Προς το περιεχόμενο

ανεμιστηρακια 120mm


thomakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για πολλοστή φορά να αναφέρω ότι οι Silenx, 12cm, @11dB είναι αδύνατον να ακουστούν όσο ψείρας κι αν είσαι.

Σχετικά μ' αυτό που αναφέρεις Parsifal, δεν ξέρω τι να υποθέσω. Ελαττωματικά κομμάτια ίσως;

Δεν λέω πως είναι η καλύτερη αγορά value/money αλλά απλώς πως δεν ακούγονται*. Τουλάχιστον οι δύο που χω στο κουτί μου για πάνω από ένα χρόνο.

 

*: Σε απόσταση εκατοστού, με σταματημένα τα λοιπά fans (cpu, psu, vga) καθώς και HDD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noctua NF-P12 12cm Fan 16.5e για μενα οτι ποιο αθορυβο υπαρχη έχω με αυτά ησυχασα;)

 

Αυτοί, μαζί με τους Scythe S-Flex πρέπει να είναι από τις καλύτερες αγορές. Αλλά πάλι, 16.5? για έναν ανεμιστήρα δεν τα 'δινα. Δεν είναι θέμα ματζιριάς, είναι το γαμώτο! :lol: >45? για 3 fans δηλαδή; Και αν ήταν SilenX, ~60?. Όχι ρε σεις, σε τί τριπάκι μας έχουν μπάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που τα βρηκες;Εχουν ρυθμιστη;

 

ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 20 ΤΗΛ: 210-7489060

Size:120x120x25 mm

Bearing:SSO-Bearing

Rotational Speed :1300 RPM

Rotational Speed with L.N.A. :1100 RPM

Rotational Speed with U.L.N.A. :900 RPM

Airflow :92,3 m³/h

Airflow with L.N.A.:78,5 m³/h

Airflow with U.L.N.A.:63,4 m³/h

Acoustical Noise:19,8 dB(A)

Acoustical Noise with L.N.A.:16,9 dB(A)

Acoustical Noise with U.L.N.A.:12,6 dB(A)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έχω ξαναγράψει πολλές πολλές φορές και σε θέματα για θόρυβο σκληρών και για ανεμιστηράκια, το θέμα είναι υποκειμενικό από ένα σημείο και μετά οπότε αν διαφωνείτε απλά αφήστε το έτσι μην το ψάχνετε, άλλο κουτί έχει ο ένας, άλλον επεργαστή, άλλο χώρο, μοκέτα, τροφοδοτικό κοκ, άλλη διάταξη κλπ, τι να συγκρίνουμε...

επίσης είναι και το ακόμη πιο υποκειμενικό στοιχείο, αυτό της σύγκρισης, πήρα αυτά και ησύχασα...

εμ ο ένας που θα το πει αυτό είχε τα stock και ο άλλος είχε κάποια καλά αλλά τα είχε 5 χρόνια, και οι 2 θα δουν μεγάλη διαφορά, δε μας βοηθάει κάπου αυτό

-

imo τα noctua είναι απτα καλύτερα, μετά scythe και μετά άλλα συγκεκριμένα μοντέλα τα οποία όμως έχουν αισθητά χαμηλότερο airflow και αυτός είναι ο λόγος που δεν τα συζητάω, αλλιώς τα βάζουμε να μη γυρίζουν καθόλου και μετά λέμε ότι είναι αθόρυβα...όπως γράφτηκε όμως τα καλά είναι πανάκριβα δε αξίζει εάν δεν έχεις πρόβλημα με θόρυβο

αν ήθελα αθόρυβα, τότε δε θα παιρνα silenx αν μιλάμε για χρήματα που πλησιάζουν την τιμή των noctua

η μόνη διαφορά που μπορώ να φέρω ως επιχείρημα είναι ότι έχω πολλά pc και συνηθίζω να βάζω τα ίδια ανεμιστηράκια για να κάνω σύγκριση, αλλιώς δε μπορείς να τα συγκρίνεις

επίσης τα περισσότερα χαραχτηριστικά που γράφουν δεν έχουν καμία σχέση για πολλούς λόγους, όπως λόγους τρόπου μέτρησης, ψιλά γράμματα (πχ η τιμή αυτή ισχύει τότε μόνο) κλπ, οπότε δεν μπορείς να τα λάβεις σοβαρά υπόψιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί, μαζί με τους Scythe S-Flex πρέπει να είναι από τις καλύτερες αγορές. Αλλά πάλι, 16.5 για έναν ανεμιστήρα δεν τα 'δινα. Δεν είναι θέμα ματζιριάς, είναι το γαμώτο! :lol: >45 για 3 fans δηλαδή; Και αν ήταν SilenX, ~60. Όχι ρε σεις, σε τί τριπάκι μας έχουν μπάσει;

 

+1 5622δρχ ειναι αρκετα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αρκετό διάβασμα κατέληξα στα εξης:

 

Τα καλυτερα (πιο αθόρυβα) είναι τα Noiseblocker XL-1 με μειονέκτημα όμως το ότι είναι ball bearing type άρα φθορές άρα μικρότερος χρόνος ζωής σχετικά με τους άλλους τύπους bearing.

