Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ DOWNLOAD


tasmaninov

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

 

Πριν από περίπου ένα μήνα ενεργοποιήθηκε το πακέτο HOL DOUBLE PLAY 24 Mbps που περίμενα με ανυπομονησία.

 

Όταν πηγαίνω στο control panel του router (fritz box wi-fi) συνήθως δείχνει ότι είναι συνδεμένο με το δίκτυο στα 12 ή 24 Mbps. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν έχω κατεβάσει ποτέ με πάνω από 110kbps. Kάποιος φίλος μου είπε να δοκιμάσω να κατεβάσω κάτι από ένα ftp site έτσι ώστε να δω με τι ταχύτητα μπορώ να κατεβάσω στην πραγματικότητα. Στο

ftp λοιπόν του Μετσοβείου κατέβασα με 750 Kbps σταθερά . Άρα λογικά πιάνω άνετα ταχύτητα 7 Mbps. Το θέμα είναι γιατί δεν μπορώ να πιάσω αυτή την ταχύτητα στα άλλα downloads(torrents, mozilla, rapidshare etc etc.)

 

Yπάρχει περίπτωση να έχει να κάνει με το router; με το firewall ίσως;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο internet (ή πιο σωστά στην τεχνολογία υπολογιστών και δικτύων) υπάρχουν διάφοροι τρόποι να μεταφέρεις αρχεία.

πχ. ftp, http, mail, torrents, και άλλοι.

καθε ενας εχει πλεονεκτηματα και μειονεκτήματα, και δεν πρέπει να συγκρίνεις την ταχυτητα του ενός με το άλλο.

 

όπως για να μεταφερθεις εσύ απο Πειραιά -> Κηφισσιά, μπορει να πάς με ΙΧ, Τρένο, Ελικόπτερο, ποδήλατο ή... περπατώντας, έτσι και με τα δίκτυα.

το FTP ειναι το ελικόπτερο, και τα torrents ειναι το ΙΧ.

με το ένα ολος ο ουρανός δικός σου (τον μοιράζεσαι, με 5-6 αλλους που κατεβαζουν την ιδια ωρα), ενω με τα τορρεντ, πρέπει να πήξεις στην κίνηση.

 

θα μου πεις γιατι δεν χρησιμοποιουμε παντα και για όλα ftp?

επειδη πολύ λιγα ειναι διαθέσιμα εκει, και πολύ λιγοι ειναι διαθετιμένοι να σε εξυπηρετήσουν έτσι (δηλ. να έχουν ενεργό εναν ftp server, και φορτωμένο με οτι περιεχόμενο μπορει εσυ να ψάχνεις).

δηλ έχει κόστος, όπως έχει κοστος μεγαλο 1 ελικοπτερο και τα 2 ελικοδρομια που χρειάζεσαι, αφετηρια-προορισμος.

και τι να κατεβάσεις απο το ΕΜΠ? διανομές Linux και δωρεάν εφαρμογές έχει. που τα βρισκεις σε 100άδες αλλους σερβερ πανεπιστημίων και εταιρειών. Γι αυτο, δεν εχει πολύ κίνηση (σε σχεση με τις δυνατότητες της συνδεσής του).

Αν γέμιζαν τους δισκους του ΕΜΠ, με τσόντες, mp3, και παιχνίδια, -παράνομα αντίγραφα φυσικα- θα σερνόταν και το ΕΜΠ, χειρότερα κι απο τα torrents.

 

 

απο τους τρόπους που αναφέρεις, ηδη δοκίμασες με 3. ftp, http και torrents. (τα rapidshare kai mozilla που λες, ειναι http . το ιδιο).

 

περα απ αυτά, δεν είναι μονο το "με ποσο μπορώ να κατεβασω" (τα περιπου 16 mbps που εχεις ),

αλλα και το "με ποσο μπορει να ανεβαζει ο άλλος" (σε έναν).

υποθέτω οτι τα 750 ειναι η ταχύτητα που ειναι διαθετιμένος ο σερβερ του ΕΜΠ να σου δίνει, γι αυτο εκει τερματισες.

ενω στα τορρεντς, οι άλλοι που σου δίνουν ειναι και αυτοι (κατα 99%) οικιακοί χρήστες. Δυσκολα οικιακό dsl σε οποιαδηποτε χώρα, να έχει πανω απο 1mbps upload. και αυτο το μοιραζεσαι με οσους προσπαθουν να κατεβασουν απο τον ιδιο χρήστη, την ιδια ώρα.

αυτα... εντελώς μπακαλίστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

 

Πριν από περίπου ένα μήνα ενεργοποιήθηκε το πακέτο HOL DOUBLE PLAY 24 Mbps που περίμενα με ανυπομονησία.

 

Όταν πηγαίνω στο control panel του router (fritz box wi-fi) συνήθως δείχνει ότι είναι συνδεμένο με το δίκτυο στα 12 ή 24 Mbps. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν έχω κατεβάσει ποτέ με πάνω από 110kbps. Kάποιος φίλος μου είπε να δοκιμάσω να κατεβάσω κάτι από ένα ftp site έτσι ώστε να δω με τι ταχύτητα μπορώ να κατεβάσω στην πραγματικότητα. Στο

ftp λοιπόν του Μετσοβείου κατέβασα με 750 Kbps σταθερά . Άρα λογικά πιάνω άνετα ταχύτητα 7 Mbps. Το θέμα είναι γιατί δεν μπορώ να πιάσω αυτή την ταχύτητα στα άλλα downloads(torrents, mozilla, rapidshare etc etc.)

 

Yπάρχει περίπτωση να έχει να κάνει με το router; με το firewall ίσως;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια!!!

 

αν εσυ θες να κατεβασεις ενα τορρεντ με 700 σημαινει οτι 10 ατομα απο την αλλη πλευρα πρεπει να δινουν full ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΕΝΑ και να εχουν ολοι τους `1 mbit upload.οπως καταλαβενεις αυτο ειναιδυσκολο.οποτε ναι δεν 8α πετυχεις απο παντου τετοια νουμερα.αν εσυ 8ες 800 τοτε για να εχουν αλλοι τοσοι 800 οταν μπενουν σε ενα σιτε τοτε 8α πρεπει να ειναι το site ενας μικρος isp se bandwidth.ολοι εχουμε συνδεσεις γρηγορες αλλα ολοι εχουμε αργο ανεβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...