Προς το περιεχόμενο

Σωστή χρήση μπαταρίας φορητού (Li Ion)


thantalos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο manual αναφέρετε πως για την επέκταση της ζωής της μπαταρίας είναι καλύτερα να φορτίζεται όταν ή μπαταρία είναι εντελώς πεσμένη.Αναρωτιέμαι άν είναι σωστό να χρησιμοποιώ το φορητό συνδεοντάς το στο ρεύμα (όταν γίνεται βέβαια) ή θα πρέπει να τον φορτίζω και κατόπιν να τον αποσυνδέω από την παροχή και να τον συνδέω μόνο όταν πέφτει η μπαταρία στο minimum (το οποίο δε μου φαίνεται και πολύ λογικό)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει κανενας λογος να χρησιμοποιεις την μπαταρια οταν εχεις ρευμα κοντα σου, τα λες και λιγο μπερδεμενα, απλα αν χρησιμοποιεισεις την μπαταρια καποια στιγμη (δε μιλαω για 1 λεπτο) μετα μεινε εκτος ρευματος μεχρι να παει π.χ. στο 5% και μετα φορτισε τον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησε αυτό που λέει το manual. Για να διατηρήσεις την μπαταρία σου, συνιστάται να κάνει κύκλους πλήρους φόρτισης τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.

 

Για παράδειγμα, εδώ στην δουλειά που κάποιοι έχουν συνέχεια τα laptop τους στο ρεύμα, όταν χρειαστεί να το δουλέψουν στην μπαταρία, αυτή έχει πολύ μικρό χρόνο διάρκειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε άν κατάλαβα καλά δεν είναι σωστό να το έχω συνέχεια συνδεδεμένο στο ρεύμα, ακόμα και αν είναι η μπαταρία στο 100% αλλα πρέπει να αφήνω την μπαταρία να κάνει τους "κύκλους" της αν όχι συνέχεια, τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα σε ολα τα καινουρια laptop υπαρχει ασφαλεια που αποκοπτει την μπαταρια οταν φορτισει 100% οποτε δεν υπαρχει προβλημα αλλα επειδη εκανα κι εγω τετοιες σκεψεις και σκεφτομουν να βγαλω μπαταρια και να το εχω πανω σε ups αποφασισα τελικα οτι δεν αξιζει τοση φασαρια, στην τελικη παιρνεις μια δευτερη μπαταρια καποια στιγμη

 

Αν καθεσαι να βαζεις να βγαζεις μπαταριες βυσματα κλπ κλπ τοτε το Laptop χανει την ολη λογικη της φορητοτητας του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όταν αποφροτίζεται τελείως η μπαταρία το λειτουργικό χρειάζεται λίγο φρεσκάρισμα, καθώς αν δεν έχεις βάλει αδρανοποίηση χάνονται δεδομένα που τυχόν αλλά σε βγάζει και στη κονσόλα αποκατάστασης λόγω αυτόματου shutdown..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φορητος δεν πρεπει να λειτουργει χωρις την μπαταρια του διοτι εχει παρατηρηθει οτι μολις θα κλεινει θα χανει σημαντικα στοιχεια οπως η ημερομηνια.πραγμα που σημαινει οτι μπορει να χανει ακομα και δεδομενα (αυτο συμβαινει επειδη η μικρη μπαταρια της μητρηκης θα χασει ολο το ρευμα της γρηγορα). για την καλη χρηση της μπαταριας πρεπει να γινονται κυκλοι στη χρηση της(τουλαχιστον ανα 2 βδομαδες πληρη εκφορτηση και μετα φορτηση για τουλαχιστον 12 ωρες μεχρι να ανακτηθει ολη η ισχυ της).Τελος για την καλη χρηση του υπολογιστη θα πρεπει να αλλαζεται η μπαταρια ανα ενα περιπου χρονου και πανω απο ολα οταν δεν λειτουργει μια μπαταρια που εχει ανοιχτει υπαρχει περιπτωση να καταστραφουν τα υγρα της(δηλ με τον καιρο θα χαλασει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου καλό είναι όταν το έχεις πολλές ώρες στο ρεύμα να βγάζεις την μπαταρία. Ακόμα καλύτερα είναι όταν έχεις και ενα ups κοντά σου να το συνδέεις κατ'ευθείαν εκεί πάνω. Το να βγεί η μπαταρία είναι μισό λεπτό υπόθεση, είναι κρίμα να την αφήνεις να καταστρέφεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου καλό είναι όταν το έχεις πολλές ώρες στο ρεύμα να βγάζεις την μπαταρία. Ακόμα καλύτερα είναι όταν έχεις και ενα ups κοντά σου να το συνδέεις κατ'ευθείαν εκεί πάνω. Το να βγεί η μπαταρία είναι μισό λεπτό υπόθεση, είναι κρίμα να την αφήνεις να καταστρέφεται.
;)

