Προς το περιεχόμενο

ένας ενδιαφέρον διάλογος....με τη forthnet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω θα σκεφτομουν και το ενδεχομενο οτι βαζουν προθεσμιες ξεροντας οτι δε θα τηρηθουν απλα για να μαζεψουν συνδρομητες οσο πιο γρηγορα μπορουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να φανταστώ ότι είχες πάρει το πακέτο της 1/6? μιας κ δεν σε έχουν βάλει στο δίκτυο τους, υπάρχει μια πιθανότητα να την γλυτώσεις. πάρε ένα τηλέφωνο κ κοίτα τι μπορείς να κάνεις 13831.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙλε Κινεζε οταν καποιος δινει να υπογραψεις ενα συμβολαιο με ορους που δε σαρεσουν και συ το υπογραφεις.... δεν ειναι αυτος νταβατζης αλλα εσυ γκάου!

 

Φίλε hamurabi όταν υπέγραψα συμβόλαιο μαζί τους το καλοκαίρι του 2006 δίνανε αναμενόμενη κάλυψη 15/10/2007 για Αλεξανδρούπολη και υποσχόταν προφορικά αλλά και το διαφημίζανε ότι μέχρι το τέλος του 2007 θα υπάρχει ιδιόκτητο σε όλες τις μεγάλες πόλεις.

Δέχομαι ότι νομικά είναι καλυμμένοι αλλά ηθικά είναι ακάλυπτοι.

Και αυτό που με πειράζει πάνω απ΄όλα είναι ότι δεν υπάρχει υπεύθυνη απάντηση για το

μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να φανταστώ ότι είχες πάρει το πακέτο της 1/6? μιας κ δεν σε έχουν βάλει στο δίκτυο τους, υπάρχει μια πιθανότητα να την γλυτώσεις. πάρε ένα τηλέφωνο κ κοίτα τι μπορείς να κάνεις 13831.

 

τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβώς έχεις υπογράψει μαζί τους; είχες αγοράσει πακέτο adsl in a box ή 2play;

μίλησα σήμερα με φορθνετ (έχω κάνει κ σχετικό ποστ) και τα συμπεράσματα που έβγαλα είναι τα εξής.

1ον. είμα ήδη κάτοχος adsl in a box που ήταν ενεργοποιημένη στο 1mbit. όταν τελείωσε, με έβαλαν σε αορίστου αλλά χωρίς 12μηνη δέσμευση. από το όποιο μόλις έκανα αίτηση διακοπής χωρίς να υποχρεούμαι να πληρώσω τα κερατιάτικα μιας κ δεν καλυπτόταν η περιοχή μου από το ιδιόκτητο δίκτυο τους.

2ον. αν αγοράσεις πακέτο που είναι σε περιοχή που σε καλύπτει το δίκτυο τους, τότε ενεργοποιείσαι στα 24mbit, θες/δεν θες και αναγκαστικά μπαίνεις σε 12μηνη σύμβαση.

3ον. αν δεν σε καλύπτει το δίκτυο της φορθνετ, τότε δεν έχουν κανένα δικαίωμα να σου υποβάλουν 12μηνη σύμβαση. το πακέτο λήγει στους 6 μήνες και στο 5 μήνα μπορείς να κάνεις αίτηση διακοπής και να μην συνεχιστεί παραπάνω. σε περίπτωση που συνεχιστεί, μπορείς να κάνεις αίτηση διακοπής και να ισχυρισθείς ότι παρόλο που είχες επιλέξει να μην συνεχιστεί πέρα του 6μήνου, αγνοείσαν την επιλογή αυτή και ενέργησαν αυτόματη μετατροπή σε αορίστου δίχως την άδεια σου και για αυτό ΑΠΑΙΤΕΙΣ την διακοπή της σύμβασης.

Tα παραπάνω είναι απόρροια συνομιλίας μου με την φορθνετ. το παλικάρι μάλιστα με έβαλε σε αναμονή 2 φορές για να πάει να ρωτήσει διευκρινήσεις σχετικά με τα παραπάνω. ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις διάβασα ότι όντως αγόρασες το πακέτο της 1/6... 'αρα ότι έχω γράψει από πάνω, δεν μετράνε σε σένα. έχεις υπογράψει ξεκάθαρη 12μηνη σύμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον. αν αγοράσεις πακέτο που είναι σε περιοχή που σε καλύπτει το δίκτυο τους, τότε ενεργοποιείσαι στα 24mbit, θες/δεν θες και αναγκαστικά μπαίνεις σε 12μηνη σύμβαση.

