Προς το περιεχόμενο

ανεμιστηρακια 120mm


thomakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Λοιπόν παιδιά ήρθαν τα Noctua που λέγαμε.

 

Μετά από ένα άνισο και χωρίς όρους αγώνα με την ψύκτρα της CPU που δεν έλεγε να μπει πίσω στην θέση της (δεν είναι για τα χοντρό-δάκτυλα μου αυτές οι δουλειές) κατάφερα να τα τοποθετήσω.

 

Το πρώτο πράγμα που βλέπω είναι το πόσο άκυρο χρώμα είναι αυτό το καφέ με κρεμ σε σχέση το το ασημένιο look του cosmos. Πέρα από το look όμως δεν θα έλεγα ότι παρατήρησα καμιά φοβερή διαφορά σε σχέση με τους silenΧ. Μάλλον θα έλεγα οτι δεν ακούγεται ένας ισχνός βόμβος που έκαναν τα silenX σε σχέση με αυτά. κατά τα άλλα τα ίδια.

 

Μιας όμως και τα noctua έχουν σχεδόν το διπλάσιο airflow απο τα silenX θα κρατήσω αυτά.

 

+1 από εμένα λοιπόν για τα Noctua. (Σύντομα θα ποστάρω και photoZZZ) ;)

 

απο θερμοκρασιες πως εισαι τωρα κερδισες κατι; υπαρχη διαφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση για ένα θέμα που δεν μπορώ να βρω με αναζήτηση.

 

Υπάρχει 120 cm fan που να έχει 4 pin connector για σύνδεση απευθείας πάνω στην μητρική με έλεγχο στροφών; (όχι δηλαδή 4pin σαν αυτά του ρεύματος των συσκευών αλλά 4pin σαν το τρίπινο των fans) Τέτοια pins έχουν οι ενσωματομένοι fans των cpu coolers έτσι ώστε να δουλεύουν με τον έλεγχο στροφών των μητρικών (εγώ έχω Asus = q-fan).

θέλω όμως να βάλω ένα 120άρι πάνω στην Thermaright 120 με έλεγχο στροφών.

 

κάτι άλλο. έχω έναν Scythe 120 S-flex πίσω στο κουτί και ακούγεται πολύ για τα δικά μου δεδομένα (HTPC) , όχι ο μηχανισμός αλλά η ροή του αέρα. Δοκίμασα με μετατροπέα ρεύματος να του δώσω 5volt και έγινε πραγματικά αθόρυβος αλλά οι θερμοκρασίες ανέβηκαν αρκετά. Βλέπω ότι στο e-shop υπάρχουν αντίστοιχοι μετατροποίς απο 12 σε 9.5 ή και 7.5 βολτ εκτός απο 5. Στα 9.5 γίνετε αθόρυβος; Κάτι άλλο, μετατροπέας 3πιν σε 3πιν απο 12 σε 9.5 βολτ κρατάει την ένδειξη στροφών;

 

Καλή φάση η μετατροπή του κουτιού σε stealth, κανένας δεν καταλαβαίνει ότι δουλεέυει το htpc... προσπαθώ όμως να βρω την χρυσή τομή σε θόρυβο και θερμοκρασίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει 120 cm fan που να έχει 4 pin connector για σύνδεση απευθείας πάνω στην μητρική με έλεγχο στροφών; (όχι δηλαδή 4pin σαν αυτά του ρεύματος των συσκευών αλλά 4pin σαν το τρίπινο των fans) Τέτοια pins έχουν οι ενσωματομένοι fans των cpu coolers έτσι ώστε να δουλεύουν με τον έλεγχο στροφών των μητρικών (εγώ έχω Asus = q-fan).

θέλω όμως να βάλω ένα 120άρι πάνω στην Thermaright 120 με έλεγχο στροφών.

 

 

Θα κοιτάξεις να γράφει PWM pin (Pulse With Modulation)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Vice σε ευχαριστώ πολύ, αυτό ακριβώς έψαχνα.

 

Με μια ματιά στο Skroutz βρήκα έναν 120άρι ARCTIC COOLING που γράφει επακριβώς ότι έχει PWM. Αν δε βρώ κάτι σε Scythe μάλον θα το χτυπήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η Big Typhoon ε?;)

 

Να σου πώ την αλήθεια δεν είναι και κακή αλλα θα προτιμούσα μια thermalright extreme 120.

 

δεν ήξερα όμως τότε που αγόραζα.... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο η μεγαλύτερη πολυπλοκότητα στην εγκατάστασή της λίγο η έλλειψη διαθεσιμότητάς της λίγο οι όχι και φοβερές διαφορές τους (σε full load η thermalright υπερέχει βέβαια) με έσπρωξαν να επιλέξω την tt!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vice, μήπως μπορείς να κάνεις μια χάρη, γιατί αυτή τη στιγμή έχω μόνο noctua, καταρχήν έχεις ακόμη τους silenx για να δούμε και το airflow στην πράξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έχω δώσει. Μόνο τους stock της coolermaster έχω στην άκρη

 

οι θερμοκρασίες είναι ίδιες με τους silenX. ίσως 1 βαθμό λιγότερο στην mobo υπέρ των noctua και πάλι μπορεί να οφείλεται αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...