Προς το περιεχόμενο

Φωτοτυπια αδειας οδηγησης


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και θα βρεθω κατοχος και δευτερου αυτοκινητου λεω να βγαλω μια εγχρωμη φωτοτυπια την αδεια οδηγησης και να την θεωρησω σαν γνησιο αντιγραφο σε αστυνομικο τμημα και να την εχω στο δευτερο αυτοκινητο. Σε πιθανον ελεγχο απο τροχαια θα υπαρξει προβλημα ???? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Η φωτοτυπία δεν είναι αποδεικτικό "έγκυρης" άδειας οδήγησης. Μπορεί π.χ. να σου έχουν αφαιρέσει το δίπλωμα. Επίσης υπάρχει πρόστιμο, αν δεν την έχεις μαζί σου. Βέβαια εξαρτάται σε ποιόν αστυνομικό θα πέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Η φωτοτυπία δεν είναι αποδεικτικό "έγκυρης" άδειας οδήγησης. Μπορεί π.χ. να σου έχουν αφαιρέσει το δίπλωμα. Επίσης υπάρχει πρόστιμο, αν δεν την έχεις μαζί σου. Βέβαια εξαρτάται σε ποιόν αστυνομικό θα πέσεις.

 

 

Ουτε θεωρημενη φωτοτυπια δεν ειναι εγκυρη ή... σχεδον εγκυρη ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως επικυρωμένη φωτοτυπία είναι έγκυρη. Ως αποδεικτικό κατοχής "ενεργής" άδειας οδήγησης δεν είναι έγκυρη. Γιατί όπως είπα μπορεί να σου έχουν αφαιρέσει την άδεια οδήγησης. Η φωτοτυπία απλά αποδεικνύει ότι κάποτε είχες άδεια οδήγησης. Η διατήρηση αυτής της ικανότητας αποδεικνύεται μόνο με την παράθεση της γνήσιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κάνει μεγάλο κόπο να το πάρεις απ' το ένα και να το βάλεις στο άλλο;Ήμαρτον ρε παιδιά..τι προβλήματα που έχει ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου κάνει μεγάλο κόπο να το πάρεις απ' το ένα και να το βάλεις στο άλλο;Ήμαρτον ρε παιδιά..τι προβλήματα που έχει ο κόσμος.

 

 

Κοπο δεν κανει αλλα το μυαλο μερικες φορες ξεχναει...Εσυ μπορει να εισαι... η εξαιρεση βεβαια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και θα βρεθω κατοχος και δευτερου αυτοκινητου λεω να βγαλω μια εγχρωμη φωτοτυπια την αδεια οδηγησης και να την θεωρησω σαν γνησιο αντιγραφο σε αστυνομικο τμημα και να την εχω στο δευτερο αυτοκινητο. Σε πιθανον ελεγχο απο τροχαια θα υπαρξει προβλημα ???? Ευχαριστω.

 

 

Δίπλωμα οδήγησης στο πορτοφόλι. Δουλεύει και για τρια αυτοκίνητα (όταν με το καλό αποκτήσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοπο δεν κανει αλλα το μυαλο μερικες φορες ξεχναει...Εσυ μπορει να εισαι... η εξαιρεση βεβαια !!!

 

Εξαίρεση δεν είμαι φίλε μου αυτό είναι σίγουρο μάλλον εσύ είσαι.Μέχρι στιγμής δε βρίσκω ούτε 1 σοβαρό λόγο κατ' αρχάς να αγοράσω 2ο αυτοκίνητο.Βέβαια εσύ μπορεί να το έχεις και για επαγγελματικό σκοπό ή επειδή γουστάρεις, δικαίωμα σου ΟΚ.Πάντως με αυτό το σκεπτικό...και με τη προϋπόθεση ο,τι το χαρτάκι που λες είναι ευφικτό να χρησιμοποιηθεί νόμιμα 1000 φορές καλύτερα να πας να ζητήσεις να σου φτιάξουν ένα δίδυμο αδερφάκι του διπλώματος σου.Big deal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαίρεση δεν είμαι φίλε μου αυτό είναι σίγουρο μάλλον εσύ είσαι.Μέχρι στιγμής δε βρίσκω ούτε 1 σοβαρό λόγο κατ' αρχάς να αγοράσω 2ο αυτοκίνητο.

 

 

Το οτι κρινεις εξ ιδιων σημαινει πολλα !!!! Ο νοων νοειτο !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, τώρα μπορείς να διαβάσεις και το υπόλοιπο post μου.

 

 

Γιατι να διαβασω κατι που εγραψε καποιος που δεν απανταει σε οτι καποιος ρωταει αλλα κρινει ??? Ποιος σε ρωτησε αν εχω καποιο λογο ή οχι ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σου απάντησα.Διάβασε το αναθεματισμένο post.

 

 

Πειραζει που δεν διαβαζω οτι γραφουν αυτοι που με ενοχλει το υφος τους ???

 

ΤΕΛΟΣ απο μενα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

slygeo87 χαλάρωσε λίγο. Μάλλον δεν σου έχει τύχει να πρέπει να οδηγήσεις 2 και 3 διαφορετικά οχήματα την ίδια μέρα ή να κουβαλάς ένα κάρο πράγματα κάθε μέρα μαζί σου, οπότε πρέπει να ξεφορτωθείς μερικά αφήνοντάς τα στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου..

Εγώ Γιάννη, έχω ένα τσαντάκι χειρός με: δίπλωμα, ταυτότητα, βιβλιάρια τραπεζών, κάρτες αναλήψεως, επαγγελματικές και προσωπικές κάρτες, κάρτα ασφάλισης, hands free, usb stick, χρήματα φυσικά, και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Έτσι δεν ξεχνάω τίποτα. Αν χάσω βέβαια το τσαντάκι, χάθηκα...

 

Αυτό με το δίδυμο αδερφάκι του διπλώματος ρε slygeo87 πως σου ήρθε στο μυαλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...