 

Αυτο το θες/δεν θες μου τη καρφωσε και μενα στη forthnet. και ετσι εχω σχεδον αναγκαστικα 1mbit διοτι περιμενω να μετακομισω και μετα να κανω επιλογη για το καλυτερο παροχο. αλλα αυτη δεν θα ειναι μαλλον forthnet διοτι δεν θελω χαλιφη στη θεση του χαλιφη. την εχει δει πολυ ΟΤΕ κατασταση η Forthnet. Τουλαχιστον στον ΟΤΕ σου δινουν αμεσες απαντησεις τι φταιει και τι οχι.

και κατι αλλο οταν εληγε και μενα το πακετο εψαχνα για κατι τοτε η forthnet με επιασε κοροιδο σε ενα πραμα οτι μπορουσα να παρω μεγαλυτερη ταχυτητα απο οποιοδηποτε αλο παροχο αλλα κολλημενος τοτε. βεβαια αυτο με τους 12μηνες το εψαξα λογω του οτι ηθελα να κανω μετακομιση. και ετσι αναγκαστικα εβαλα το 1mbit

αντε να ερθει καποια στιγμη που θα ξεκαθαρισουν τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορα την καθυστέρηση στην υλοιποιηση του ιδιόκτητου δικτύου, μαλλον δεν φταίει η Forthnet. Το δίκτυο των οπτικών ινών χτίζεται από τρίτη εταιρεία και από αυτό θα πάρουν όλοι οι ISP.. Προφανώς υπάρχει μια καθυστέρηση στην πορεία του έργου, οπότε όλοι περιμένουν... Αυτο το 30/3/08 ισχύει για πολλούς ISP και πολλές περιοχές της Ελλάδας, δυστυχώς... Αλλά δεν είναι και τόσο μακρινό..

 

Η Forthnet φταίει βεβαίως όταν σε παραμυθιάζει ότι την τάδε ημερομηνία 100% θα είναι έτοιμο το ιδιοκτητο.. Για την Ελλάδα δεν υπάρχει σίγουρη προθεσμια..

 

Απορία: όλοι οι ISP θέλουν 12μηνη δέσμευση για να σε ανεβάσουν ταχύτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά απο αρκετά παράπονα που έκανα στη forthnet μέσω e-mail, επικοινώνησαν μαζί μου τηλεφωνικά και μου άφησαν να εννοηθεί ότι έρχονται μειώσεις στα πάγια τους ( γιατί πρέπει να είναι μέσα στον ανταγωνισμό) χωρίς να αναφέρουν πότε και πόσο.

μιλάω φυσικά γι΄αυτούς που συνδέονται μέσω ΑΡΥΣ.

για το ιδιόκτητο στην επαρχία μου είπαν ότι δεν θα αργήσει παρα πολύ.

ίδωμεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέχομαι ότι νομικά είναι καλυμμένοι αλλά ηθικά είναι ακάλυπτοι.

 

ΧΑχα ρε συ Κινεζε θα μας τρελανεις τελιως,μαπου ζεις; εχεις δει καναν επιχειρηματια να ανεβαινει τα σκαλοπατια με την ηθικη του;;; Ο ενας παταει τον αλλον στο λαιμο για να ανεβει τα σκαλια!! Αν στηριζεσαι "στην προφορικη υποσχεση" μιας εταιριας...καλα κρασα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κι εγώ σύνδεση στο ίντερνετ με τη Forthnet. Πριν υποτείθεται θα έφτιαχνε το ιδιόκτητο δίκτιό της το Σεπτέμβριο που μας πέρασε αλλά για τους ίδους λόγους (πρόβλημα στην ανάπτυξη οπτικών ινών) πήγε μέχρι αρχές Δεκεμβρίου για να φτιαχτεί. Αλλά ούτε και στη περιοχή μου κάνανε ποτέ έργα. Απλώς μια μέρα ήταν έτοιμο! Από τις 10 του μηνός λέει δεχτήκαν την αίτηση μου για να μπώ στο ιδιόκτητο δίκτυο και τώρα περιμένω να δεσμευτεί καποιος βρόγχος. Υποθετικά μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου θα έχω μπεί στο ιδιόκτητο δίκτυο. Ωστόσο κάποιος φίλος του αδελφού μου που είναι στο ιδιόκτητο δίκτυο εδώ και μισό χρόνο, έχει πολύ καλές εντυπώσεις. Εξάλλου μη ξεχνάτε πως σε πολλά σημεία φταίει και ο ΟΤΕ. Bye!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...