οτι κανεις εγχειρηση, ειναι αστειο, πιο πολυ διαρκει η προεγχειρητικη εξεταση παρα η εγχειρηση....το συστηνω ανεπιφυλακτααα....

 

σε εναμισι μηνα?? οχι δηλαδη μερικες μερες που λενε??

 

μετα την εγχειρηση δεν ειχες πονο, κοκκινισμα, εστω καποια ενοχληση στα ματια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μόλις ξεκίνησα να το ψάχνω το θέμα, το ξαναφέρνω στην επιφάνεια, για περαιτέρω πληροφορίες!

Σύμφωνα με τα μηχανήματα νέας γενιας που υποτίθεται ότι υπάρχουν, χρειάζεται 48ωρη παρακολούθηση από οτι εχω ακούσει. (με κοστος 1500/μάτι)

Γνωρίζει κανείς, αν εκτός της μυωπίας, διορθώνεται και (μικρή) εξοφορία? (δεν ξέρω αν γράφεται έτσι)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καταρχας εχω κανει και εγω αυτην την επεμβαση γιατι εδινα για διπλωμα...λοιπον θα τα πω με λεπτομεριες για καποιους που ενδιαφερονται να κανουν

 

...λοιπον..πηγαινεις στο κεντρο που εσυ θες να κανεις την επεμβαση..θα συνηστουσα να πας σε καποιο κεντρο με καλο γιατρο...πριν γινει αυτο φυσικα θα πας και στον οφθαλμιατρο να δει τα ματια σου και να σου πει το ναι για την επεμβαση....θα πας στο κεντρο θα σου δοσουν ενα χαπακι..ειναι για το ανχος..θα χαλαρωσεις..θα ξαπλωσεις σε ενα τραπεζι...θα σου τοποθετισουν στα ματια κατι σαν στιριγμα..(αυτα θα κρατουν το ματι ανοιχτο...αργοτερα θα σου τοποθετισουν πανω απο το ματι ενα μηχανημα που θα περασει πανω απο αυτο κατι καπως σαν ζελατινα...θα κανει το ιδιο και στο αλλο...μετα..ο γιατρος θα ριξει πανω σου διο υγρα...για να μην νιωθεις πονο ι πιεση στο ματι..παρα μονο κατι σαν να δροσιζει το ματι...μετα απο αυτο..θα παρει ενα εργαλειο ο γιατρος...δεν προσεξα τι ειναι...και θα τριβει το ματι με αυτο...πανω απο την ζελατινα που σου τοποθετησαν οπως ειπα και πριν...αυτο θα γινει και στα διο ματια...μετα απο 1 λεπτο..θα τοποθετισουν ενα αλλο μηχανημα πανω απο το καθενα ματι.και θα δεις ενα σαν πρασινο φως για λιγο στο ματι σου...μετα σε σηκονουν απο το τραπεζι...πριν γινει αυτο σου βγαζουν τα στιριγματα απο τα ματια...σηκονεσε και κοιτας τριγυρω οπως ολοι θα εκαναν...στην αρχη βλεπεις μια θολουρα...με την περαση τον λεπτων ομος βλεπεις σαν καθρευτης...παρα πολυ καλα...εε στην τελικη σου δινουν διο υγρα οι γιατροι..που θα τοποθετης στο ματι σου 4 φορες τη μερα το ενα και 4 το αλλο... επισης οι γιατροι θα σου δοσουν και διο μασκακια θα τα πω...που θα τα βαζεις στο ματι σου καθε βραδι...τα φαρμακα θα τα παρεις επι μια εβδομαδα ΜΟΝΟ...μετα την μια εβδομαδα θα μπορεις να κανεις οτι θελεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αστιγματισμό τί παίζει ξέρετε? Γιατί έχω 2,95 στο ενα και 3,05 στο άλλο... και γενικά είμαι με γυαλιά στο 8 με 9 στα 10 όραση... και είναι σπαστικό. Ο γιατρός μου είπε οτι με γυαλιά δύσκολα θα πιάσω το 10/10 γιατί είναι αρκετά μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αστιγματισμό τί παίζει ξέρετε? Γιατί έχω 2,95 στο ενα και 3,05 στο άλλο... και γενικά είμαι με γυαλιά στο 8 με 9 στα 10 όραση... και είναι σπαστικό. Ο γιατρός μου είπε οτι με γυαλιά δύσκολα θα πιάσω το 10/10 γιατί είναι αρκετά μεγάλο.