 

πολυ σωστα εκτος αυτου να θυμασαι οτι οι μπαταριες εχουν ενα κυκλο ζωης κοντα στις 500 πληρους εκφοτισεις μετα αρχιζει η κατιουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φορητος δεν πρεπει να λειτουργει χωρις την μπαταρια του διοτι εχει παρατηρηθει οτι μολις θα κλεινει θα χανει σημαντικα στοιχεια οπως η ημερομηνια.πραγμα που σημαινει οτι μπορει να χανει ακομα και δεδομενα (αυτο συμβαινει επειδη η μικρη μπαταρια της μητρηκης θα χασει ολο το ρευμα της γρηγορα). για την καλη χρηση της μπαταριας πρεπει να γινονται κυκλοι στη χρηση της(τουλαχιστον ανα 2 βδομαδες πληρη εκφορτηση και μετα φορτηση για τουλαχιστον 12 ωρες μεχρι να ανακτηθει ολη η ισχυ της).Τελος για την καλη χρηση του υπολογιστη θα πρεπει να αλλαζεται η μπαταρια ανα ενα περιπου χρονου και πανω απο ολα οταν δεν λειτουργει μια μπαταρια που εχει ανοιχτει υπαρχει περιπτωση να καταστραφουν τα υγρα της(δηλ με τον καιρο θα χαλασει).

 

Μ' αυτά που γράφεις κάνω σκέψεις μήπως τα δικά μου λάπτοπ είναι εξωγήινης τεχνολογίας μιας που τίποτα απ' όσα αναφέρεις δεν ισχύει! Σε ρωτώ λοιπόν:

Από ποιον "έχει παρατηρηθεί" η απώλεια δεδομένων λόγω έλειψης μπαταρίας? Πόσο ρεύμα της "μικρής μπαταρίας της μητρικής" λες να χρειάζεται το επίσης μικρό chip του cmos για να κρατήσει τις ρυθμίσεις του bios και πώς τέλος πάντων μπορεί να χαθούν λοιπα "δεδομένα" (αν εννοείς του λειτουργικού) τα οποία έχουν αποθηκευτεί στο σκληρό δίσκο? Για την "καλή χρήση" που λες, αλίμονό μας αν αλλάζαμε μπαταρίες κάθε χρόνο! Στο τελευταίο μου λάπτοπ, η μπαταρία μπαίνει (εκτός των περιπτώσεων που χρειάζεται) 1-2 φορές την εβδομάδα για να εκφορτιστεί και να φορτιστεί πλήρως. Σε πληροφορώ ότι δεν χάνει ούτε λεπτό από την αρχική της αυτονομία. Επίσης μη μπερδεύεις τις (παλιές) μπαταρίες αυτοκινήτων με αυτές των λάπτοπ. Οι τελευταίες ΔΕΝ είναι υγρών στοιχείων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ηλεκτρολόγος θα ήθελα να σας εκφράσω και γω τη γνώμη μου πάνω στο θέμα. Έχω και γω Laptop και αρχικά είχα την ίδια απορία, αν δηλαδή έπρεπε να το είχα να φορτίζει μόνιμα, και όλοι μου λέγανε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν μου φαινότανε πολύ φυσιολογική άποψη τεχνολογικά. Όντως μετά απο κανα χρόνο η μπαταρία δεν κρατούσε καθόλου. Γενικά με τις μπαταρίες ισχύει οτι η φόρτισή τους πρέπει να γίνεται μεταξύ του 30-40%. Δεν κάνει να αποφορτίζει διαρκώς τελείως διότι τήνει να αλλάξει η πολικότητα της με αποτέλεσμα την καταστροφή της. Επίσης, και η διαδοχική υπερφόρτιση μειώνει την αποδοτικότητά της. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες βέβαια όπως η θερμοκρασία η οποία συμβάλει αρνητικά όσο πιο χαμηλη είναι, αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν την λαμβάνουμε υπόψην αφού έχουμε θερμοκρασία δωματίου. Συμφωνώ με αρκετά απ' όσα αναφέρατε παραπάνω. Κάποιος ανάφερε ότι αν η φόρτιση φτάσει το 100% η φόρτιση διακόπτεται (στα νέα Laptops). Λογικά πρέπει να ισχύει γιατί έλεος... στο 2008 ζούμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο εχω καταλαβει απο το δικο μου λαπ τοπ μολις φορτισει η μπαταρια, οντως αποκοπτεται η λειτουργια της και το λαπ τοπ χρησιμοποιει το ρευμα απο την μπριζα...(αν εχω καταλαβει καλα ξαναλεω...μην αρχισετε να βαρατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...