 

Δεύτερα πάνε τα Noctua NF-S12-1200 (τα 800 είναι ακόμα πιο αθόρυβα αλλα έχουν πολυ μικρότερο airflow όπως είναι προφανές) τα οποία είναι και fluid bearing type και μάλιστα oil. Αυτό συνεπάγεται μεγάλο χρόνο ζωής ο οποίος διασφαλίζεται με 6 χρόνια εγγύηση απο την ίδια την noctua ;)

 

Ελάχιστα τρίτα έρχονται τα Scythe S-flex τα οποία ειναι επίσης fluid bearing type με τεχνολογία SONY dynamic bearing με επίσης μεγάλο χρόνο ζωής που φτάνει τις 150.000 ώρες απ'οτι λέει στο site της scythe (μάλλον τα παραλένε γιατί 150.000 ώρες είναι περίπου 17 χρόνια).

 

 

Άρα λοιπόν όπως είναι προφανές τα Noctua είναι ότι καλύτερο μπορούμε να επιλέξουμε. είναι πιο ακριβά απο τα άλλα 2 και η τιμή τους ανέρχεται στα 15-17 ευρώ ανάλογα με το κατάστημα.

 

θα παραγείλω μια 4αδα να τους δοκιμάσω κόντρα στους silenX και θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παραγείλω μια 4αδα να τους δοκιμάσω κόντρα στους silenX και θα δούμε...

 

πολλά λεφτά για ανεμιστήρες έχεις δώσει. Δεν παίρνεις μια υδρόψυξη να τελειώνεις?:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά ήρθαν τα Noctua που λέγαμε.

 

Μετά από ένα άνισο και χωρίς όρους αγώνα με την ψύκτρα της CPU που δεν έλεγε να μπει πίσω στην θέση της (δεν είναι για τα χοντρό-δάκτυλα μου αυτές οι δουλειές) κατάφερα να τα τοποθετήσω.

 

Το πρώτο πράγμα που βλέπω είναι το πόσο άκυρο χρώμα είναι αυτό το καφέ με κρεμ σε σχέση το το ασημένιο look του cosmos. Πέρα από το look όμως δεν θα έλεγα ότι παρατήρησα καμιά φοβερή διαφορά σε σχέση με τους silenΧ. Μάλλον θα έλεγα οτι δεν ακούγεται ένας ισχνός βόμβος που έκαναν τα silenX σε σχέση με αυτά. κατά τα άλλα τα ίδια.

 

Μιας όμως και τα noctua έχουν σχεδόν το διπλάσιο airflow απο τα silenX θα κρατήσω αυτά.

 

+1 από εμένα λοιπόν για τα Noctua. (Σύντομα θα ποστάρω και photoZZZ) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα κι εγώ λίγο με τα δικά μου φουρφούρια (αν και ήρθαν τα καινούργια, ακόμη στα κουτιά τους τα έχω. Βαρεμάρα!) και το SpeedFan. Είπα να μοιραστώ τα συμπεράσματά μου μαζί σας:

 

  • Στο 100% (~1500rpm), και οι 3 μαζί κάνουν ένα διακριτό θόρυβο που ξεχωρίζει αρκετά από τον ambient του δωματίου. Όχι υπερβολικό, η χροιά του έχει χαρακτηριστικά που φέρνει σε ήχο που κάνει όταν φυσάει έξω.
  • Στο 90% (~1200rpm), ο θόρυβός τους πρακτικά ισοφαρίζεται και ακούγεται με την ίδια ένταση με αυτόν που κάνει ο μοναδικός HDD του συστήματος (Seagate SATAII 320GB 16MB Cache).
  • Από τα 85% και κάτω (~1050rpm), οι ανεμιστήρες είναι αθόρυβοι και ο μόνος ήχος που διακρίνεται είναι από την περιστροφή του HDD. Σημειωτέον δε ότι σε κάθε περίπτωση, το τροφοδοτικό (Enermax FMAII 535W) παρ' ότι με 2 80άρηδες ανεμιστήρες είναι απόλυτα αθόρυβο, τουλάχιστον στο δικό μου αυτί.

 

Τα παραπάνω σε ένα κουτάκι Heroichi 6A19 των ~50? που για τα λεφτά του βγήκε ανέλπιστα ποιοτικό. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτές τις αγορές που έκανα πριν 8-9 μήνες περίπου, καθώς θεωρώ ότι χτύπησα πολύ υψηλό δείκτη απόδοσης/τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...