 

νομιζω για αστιγματισμο δεν υπαρχει laser...

 

 

Διορθωνεται...Εκανε η γυναικα μου πριν 12 μερες και σημερα πριν λιγο πηγαμε την δευτερη μεταεπεμβατικη επισκεψη. Ειχε 3 βαθμους αστυγματισμο και 2 μυωπια και με γυαλια ζαλιζοταν. Απο τις πρωτες 7 ωρες βλεπει μια χαρα και φυσικα σημερα εχει βελτιωθει ακομα.

 

Η πρεσβυωπια δεν θεραπευεται για αυτο εγω που ειχα και πρεσβυωπια και μυωπια μου αφησε πριν 18 μηνες 0.75 μυωπια στο ενα ματι για να αντισταθμιζει την πρεσβυωπια και να μην χρειαζομαι γυαλια για κοντα. Η μεθοδος λεγεται monovision (βλεπε google).Βλεπω μακρυα και κοντα μια χαρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καιρος που το σκεφτομαι και εγω .Πιστευω εχω φτασει σε ηλικια που να εχει σταθεροποιηθει η μυωπια, οπως μου ειπε και ο γιατρος . Ειμαι 23 και εχω 2 και 2 βαθμους ,ξερω δεν ειναι τραγικο αλλα ειναι ενοχλητικο ,εχει κανει κανεις την επεμβαση σε αυτη την ηλικια?

Επισης ,πιστευετε ειναι καλυτερα να κανει καποιος την επεμβαση, παρα να κυκλοφορει ολη τη μερα με φακους επαφης (οπως εγω) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καιρος που το σκεφτομαι και εγω .Πιστευω εχω φτασει σε ηλικια που να εχει σταθεροποιηθει η μυωπια, οπως μου ειπε και ο γιατρος . Ειμαι 23 και εχω 2 και 2 βαθμους ,ξερω δεν ειναι τραγικο αλλα ειναι ενοχλητικο ,εχει κανει κανεις την επεμβαση σε αυτη την ηλικια?

Επισης ,πιστευετε ειναι καλυτερα να κανει καποιος την επεμβαση, παρα να κυκλοφορει ολη τη μερα με φακους επαφης (οπως εγω) ?

Δεν την έχω κάνει και όλο τ αναβάλω, οπότε δεν το βλέπω στ άμεσο μέλλον. Γνώριζα άτομα από τη σχολή σ αυτήν την ηλικία που λες, που κάναν laser. Μια χαρά, μόνο κάτι σταγόνες βάζανε τακτικά στις αρχές. Βέβαια παίζει να υπάρχουν διάφορες μέθοδοι, οπότε δεν ξέρω πόσο είναι έγκυρα αυτά που λέω.

Το να φοράς φακούς όλη μέρα δεν είναι το καλύτερο.

Πλέον δε μπορώ να βάλω φακούς λόγω της κατάχρησης τους που κανα. Καμιά 5ετία όλη μέρα. Αλλά πιθανότατα δεν είναι standard αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καιρος που το σκεφτομαι και εγω .Πιστευω εχω φτασει σε ηλικια που να εχει σταθεροποιηθει η μυωπια, οπως μου ειπε και ο γιατρος . Ειμαι 23 και εχω 2 και 2 βαθμους ,ξερω δεν ειναι τραγικο αλλα ειναι ενοχλητικο ,εχει κανει κανεις την επεμβαση σε αυτη την ηλικια?

Επισης ,πιστευετε ειναι καλυτερα να κανει καποιος την επεμβαση, παρα να κυκλοφορει ολη τη μερα με φακους επαφης (οπως εγω) ?

 

 

Αν εχεις δυο χρονια σταθερη μυωπια και εισα δεικτικος της επεμβασης (αυτο θα το κρινει ο γιατρος μετα απο εξετασεις και μετρησεις) μην το σκεφετσαι καθολου.Το οτι εχεις μονο 2 βαθμους μυωπια δεν σε απαλασει απο γυαλια ή φακους οποτε δεν εχει τοση σημασια.

 

Ειναι πολυ πιο ...ομορφος ο κοσμος χωρις γυαλια....

 

Γιατι να φτασεις στα 50 να την κανεις οπως εγω μετα απο 37 χρονια με γυαλια...

 

Προσοχη στον γιατρο που θα επιλεγξεις να του εχεις εμπιστοσυνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...