Προς το περιεχόμενο

Μπλε οθόνη!Πρόβλημα με μνήμες???


NickTheGreek89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου έγραψα και σε προηγούμενο ποστ πως οι μνήμες σου θέλουν 2.0 volt (μπορεί και 2.1 δεν είμαι σίγουρος) για να λειτουργήσουν απρόσκοπτα. Το bios δίνει 1.8 default. Τσέκαρέ το και βάλτο σωστά. Μετά από καμιά βδομάδα ξαναπόσταρε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εφοσον το memtest ειναι αξιοπιστο οπως λες δεν θα εβγαζε σφαλμα αν τα βολταζ ηταν λάθος;το bios δεν ρυθμίζει οτι μπορεί να τρέξει και αν χρειαστει ριχνει την αποδοση;;anyway τα βολταζ της m/b μου φτανουν μεχρι 1.95...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον το memtest ειναι αξιοπιστο οπως λες δεν θα εβγαζε σφαλμα αν τα βολταζ ηταν λάθος;το bios δεν ρυθμίζει οτι μπορεί να τρέξει και αν χρειαστει ριχνει την αποδοση;;anyway τα βολταζ της m/b μου φτανουν μεχρι 1.95...

 

1)Αναλόγως το χρόνο που θα το αφήσεις να τρέξει

2)Το bios δεν ρυθμίζει βολτάζ σε μνήμες. Πάντα με το χέρι το δίνουμε. Τώρα αυτό για την απόδοση δεν υπάρχει.

3)Βάλτο 1.95 λοιπόν και βλέπεις. Ψάξε στο google να δεις αν με bios update θα δεις περισσότερα βολτ. Οι μνήμες σου πάντως θέλουν φαί. Αν δεν καταφέρεις να δώσεις τα βόλτ που θέλουν ανέβασε timings ή χαμήλωσε ταχύτητα. Αν δε δουλέψουν (χλωμό)τράβα αγόρασε μνήμες που να τρέχουν με 1.8 1.9 βολτ.

 

Ρε παιδιά ας του το πει και κάποιος άλλος και επιτέλους ας μπεί ένα sticky που να λέει:

"όταν αγοράζουμε μνήμες βάζουμε τα βολτ με το χέρι" μόνο αυτό:P

 

Edit: Το κοίταξα 2.1V θέλουν πάρε και λινκ και κοίτα το κι εσύ.

Βάλε τις να τρέχουν σε 5-5-5-15 με 1.95 και αν σου ξαναβγάλει προβλήματα κατέβασέ τις στα 667 με 4-4-4-12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok thanks anyway παντως το να αγορασω καινουργιες μνημες για να αντικαταστησω αυτές δεν παιζει αφου τα λεφτα δεν τα βρισκω στο δρομο :cry: :P

 

οσο για τα bios ειναι στη τελευταια έκδοση οπως ειδα και απο το site της asus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok thanks anyway παντως το να αγορασω καινουργιες μνημες για να αντικαταστησω αυτές δεν παιζει αφου τα λεφτα δεν τα βρισκω στο δρομο :cry: :P

 

οσο για τα bios ειναι στη τελευταια έκδοση οπως ειδα και απο το site της asus...

 

Η μητρική σου είναι POS :P Αν με όλα αυτά δε δουλέψει πάντως βάλε καμιά αγγελία να τις ανταλλάξεις με τις ίδιες σε CL5 που θα παίζουν σε default

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζαν ασταθώς. Γι' αυτό και τα bsod, επειδή προσπαθούσαν να αποδώσουν τα ίδια με λιγότερο ρεύμα απ' ότι είναι φτιαγμένες να παίρνουν.

Ανέβασε και τα timings γιατί δεν το βλέπω να φτάνει. Βάλε 5-5-5-15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι το προβλημα παραμενει στα 667mhz 1.95V!στα 400mhz κολλαγε στο boot και χρειαστεικε βγαλσιμο μπαταριας για να δουλεψει μαλλον λογω πολλων βολτ...το εκανε 2 φορες για πρωτη φορα σε συγκεκριμενο σημειο ενος παιχνιδιου αρα ισως να μην προκειται για μνημες αλλα για λειτουργικο ή και τα δυο.WTF is going on??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι το προβλημα παραμενει στα 667mhz 1.95V!στα 400mhz κολλαγε στο boot και χρειαστεικε βγαλσιμο μπαταριας για να δουλεψει μαλλον λογω πολλων βολτ...το εκανε 2 φορες για πρωτη φορα σε συγκεκριμενο σημειο ενος παιχνιδιου αρα ισως να μην προκειται για μνημες αλλα για λειτουργικο ή και τα δυο.WTF is going on??

 

πολλών αποκλείεται...:-)

 

ανέβασε φωτογραφίες από bios γιατί κάτι δεν κάνεις καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού λένε 2,1V στα 800Mhz 4-4-4-12. εσύ γιατί παλεύεις με λιγότερη τάση ;

 

δώσε απο bios 2,1V 800Mhz 4-4-4-12 και τρέξε memtest αυτό όμως ( γράφτω σε ένα cd και κάνε boot απο αυτό ) με το κάθε module ξεχοριστά κάθε φορά και δές αν περνάνε το loop 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vatos_locos αν διαβαζες τα προηγουμενα posts θα εβλεπες οτι ειπα οτι μεχρι 1.95 βολτ υπαρχει επιλογη.και εχω τρεξει το memtest απο bootable cd στα default του bios και δεν εβγαλε προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vatos το board είναι POS τελείως. Nick βάλε για αρχή 800, 5-5-5-18 στα 4 πρώτα timings και κάτω κάτω βάλε 2Τ. Μετά αν έχεις προβλήματα βάλε τα ίδια σε 667

 

edit :για καλό και για κακό βάλε και 23 στο trc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ sorry δέν το έχω διαβάσει όλο, πές μου λίγο όλα τα αυτά τα ρεύματα πώς τα έχει το board σου

CPU :

Northbridge :

Southbridge :

 

και δοκίμασε τις μνήμες σου με 800 cl 5-5-5-15 και 1,95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...