Προς το περιεχόμενο

SESSION3_INITIALIZATION_FAILED


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Όπως βλέπετε κι από τον τίτλο, μερικές φορές, στην εκκίνηση των Windows XP Pro GR SP2 που εγκατέστησα χθες, σταματάει το φόρτωμα με BSOD και αυτό το error: SESSION3_INITIALIZATION_FAILED

 

Στην κάτω άκρη της οθόνης: 0x0000006F.

 

Έχω ψάξει σε διάφορα forums και βέβαια στο ίδιο το site της Microsoft αλλά το πρόβλημα παραμένει.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Σύνθεση:

MOTHERBOARD ASROCK K8Upgrade-760GX

AMD Athlon 64 3000+

RAM KINGSTON 1GB

HDD SEAGATE 80GB SATA2 (δουλεύει σαν SATA1)

VGA On board

DVD-ROM ASUS

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κατεβάσει απ' το site της Seagate το διαγνωστικό test για τον δίσκο. Ξεκινάω με τη δισκέτα όπου βρίσκεται το test και με το οποίο βέβαια δεν μπαίνω καν σε περιβάλλον Windows αλλά όλα γίνονται σε DOS. Ξεκινώντας λοιπόν το έλεγχο του δίσκου, κολλάει στο μηδέν ο έλεγχος και ολοκληρώνεται εκεί. Βγαίνει μήνυμα σφάλματος 14h, το οποίο, κατά Seagate, σημαίνει ελαττωματικό καλώδιο. Έχω αλλάξει τρία καλώδια, και πάλι τα ίδια. Τώρα θα μου πείτε, φταίει ο δίσκος. Ο δίσκος δε φταίει σίγουρα γιατί

 

α)Τον αγόρασα χθες και

β)Και σε δεύτερο Seagate SATA 80GB που έχω κάνω τον ίδιο έλεγχο και βγαίνει το ίδιο μήνυμα σφάλματος (ελαττωματικό καλώδιο).

 

Συνδέω τους δίσκους στο δεύτερο SATA controller και πάλι τα ίδια. Ίδιο μήνυμα σφάλματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το utility της Seagate που είχα ήταν παλιό και δεν αναγνώριζε καλά τους καινούριους SATA σίσκους, γι' αυτό και κόλλαγε. Κατέβασα την καινούρια έκδοση του utility και αναγνώρισε το δίσκο που αγόρασα χθες, και μ' ενδιαφέρει περισσότερο. Του έκανα ΚΑΙ γρήγορο ΚΑΙ λεπτομερή έλεγχο (στον υπολογιστή μου). Ο έλεγχος ολοκληρώθηκε και στις δύο περιπτώσεις χωρίς να εντοπιστεί σφάλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...